Jump to content


Fotografije
- - - - -

Mtb 26 full sus VS 27.5 hardtail


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
74 odgovora na ovu temu

#21 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 12 January 2016 - 07:48 PM

Iskreno drago mi je da nekom ne odgovara 29 jer ga nekako na silu forsiraju.


  • 2

#22 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 13 January 2016 - 02:25 AM

Ja imam mtb 26", treking 28" i mtb 29" i koliko sam zadovoljan sa er29 da na ova dva i ne sedam.
  • 0

#23 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 January 2016 - 06:25 AM

Iskreno drago mi je da nekom ne odgovara 29 jer ga nekako na silu forsiraju.

Još jedan kilometarski post.   :)

 

Dosta novog se forsira na silu. Mislim da je točak od 622 mm (drum, treking i 29er) pogođen kao prava mera, posle preko 100 godina biciklizma. Iskristalisao se kao optimum. 

 

Veći točak = veća udobnost i nešto veća brzina (do određene mere), veća težina, slabija konstrukcija, manja upravljivost (posebno pri manjim brzinama).

 

622 je neki zlatni kompromis svih tih svojstava. Zato mislim da je za drumaša i treking najbolji izbor za veliku većinu vozača, sem onih najnižih (o tome malo kasnije u ovom kilometarskom postu   :)).

 

Kad je pravljen 559 (MTB točak 26"), imalo se u vidu da će se stavljati veoma široke (i visoke samim tim) gume, pa da krajnji obim točka bude sličan onom sa 622 mm obručem. Tu dolazi do začkoljice: sam 29er točak nije previše ni slabiji po konstrukciji (sam po sebi), niti baš toliko nezgodan za upravljanje. Najveća mana, po mom mišljenju, je što je prevelik kad se stavi "debela" guma na njega. Traži i veći ram da to sve stane, pa je geoetrija malo nezgodnija. Ovo je posebno problem za niže vozače (recimo do 180 cm, do 175 sigurno): ram koji prihvata "29" točkove, a da im korman ne bude predaleko, ima veliku šansu da se zapinje o prednji točak nogom pri sporom manevrisanju. Teže se sve to uklopi. Sam bicikl bude isto dosta glomazan. Težište, ako se osovina pogona ne spusti dodatno bude nešto više, pa je malo nezgodnije upravljanje pri manjim brzinama.

 

Vladagm je napisao da su točkovi 29" napravljeni da bi serviseri imali posla. Jesu nešto slabiji, ali mislim da sam točak nije toliko kritičan. Šire gume ublažavaju šokove, a i 622 mm daje dovoljno jak obruč. Po meni je veći problem 11 brzina. Šira kaseta, ostavlja manje širine za žbice, pa je točak dodatno oslabljen. Nije previše, ali na već dosta sužen prostor koji ostavlja 10 fazna kaseta - još se sužava. Na ovo mislim:

 

geometrija-tocka_zpsce0ab00b-290x300.jpg

 

Razlika u pletenju točkova. Prednja nabla je 110 mm široka i to je dovoljno jako jer nema kasete. Zadnja drumska nabla je široka 130 mm (po novom standardu), a MTB 135 mm, upravo zbog veće snage točka. Sad se na to, kod 11faza, ubacuje JOŠ šira kaseta. To je po meni jedna od glavnih mana 11faza. Ništa drastično previše, ali ipak - pogotovo za off road. 

 

Za kraj, par reči o 27,5:  najmanje zastupljen standard koliko vidim (neka me ispravi neko ako grešim). Ni velik, ni mali - samo egzotičan. Najgore rešenje. Minimalno veći od 26", a nisi uzeo najrasprostranjeniji točak na planeti. Opet, ni blizu velik kao 29", pa da imaš blagodeti velikog točka.

 

Inače su sva tri naziva čist marketing.   :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#24 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 11:10 AM

Canyon 26 full sus  godinu dana netaknuta otkad je 29ka kupljena... za mene neuporedivo .


  • 0

#25 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14649 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 12:55 PM

27,5 je buducnost MTB kao i 142x12 thru... Zavisi i od terena po kom se vozi ali full sus je za nizbrdo i naravno skakanje. Mislim da je za rekreativnog vozaca najvazniji faktor uzivanje a to ne zavisi od precnika tocka vec od vestine vozaca. Zato naucite da vozite na zadnjem tocku i bunny hop (a to se najlakse uci na manjem tocku i laksem biciklu) jer je to ulaznica za MTB voznju a ne velicina tocka. Svaki novi kupljeni bicikl se vise vozi od starog, sad bi ja mogao da tvrdim da je trotinet najbolji jer od kad sam ih kupio najmanje vozim bicikle...   :)


  • 0

#26 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 02:08 PM

Po meni su 29-tke neopravdano skuplje u odnosu na npr. indenticni bike u istoj opremi a da je 26.

To se isto odnosi i na ovde cenjene marke tipa Specialized,Scott...mozda Cube-ti bicikli su skuplji i prodavaniji u odnosu na neke manje poznate proizvodjace.

Pitanje je koliko je i da li je bolji od ostalih marki,da li ga prodaje kvalitet ili je samo to BREND koji mu diktira cenu.

Tako je po meni i ovde postala pomama za 29.

Ja ne sporim da 29 ima negde prednosti u odnosu na 26 ali takodje i taj 26 ima svojih prednosti i jos uvek ciljnih kupaca...


  • 2

#27 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 13 January 2016 - 02:17 PM

Presao sam letos na 29 ali se slazem za preveliku razliku u ceni, a pogotovo je glupo sto neki proizvodjaci vec neko vreme i nemaju 26 u ponudi... 

Medjutim da je bolji 29, jeste, uostalom zbog toga sam i zadrzao taj bajs a prodao 26, imao sam jedno vreme oba. 


  • 0

#28 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 02:35 PM

Nije da se hvalim ali trenutno tri 26-tice i za sada ostajem veran njima :)

Attached Thumbnails

  • 8fc6271e1832675bb25d754dc58622dea04e00e879ee0cb5d0fd89c0d8c2ce45.0.jpg

  • 0

#29 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 13 January 2016 - 02:43 PM

Lepo :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
  • 1

#30 bataSale

bataSale
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 03:10 PM

Nije da se hvalim ali trenutno tri 26-tice i za sada ostajem veran njima :)

Pozdravljam fellow "штрокли" owner-a :D
Sto imas 2 full sus 26",  u cemu se razlikuju pa si odlucio da ih oba zadrzis?


  • 0

#31 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 January 2016 - 03:11 PM

Nije da se hvalim ali trenutno tri 26-tice i za sada ostajem veran njima :)

Jel mi se cini ili je na Ghost-u zadnja guma busna i fale nalepnice na prednjoj felni


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#32 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 03:13 PM

Jel mi se cini ili je na Ghost-u zadnja guma busna i fale nalepnice na prednjoj felni

Ti si ih prvi video,tako da dobro znas zateceno stanje!!!


  • 0

#33 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 04:37 PM

Da krenemo od ovog. 

Da li se svi slazemo (slazete) da je 26 fs udobniji od 27.5 odnosno 29ht?


  • 0

#34 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 04:58 PM

Da krenemo od ovog. 

Da li se svi slazemo (slazete) da je 26 fs udobniji od 27.5 odnosno 29ht?

U svakom pogledu ako poredis Full sus 26 sa Hardtail 27.5/29

Zadnja suspenzija mnogo apsorbuje udare sto definitivno smiruje ceo bike, pa i prednji kraj...


  • 0

#35 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 05:38 PM

U svakom pogledu ako poredis Full sus 26 sa Hardtail 27.5/29

Zadnja suspenzija mnogo apsorbuje udare sto definitivno smiruje ceo bike, pa i prednji kraj...

Na to sam mislio. Rekao bih da smo to apsolvirali.

Sada bih voleo da saznam od onih koji su (prodali, parkirali, ostavili da trune 26fs) seli na 29ht i imaju vece zadovoljstvo na licu nego ranije?


  • 0

#36 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 13 January 2016 - 06:34 PM

Cini mi se da od nas koji smo se javljali kao oni koji su sa 26 presli na 29 niko nije spomenuo fs -> ht :)

Moje iskustvo je bilo sa 26 ht na 29 ht i tu 29ht pobedjuje...

Oba karbonci, oba solidno lagani, oba sa solidno slicnom opremom mada je 26 ipak imao za klasu bolju iako za generaciju stariju opremu.

I ne, nisam takmicar, trkac, stagod, vozim za svoj merak :)


  • 2

#37 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 13 January 2016 - 08:02 PM

Cini mi se da od nas koji smo se javljali kao oni koji su sa 26 presli na 29 niko nije spomenuo fs -> ht :)

 

 

Canyon 26 full sus  godinu dana netaknuta otkad je 29ka kupljena... za mene neuporedivo .

Nije naznaceno da je 29fs, tako da...


  • 0

#38 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 January 2016 - 10:18 PM

Hmmm... Primetna je pristrasnost, svih nas, velicini tocka koju trenutno vozi. Ima i onih koji ne vole 29" pa mu daju negativnu konotaciju, necu ih imenovati ali ako odgovore onda se zna ko je ;)

Mozda je sve marketing, ali meni se svidja osecaj tog marketinga kad se provozam na 29"

 

 

Evo ti moj odgovor:

Da li bi ponovo vozio fulija 26", odgovor je DA, vozio bih ali bi birao na sledeci nacin 26"fs za teski off, a 29"ht za XC.


  • 2

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#39 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 January 2016 - 12:10 AM

Hmmm... Primetna je pristrasnost, svih nas, velicini tocka koju trenutno vozi. Ima i onih koji ne vole 29" pa mu daju negativnu konotaciju, necu ih imenovati ali ako odgovore onda se zna ko je ;)

Mozda je sve marketing, ali meni se svidja osecaj tog marketinga kad se provozam na 29"

 

 

Evo ti moj odgovor:

Da li bi ponovo vozio fulija 26", odgovor je DA, vozio bih ali bi birao na sledeci nacin 26"fs za teski off, a 29"ht za XC.

Upravo tako. 26" su jači točkovi - za ekstremne padove, skokove, uslove, a 29" je šumski "drumaš" - za bržu i lakšu XC vožnju. S tim što nižim vozačima manje pasuje čak i za to. Na kraju, ostaje i onaj subjektivni osećaj, koji svako gleda spram sebe, koji često prelomi tas na jednu ili drugu stranu.


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#40 bataSale

bataSale
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts

Postavljeno 14 January 2016 - 12:51 AM

@Carobnica
Ne znam odakle ti pomisao da bilo koji fs bajk moze da se poredi sa ht-om, bez obzira na velicinu tocka, osim mozda, fat bike ht (kome je precnik gume priblizan 29" i cija zapremina omogucava solidnu amortizaciju) vs 26" sa 100mm hoda i tankim gumama.
Da je pitanje vezano za udobnost karbonskog, alu i celicnog rama, imalo bi mnogo vise smisla, ali ovako, fs vs ht i nije bas vredno "lupanja glave"


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika