Jump to content


Fotografije

Tockovi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
626 odgovora na ovu temu

#161 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 22 January 2020 - 08:08 PM

Nable 105 su klasu iznad Sore bas zbog konusa i kuglica a 105 je minimum za dobar drumski bicikl. Ostalo cemo da kazemo da je izgubljeno u prevodu... sta je to mantel? Zasto ne pitas Shimano?


  • 0

#162 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 22 January 2020 - 08:11 PM

Pa težina mi je oko 80kg, volim da vozim po dobrom putu (magistrala neka i sl) i volim brzine oko i preko 40km/h gde se može, volim bržu vožnju znači po dosta dobrom putu koliko se kod nas može tako nazvati. Po lošem putu ne vozim prosto ni makadamu jer je drumaš u pitanju sa širinom gume od 23 mm. Zlatuborski je okrug pa ima i brda na žalost dosta pa bi valjalo da točkovi budu i lakši malo a što se tiče udobnosti sa tim sam se kod drumaša oprostio (a i navikao) tako da bih nastavio sa 23 ili 25mm, ne šire. 

 

Tako je loš izbor novih točkova koji mogu da se kupe u prodavnici da je to čudo. 


  • 0

#163 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 22 January 2020 - 08:42 PM

Nema tu mnogo pomoci dok vozite na 32 zice. Napravite tocak od Shimano 105 nable i DT Swiss Revolution 2.0/1.5 zica i neke dobre gume.


  • 0

#164 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 January 2020 - 09:53 PM

... Oni su upotrebili sledece reci ''105 series wheels posses the same inner works in the hub as a Sora'', sto ja tumacim kao iste unutrasnje delove, odnosno konuse, kuglice, osovinu, matice, sta vec ide sve ne znam ni ja, dok za telo/kuciste glave kazu da je nesto visa klasa od Sore. Znaci kompletna glava nije u potpunosti kao Sora, vec delovi unutar glave, tako sam shvatio...

Da li je moguce da u stvari Sora ima iste delove kao 105? Oni ne kazu da je to klasa Sora, vec da Sora i 105 imaju neke delove iste. Pogledao sam sajt proizvodjaca i tamo pise kako taj 105 tocak vidi pozitivne strane tzv "trickle down" efekta tj prenosa tehnologije sa visih klasa (u ovom slucaju Ultegre na 105), pa bi onda neko ko kupi Ultegra tocak mogao da se isto tako zali da kupuje tocak koji ima delove koji su isti sa 105 klasom...

Hocu da kazem da ne mora da znaci da je taj tocak losiji, nego da je slican tocak koji se prodaje kao Sora kvalitetniji jer ima delove kao 105. Ne bi to bilo nista novo, rekao bih. Naravno, moguce je da gresim.


  • 0

#165 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 22 January 2020 - 10:46 PM

@Boris_VolimCorbePre oko 2 god sam pleo neke tockove i imali su Tiagra (RS400) glave i secam se da je na njima bila razlika u konusima (mozda najbitniji segment shimano glava) i u odnosu na Soru (RS300), i u odnosu na 105-icu (5600). To je tada moglo da se utvrdi jer je shimano izbacivao uputstvo u pdf-u o sastavnim delovima na ovaj fazon https://prnt.sc/qrhzd6 Jasno se moze pod brojem 3 i 6 moze videti da konusi nisu isti kao kod tadasnje Sore ili 105-ice. Nesto jeste isto, (ili je makar isto po dimenzijama, a materijal nesto slabiji), ali konkretno konusi nisu bili. Tada je moglo da se nadje uputstvo tog tipa gde se vidi svaki deo glave sa svojom sifrom, pa se sve dalo fino uporediti izmedju razlicitih klasa, sta je sta, kao i kompatibilnost svakog dela izmedju razlicitih klasa. Od tada je proslo valjda 2-3 generacije shimanovih grupa i nije moguce naci takvo detaljno uputstvo za najnovije generacije, bilo da je sora, tiagra ili 105... makar ga ja guglajuci satima nisam mogao naci. Zato i ostaje prostor za zabunu kod ovih WH-RS300 tockova, da se vode kao 105-ica, a da su unutrasnji delovi glave kao kod Sore. Kad bi izbacili detaljno uputstvo o svakom segmenu tocka, tipa ovog gore koje sam postavio, onda bi se dalo uporediti sve u sraf, sto se kaze, slika bi bila jasna kao dan. Ne znam, nije mi jasno sto toga nema.

 

Takodje, kada se uporedjuju 105 i Sora, valjda se 105 proizvodi iskljucivo u Japanu, a Sora u Maleziji, ili gde vec, pa je i to ''made in ...'' cesto faktor opredeljivanja za ovaj ili onaj model. Ne znam, treba neko bas dobro upucen da bi razjasnio ovu zbrku.

 

@Dusan 011 Mantel je neki web shop u Holandiji, videh da imaju customer service pa ih priupitah da mi razjasne stvari, a Shimano ne znam ni gde bih pitao, imas li neki link, mail... ?


  • 0

#166 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 12:35 AM

Ajd jos jednom, posle necu vise da vam smetam. Nable Shimano 105 R7000 su za klasu bolje od Tiagri, Sora... izmedju ostalog zbog preciznosti obrade konusa i kuglica. Konusi se razlikuju i po dimenzijama tj. krivini i dubini pa porediti konuse po serijskom broju nema mnogo veze.

Kazem ti uzmes posebno Shimano 105 R7000 nable, otvoris novcanik za DT SWISS revolution 2.0/1.5 zice i za oko 250evra imaces dobre tockove ili kompletne shimano WH-RS300.


  • 0

#167 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 12:43 AM

...Ako Shimano kaze da su WH-RS300 105-ica onda su 105-ica.

pa isto tako Shimano kaze da ne rade menjaci sa odredjenim rucicama - a ono rade...

...da ne rade kasete sa tudjim lancima - a ono radi...da lance ne rade sa spojkama - a ono rade...

ne bih ja nesto previse verovao njima, osim onako...orijentaciono :)

 

... Konusi se razlikuju i po dimenzijama tj. krivini i dubini pa porediti konuse po serijskom broju nema mnogo veze....

pa bukvalno tako moze da se setkne najrealniji utisak...ako je konus po serijskom broju 105 onde ne moze da bude SORA ili obrnuto.


  • 1

#168 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 12:50 AM

Dusan011 Taman posla da smetas, najnormalnije razmenjujemo misljenja. Ako se negde ne razumemo, i to je normalno, generalno gledano diskusijama u biciklizmu nikad kraja  :mrgreen:  Da je sve u svemu kristalno jasno, ovaj forum bi izgubio svrhu.

 

IgorN, on 23 Jan 2020 - 01:35 AM, said:snapback.png

... Konusi se razlikuju i po dimenzijama tj. krivini i dubini pa porediti konuse po serijskom broju nema mnogo veze....

pa bukvalno tako moze da se setkne najrealniji utisak...ako je konus po serijskom broju 105 onde ne moze da bude SORA ili obrnuto.

 

Logicno, slazem se.


  • 0

#169 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 02:48 AM

Evo pogledao sam malo bolje, u pravu si sto se tice tockova WH-RS300 unutra nisu kvalitetni konusi. Znaci ostaje ti da nabavljas posebno nable 105 dal 5800 (link)(link) dal nove R7000 obe imaju kvalitetnije konuse. Uz DT Swiss revolution 2.0/1.5 zice ima da budu dobri tockovi ako pravis tockove sa 32 zice.


  • 0

#170 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 05:20 AM

Zanimljivo, shimano wh-rs330 ima kvalitetne konuse a wh-rs300 ima one slabijeg kvaliteta.


  • 0

#171 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 06:50 AM

Znam da bi trebao menjati taj točak od 32 žice, zato sam i ovde radi vaše preporuke. Potreban mi je adekvatan točak koga mogu negde da kažem lako naći pošto su me ubedili da se okanem zamene grupe 105 jer nije neki napredak u odnosu na Soru koju imam i koja radi odlično kako sam već napisao, za mene, mada budi rečeno da ja i ne patim za markom i brendom toliko. Malo se tu i preteruje.. Kad sam sa Polarom prešao 10 hiljada bez i jednog kvara... Nešto bih oko 200e realno. Ako vam padne na pamet, javite, ili bar okvirno šta tražiti tj šta da ne uzimam. Tipa industrijski ili keramički ležajevi, to sam shvatio usput da je jedno od toga teže održavati a ja ne bi da budem rob točkova pa da ne uzmem baš to. Ili nije dobro kada su grupisane žice takođe zbog održavanja i trajanja, toliko sam malo nešto zaključio do sada. Ako može još neka smernica, valjalo bi drugari moji.
  • 0

#172 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 07:32 AM

(link)


  • 0

#173 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 07:39 AM

Hvala druže, nisam ni znao za ovu prodavnicu...
  • 0

#174 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 10:21 AM

Shimano Wh Rs300 je dobar tocak. Ja sam ih ozbiljno uzeo u razmatranje kada sam prosle godine kupovao tockove. Shimano ih zove aerodinamicnim tockovima za manje para, zahvaljujuci profilu felne od 30mm i aero zbicama kojih je napred 16 nazad 20, plus kako i sami navodite imaju nable dobrog kvaliteta. Medjutim sa tezinom od 2050 grama za set, definitivno ne spadaju u lakse tockove, ali je opet zbog dubine felne sigurno izdrzljivost na njihovoj strani. Kome nije bitan svaki gram na tockovima, Wh Rs300 je svakako zanimljiv izbora, a zbog suptilnog i nenametljivog dizajna, lako se uklapa u izgled raznih biciklova i daje lep finis...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#175 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 11:55 AM

Da li ima lakših u tom cenovnom rangu? Karbon možda? Teško verovatno. I ovi sada su mi tu negde sa težinom i ako su generalno mnooogo jeftiniji, opet nisam ništa uradio bez karbonskih koliko vidim, jedino oni su osetno lakši.


  • 0

#176 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 January 2020 - 12:45 PM

Ima lakših, na oglasima. Dobrih točkova da biraš za te pare. 300-500 eur je bacanje para po meni. Točkove tog ranga bih stavio samo ako je bicikl odličan karbonski 2-3 puta vredniji od toga.

Bilo koje modernije pristojne točkove sa 24 žica ili manje da staviš umesto tih Rodi, znači nešto lakše, lepše.. bićeš zadovoljan, makar i najjeftinije r501

 

http://www.zlatnitoc...30-racing-.html

 

Oni su lepi i duboki ja kad sam tražio točkove, osim njih nisam ni uzimao u obzir nove iz prodavnice jer je odnos uloženo dobijeno debelo na strani oglasa.

 

A između pristojnih točkova ne verujem da ćeš primetiti ikakvu razliku osim u izgledu tako da bih ja uzeo koji mi se najviše sviđaju i da nisu precenjeni. Nađi neke konkretne favorite pa pitaj na forumu za procenu. Nebitno da li su 100, 200, 300 eura bitno da vrede toliko.

Čisto sumnjam da možeš izvaliti neku razliku između r500, rs10, rs20, rs30... sve su to ok, dobri i lepi točkovi. Imaš na berzi svašta, novi su dosta skuplji, eto recimo razlika u ceni između r501 i rs330 je duplo a u praksi da ih provozaš na slepo kladim se da ne bi izvalio nikakvu razliku. Ako je tačno ono, i ti od 31000 su preko dve kile teški. Na oglasima imaš svašta da biraš. Pola kile lakše nema za male pare, ja sam našao one ksyriume od 1500 grama za 150 eura ali su dosta voženi vidi se po felnama i to mi nisu točkovi za svaki dan. Već od 100 eura pa na više možeš da nađeš solidne točkove, moj ti je savet nađi neke lepe za 100-200 eura i uživaj, nemoj davati više para.

Za samo 90 eura sam uzeo one sa dt swiss r460 felnama i pominjanim odličnim 5800 nablama, kao novi, nemaju tačkicu. Ali 32 žice, zato i nisu popularni.. Nema savršenih točkova za male pare, nekog kompromisa mora da bude.


  • 0

#177 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 01:40 PM

Gadjan mudro zbori. Ti 501 tockovi deluju kao odlican kompromis. Nisu preterano laki sa tik ispod 2 kile,ali zato je cena za nove tockove i vise nego primamljiva. Taman da ostane love za kvalitetne gume ciji uticaj na osecaj u voznji svakako ne treba prevideti...


Dok ako novac nikako nije problem, i ako se ide na cenu od 300 do 500 eura, tu se vec otvara vise mogucnosti. Problem je samo pitanje gde u Srbiji kupiti nove tockove srednje klase i dobrog kvaliteta. Koliko se secam cak ni Planetbike koji snabdeva sa generalno najkvalitetnijom opremom, nema malo skuplje tockove na stanju, ispravite me ako gresim....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#178 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 01:52 PM

Gadjane, dobar i koristan post za mene, razmišljanja si kao i ja. Jedino još da pitam za kasetu, koliko vidim ne može svaka na svaki točak u smislu broja faza (kojih ja imam 9). Uzeo bih točak na koji ide i sa 9 ali koji može i sa 10 i 11 faza jer možda za dve godine zamenim i grupu pa da točkovi ostanu.

Hvala puno na savetu i postu, praktičan je. Ne volim kada počnemo da razglabamo o detaljima kojih se možda ne sete ni timovi na Turu :)


  • 0

#179 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 January 2020 - 02:47 PM

Nisam ni popamtio detaljno ko je šta pisao, tj više vas je pisalo pa sam pozaboravljao. Neko je pisao da hoće isključivo nove točkove.. sad vidim ti si pominjao karbonski Scott? Koji je bicikl u pitanju? Ne znam otkud takva kombinacija odličan karbonski bicikl a rodi točkovi s 32 žice.. ako je tako možeš i neke malo bolje točkove, neće da škodi. Zapravo najviše zavisi od toga šta nađeš, na šta naletiš kao dobar dil. Ni osnovnim varijantama ništa ne fali, često i na boljim novim biciklima dođu entry level točkovi ali to je i dalje pristojno i vrlo upotrebljivo i za ozbiljniju vožnju. Ja lakše primetim promenu gume (klasa, širina, pritisak) nego nijanse među točkovima a imam ih nekoliko prilično različitih po svemu. Pričam na prvu loptu, osećaj. Pola kile će naravno na ozbiljnom i dužem usponu da se pokaže na štoperici.

 

Meni su se oni 501 svideli zbog izgleda i veće dubine, mnogo su lepi. To što su malo teži mi ne bi smetalo. Da sam ih našao korišćene za osetno manje para uzeo bih bez razmišljanja, ovako 16 soma, novo uvek preplaćuješ zato što je novo. Ljubitelj sam oglasa jer kad znaš da izabereš polovne stvari često vrede više nego što koštaju. Na kraju ipak uzeh one dt r460/5800 iako su ružniji a isto skoro 2kg, ali me je troje iskusnijih kolega savetovalo za njih i jer su kao novi a cena je bila povoljna, 90e je mnoogo niže nego što su koštali novi gledao sam po netu.


  • 0

#180 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 23 January 2020 - 03:05 PM

Scott addict je u pitanju, karbon od pre par godina (nije zadnji model). Šta bi onda rekao za gume koje koristim Continental Grand Sport 23mm a duvam na 7,5 bari. Imaš neki predlog za gume usput i na koliko ih duvaš?
Zato što nisam baš iskusan bežao sam od oglasa ali neću ih zaobići ipak.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika