Jump to content


Fotografije

Savet


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
88 odgovora na ovu temu

#1 Nik_B

Nik_B
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 10:30 AM

Pozdrav svima,

 

pre svega izvinjenje sto vas gnjavim temom koja se ponavlja iznova i iznova. Bio bih zahvalan ako neko ima volje da mi udeli neki savet pri kupovini bajsa.

 

Nisam bio u mogucnosti da vozim poslednjih 4-5 godina, a stari SCOTT bajs nize klase odavno sam prodao. Uslovi se se konacno popravili, te mogu da odvojim odredjenu sumu novca za novi bicikl.

 

Da ne bude zabune, totalni sam laik! Znam samo po nesto sto sam se informisao na netu od pre i to je to. Moje znanjne se svodi na to da ne kupujem nista kinesko, nista sa pijece, nista sto izgleda nafurano a malo kosta, nista ispod par stotina eura a da je novo, nista ispod Schimano Deore opreme (za malo zahtevniju voznju), nikakva "No name" oprema, itd. Dakle uopstene stvari. O geometriji rama, uglovima i njihovim uticajem na telo pri voznji nemam pojma. Ranije sam imao bol u ledjima tokom duze voznje iako sam kupoio XL bajs, sto je za moji vosinu od 195cm bio ispravno (valjda).

 

Kriterijumi:

 

1. Pre dok sam vozio, vozio sam otprilike 2x nedeljno po 50-80km. Uglavnom na asfaltu, uz povremenu voznju po prirodi. Avala npr. Mislim da se tu sad nista nece promeniti.
2. Dve marke dolaze u obzir. Specialized i SCOTT

3. Budzet je +1000e

4. Moj favorit je SCOTT Scale 940 (ca.1650e)

   http://www.scott-spo...-Scale-940-Bike

 

a onda vidim ovaj Aspect: (ca. 1000e)

   http://www.scott-spo...Aspect-910-Bike

 

pa se pitam, da li meni treba onaj odozgo koji kosta prilicno puno?

Da li je razlika u materijalima tj. opremi zaista toliko primetna da se isplati dati 700 evra vise?

Koja je uopste razlika izmedju Aspect i Scale  rama?

Da li cu ispasti magarac ako dam toliku lovu za bajs?

 

Da se razumemo, zelim da kupim kvalitetno i nesto da mi dugo traje, al 1600e je opasna lova za nekog ko nije profi i kupuje bicikl radi rekreacije.

 

Cenio bih Vase miljenje...

 

 

 


  • 0

#2 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2016 - 10:37 AM

A zbog cega samo dolaze u obzir scott i specialized?!? Posebno ako si rekreativac?
  • 0

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 February 2016 - 10:59 AM

Za rekreativnu vožnju po asfaltu takav bicikl je od manje odgovarajućih tipova bicikla, čak i za naš, drndavi asfalt. Opet, svaki je dobar, ako ti se takav sviđa, dobri su bajsevi. Oba.

 

Da li se isplati? Što se odnosa uloženo/dobijeno tiče, sve preko Shimano Deore je previše para za premalo muzike. Tu mislim na običan Deore, ne LX, SLX, XTR i slično. 

 

Ja bih za 1600 evra sklopio sebi bicikl po želji i meri, iz delova, pojedinačno, jer ni jedan proizvođač ne nudi sve custom u paketu da baš odgovara 1/1 za namenu. Naravno, za 1000 evra može da se kupi solidan bicikl, za 1600 odličan, čak i gotovo sklopljen (ako se neki od ponuđenih, sa komponentama, uklapa u ono što tebi paše).

 

Opet, zbog onog "totalni sam laik", pre bih savetovao polovan, oko 200 evra bajs, da se isproba, stekne iskustvo, vidi kakva vožnja najviše odgovara, položaj sedenja i sl. Takav bajs se posle relativno brzo proda u pola cene, uz minimalan gubitak novca i vremena, pa se traži ono što odgovara.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 11:17 AM

Ma kakvo sklapanje, kakvi bakraci. Ovaj prvi ti je dobar izbor, ne gledaj nista ispod njega. Ako imas pare, uzmi 940icu i uzivaj. I nemoj mnogo da se zamaras da odgovaras zasto Scott ili Specialized, zna se koje su najbolje marke. Ispod Deore se realno i ne isplati uzimati, a XT je optimalno.


  • 1

#5 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2016 - 11:32 AM

Ma kakvo sklapanje, kakvi bakraci. Ovaj prvi ti je dobar izbor, ne gledaj nista ispod njega. Ako imas pare, uzmi 940icu i uzivaj. I nemoj mnogo da se zamaras da odgovaras zasto Scott ili Specialized, zna se koje su najbolje marke. Ispod Deore se realno i ne isplati uzimati, a XT je optimalno.

