Jump to content


Fotografije

Bol u kolenu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
148 odgovora na ovu temu

#101 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 18 August 2020 - 05:18 PM

Vidim da je podesavanje glavni faktor malte ne,tako da kada budem kupovao skuplji bajs (do 550€),ili cu morati detaljno ispitati ove u radnji da mi daju savete,ili naci nekoga ko se razumije u to polje.Ne bi da uzimam tako skup pa kasnije ram ne odgovara,lula ne odgovara te ovo te ono.Ali vec sam siguran da bi mi malko kraca "pozitivna" lula trebala.
Glupan sam jer sam naglo krenuo u voznje i to poduze,a fizicki nisam bio aktivan.I zbog te moje idiotarije i tvrdoglavosti "nece mi nista biti",sada sigurno moram jedno 3-4 mj ne smem ivi na voznje,plus vezbe raditi.Ali bar me opametilo,"ako" se sve dobro zavrsi znam bar da nista necu forsirati i opusteno po ravnom ici,i pre svake voznje bar 10 min zagreavanja/istezanja kod kuce
  • 0

#102 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 18 August 2020 - 06:38 PM

Treba imati na umu da i za ozbiljnije bavljenje sportom je sada vec dokazano da ne mogu svi da voze istom kolicinom/tempom bez posledica. Pricao sam sa nekoliko ortopeda za svoj problem i generalni zakljucak nakon gledanja snimaka im je da i ako/kad se vratim voznjama, moram da promenin stil i smanjim napor/kilometrazu. Znaci, treba biti umeren svakako i postepeno povecavati do granice koja prija. Kad mi je ortoped rekao kad se vratis moraces da vozis ravno bez brda dosta dugo, smorih se :D
  • 0

#103 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 18 August 2020 - 07:01 PM

To je nešto što sam i ja morao da naučim da prihvatim. Neko može da vozi iz dana u dan visokim intenzitetom, ili da naglo pojača intenzitet i brzo uđe u formu, ja ne mogu. Ne mora da znači da je svaki slučaj bola u kolenu ili bilo kakve druge povrede isto to, ali treba imati u vidu sopstvene granice.


  • 0

#104 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 18 August 2020 - 07:12 PM

Upravo tako. Jedan je cak rekao da mi je generalna struktura mekih tkiva takva da od sporta treba da praktikujem minimum da mi misici ne atrofiraju, sve preko je veliki rizik od povrede. Istovremeno moj mozak ne moze da skapira kako neko drugi moze, a ja ne mogu. Jbg, nismo svi isti.
  • 0

#105 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 August 2020 - 08:45 AM

Ja lično mislim da ortopedi znaju o kostima ali ne znaju ništa o biciklizmu. Biciklizam je čisto vrtenje bez nekog velikog opterećenja na mišiće i kolena. Ako su kaseta i kadenca dovoljno veliki kakve veze imaju brda. Mislim na normalna brda, ne 15-20% nagiba.


  • 0

#106 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 08:50 AM

To misljenje o kadenci i prenosima je dovelo do toga da su biciklisti nikad kilaviji od kada postoji biciklizam. 


  • 0
.

#107 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 08:54 AM

Ako su kaseta i kadenca dovoljno veliki kakve veze imaju brda.


To, to... :)
Ja nikako ne volim brda i planine, pa uspone treniram tako što po ravnom vozim teže prenose... :D
  • 0

#108 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 09:46 AM

Pomozite zglobovima bice vam zahvalni, pogotovo sto vas ima ovde sto ste zinuli na lopatu :)Screenshot_20200819-114345~2.jpg

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#109 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 19 August 2020 - 11:03 AM

Ovo bi trebalo da regeneriše hrskavicu, ili podstiče proizvodnju nove hrskavice?


  • 0

#110 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 11:03 AM

To misljenje o kadenci i prenosima je dovelo do toga da su biciklisti nikad kilaviji od kada postoji biciklizam.



A ti prenosi i kadence su doveli do toga da danas na drumovima ima daleko vise nego ikada ranije biciklista na drumskim biciklima. Doveli su do toga da drumski biciklizam vise nije rezervisan iskljucivo za ultramrsave ljude nego na brda drumskim biciklima sada mogu da se popnu i daleko tezi rekreativci. Mnogim mrsavim ljudima je jako tesko objasniti zbog cega je bitno imati kasetu vecu od 25 zuba, ili mali lancanik od 34, ali svima njima preporucujem da pokusaju da na sebe nakace tegove od jedno 20 kila pa da se tako popnu na neku planinu i sve ce im biti jasno.

Gravitacija je zajebana stvar. Sreca pa postoje ti sitni prenosi zahvaljujuci kojima i mi tezi mozemo da vozimo bicikl uzbrdo a da nas to ne kosta zdravlja. :)
  • 4

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#111 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 11:17 AM

@marvas
Nemam pojma al ja kako trosim radim na svakom treningu cucnjeve koliko god mogu natovariti, nekom logikom bi trebalo regenerisati, mislim da hrskavica nije nesto sto tek tako naraste

Ne koristim bas ovog proizvodjaca nego sta naleti al redovno pijem

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#112 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 August 2020 - 11:17 AM

To misljenje o kadenci i prenosima je dovelo do toga da su biciklisti nikad kilaviji od kada postoji biciklizam. 

Slažem se :D ali to je druga tema.

 

Hteo sam reći da mi je nejasno to a više puta sam čuo (da doktor kaže) kad neko ima problem s kolenima pa kao ne sme da vozi brda a po ravnom kao sme..

Da stavim kasetu 32 (koja mi je za ozbiljnije planine) i powermetar, mogao bi da pokaže da gazim jače na ravnom kada sam na čelu grupe i vučem nego kad vrtim na usponu. I na usponu može da se vrti kadenca 80-90 i samo je pitanje kondicije a ne snage, nema tu nikakvog gaženja i mlevenja. Zato bajs i može da se vozi ozbiljno i do tipa 60-70+ godina ali ne može da se igra fudbal i basket. Opterećenje na kolena na bajsu je smešno, tri puta lakše od čučnjeva sa sopstvenom težinom, dakle bez ikakve šipke i tegova.Samo je pitanje kardio-aerobnog sistema i jednim delom i mišićne izdržljivosti, što se stiče treningom. Te hrskavice ligamenti i tetive oko zglobova koji učvršćuju i daju potporu se takođe ojačavaju kontinuitetom i treningom, kao što armwrestleri imaju tetive ko čelična užad.

Sa nama u grupi redovno vozi čovek 70+ kapa dole kojim tempom izveze sve te dužine i visine sa mnogo mlađom ekipom. Prosto biciklizam je kondicija a ne snaga, mlađi jesu u prednosti kad se kida jako, trka sprinta itd zbog snage eksplozivnosti višeg pulsa itd ali to je drugo. Bajk po meni nije stres za kolena (osim u slučaju loše podešenog bicikla, sedla, pločica..) inače bi se strastvenim biciklistima profi i rekreativcima kolena raspadala u poznim godinama. Čak koliko znam aktivnost i vrtenje je blagotvorno za hrskavicu i podmazivanje.


  • 1

#113 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 August 2020 - 12:02 PM

Jedan od troje ortopeda koji me savetovao je i biciklista. Jedini koji nije hteo skroz da mi ubije nadu vec rekao da moram ravno i visoku kadencu pa vrlo postepeno da povecavam napor/kilometrazu, uz izbegavanje brda. Sve to nakon perioda mirovanja, tj prvo smanjenje upale, pa fizikalna bez bicikle, pa onda kad se zavrsi to polako i postepeno bajs ali izmenjenim rezimom. Ono sto nije mogao da mi da savet je pozicija noge jer ne zna za lezeci, sto je i ok :)

Savet za brda mislim da daju zbog toga sto je na ravnom ipak lakse smanjiti tempo kad ne odgovara, na brdu ne mozes to bas uvek. A svakako sam tvrdoglav da mislim kako ja to mogu, i izvucem brdo, pa posle kad se zavrsi voznja i ohladi, kukam.

Kondicija je bila deo problema, ali ne glavni. Pravio sam vece pauze izmedju jacih voznji skoro bez ikakve aktivnosti izmedju i to cu morati da izmenim. Ne smem ni da preterujem sa kondicijom tj podizanjem praga za srce jer mi ni ono nije sjajno, sa 32 godine vec imam hipertenziju. Sa jedne strane porodice su svi kilavi sa mekim tkivima, sa druge srcani problemi, pokupio sam sve "najbolje" :D

Inace sam kolena pored prekomerne voznje ubio nedovoljnom kadencom tj jakim nagibima (15-20%) sa kadencom od 60-75, umesto da sam imao adekvatniji prenos i izbegavao nagibe na kojima moram da se silim da bih izasao. Iako takvih nagiba procentualno nije bilo mnogo, bilo je dovoljno da se dokrajcim. Nema toliko veze sa kondicijom, nego cisto preterivanje.

@Smasher
Malo je 34, 42 je meni minimum :) Eto ovo sam sebi sve napravio sa 38 napred i 42 pozadi na 42-559 gumi, ocigledno mi je i to previse tezak prenos. Srecom na novom bajsu ide 30 42, nadam se da ce biti bar malo lakse iako je veci tocak.

@zare
Cak i da sam u savrsenoj formi, sa svojom gradjom i zdravstvenim stanjem (da ne kazem sr..), da nije tih prenosa ne bih ni mogao da vozim bajs. Sad je procentualno vise ljudi koji voze, pa slabici kao sto sam ja kvare prosek praaavim biciklistima :)

@veljo1981
Pijem sad Cartinorm koji pored glukozamin sulfata ima jos gomilu nekih drugih stvari... Picu ga mesec dana pa videti sta dalje. Koliko cesto ovo uzimas, uzimas i kad nemas tegoba? Ne znam da li takve preparate smem i preventivno da pijem bez posledica, bas cu fizioterapeuta da pitam..
  • 0

#114 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 12:13 PM

Da li je možda i "ležaljka" delimično krivac?
Mislim, da li si se informisao o razlici u opterećenju između "sedeljke" i "ležaljke"?
  • 0

#115 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 August 2020 - 12:20 PM

Dosta citao na tu temu, pogotovo od ljudi koji su imali slican problem a voze rekumbent. Zakljucak je da ne, nije krivac, tj nista vise od klasicnog bajsa. Jedino kako mozes da upres vise snage u noge/kolena u odnosu na klasican bajs jeste ako se upres o naslon, sto svakako ne radim. Em nije udobno em nije intuitivno tako voziti.
Ono sto mi nije idealno jeste pozicija i to cu korigovati - sto opet nema veze sa tipom bajsa vec podesavanjem. Konkretno u mom slucaju moram malo da odaljim pedale od sedista, izbacim spd za pocetak, a kasnije korigujem poziciju plocice da mi noge idu na spolja + duze osovine pedala.

Inace sam ja i na uspravnom bajsu 2x imao simptome kao ove samo dosta blaze, tad nisam znao sta je tacno, sad znam. Tada mi je to bio minoran problem tj uvek prvo zeznem kicmu pa kolena ni ne stignu na red, sad na lezecem kicma uziva pa sam se opustio i sjb kolena :D
  • 0

#116 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 August 2020 - 12:57 PM

Možda je vreme za ugradnju elektromotora kao asistencije, jbg...
To bi smanjio pritisak na kolena i usponi ne bi predstavljali problem.
Realno, ako čovek nema vremena redovno da trenira a voli vikendom da se zaputi na 100+ km vožnje biciklom, elektrobajs je odlično rešenje.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#117 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 01:03 PM

@dule0911
Uzimam i sad kad nemam tegobe, mislim nema u koljenima, imam u donjim ledjima i laktovima al i da nemam uzimam dozivotno :) Imam hronicnu lajmsku bolest pa od nje uvijek bole kosti i zglobovi tako da meni sve pase samo da ih manje osjecam

Prvo sam popio dvije vrecine onog teleceg zelatina, nista nije pomoglo, ona je mislim opet ovde neko predlozio Animal Flex, to su 44 doze (doza/dan) hrpa nekih tableta po dozi, potorsio pa sam kupio neki Glukozamin nemam pojma ni ko je proizvodjac, 100 tableta, tableta dnevno i njega sam potrosio. Znaci nekih minimum 5-6 mjeseci hranim zglobove. Sad cu preci na GymBeam glukozamin sulfat, bez neke preporuke, izaslo na fb pa narucio

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#118 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 August 2020 - 01:13 PM

Pa jel imas boljitka od gluzamin sulfat varijante u odnosu na zelatin koji kazes da ne radi nista?

@vidak
Vec razmisljam u tom smeru. Trenutni rekumbent cu vrlo verovatno konvertovati u elektro, za svakodnevne voznje (kuca posao itd) gde imam brda a zelim da pristedim kolena. Ideja mi je da nadjem laksi sistem sa malom autonomijom da pomogne samo na brdu, pa gledam opcije. Za vikend voznje, samo na misice sa drugim, pa cemo videti kako ce to ici... :)
Svakako bih voleo da mogu da vozim/pomalo treniram i bez struje, ali ako na brdima opet ne bude islo onda prelazim na struju, sta je tu je, nije sramota.

Sto se nemanja vremena tice, tek sad kad imam dexu shvatam pravo znacenje izraza "nemam vremena". Pre toga sam uvek imao viska vremena a da toga nisam bio ni svestan :D
  • 0

#119 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 01:18 PM

Pa ne bole me koljena,ranije su me bolila cim malo krenem da cucnem i bez opterecenja, 10 cm se spustim i odmah je bol neka kao da ce onaj dio ispod koljena izaci van. Sad toga vise nema, cucnem skroz do kraja, pase mi za kicmu i tako cucim dok mi ne utrnu noge, uglavnom koljena ne bole. Jel od glukozamina ili od neceg drugog ili samo od sebe ne znam al kako ide najpametnija na svijetu, ne diraj dok ide, tako ja nastavljam da trosim suplemente :)
Gadno mi je bilo to s koljenima, kao da je spojeno s ledjima i trbusnim misicima i cim savijam koljeno i gore me zatezalo

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#120 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 19 August 2020 - 02:23 PM

Čitajući ovo, samo mogu da zahvalim prirodi, genima 'bem li ga čemu, da nemam problema sa kolenima (kičma pomalo zeza, ali to je od pre biciklizma, ali ništa strašno), a već mi je 54, i bio sam potpuno fizički neaktivan od 2005. do 2017. (39. do 51. god.).

*

@dule
Dexa je neki Dejan?

Btw, čestitke... :)

A jeste, tek kad nešto izgubiš, shvatiš da si to imao, a nisi ni obračao pažnju, bilo ti normalno što je tako kako je.

Ja sam se kasno oženio i sećam se kako su mi pre toga mnogi govorili kako uživam, a kod mene to, što ono kažu, na jedno uvo uđe, na drugo izađe... Tek kasnije sam shvatio koliko su mi ti oženjeni, i sa decom, možda zavideli što sam gospodar svog vremena 24 sata od 24.
A kad stupiš u brak, jeste to neka promena u životu, ali prava i ogromna promena nastaje tek kad stignu deca. Jer tad prestaješ da si gospodar svog vremena...

Kad deca malo porastu, to je već druga priča, ali onih prvih nekoliko godina je baš zeznuto, pogotovo ako nema baba ili deda servisa...
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika