Jump to content


Fotografije

Savet


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
88 odgovora na ovu temu

#41 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 04:28 PM

Ako je i do posla tek to uvidi novu promenjivu zvanu blatobrani i eventualno paktreger.

 

Nešto mi deluješ kao odličan kandidat za trekking ili kao neko kome trebaju dva bicikla ozbiljno različitih namena.

 

EDIT Preteče me FalloutBoy


  • 0

#42 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 24 February 2016 - 04:38 PM

Pajo moje rute se uglavnom svode na to da je po svim parametrima treking bajs idealan za mene, ali meni jednostavno takva vrsta bicikla ne leži. Ako uzmem činjenicu da sam kupio nov treking bajs iz niže klase pa da kažem da je do njega nije vizio sam od par drugara mnogo kvalitetnije trekinge od mog i sta stvar. Jednostavno mi ne leži ta vrsta bicikla, zato sam i kupio mtb. Realno ja se više nikada ne bih vratio na trekinga. Hibrida sa krutom vilom i drumskom mehanikom nisam nikada vozio pa ne mogu da pričam dali mi odgovara.


  • 0

#43 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 24 February 2016 - 04:39 PM

Draka za svaki post u ovoj temi kapa dole. Objasnio si opasno :).
  • 0

#44 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 24 February 2016 - 05:20 PM

izvinjavam se zbog gramatickih gresaka. Pisem na telefonu pa mi je nezgodno da editujem :)
  • 0

ಠ_ಠ


#45 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 February 2016 - 07:08 PM

@Fallout (a i ostali sledbenici njegovog kulta) Aman, da li SVAKA tema mora da preraste u ...kruta vila ... treking ... pak tregeri ... bisage ... ?!? 
 - Dobar dan, zelim da kupim MTB.
 - Ali gospodine vama ne treba MTB! Zasto ne kupite treking bajs?
 - Ali ja ZELIM da kupim bas MTB...
 - Gospodine vi zapravo ne znate sta vama treba...
Covek je lepo napisao koju vrstu bicikle zeli da kupi, nije se odlucaio samo za MODEL, mislim da je dovoljno jednostavno...


Čovek je rekao da je nov u priči i da mu treba bajs za svaki dan do posla i asfalt. Ako sam dobro razumeo. Ja sam ga savetovao najbolje što znam, onako kako bih voleo da mene ima ko savetovati za nešto u šta se ne razumem. Znam da mušterija uvek zna najbolje, ali šta ću kad sam tvrdoglav i loš prodavac. Sve sam lepo objasnio i obrazložio.

Na kraju, citiraću svoj prvi post:

"Za rekreativnu vožnju po asfaltu takav bicikl je od manje odgovarajućih tipova bicikla, čak i za naš, drndavi asfalt. Opet, svaki je dobar, ako ti se takav sviđa, dobri su bajsevi. Oba."
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#46 Nik_B

Nik_B
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 07:54 PM

@FalloutBoy Hvala za link u vezi geometrije rama. Treba završiti fakultet da se sve shvati sa razumevanjem. Inace blog je odlican, jako puno odgovora dobio sam i iz drugih tema.

Trekking kao varijanta otpada u startu. Tu bas nemam nikakvu dilemu. Zadovoljstvo koje pruža jedan spust niz brdo prašnjavim puticem ne može da zameni ni 50 odlazaka do posla i nazad, al razumem da ima rezona u kupovini i takvog bajsa.

Osim toga uradih online test na bikegremlin.com. Kaze da kupim 1. MTB; 2.Trekking, ... ;)

Pitao si za taj menjač što je pukao. Pa bio je to SCOTT niže klase sa Alvio opremom ako se dobro secam. Tad se nisam konsultovao ni sa kim, već otišao u prodavnicu i kupio bajs po mom ukusu i u skadu sa tadasnjim budzetom. Uprkos tome, navozao sam se dosta. Jednom prilikom nakačim ga na kola sa namerom da se oprobam u "Downhillu". Međutim u nekoj šumi uplete mi se grana i iskasapi menjac.Tad sam to povezao sa lošom opremom i iz tog razloga sam kupio par kvalitetnijih komponenti. Al kao što ti rece, XT ne garantuje da se opet isto nece dogoditi...
  • 0

#47 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2016 - 08:08 PM

@Nik_B
Koji god da izaberes od ovih bajseva,nemoj se s njima upustati u downhill. Off road da,spustevi da,ali ovi bajsevi nisu napravljeni za divljanje po padini,za to sluze druge,robusnije i tome prilagodjene masine...sto kazu kolege,acera ili XT,kad grana uleti to puca isto..
  • 1

#48 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 February 2016 - 08:20 PM

@FalloutBoy Hvala za link u vezi geometrije rama. Treba završiti fakultet da se sve shvati sa razumevanjem. Inace blog je odlican, jako puno odgovora dobio sam i iz drugih tema.

Trekking kao varijanta otpada u startu. Tu bas nemam nikakvu dilemu. Zadovoljstvo koje pruža jedan spust niz brdo prašnjavim puticem ne može da zameni ni 50 odlazaka do posla i nazad, al razumem da ima rezona u kupovini i takvog bajsa.

Osim toga uradih online test na bikegremlin.com. Kaze da kupim 1. MTB; 2.Trekking, ... ;)

Pitao si za taj menjač što je pukao. Pa bio je to SCOTT niže klase sa Alvio opremom ako se dobro secam. Tad se nisam konsultovao ni sa kim, već otišao u prodavnicu i kupio bajs po mom ukusu i u skadu sa tadasnjim budzetom. Uprkos tome, navozao sam se dosta. Jednom prilikom nakačim ga na kola sa namerom da se oprobam u "Downhillu". Međutim u nekoj šumi uplete mi se grana i iskasapi menjac.Tad sam to povezao sa lošom opremom i iz tog razloga sam kupio par kvalitetnijih komponenti. Al kao što ti rece, XT ne garantuje da se opet isto nece dogoditi...

 

Za ovakve puteve, može bilo koji bajs:

29.JPG

 

Amortizeri i debele gume čine put kao na slici iznad dosadnim, bez adrenalina.  :)     Za nešto džombastije, blatnjavije, ili peskovitije, bolje MTB.  

 

Uz to, nigde ne piše da ne smeš uzeti još jedan bajs za asfalt i do posla. Za ozbiljan off road ostaje MTB - bez blatobrana (puno bezbednije je tako, baš zbog grana).

 

Što se menjača i grane tiče - menjač uglavnom popusti, koje god klase bio. Ovi novi, "shadow" modeli Shimana su napravljeni da manje štrče u stranu, pa ih teže ošteti kamenje, ali kad grana uleti - najbolje je da pukne menjač - da ostane kuka menjača ispravna, kao i sam ram.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#49 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 24 February 2016 - 09:35 PM

Kuka menjaca je zapravo dizajnirana da pukne... Da ne bi puko ram ili menjac...
  • 2

#50 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 February 2016 - 09:45 PM

Kuka menjaca je zapravo dizajnirana da pukne... Da ne bi puko ram ili menjac...

Tako kažu. Mada se meni uvek sjebe menjač, kuka nikad. I ako se iskrivi, vrati se bez pucanja. n2:Dizzy

 

Opet, sad kad si to spomenuo, pri kupovini novog rama/bajsa, pametno je uzeti rezervnu kuku menjača (barem tad bi trebalo da je ima kod prodavca - veće su šanse).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#51 bataSale

bataSale
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 10:43 PM

Tako kažu. Mada se meni uvek sjebe menjač, kuka nikad. I ako se iskrivi, vrati se bez pucanja. n2:Dizzy

 

Opet, sad kad si to spomenuo, pri kupovini novog rama/bajsa, pametno je uzeti rezervnu kuku menjača (barem tad bi trebalo da je ima kod prodavca - veće su šanse).

Ti rece da tvojim acera i slicnim menjacima koje forsiras nista ne hFali :D I u vezi te staze ciju si sliku stavio gore i rekao da nije zanivljivo sa amortizerom... Zavisi kojom brzinom ides, a i nije takva staza celom duzinom,u to sam siguran.

 

@Nik_B

Ja bih ti dao par saveta. Obzirom da se ne razumes mnogo i da kupujes nov bajs i da ne kupujes u Srbiji, moja ti je preporuka da obidjes sto vise prodavnica i da za kupovinu odaberes onu gde ti prodavci izgledaju najstrucniji. Dakle ako neko izgleda kao da moze da ti obrazlozi zasto je odredjeni bajs za tebe i ako navedeni razlozi imaju smisla, to je to, jos ako mozes da probas bajs odlicno. Mogu tebi kolege odavde da pricaju do sutra sta njima odgovara, ali nije svaki covek iste gradje, nekome su duze ruke, nekome noge, neko je pak elasticniji... Dakle tebi kao pocetniku, detalji tipa ova vila ima ugao od 70° a ova od 68° (bdw mislim da ugao head-tuba rama vise znaci nego ugao same vile ali kako god) su totalno nebitni, takvim detaljima se, na zalost, ne bave ni mnogi takmicari u nasoj zemlji, zbog vise razloga.

Treba da znas i da sama cena delova bajsa ne mora da definise kvalitet i dugotrajnost. Najskuplji delovi su uglavnom skupi zbog same tezine, sto je u tvom slucaju maltene nebitno. Po meni, neka zlatna sredina za tvoju potrebu je grupa delova Deore-SLX-XT. Sto se vile tice, gledaj samo da bude vazdusna i da ima daljinski lock. Sto se silnih savijanja u stilu spagetija tice, ne bih se ja opterecivao time jer prilicno sam siguran da neces bas skoro doci do tog stadijuma da to cak i primetis a kamoli da ti smeta.


  • 2

#52 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 24 February 2016 - 10:49 PM

Kuka menjaca je zapravo dizajnirana da pukne... Da ne bi puko ram ili menjac...

Tako je. Uvek je lakse zameniti jeftiniji deo nego menjac vislje klase. Zato se prave od mekanih materijala da bi se slomila ili iskrivila i na taj nacin spasila menjac, ram...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#53 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 February 2016 - 06:19 AM

Ti rece da tvojim acera i slicnim menjacima koje forsiras nista ne hFali :D


Ne fali. Kad grana uleti, XT puca isto kao i Acera. A koja je cena zamene jednog, koja drugog?
 

I u vezi te staze ciju si sliku stavio gore i rekao da nije zanivljivo sa amortizerom... Zavisi kojom brzinom ides, a i nije takva staza celom duzinom,u to sam siguran.


Iz mog iskustva, kad imaš amort(e), treba veća brzina (strmiji spust) da bi se dobio isti adrenalin.
 

@Nik_B
Ja bih ti dao par saveta. Obzirom da se ne razumes mnogo i da kupujes nov bajs i da ne kupujes u Srbiji, moja ti je preporuka da obidjes sto vise prodavnica i da za kupovinu odaberes onu gde ti prodavci izgledaju najstrucniji. Dakle ako neko izgleda kao da moze da ti obrazlozi zasto je odredjeni bajs za tebe i ako navedeni razlozi imaju smisla, to je to, jos ako mozes da probas bajs odlicno. Mogu tebi kolege odavde da pricaju do sutra sta njima odgovara, ali nije svaki covek iste gradje, nekome su duze ruke, nekome noge, neko je pak elasticniji... Dakle tebi kao pocetniku, detalji tipa ova vila ima ugao od 70° a ova od 68° (bdw mislim da ugao head-tuba rama vise znaci nego ugao same vile ali kako god)


Tako je, na to se i mislilo pod ugao vile - ugao osovine upravljača. Naknadno zakrivljenje vile samo utiče na trail (predtrag na "mađarskom" :) ).

Inače odličan savet i sve se slažem.
 

su totalno nebitni, takvim detaljima se, na zalost, ne bave ni mnogi takmicari u nasoj zemlji, zbog vise razloga.
Treba da znas i da sama cena delova bajsa ne mora da definise kvalitet i dugotrajnost. Najskuplji delovi su uglavnom skupi zbog same tezine, sto je u tvom slucaju maltene nebitno. Po meni, neka zlatna sredina za tvoju potrebu je grupa delova Deore-SLX-XT. Sto se vile tice, gledaj samo da bude vazdusna i da ima daljinski lock. Sto se silnih savijanja u stilu spagetija tice, ne bih se ja opterecivao time jer prilicno sam siguran da neces bas skoro doci do tog stadijuma da to cak i primetis a kamoli da ti smeta.