A zasto su bas Scott i spec najbolje marke u moru drugih brendova??
  • 0

#6 Nik_B

Nik_B
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 11:33 AM

Al ste brzi. Hvala na odgovorima.

 

A zbog cega samo dolaze u obzir scott i specialized?!? Posebno ako si rekreativac

Cisto subjektivno. A i kad dajem vec toliku lovu, hocu da kupim "BMW" a ne "Opela" iako je Opel sasvim ok... :) Mada, cenim svaku sugestiju...

 

@FalloutBoy

 

Kao sto rekoh, odem ja nekad u prirodu pa zato ovaj tip bajsa. Verovatno imaju univerzalne gume za oba terena?

 

Opcija 200e otpada u samom startu. Imao sam tog SCOTTa koji je kostao 300e. Spustao se nekim planinskim puticem, uletela mi grana u zadnji menac i polomila ga na 3 dela. Kasnije kupio XT menjac, sa njim ga i prodao...

 

"Da li se isplati? Što se odnosa uloženo/dobijeno tiče, sve preko Shimano Deore je previše para za premalo muzike."

Taj odgovor sam u stvari trazio! Hvala!

 

A ta geometrija rama. Citao sam da postoje "udobniji" al sporiji i "neudobniji" al brzi. Moze neko da mi pojasni?


  • 0

#7 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 11:36 AM

A zasto su bas Scott i spec najbolje marke u moru drugih brendova??

 

A i kad dajem vec toliku lovu, hocu da kupim "BMW" a ne "Opela" iako je Opel sasvim ok...

 

Mislim da ovo daje odgovor na tvoje pitanje, a takodje otkriva i prirodu mog odgovora na ovu temu.  n2:redbull


  • 0

#8 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2016 - 11:47 AM

Poredjenje baba i zaba,nema veze sa vezom... Scott je samo ram,on nit proizvodi fox vilu,niti xt menjac,niti kocnice.. Dakle samo ram ostalo se srafi na njega sto druge firme proizvode.. A moje misljenje je da uzimaju ogromnu lovu samo na ime.. Momak je slobodan da za svoje pare uzme sta god mu volja,preporucujem mu i ja prvi bajs,samo sam hteo da cujem iz kog ubedjenja su samo dve marke u igri..
  • 0

#9 Nik_B

Nik_B
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 11:51 AM

Ma kakvo sklapanje, kakvi bakraci. Ovaj prvi ti je dobar izbor, ne gledaj nista ispod njega. Ako imas pare, uzmi 940icu i uzivaj. I nemoj mnogo da se zamaras da odgovaras zasto Scott ili Specialized, zna se koje su najbolje marke. Ispod Deore se realno i ne isplati uzimati, a XT je optimalno.

Pitanje je da li cu za tih 700e vise u odnosu na Aspect dobiti 50% ili 5% bolje performanse, kvalitet, pouzdanost i da li cu to uopste kao rekreativac primetiti?

 

Aspect npr ima:

Rock Shox 30 Silver 29 TK 29 Solo Air , a ovaj skuplji:

FOX 32 Float Evolution CTD Air, 100mm

 

Znam da su obe firme vrh sto se tice suspenzije, al pojma nemam sta je razlika izmedju ova dva amortizera...

 

@Allex Dacu 50 evra vise da mi na ramu stoji nalepcica SCOTT ili Specialized umesto CUBE. Mozda nerezonsko razmiljanje, al aj neka bude samo da ramu, a ne i na ostalim komponentama...


  • 0

#10 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2016 - 12:10 PM

Nije samo vila,prvi generalno ima bolju opremu..
Moje misljenje je da kazem suprostavljeno : ti kao rekreativac nikad neces izvuci maksimum iz tih skupljih komponenti kao takmicari,tako da i ova oprema za 700e manje ce ti biti top za tvoje potrebe.. Opet ako ti novac ne igra nikakvu ulogu uzmi ovaj skuplji bajs jer je bolji kasnije nema da se pitas sto nisam uzeo onaj skuplji bajs...
  • 0

#11 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 24 February 2016 - 12:37 PM

Poredjenje baba i zaba,nema veze sa vezom... Scott je samo ram,on nit proizvodi fox vilu,niti xt menjac,niti kocnice.. Dakle samo ram ostalo se srafi na njega sto druge firme proizvode.. A moje misljenje je da uzimaju ogromnu lovu samo na ime.. Momak je slobodan da za svoje pare uzme sta god mu volja,preporucujem mu i ja prvi bajs,samo sam hteo da cujem iz kog ubedjenja su samo dve marke u igri..

Samo ram? Neko kao ti koji se utrkuje da prvi da nekom savet treba da zna da je ram srce bicikla. Pa i BMW je samo šasija.


  • 1

#12 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 12:43 PM

Kad vec poredis onaj prvi je "BMW" (ali nize klase "BMW") ovaj drugi je "OPEL"
Neces dobiti 50% bolje performanse pre ce biti 5% ali ces primeteti tih 5% pouzdanosti i kvaliteta.
FOX amortizer je bolji ali ce te i odrzavanje kostati kao odrzavanje "BMW"-a
U geometriji ramova nema velike razlike, razlika je u materijalu od kojeg su napravljeni i tezini.
I na kraju u bilo koji od ova dva ili bilo koji drugi bicikl da ti uleti grana u zadnji menjac kao na SCOTT-u od 300e, polomices ga ili iskriviti da bude neupotrebljiv.


  • 0

#13 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2016 - 12:49 PM

Samo ram? Neko kao ti koji se utrkuje da prvi da nekom savet treba da zna da je ram srce bicikla. Pa i BMW je samo šasija.

Prvo kolega, ja se ne utrkujem ni sa kim da dam savet,nisam ovde da bi se takmicio sa nekim po broju postova,ovde sam preko sest godina prvenstveno zato sto volim biciklizam i zato sto je drustvo odlicno,a posebno sto sam imao meru i postovanje prema drugim clanovima kada sam se pridruzio ovde.. Vidim da to vise nije praksa. Ako znam pomoci cu nekome,ako ne znam cutacu,ako lupim i neko me ispravi prihvaticu to oberucke.. Ram nije srce bicikla,nego osnova. Ako imas Cube-a sa full XT opremom i Scotta sa Alivio ti bi preporucio Scotta jer ipak "srce" je Scott? Molim te,ne zelim jos jednu temu da oteram u off zbog tvog provociranja. Prijatno.
  • 0

#14 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 24 February 2016 - 12:54 PM

Ja tebe kolega nisam provocirao nego sam izneo svoje zapažanje.

Što se tiče bajsa i ja bih uzeo prvi bajs.


  • 1

#15 folcika

folcika
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 01:42 PM

Ako ti treba bajs za voznju 2x50km nedeljno suludo je davati toliku svotu. Sto je vec i receno tesko da bilo ko ovde iskoristi potencijal bajsa od 1000e...
Imao sam bajs od 250e i veruj mi da sam se navozao dosta lepo sa njim,i nikada nista za skoro 4000km.
Ako si smrt sto se tice mehanike,da ne kazem sivonja nece ti pomoci ni carbonske komponente.
Trenutno imam bajs sa sora grupom i bas se vozikam zadnjih 15dana zapinjem i nista zivo ne fali ni najlosijoj opremi...
Vazno je da se vozi,da se uziva... a dali ces da prebacujes brzine za 0.3sec brze tesko da ce ti to ista znaciti ...
  • 0

#16 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 24 February 2016 - 01:43 PM

Ajd i ja da ubacim svoje misljenje.

 

za 1000e mozes da sklopis samo takav bajs. Full custom build, bez problema.

 

Krenes od rama, i lagano na gore.

 

Jer tako mozes da biras sve sto ti odgovara, i komponendte i dimenzije istih i geometriju i sve ostalo sto ide.

 

Kroz ceo taj proces ces i detaljno nauciti sve moguce o bajsevima sta ti dusa iste.

 

 

A sto se tice ponudjene dve konfiguracije;

1. Aspect 910:

 

Viljuska je blago recena uzas, pogotovo za nekog tvoje visine i gradje. 30mm stapovi se savijaju ko blesavi, 9mm QR osovina je ko da imas kuvanu spagetu da vezuje nablu i viljusku.

 

Kocnice BL-M445 su ok, ali za nesto sto kosta 400e jeftinije a na 1000e, i pritom imaju rucice za 4 prstra i znaju da budu jako drvene.

 

Rucice menjaca Deore u kombinaciji sa XT menjacem je lose, bolje da su okrenuli i stavili XT rucice a Deore menjac, jer ovako nista ti ne znaci to sto imas XT pozadi. Osecace ce se i dalje kao deore.

 

Relativno uzan volan za visokog coveka, za tvoju visinu ja bih trazio makar 760mm volan

 

120mm lula je predugacka po mom milsljenju, sem mozda na drumskim bajsevima. 70-80 mm bi bila pun pogodak, ali nazalost sve vise i vise masovnih proizvodjaca koristi zastarelu geometriju pa nadoknadjuju dzinovskim lulama.

 

Geometrija rama je poprilicno zastarela, s obzirom da hvat na XL ramu koji ti gledas je sada u rangu modernih M ramova. fali tu dobrih 10cm za hvat da bi ti ram bio udoban.

 

Zadnju Shimano FH-M3050-CL nablu, posto je shimano bi bilo preporucljivo da serviras 1-2 puta godisnje ako zelis da te sluzi, pritom ima jako nizak broj kontaktnih tacaka (16 koliko se secam) tako da ima puno praznog hoda.

 

Obruci su relativno uski i bices ogranicen na max 2.2 gume.

 

Kenda gume, za ovaj cenovni rang je prosto bezobrazno s obzirom koliko su tvrde nemaju nikakvo prianjanje.

 

2. Scott Scale 940

geometrija je za nijansu bolja,

Kokpit je i dalje katastrofa ali bolje, siri volan je potrebniji, i kraca lulica, 11faz, tako da je to cool i obezbedjen si na duze staze, obruci su znatno bolji, ali nazalost zadrzane su shimano nable, za taj cenovni rang barem DT swiss 350. Gume su dosta kvalitetnije.

 

 

Bilo kako bilo, shodno ovim konfiguracijama koje si ponudio, oba su po mom misljenju preskupa za nove bajseve.

 

Drugi je dosta bolji sa boljim i kvalitetnijim delovima, ali za tu cenu koju ti gledas, sam mozes da sklopis karbonski bajs sa delovimam kakvim ti zelis, bog da te vidi.


  • 3

ಠ_ಠ


#17 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 980 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2016 - 01:47 PM

Ram jeste "srce" bicikla.
Ram, tockovi, pa tek onda dolazi grupa na red.
Na "jeftinijim" biciklama najvise se razlikuje nalepnica, Scott ili Polar, isto je. Specialized ili S-Works...jel' isto :-)

Za pokretaca teme, navozaces se lepo sa oba Scott-a.
P.S. Ako mozes i zelis da ulozis u bicikl, a da on bude "babaroga"(vrhunske performanse, izgled, stil...)mani se konfekcije(Scott), kada je egzotika pjur plezr :-)
  • 2
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#18 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 24 February 2016 - 01:57 PM

Evo I da se ja javim, kao neko ko je skoro odskrinuo vrata sveta biciklizma I ne znam gotovo nista vise od tebe. Bilo koji od ova dva bicikla nudi u startu mnogo vise nego sto ce tebi trebati ili ces primetiti razliku.

S obzirom da kao amater kupujes biciklu od 1000+ eur, preporucujem ti da najvise paznje obratis na boju I dobar lanac za zakljucavanje :-))) to ti je najvaznije.

Nadam se da se ne ljutis za salu.....probaj oba , sedi, I na kojem se osecas bolje tog kupi...ostalo je vise nego dovoljno dobro za rekreativca.


  • 1

#19 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 24 February 2016 - 02:01 PM

Moje misljenje :
Ako kupujes Scale - kupi karbon (930,920,910, premium, pro..)
Ako neces karbon, zbog cene, licnih ubedjenja ili neceg treceg, kupi Aspect. Ovaj koji si odabrao je najvisa klasa aspekta dok je skejl neka niza-srednja klasa skejlova. Poredjenja o bmw i opelima nisu bila bas adekvatna... Pre bih rekao da je aspekt opel astra sportski model a skejl bmw trojka osnovni model :)
Kod aspekta imas za klasu-dve slabije komponente ali to je i dalje visa klasa delova.
Ne znam koliko kosta Scale 930 ali moj rezon je ako ces top klasu, uzmi tako nesto, ako ne, Aspekt ce da bude i vise nego dobar.
Elem jedino si me malo "pogodio" onim "da pise Scott ili Spec umesto Cube" :) Iako sam uvek bio za Scott>>>Cube presao sam bas sa Scale Premium na Cube Reaction (oba karbonci) i nemam zamerki na Cube ;)
  • 0

#20 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2016 - 02:03 PM

Jbg IONE ne mogu da se slozim,sto ne znaci da ne postujem tvoj i sharanchetov stav... Za mene je "srce" bicikla upravo grupa.. Ono sto ga pokrece...bitan je i ram naravno,ali za mene kao rekreativca nije bitno dal je Cube ili Merida ili Scott dok god mi se svidja i odgovara mi geometrija...naprosto je stvarno bezobrazluk koliko pojedini brendovi tu nalepnicu naplacuju,nije bitno sta je na njemu,al mora da se vidi da se vozi Scott! Inace,draka je dao detaljno o oba bajsa pa kupac neka razmisli sta mu je ciniti.. Ako hoce nov,onda sa linka br 1 a ako ima zivaca i znanja onda topla preporuka oko sklapanja,mada posao je to...
Pozdrav svima :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika