Kailua Kona - Ironman svetsko prvenstvo 2009

Ponedeljak, 26. oktobar 2009
Kailua Kona - Ironman svetsko prvenstvo 2009 11. Oktobra u Kailua-Koni na Havajima održano je svetsko prvenstvo u Ironman triatlonu. Ironman je triatlon disciplina na duge distance u kojoj takmičare očekuje 3.8km plivanja, 180km vožnje bicikla i 42km trčanja. Za razliku od olimpijskog triatlona koji je neuporedivo kraći, kod Ironman-a, drafting, to jest vožnja u grupi nije dozvoljena kako bi svi imali podjednake uslove na trci.

I ove godine na startu se okupilo oko dve hiljade triatlonaca i triatlonki željnih dobrog rezultata. Većina njih je morala da se kvalifikuje za ovu trku dok je jedan mali broj izvučen putem lutrije.
Australijanac Craig Alexander i uvek nasmejana britanka Chrissie Wellington uspeli su da odbrane titule svetskih šampiona od prošle godine. Za Craig-a ovo je bila druga uzastopna titula dok je Chrissie po treći put postala šampion sveta. Treba napomenuti da ova devojka u protekle tri godine od kako se takmiči na Ironman sceni još nikada nije izgubila nijednu trku. Sa vremenom od 8 sati i 54 minuta uspela je da obori rekord staze koji je 1992 postavila Paula Newby Fraser. Craig Alexander je takmičenje završio za 8 sati i 20 minuta, a prvih pet takmičara je trku završilo u svega 8 minuta razmaka, što je veoma malo kada se uzmu u obzir distance pojedinih disciplina između kojih se ne prave pauze.

Pored elitnih takmičara najvei broj učesnika čine takozvani Age Grouper-i. To su aktivni triatlonci koji se takmiče po starosnim kategorijama. Treba napomenuti da ti sportisti ne treniraju ništa manje od profesionalaca. Mnogi od njih se odriču dosta toga samo sporta radi. Ironman je daleko više od jednog takmičenja za koje se spremate, to je način života. Iako zvuči kao kliše, to je svakako istina pošto obimni treninzi, odmor i režimi ishrane iziskuju adaptaciju svakodnevnog života zarad postizanja boljih rezultata.

Ove godine nismo imali predstavnika iz Srbije ali je zato bilo naših ljudi koji žive u inostranstvu. Miloš Kostić koji se takmiči u kategoriji od 65 do 69 godina po četvrti put uspeo je da osvoji titulu svetskog šampiona. Ovo je veliki uspeh za njega. Miloš je još davnih dana napustio Beograd kako bi završio studije u Vankuveru gde je i ostao da živi. Trčanjem se bavi već decenijama dok je plivanje i biciklizam upražnjavao više kao unakrsni trening trčanju. Pod nagovorom prijatelja triatlonaca kupio je odelo za plivanje, novi set točkova posle čega nije prošlo dugo od prvog triatlon takmičenja 2005. godine.