+1
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#54 Nik_B

Nik_B
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 25 February 2016 - 08:43 AM

@Nik_B
Koji god da izaberes od ovih bajseva,nemoj se s njima upustati u downhill. Off road da,spustevi da,ali ovi bajsevi nisu napravljeni za divljanje po padini,za to sluze druge,robusnije i tome prilagodjene masine...sto kazu kolege,acera ili XT,kad grana uleti to puca isto..

Ok.. Pri "downhill" sam i mislio na off road spust za to predvidjenim putevima..   Nemam tolike ambicija da skacem niz litice :D

 

@Nik_B

Ja bih ti dao par saveta. Obzirom da se ne razumes mnogo i da kupujes nov bajs i da ne kupujes u Srbiji, moja ti je preporuka da obidjes sto vise prodavnica i da za kupovinu odaberes onu gde ti prodavci izgledaju najstrucniji. Dakle ako neko izgleda kao da moze da ti obrazlozi zasto je odredjeni bajs za tebe i ako navedeni razlozi imaju smisla, to je to, jos ako mozes da probas bajs odlicno. Mogu tebi kolege odavde da pricaju do sutra sta njima odgovara, ali nije svaki covek iste gradje, nekome su duze ruke, nekome noge, neko je pak elasticniji... Dakle tebi kao pocetniku, detalji tipa ova vila ima ugao od 70° a ova od 68° (bdw mislim da ugao head-tuba rama vise znaci nego ugao same vile ali kako god) su totalno nebitni, takvim detaljima se, na zalost, ne bave ni mnogi takmicari u nasoj zemlji, zbog vise razloga.

Treba da znas i da sama cena delova bajsa ne mora da definise kvalitet i dugotrajnost. Najskuplji delovi su uglavnom skupi zbog same tezine, sto je u tvom slucaju maltene nebitno. Po meni, neka zlatna sredina za tvoju potrebu je grupa delova Deore-SLX-XT. Sto se vile tice, gledaj samo da bude vazdusna i da ima daljinski lock. Sto se silnih savijanja u stilu spagetija tice, ne bih se ja opterecivao time jer prilicno sam siguran da neces bas skoro doci do tog stadijuma da to cak i primetis a kamoli da ti smeta.

 

Hvala za savete. Slozio bih se sa tobom. Ipak, zahvalan sam i za strucne savete u vezi geometrije rama, iako meni kao pocetniku verovatno nece igrati preveliku ulogu koliki je ugao viljuske u odnosu na asfalt i koliki je "gaz" tocka (u ovoj klasi ramova). Zelim da malo bolje upoznam oko te teme. Ako smem da reklamiram, FalloutBoy-ov blog je jako informativan i koristan.

 

Iako je onaj CUBE postao prva opcija, pogledacu jos par modela. Inace, prodavac se prilicno iscimao oko mene. Njegova preporuka je takodje CUBE.

Odnos dobijenog i ulozenog je puno bolji nego kod SCOTTa. Imao je zamerke na ram, viljuske i tockove. Ne zbog geometrije ili funkcionalnosti, vec pre svega zbog tezine. Njegovo miljenje je da cu u ovom cenovnom rangu dobiti manje - vise iste stvari, a znacajno poboljsanje bi se osetilo tek sa par stotina evra vise, a tad vec zalazimo u komponente koje koriste profesionalci.

 

Tako je. Uvek je lakse zameniti jeftiniji deo nego menjac vislje klase. Zato se prave od mekanih materijala da bi se slomila ili iskrivila i na taj nacin spasila menjac, ram...

Bio sam uvedjen da sa XTR opremu mozes cekicem tuci i na Mars sa njom ici, dok je Acera sluzi samo za na pijacu. :)

 

Inace jos dva pitanja.

1. Da li ima potrebe da kupim kvalitetnije pedale i ako da, koje?

2. Planiram da teram ove gume dok se ne istrose, pa tek onda mozda neke kombinovane za oba terena. Jel to po vama ok?


  • 0

#55 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 February 2016 - 08:57 AM

1. Da li ima potrebe da kupim kvalitetnije pedale i ako da, koje?
2. Planiram da teram ove gume dok se ne istrose, pa tek onda mozda neke kombinovane za oba terena. Jel to po vama ok?


Za prethodni deo posta: preko neke srednje klase, daje se duplo više para za malo manju težinu i ponekad i malo bolji rad. Nije kao da uzimaš neki čelični ram i bajs od 20 kila. Uz to, ako nije neka zahtevna tehnička vožnja, čak i jedan kg teži bajs neće praviti osetnu razliku, čak ni kad ga nosiš na leđima. :) Sad da odgovorim na pitanja:

1. Sedlo, pedale i ručke su stvari koje nađeš za sebe idealne i ne menjaš. Nosiš ih s bajsa na bajs. Kad nađeš sedlo koje ti odgovara, napraviš neku kilometražu na njemu, trči odmah u radnju i kupi još dva - da si miran do peMzije. Jer svakih par godina proizvođači nešto "unaprede", promene malo model, a ta promena može da bude na neudobnije. To pogotovo za sedlo. Pedale baš ne treba čuvati u zalihama, ali ima smisla uzeti jedne kvalitetne - fabrike obično stave krš pedale, ili nikakve, jer kontaju da svako pedale bira spram obuće i afiniteta (one za kačenje, clipless, ima nekoliko standarda, zatim platforme i sl.).

2. Dobre gume su stvar na kojoj ne treba štedeti. Ima tema na forumu sa preporukama guma spram terena koji se vozi.
Gume koje su dobre za off road, a nisu prespore, neudobne i loše prijanjajuće na asfaltu bi bile Continental Race King - uzeo po preporuci kolege Grbića i nisam se pokajao.

Ako se ne vozi po blatu, nego suvoj zemlji i po asfaltu, bolje rešenje su neke gume sa "gradskom" šarom, bez ikakvih krampona.

Kombinovane gume, koje po obodu imaju krampone, a na sredini su glatkije su po meni najgore rešenje, mada ima ljudi koji baš takve vole. Na asfaltu su dosta sporije od gradskih guma, a kramponi čine prijanjanje u krivini na asfaltu lošim. Za off road, ipak budu osetno klizavije od kramponki, pogotovo kad je bajs uspravan i treba verglati uzbrdo, iako ti kramponi pomažu pri skretanju i naginjanju na off roadu.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#56 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 25 February 2016 - 10:04 AM

Ako, kao sto si rekao, planiras spusteve kroz sumu onda definitivno kao najuniverzalniji izbor (zbog stalne voznje po asfaltu) ili Race King kao sto rece Folaut ili Smart Sam. Slicne su a kako zivis u inostranstvu (pretpostavljam Nemacka, Austrija...) i jedne i druge ce biti izuzetnog kvaliteta :)
  • 0

#57 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 February 2016 - 10:06 AM

Meni mazga završava 90% posla. Može po snegu, može da se ostavi svugde preko noći zaključan. Dva broja manji ram nego što je optimalno, jeftini točkovi s Quando nablama, zadnji menjač no-name kineski, prednji menjač zalomljen, ali još uvek radi, frikcione ručice menjača. Korman skraćen brusilicom za lakše provlačenje između kola, prednji šifter pomeren na stub kormana da bi bilo mesta za zvonce. Samo su kočnice, pedale i sedlo skuplji od bajsa. :)   Nema mesta na Fruškoj i okolini NS gde nije bio.  :)
 

Pink_Thing.jpg


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#58 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 25 February 2016 - 10:09 AM

1895019-acjldby4mkt6-lastbikes2016_2-ori

 

 

Ovo je ono meni sto stize. Ovaj ram u ovoj boji, samo ce druga konfiguracija da bude.

 

Marzocchi 44 140mm hoda napred,

XT pogon, Saint rucica, SLX menjac, Sunrace 11-42 kaseta, Deore M615 koncnice,

DTSwiss tockovi na Koozer nablama,

Specialized 2.3 gume,

Kore volan i lula.

 

Nameracio sam se da napravim idealan bajs za mene. Nesto sto cu maziti i paziti, a ne posle jedne ili dve sezone gledati da uvaljam :P


  • 1

ಠ_ಠ


#59 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 February 2016 - 10:22 AM

Do malopre sam mislio da je viski pice kad ono nogara za bicikl... :D


  • 3

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#60 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 25 February 2016 - 10:26 AM

Do malopre sam mislio da je viski pice kad ono nogara za bicikl... :D

 

Najbolja i najprakticnija nogara za bajs.


  • 0

ಠ_ಠ





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika