Jump to content


Fotografije

Bol u kolenu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
148 odgovora na ovu temu

#121 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 August 2020 - 02:39 PM

Kad gledam caleta koji sa 70 godina sedne na bajs i mota kao blesav, a pritom godinama nije vozio i fizicka aktivnost mu se svodi na odlazak iz kreveta u auto i obrnuto, smorim se. Ocigledan dokaz da nismo svi isti, jbg :)

Ma greska u kucanju, mislio sam: decu :D
Pre par dana se rodila cerka, sin ima 2 godine, tako da je slobodno vreme (tj vreme za voznje) ooozbiljan luksuz... Hvala :)
  • 1

#122 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 02:49 PM

A ok, lepo... znači već sve znaš i sam. Mislio sam da ti je to prvo dete. :)
  • 0

#123 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 02:50 PM

Nek je ziva i zdrava, nisam primjetio da si se pohvalio do sad :)

Ja imam baba servise i zena ne radi al opet nemam toliko vremena ni u snu, nekad se bas zapitam kako vi ovde neki mozete da odvojite toliko vremena. Cak napisem pa ne objavim da ne bi ko zamjerio da ga pitam cim se bavi (usput ja sam na granici bih i hr, pa ako neko ima neki kriminal za koji se ne ide na robiju ja sam za, dosadilo mi raditi kod privatnika od jutra do sutra) :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#124 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 August 2020 - 02:51 PM

Vidi se Dule da si svaki detalj proučio i da si dosta posvećen, svaka čast za to, sve znaš onda šta treba u kom smeru i kako. Nije lako naći vremena ni za sve te stvari, izguglati, iščitati, konsultovati se za svaku pojedinačnu stvar.. a pogotovo što je kod tebe na bajsu sve mahom drugačije i važe druga pravila.

 

Mislim da si sve u pravu, da si dobro procenio. Previše brda i previše dužine a neredovno, na volju. Mislim da fali tog kontinuiteta da bude i tokom nedelje kraćih vožnji, ali jbg retko ko to može vremenski da priušti, mnogi smo vikend warriori. Ali to je na drugom mestu, najveći uzrok mislim da je nedovoljan prenos i prestrma brda, to što si rekao - na silu "ma mogu ja to" mada svi smo kroz to prošli da barem nekad preteramo. Ne znam koliko je do bajsa i do kraćih kurbli itd ne razumem se, ali Kopaonik je zajeban i na drumskom biciklu, pogotovo ta Kriva Reka tu su procenti opasni, ja je smatram težom od Rudnice.

A pozicija je sigurno takođe kumovala problemu, nešto sigurno da nije optimalno podešeno. I da nisi rekao da treba da odmakneš pedale od sedišta sumnjao bih na to. Za uspravni bicikl znam, ja kad radim trening snage na ovom 20% strmom brdu kod mene i kada forsiram vožnju iz sedišta tu je pritisak na kolena najveći i jako igra ulogu visina a pogotovo pozicija sedišta napred nazad. Kao što kad sa se radi ona vežba, lunges, iskorak sa tegovima na leđima ili većim bučicama u rukama, krucijelno je, pogotovo u slučaju ozbiljnijih težina da kad iskoračiš i spustiš se koleno ne ide dalje od vertikale stopala. Eno slika ako sam konfuzan. Tom vežbom i čučnjevima sam i ja zeznuo koleno dva puta.

Na poslednjem mestu pločice, većina koristi one sa srednjim floatom (look sive, ne znam za shimano koja je boja) ja ih čak ni ne podešavam precizno, stavim odoka i super je imaju dovoljan hod. A crvene bi bile sigurica, spd mislim da je tu najmanji krivac.

 

Malo je 34, 42 je meni minimum :) Eto ovo sam sebi sve napravio sa 38 napred i 42 pozadi na 42-559 gumi, ocigledno mi je i to previse tezak prenos. Srecom na novom bajsu ide 30 42, nadam se da ce biti bar malo lakse iako je veci tocak.

Biće mnogo lakše. A čak i da staviš isti prenos lepše će i bolje ići bajs, ti novi besni točkovi.. videćeš kad ih provozaš koliki je uticaj i na ravnom i na brdu, ma šta pisalo ovde po forumu za nebitnost težine i broja žica. :D

 

Lunge-with-Barbell.jpg


  • 0

#125 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 19 August 2020 - 04:35 PM

Ja se kladim da taj duletov doktor i ne zna šta je to kadenca a i nije ga briga

Doktori na žalbe na bol u kolenima ne uzimaju u obzir da su to biciklistički bolovi već će preporučiti mirovanje, bez opterećenja i lekove za artritis jer oni nisu sportski lekari.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 2

#126 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 04:44 PM

@Gadjan
Mozes ti ici koljenom preko prstiju, ako si na to mislio, nije mi bas jasno sta si zeznuo , ali dizanje mora ici iz pete i sigurno a ne da te tezina odgura napred pa da dizes kroz koljena. E sad sto mi svi volimo natovariti vise nego sto stvarno mozemo dici to je nesto drugo, to valjda svi polete tako
Ja ne vidim sebe ni za 100 godina na tolikom levelu da bih ikad imao potrebu za ovom vjezbom, ne vidim zasto bih forsirao jednu nogu kad se lako povrijediti i kad cucnes na obe. Mislim da je ovo opasno i rekreativcima nepotrebno cak i sa sopstvenom tezinom. Osim naravno kad je neko bogom dan pa ima jake zglobove koji ce da izduraju sve, al oni nisu za ovu temu. Za ovu vjezbu i trbusnjaci i ledja moraju da budu top inace brrrr, evo ja sam upravo s treninga, zagrijan max i ne bih smio iskorak ni bez tereta, ni sa bandazom, jednostavno nije vrijedno rizika

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#127 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 05:48 PM

Iskorak sa tegom je jako dobra vezba jer nas tera da odvojeno treniramo misice jedne pa druge noge, a posebno dobro angazuje misice stabilizatore jer ovakva vezba zahteva dobar balans tela, cemu naravno dosta pomazu i trbusnjaci i misici ledja.

Fora je samo u tome da kod ove vezbe treba biti jako oprezan i krenuti sa bas malim tezinama, koje kada se savladaju, teret se postepeno povecava...

Inace iskorak sa tegom kao i bugarski iskorak sa tegom, kada se pravilno izvodi omogucava naglo jacanje kvadricepsa, gluteusa, i manjih misica potrebnih za stabilizaciju pokreta i jedna je od osnovnih vezbi za izgradnju snage i misicne mase na nogama...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#128 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 05:48 PM

A niko da pomene duzine poluga pedala.


  • 0

#129 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 August 2020 - 06:04 PM

Pa ja sam pomenuo, u mom na brzaka, s brda s dola postu. :)

Nemam blage veze oko rekumbenta (pa zato i ne kapiram zašto su toliko kratke, ali očigledno je sve oko pozicije i pokreta tela drugačije od uspravnog bicikla) Dule je to sigurno više proučio.

Samo znam da sad primetim razliku između kurbli 170 i 175 pošto naizmenično i redovno vozim oba drumaša.

 

Veljo, nije tema ali iskorak je jako jako dobra i korisna vežba, i pre svega mnogo drugačija od čučnja, zato je i potrebna onome ko trenira snagu. Drugačije mišiće pogađa, na primer daleko više gluteus i zadnju ložu nego čučanj. Iako je čučanj kralj svih vežbi naravno da nije dovoljan kao jedina vežba. Radi iskorak jedan trening i dobićeš upalu u gluteusima odmah, koliko god da si utreniran u čučnju. Mrtvo dizanje takođe obavezna elementarna vežba. Sa iskorakom ja nisam nikad preterivao, ne sećam se da li sam prelazio 60 kg, a 110 u čučnju, to je smešno.


  • 0

#130 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 06:46 PM

Krace kurble-veca kadenca i obrnuto.


  • 0
.

#131 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 06:53 PM

Ili dete od 140cm ima decje kurble a covek od 200cm treba da ima kurble vece od 165cm...


  • 0

#132 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 07:46 PM

Slazem se ja s vama gore da je dobra vjezba, ali mislim da je nepotrebna rekreativcima, iskreno rekreativci ne rade ni osnovne vjezbe za noge. Ja radim cucanj, prednji cucanj i goblet i noge rastu, evo bas gledam skoro sam kupio ove farmerke do koljena, mozda mjesec i po, za 10ak dana se vise nece moci nositi, ne sto ce biti hladno nego cucao sam mnogo :)

Ok, ko je dobro utreniran, nije previsok, igra se sa bar 200 kg u cucnju, nek radi iskorake. Moj 1rm na cucnju je 150kg, s mojom visinom, godinama i problemima smatram da bi iskorak bio samo nepotreban rizik

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#133 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 August 2020 - 08:10 PM

Duzina kurbli naravno da nije vezana samo za kadencu. Na rekumbentu se to dodatno komplikuje polozajem nogu i nagibom sedista, pa je u proseku potrebna manja duzina kurbli. Taj deo mislim da mi je taman na trenutnom (155mm) i potencijalno dugacke na novom (165mm), ali to cu vec videti u voznji. Ima posebnih kalkulatora bas na ovu temu. Da ne idem sad u dubiozu, ali to je svakako bitan faktor i na uspravnom bajsu za kolena.

@bakara
Ako imas preporuku za sportskog ortopeda/doktora - posalji, ne skodi jos neko misljenje. Svi su mi savete davali na osnovu snimaka sa magnetne, nije mi ni taj delovao da daje savet napamet, ali sve je moguce.

@Gadjan
Ni ja ne mislim da je SPD glavni problem vec samo jedna kockica u nizu. Zato bih prvo probao sa platformama da vidim kakva mi pozicija noge pasuje, onda cu vec vremenom lako podesiti pedale i plocice na svim patikama. Ne znam ni koji tipovi plocica postoje za spd, ove sto imam ne dozvoljavaju mnogo podesavanja ugla, tj skoro uopste, moram da ih natezem. Verovatno postoje neke druge koje to vise dozvoljavaju.

Duzina kurbli u ovom slucaju nije bila presudna (ako mislis na to sto krace imaju manju polugu), vec prenos i brda. Iskreno se nadam da ce novi i prenos i tockovi biti laksi po tom pitanju :)

@veljo1981
Hvala :)
  • 0

#134 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 09:33 PM

Duzina kurble nema veze sa nagibom sedista jer bi onda gradski bicikl i TT specijalka imali razlicite duzine kurbli za jednog biciklistu. Ironicno, polozaj vozaca na gradskom biciklu odgovara nekom super polozenom, niskom, ultra brzom, napravljenom specijalno za obaranje brzinskih rekorda, lezeceg bicikla. Ono sto radis kad stavljas kratke kurble je da opasno debalansiras optimalan polozaj kolena gde gazis najjace na pedale u odnosu na to koliko je ispruzena noga u donjem polozaju pedale. Biras jedno od ta dva a verovatno si izabrao ovo drugo. Plus smanjujes povrsinu mesta na kolenu koja je opterecena prilikom pedaliranja, plus povecavas ucestalost pokreta sto dovodi brzem umoru ili habanju. Od kracih kurbli nikakve koristi. A to sto ce da ti kazu da tako treba na lezecem biciklu jer ne mogu drugacije da rese razne tehnicke probleme je druga stvar, tj stvar marketinga.


  • 1

#135 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 August 2020 - 11:25 PM

Najmanji problem probati sa drugim pogonom/kurblama. Savete sam citao prvenstveno od ljudi koji voze MBB godinama. Nije tema pa ne bih produbljivao bespotrebno raspravu, ima ovde neki okvirni kalkulator i kratko na ovu temu: http://www.recumbent...crank_angle.asp

Sustina price vezano za ovu temu ma koji da bicikl je u pitanju je: duzina kurbli je bitna za kolena.
  • 0

#136 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 20 August 2020 - 12:00 AM

Slazem se: "duzina kurbli je bitna za kolena." i zavisi od duzine nogu bicikliste a ne da li sedi ili lezi.


  • 0

#137 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 27 November 2022 - 06:24 PM

Колико педале са системом за закључавање (конкретно спд) могу да утичу на појаву бола у колену? Јасно је да нека неправилност може, али то је општи принцип. До пре два-три месеца никада нисам закључавао обућу у педале и нисам имао проблема са коленима. Ни у после промене педала са равних на спд (на друмашу) нисам осетио да ми нешто прави проблем, али у последњих неколико вожњи се појавио бол у једном колену. Не страшно, али осетим да ме болуцка и то спреда у самој кости. Интензитет није велики, али осетим и кад сиђем с бицикла. Можда је разлог нешто друго, а мождa су управо педале. Има ли смисла то гурати ако се проблем настави, или се вратити платформама које друмашу стоје као пилету сисе? А и тешке су, брате (можда постоје лаке платформе)...
  • 0

#138 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 November 2022 - 06:48 PM

Ako nisi bas katastrofalno pogresio  mesto i ugao plocice na sprinterici, ne bi trebalo da ti pravi probleme. SPD i kada zabravis nogu opet ima pomeranja levo desno.

Nekada dok smo vozili klipsere na tadasnjim sprintericama, kada se zakaci za pedalu noga nije imala ni milimetar pomeranja, "zavarena" za pedalu To je bilo opasno, a kada stajes prvo rukom otkacis kais pa izvuces nogu, inace padas. Vozili smo i mi, i stariji vozaci godinama, pa im bas nisu stradala kolena, tako da ne verujem da ti je od toga.


  • 0

#139 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 27 November 2022 - 07:00 PM

Ako nisi bas katastrofalno pogresio  mesto i ugao plocice na sprinterici, ne bi trebalo da ti pravi probleme. SPD i kada zabravis nogu opet ima pomeranja levo desno.
Nekada dok smo vozili klipsere na tadasnjim sprintericama, kada se zakaci za pedalu noga nije imala ni milimetar pomeranja, "zavarena" za pedalu To je bilo opasno, a kada stajes prvo rukom otkacis kais pa izvuces nogu, inace padas. Vozili smo i mi, i stariji vozaci godinama, pa im bas nisu stradala kolena, tako da ne verujem da ti je od toga.

Могуће је и то. Мислим да сам добро наместио , у оквирима добре позиције. Можда је до година и до зиме рецимо?
  • 0

#140 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 November 2022 - 07:13 PM

Могуће је и то. Мислим да сам добро наместио , у оквирима добре позиције. Можда је до година и до зиме рецимо?

Mene je tako prosle godine biz ikakvog razloga pocelo da boli koleno. Nisam mogao da savijem nogu. Iz cista mira, nisam dirao poziciju ni bilo sta na biciklu. Trajalo to 2-3 meseca i kako se iznenada pojavio bol, tako je posle i nestao. Od tada ne boli.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika