Jump to content


Fotografije

Tockovi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
626 odgovora na ovu temu

#61 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2018 - 10:04 AM

Sve se slažem. S tim da nigde ne piše i niko ti ne brani da staviš 36 žbica na drumaš ako hoćeš da te ne boli glava oko problema sa točkovima, na duži rok. Da, biće manje aero i verovatno i malo teži. Mada ovo drugo ne mora uvek biti slučaj, ako se uzme nabla i felna koji nisu previše teški - što manje žbica, to felna mora biti jača (i teža).

 

Slično važi za većinu komponenti:

jeftino - lako - dugotrajno 

Izabereš najviše dve od ponuđenih stavki. S tim što lako i dugotrajno često nema ni za puno novaca, zavisi koja komponenta je u pitanju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#62 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 December 2018 - 10:43 AM

Sve se slažem. S tim da nigde ne piše i niko ti ne brani da staviš 36 žbica na drumaš ako hoćeš da te ne boli glava oko problema sa točkovima, na duži rok. Da, biće manje aero i verovatno i malo teži. Mada ovo drugo ne mora uvek biti slučaj, ako se uzme nabla i felna koji nisu previše teški - što manje žbica, to felna mora biti jača (i teža).

Sustina je da takav tocak ne postoji osim da ga neko napravi, a ne postoji iz prostog razloga sto vec za 100eur postoje tockovi koji su brzi lagani i dovoljno trajni a jeftiniji su od teskih i sporih

 

To je kao da hoces da vozis yuga zato sto su delovi jeftini i ako trosi 15litara

 

 

 

Slično važi za većinu komponenti:

jeftino - lako - dugotrajno 

Izabereš najviše dve od ponuđenih stavki. S tim što lako i dugotrajno često nema ni za puno novaca, zavisi koja komponenta je u pitanju.

 

Ni ovo nije tacno da su jeftini delovi dugotrajni... bar na drumasima to nije tacno.

 

Ti i dan danas mozes naci delove drumasa iz neke vise klase cak i po 30-40  godina stare pogone i tockove, cak i pedale jer je sve napravljeno da traje, dok su se jeftini delovi odavno izlizali i dezintegrisali od upotrebe.

 

Dovoljno je otvoriti oglase na ovom sajtu pa proveriti da li sam u pravu.


  • 2

#63 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2018 - 10:50 AM

Sustina je da takav tocak ne postoji osim da ga neko napravi, a ne postoji iz prostog razloga sto vec za 100eur postoje tockovi koji su brzi lagani i dovoljno trajni a jeftiniji su od teskih i sporih

 

To je kao da hoces da vozis yuga zato sto su delovi jeftini i ako trosi 15litara

 

 

Ni ovo nije tacno da su jeftini delovi dugotrajni... bar na drumasima to nije tacno.

 

Ti i dan danas mozes naci delove drumasa iz neke vise klase cak i po 30-40  godina stare pogone i tockove, cak i pedale jer je sve napravljeno da traje, dok su se jeftini delovi odavno izlizali i dezintegrisali od upotrebe.

 

Dovoljno je otvoriti oglase na ovom sajtu pa proveriti da li sam u pravu.

 

Naravno da će točak neko da napravi - jedna od stvari za koju iz nekog razloga (isplativost?) mašine još nisu usavršene. I većinu fabričkih je svakako bolje "doraditi" pre upotrebe (tenzija žbica obično bude manja i neujednačena). Kao i većinu Shimano nabli.

 

Analogija s jugom nije baš pogođena. Pričam o "proizvodu" koji je robustan i jeftin za eventualne popravke ako se i ošteti.

 

Nigde nisam napisao da su svi jeftini delovi dugotrajni. Ne čitaš šta pišem, a komentarišeš.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#64 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 December 2018 - 11:16 AM

Naravno da će točak neko da napravi - jedna od stvari za koju iz nekog razloga (isplativost?) mašine još nisu usavršene. I većinu fabričkih je svakako bolje "doraditi" pre upotrebe (tenzija žbica obično bude manja i neujednačena). Kao i većinu Shimano nabli.

O isplativosti i pricam...

napravices tocak koji ce da bude jak ali ce da bude tezak i spor a kosta ko fulcrum quattro koji je sve samo ne slab tocak

 

Svi ti "fabricki" tockovi se takodje rucno rade, narocito oni skuplji.

Uz campy tockove dobijes papire koji majstor ga je radio cak i za najjeftinije.

 

Nigde nisam napisao da su svi jeftini delovi dugotrajni. Ne čitaš šta pišem, a komentarišeš.

 

OK, da ne nagadjamo...mozes li preciznije koji su to delovi jeftini a pritom dugotrajni?


  • 2

#65 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2018 - 12:29 PM

O isplativosti i pricam...
napravices tocak koji ce da bude jak ali ce da bude tezak i spor a kosta ko fulcrum quattro koji je sve samo ne slab tocak
 
Svi ti "fabricki" tockovi se takodje rucno rade, narocito oni skuplji.
Uz campy tockove dobijes papire koji majstor ga je radio cak i za najjeftinije.

 

Isplativost zavisi od prioriteta i kriterijuma. Ako je točak sa malo žbica, još ako su neke egzotične, to posle zna da zadaje glavobolje, a obično i košta dosta. Kolega je pokidao svojevremeno (nezgoda) par žbica na Ultegra točku (ako se dobro sećam) - stvarno sve vrhunski urađeno, ali žbice smo morali poručivati iz Nemačke, uz čekanje, a i papreno plaćanje svake.

O kojim ciframa je reč kod "najjeftinijih" Campagnolo točkova i znaš li imaju li i s freehubom za Shimano kasete?
Koje su cene ovih ostalih "skupljih" točkova koji se ručno rade u fabrici?
 

OK, da ne nagadjamo...mozes li preciznije koji su to delovi jeftini a pritom dugotrajni?


Prvo što mi pada na pamet:

Shimano pogoni sa čeličnim lančanicima, Krypton felne, frikcioni šifteri velike većine proizvođača - gde i kad se mogu još naći, Shimano menjači srednje i niže-srednje klase, Shimano nable srednje klase.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#66 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 December 2018 - 05:52 PM

Ultegra 6800 je odlican tocak ali premasuje moj cenovni rang onoga koliko bih hteo da dam za tockove, mada ako bi naisla povoljna opcija sto da ne.

Zaboravio sam da kazem da bih uzeo koriscene tockove i sto boljem stanju te ako mi ne budu iz nekog razloga odgovarali i budem zeleo da ih prodam, necu na njima izgubiti mnogo.

Procitao sam negde da kad kupujes tockove moras od 4 opcije izaberes dve. Te opcije su aero, cvrsti, laki, jeftini. Sve mi se cini da je zaista tako ...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#67 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 December 2018 - 07:08 PM

Koji su to jeftini a laki točkovi da se i ja ponovim :D


  • 0

#68 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 December 2018 - 07:53 AM

Ne treba to bukvalno shvatiti, to je malo parafrazirano ali se u sustini svodi na to. Na kraju krajeva sta ce ti uopste tockovi koji su lagani i jeftini ako su jako slabi i npr pukne ti felna za par stotina kilometara? Realno ni ne prave takve tockove jel da prave ne bi imalo smisla :)



Sto se samih tockova tice, nasao sam u oglasima Shimano Wh R330. Novi tockovi, skinuti sa novog BMC karbonca zbog zamene za karbonske tockove. Idu u setu aa novim Vittoria gumama za 100e. Inace im je maloprodajna cena 230. Jedini problem je sto je covek udaljen od mene 300 km a nece da se cima oko slanja tockova brzom postom, insistira na licnom preuzimanju. Njesra...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#69 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 31 December 2018 - 12:29 PM

 Ako je točak sa malo žbica, još ako su neke egzotične, to posle zna da zadaje glavobolje, a obično i košta dosta.

Sta znaci malo zica, ako smo vec nekoliko puta konsntatovali da je 16,20 i 24 standard?

Znaci manje od tog broja jel tako? :)

 

Ovde kod nas nema nikakav izbor nicega, pa ja nisam mogao da nadjem dva ista konusa za shimano tocak pa sam morao samo jedan da kupim a drugi ostavio stari, zato ti i pricas o tockovima za 32 zice koje ni na jednom normalnom drumasu ni ne mozes da nadjes.

 

 

O kojim ciframa je reč kod "najjeftinijih" Campagnolo točkova i znaš li imaju li i s freehubom za Shimano kasete?
Koje su cene ovih ostalih "skupljih" točkova koji se ručno rade u fabrici?

 

Od 140-150eur  za par krecu campagnolo tockovi, svi su rucno sklapani i testirani, i svaki moze i shimano i campagnolo freehub to se bira kada se kupuje.

Ostali skuplji modeli cena progresivno raste sa smanjenjem tezine i povecanjem aerodinamike jer je skuplje napraviti laksi i jaci tocak i koriste se skuplji materijali.
 

 

Prvo što mi pada na pamet:

Shimano pogoni sa čeličnim lančanicima, Krypton felne, frikcioni šifteri velike većine proizvođača - gde i kad se mogu još naći, Shimano menjači srednje i niže-srednje klase, Shimano nable srednje klase.

 

^^ to su te jeftine i dugotrajne komponente? n2:naughty

 

Ocigledno imamo razlicitu percepciju dugotrajnosti.

Ti delovi ne mogu da izdrze ozbiljniju svakodnevnu jacu voznju na drumasu osim tih frikcionih siftera koji ce da rade al ce vozacu na nos da izadju.

To su delovi za neke druge bicikle a ne za akanje kakva trpe drumasi sa mogucnoscu da te ostavi 100km od kuce.


  • 1

#70 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 December 2018 - 12:31 PM

Moje iskustvo je drugačije.

I sve ispod 32 žbice je ono na šta mislim pod “malim brojem”.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#71 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 31 December 2018 - 12:35 PM

Tvoje okruzenje je drugacije pa imas drugaciji stav.

 

ja ne znam koji deo bicikla nisam video da je pukao od cistog zamora materijala, i najcesce zbog toga i pucaju a svega par puta sam video da je neko na rupu ostetio tocak tako da mora da se menja.

 

I na kraju ja se slazem da je tocak sa vise zica jaci ali veci broj zica na drumasu ne donosi nikakve prakticne benefite.


  • 0

#72 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 December 2018 - 12:37 PM

Tvoje okruzenje je drugacije


Jeste: Novi Sad - srpski Amsterdam. :)
A ko voli planinu i šumu - Fruška je odmah preko puta. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#73 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 31 December 2018 - 12:40 PM

Probaj sa tockom od 32 zice do BG i nazad za NS i isto to sa tockom sa manje zica i sve ce ti biti jasno :)

 

I ne boj se nece se raspasti niti puci zica n2:redbull


  • 0

#74 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 December 2018 - 12:59 PM

Probaj sa tockom od 32 zice do BG i nazad za NS i isto to sa tockom sa manje zica i sve ce ti biti jasno :)

 

I ne boj se nece se raspasti niti puci zica n2:redbull

 

Ovo što pišeš zvuči kao da nisam izašao bajsom iz NS, ili pošao na put duži od 2 km.  :)

 

Jasno mi je da kad na točku od 24 žbice pukne jedna - točak postaje neupotrebljiv i sretan si ako ne blokira o ram istog momenta. Dok kod točka sa 36 žbica možeš voziti još 10-20 km bez da shvatiš da je pukla žbica. O tome pričam.

 

Shvatam da je superlaki bicikl sa 16 aero žbica za nijansu više aero kad Lala sedne na njega, nego neki sa 32, ili 36. Meni lično je prioritet robusnost i pouzdanost, pa takve delove sebi biram. Spreman sam na kompromis u vidu veće težine i lošije aerodinamičnosti. Kome je prioritet da bude lagano i aero, a spreman/spremna je na kompromise koje to traži, biraće nešto drugo.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#75 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 31 December 2018 - 01:39 PM

Jasno mi je da kad na točku od 24 žbice pukne jedna - točak postaje neupotrebljiv i sretan si ako ne blokira o ram istog momenta. Dok kod točka sa 36 žbica možeš voziti još 10-20 km bez da shvatiš da je pukla žbica. O tome pričam.


Kakve ti nebuloze ponekad pises, covek kad bi te slusao mislim da drumasa novijeg od 1970. ne bi kupio nikad.
  • 5

#76 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 31 December 2018 - 01:41 PM

 

Jasno mi je da kad na točku od 24 žbice pukne jedna - točak postaje neupotrebljiv i sretan si ako ne blokira o ram istog momenta. Dok kod točka sa 36 žbica možeš voziti još 10-20 km bez da shvatiš da je pukla žbica. O tome pričam.

 

 

Ja se onda pitam zasto proizvodjaci ne prave tockove sa 125 zica?


  • 5
.

#77 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 31 December 2018 - 02:51 PM

...Sta znaci malo zica, ako ... je 16,20 i 24 standard?...

aj kad smo vec kod toga,

mene zanima zasto se vrh glave/nable tipa DuraAce i SuperRecord kao i DT SWISS 240 i npr CHRIS KING

i dalje nude sa 32 (a neki bogami  i sa 36) rupe?

 

Ja se onda pitam zasto proizvodjaci ne prave tockove sa 125 zica?

jer ne bi bilo mesta za ventil!

Morali bi da voze one *punjene* gume sto *strucnjaci* redovno navode uz podizanje malim prstom!

Msm 124 zbica sasvim dovoljno. :)


  • 0

#78 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 31 December 2018 - 03:05 PM

Ovo što pišeš zvuči kao da nisam izašao bajsom iz NS, ili pošao na put duži od 2 km.  :)

nacin na koji pises sugerise da nisi...

jer ako sa 32 zice neosetno prelazis put od 160km po vetrovitoj vojvodini onda mora da si mnogo jak :)

Mi obicni smrtnici mozemo samo da konstatujemo da je razlika ocigledna.

 

 

aj kad smo vec kod toga,

mene zanima zasto se vrh glave/nable tipa DuraAce i SuperRecord kao i DT SWISS 240 i npr CHRIS KING

i dalje nude sa 32 (a neki bogami  i sa 36) rupe?

Nude se kao servisni delovi.


  • 0

#79 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 December 2018 - 03:26 PM

Kakve ti nebuloze ponekad pises, covek kad bi te slusao mislim da drumasa novijeg od 1970. ne bi kupio nikad.

Obrazložio sam sve što sam napisao - argumentovano.
Ne ovako lepo kao ti, ali potrudio sam se.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#80 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 December 2018 - 03:28 PM

Ja se onda pitam zasto proizvodjaci ne prave tockove sa 125 zica?

Nekih 40 žbica je broj posle kojih prednost dodatnih žbica (u vidu robusnosti) biva vrlo mala (čak i to samo za veoma opterećene bicikle, inače je 36 "puna kapa"), tako da se tada nepotrebno dodaje više žbica (veća težina, manja aerodinamičnost itd.).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika