Jump to content


Fotografije

Tockovi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
626 odgovora na ovu temu

#41 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 24 February 2016 - 10:43 PM

Taman što pohvalih tockove sa 32 zice dok sam nesto raduckao oko bajsa, primetim da mi je pukla zadnja felna na par mesta, pored nipli, tako da će morati da se zameni... Dosta je i trajao taj tocak, overio je mnogo rupčaga i teran je po svakojakim zabitima, e sad ostaje dilena koju felnu staviti jer ne mogu kod nas da nađem mavic cxp23 ili cxp33 sa 32 rupe, neki predlog?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Skoro pa uobicajno pucanje mavic felni oko nipli, a skoro da sam siguran da ces naci uzduzne pukotine i na unutrasnjem zidu (ispod trake)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#42 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 25 February 2016 - 03:38 PM

Svi ti ultra laki, karbonski bicikli koji se voze na pro tour-u ipak voze ljudi koji imaju sedamdesetak kila (sa izuzetkom onih visokih)...

 

Šezdesetak ;-) Ko ima 70+ se vodi kao mišićavi snagator :-P


  • 0

#43 GoranZemun

GoranZemun
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts

Postavljeno 25 February 2016 - 04:39 PM

 Nije ima onih od 80+ https://en.wikipedia...i/Marcel_Kittel


  • 0

#44 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 25 February 2016 - 07:27 PM

Ima, trojica :grin:


  • 0

#45 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 25 December 2018 - 11:00 PM

Ima li ko iskustva sa tockovima Shimano Wh rs330?

Trebalo bi da su to Shimanovi aero tockovi nize klase koji se prave da budu jaki i istrajni dok tezina nije prioritet.
Medjutim, ono sto meni nije logicno jeste da tocak koji se pravi da bude izdrzljiv i istrajan ima napred 16 a nazad 20 zbica. Nekako mi to ne ide bas jedno sa drugim. Sta vi mislite o tome?

I jos jedno pitanje vezano za te tockove. Da im je frehub glasan ili tih?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#46 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 December 2018 - 06:20 AM

Ima li ko iskustva sa tockovima Shimano Wh rs330?

Trebalo bi da su to Shimanovi aero tockovi nize klase koji se prave da budu jaki i istrajni dok tezina nije prioritet.
Medjutim, ono sto meni nije logicno jeste da tocak koji se pravi da bude izdrzljiv i istrajan ima napred 16 a nazad 20 zbica. Nekako mi to ne ide bas jedno sa drugim. Sta vi mislite o tome?

I jos jedno pitanje vezano za te tockove. Da im je frehub glasan ili tih?

 

Moje mišljenje na temu:

 

https://www.bikegrem...e-koliko-zbica/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#47 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 December 2018 - 08:50 AM

Slazem se a dizajn? Meni su licno tockovi sa manje zbica pa jos kad su aero neuporedivo lepse. Plus recimo ti konkreno Shimano tockovi iako imaju manje zbica, teze zajedno oko 2050gr. sto nije bas ni malo uzimajuci u obzir standardne laganog na biciklu. Zar tezina i pored malog broja zbica ne ide u prilog robusnosti? Ima li za krutost i dugotrajnost tocka iskljucivo i samo veze koliki je broj zbica zanemarujuci na primer kakav je kvalitet i cvrstoca tih zbica?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#48 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 December 2018 - 10:22 AM

Slazem se a dizajn? Meni su licno tockovi sa manje zbica pa jos kad su aero neuporedivo lepse. Plus recimo ti konkreno Shimano tockovi iako imaju manje zbica, teze zajedno oko 2050gr. sto nije bas ni malo uzimajuci u obzir standardne laganog na biciklu. Zar tezina i pored malog broja zbica ne ide u prilog robusnosti? Ima li za krutost i dugotrajnost tocka iskljucivo i samo veze koliki je broj zbica zanemarujuci na primer kakav je kvalitet i cvrstoca tih zbica?

 

Sve ima veze. Što je felna jača, to će žbice moći biti više zategnute, pa se može koristiti manje jačih žbica i dobiti točak solidne snage. S tim što postoji granica koju sami navoji niple i spoj niple i felne mogu da podnesu, kao i promer žbica koje se prave & koriste za bajseve. Kad se ta ostala ograničenja uzmu u obzir (i kada je sve ostalo isto/veoma slično) - više žbica daje robusniji točak.

 

Ono što se meni tu najviše ne dopada je što pucanje jedne žbice na točku sa 16 žbica dovodi do češanja točka o ram, što može biti veoma nezgodno/opasno na spustu, ili u krivini, saobraćaju...

 

Sama težina je tu manje kritična od aerodinamičnosti - to je glavna prednost točkova sa manje žbica. Mada je i to relativno - s obzirom da vozač ipak pravi oko 90% ukupnog vazdušnog otpora bicikla. Pogotovo je po meni manje kritično za vožnju koja nije takmičarska.

 

Dizajn u smislu izgleda je stvar ukusa - meni su lepi i sa manje i sa više žbica, samo dok je što više srebrEno.  :)

 

P.S. Točkovi veoma krutih i jakih felni sa malo žbica se, iz mog iskustva, puno brže i lakše sklapaju/centriraju od točkova sa recimo 36 žbica na "mekšoj" felni. Sigurno je i robotu u fabrici manje vremena potrebno da napravi takav točak i lakše će ga napraviti da bude prihvatljivog kvaliteta.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#49 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 26 December 2018 - 10:30 AM

16/20 i 20/24 je sadasnji standard za drumske tockove

 

nece nista da se desi ni kad pukne jedna zica, nece da cese o ram bar ja nikoga nisam video da mu je cesalo, a i tesko da ce puci zica na novom tocku.

Ovi shimano tockovi su po meni bas teski narocito kada uzmes u obzir i njihovu cenu mislim da imas bolji izbor.

 

Inace ja sam umesto 20/24 stavio 20/27 i taj tocak je sporiji tako da te price kako je bolje vise zica po meni zaista nemaju nikakve logike u drumskom biciklizmu narocito kada sednes sa konja na magarca, jednostavno se oseti svaka zica viska i sva aerodinamika tocka.


  • 1

#50 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 December 2018 - 11:05 AM

Bas tako. Danas je u drumskom biciklizmu jako tesko naci tockove koji imaji vise od 24 zbice, to je jednostavno standard.

Razlog zbog kojih su mi za oko zapali ti Rs330 tockovi je bas zbog njihove tezine. Kod izbora tockova pored izgleda i tezine (i donekle aerodinamicnosti) po meni treba jako voditi racuna o izdrzljivosti tocka, pogotovo kod teskih vozaca kao sto sam ja. Jer dzaba i lep i lagan i aero tocak ako posle neke manje rupe meni popucaju zbice i pokrive se tockovi i ostanem na putu negde od 50 do 100 km od kuce. Zbog toga mi i jeste oko zapalo za te tockove, a pogotovo sto je cena novih oko 30k dinara a nasao sam u oglasima jedne skinute sa novog bajsa i cena je vise nego duplo manja + mi se jako svidjaju kako izgledaju.

Alternativa ovim tockovima bi bili Fulcrum Quattro lg koji imaju jos dublji profil 35mm, i koji si skoro 300 grama laksi a cena slicna! Deluje kao odlicna ponuda ali ono sto me je definitivno odbilo od tih tockova je sto pise da vozaci tezi od 80 kg treba da cesce proveravaju tenziju zbica. A ja imam bogami dobrano preko tih 80 kila i to je za mene, cini mi se, nedovoljno jak tocak.

Treca opcija bi bili Mavic Cosmic Elite koji su malo tezi od Fulcruma ali i osetno laksi od Shimana. Medjutim i cena im je najveca od svih troje tockova.

Sta bi bila vasa preporuka za vozaca od 95 kila? Prioritet je glatkost okretaja tocka i izdrzljivost...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#51 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 December 2018 - 11:23 AM

Moja preporuka bi bile Shimano Tiagra nable sa 32, još bolje 36 žbica - do 60 evra par, ali treba proveriti cene. Ako mora za 11 brzina (što čini točak dodatno slabijim na lateralna opterećenja sa leve strane), onda pozadi neka 105 nabla.

 

DT Swiss ili Sapim žbice tanjene na sredini: 2 - 1,8 - 2 mm prečnika (lakat - sredina - navoj niple) i mesingane niple istih proizvođača. Od 60 centi do 1,3 evra komad - zavisi šta se uzima i gde.

 

Felna Mavic CXP Pro, ili slična - sa ne previše plitkim profilom i nitnama ojačanim spojem nipli i felne - s tim da su sad svi počeli da "brljave" - dešava se da felne puknu od normalne vožnje i upotrebe, na dobro napravljenim točkovima. Tanje, mašinski obrađuju - sto čuda, a malo toga ne odmaže dugotrajnosti i robusnosti. S tim što ipak ima vremena da se problem uoči i bezbedno reši kada je više žbica, od kojih je onda svaka pojedinačna manje tenzije i manje kritična za držanje točka u pravcu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#52 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 26 December 2018 - 11:51 AM

Sta bi bila vasa preporuka za vozaca od 95 kila? Prioritet je glatkost okretaja tocka i izdrzljivost...

Evo ja sam vozac od 89-90kg (koji je nekada imao 25kg vise)

 

na svim fulcrum tockovima stoji da su za vozace od 80kg...dok za iste campagnolo stoji da su za vozaca od 100kg

 

Imao sam fulcrum 7, imao sam shimano, mavic...

Fulrum mi nije pukao pod tezinom ali mi je pukla felna od naprezanja na strani do kasete, isto tako mi je pucao i shimano, nikada mi ni na jednom tocku nije pukla zica i ako sa njima redovno preskacem lezece policajce i rupe.

 

Misljenja sam da su jeftini tockovi slabiji (obruc je slabiji) i da to nema toliko veze sa brojem zica, jednostavno skuplji tockovi su i brzi i jaci.

broj zica ima veze sa udaranjem po rupama i fizickim ostecenjem tocka, gde vise zica svakako doprinosi da tocak bude mehanicki otporan.

 

ja sam stekao da je teska zabluda to sto se na ovom forumu propagira da su jeftini i teski delovi izdrzljiviji, jer ja zaista u praksi nisam dosao do istog zakljucka.

 

 

Moja preporuka bi bile Shimano Tiagra nable sa 32, još bolje 36 žbica - do 60 evra par, ali treba proveriti cene. Ako mora za 11 brzina (što čini točak dodatno slabijim na lateralna opterećenja sa leve strane), onda pozadi neka 105 nabla.

I sta ce onda kad sve to kupi da sastavi tockove od 3kg za 350eur?

da li ce biti zadovoljan... ? :)

 

Stvarno super savet.


  • 2

#53 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 December 2018 - 02:29 PM

Evo ja sam vozac od 89-90kg (koji je nekada imao 25kg vise)
 
na svim fulcrum tockovima stoji da su za vozace od 80kg...dok za iste campagnolo stoji da su za vozaca od 100kg
 
Imao sam fulcrum 7, imao sam shimano, mavic...
Fulrum mi nije pukao pod tezinom ali mi je pukla felna od naprezanja na strani do kasete, isto tako mi je pucao i shimano, nikada mi ni na jednom tocku nije pukla zica i ako sa njima redovno preskacem lezece policajce i rupe.
 
Misljenja sam da su jeftini tockovi slabiji (obruc je slabiji) i da to nema toliko veze sa brojem zica, jednostavno skuplji tockovi su i brzi i jaci.
broj zica ima veze sa udaranjem po rupama i fizickim ostecenjem tocka, gde vise zica svakako doprinosi da tocak bude mehanicki otporan.


Manje žbica traži veću tenziju svake - što opterećuje felnu neravnomerno (u tački spoja sa niplom). Tad felna i sam spoj iste s niplom moraju biti vrhunski.

 

Žbice uglavnom pucaju usled zamora materijala (promene tenzije, efektivno se dobija "mikro-savijanje" žbice - kada se olabavi, pa dotegne po prestanku dejstva sile - dodatno zatezanje je pri tome minimalno, samo kod pedalanja, ali ta sila je za jačinu žbice zanemariva, više trpe one koje se pri tome olabavljuju, da ne ulazim dublje u detalje).

 

Naravno - stoji da u slučaju žbice iz bilo kog razloga (bilo da je fizički udarac, kačenje, ili pucanje usled zamora), što više žbica, to manja deformacija točka u tom momentu.
 

ja sam stekao da je teska zabluda to sto se na ovom forumu propagira da su jeftini i teski delovi izdrzljiviji, jer ja zaista u praksi nisam dosao do istog zakljucka.


Ako je meni upućeno - sam si naveo koji su ti točkovi i gde bili havarisani.

 

Ja sam naveo svoje mišljenje i iskustvo.

 

I sta ce onda kad sve to kupi da sastavi tockove od 3kg za 350eur?
da li ce biti zadovoljan... ? :)
 
Stvarno super savet.


Ako hoće da budu robusni - da. Težina je cena koja se plaća u tom slučaju, osim ako vija baš egzotične komponente.

 

Ima sve opcije i objašnjenja, pa neka bira čovek sebi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#54 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 December 2018 - 02:33 PM

Iako se Relja u vecini slucajeva slazem sa tobom, ovaj put ipak ne mogu, jer po opisu tockova koje trazim lako je zakljuciti kakvi mi trebaju.

Tockovi koje mi ti predlazes su svakako robusni i izdrzljivi, ali verovatno i tezi i manje aerodinamicni (da ne kazem manje lepi na oko). Plus da ih sam pletem, za to nemam vremena, a da drugom dam da mi ih radi, ovde bi me to dobro kostalo. Sem toga, takve tockove kakve ti opisujes ja prakticno vec imam, samo ne tog kvaliteta. Imaju po 32 zbice, dupli alu zid, jaki su i teski. Super su za rekreativne voznje i koristicu ih sigurno do proleca sa 25mm gumama. A posle toga bih uradio jedan upgrade koji ce mi omoguciti da bajs bude malo laksi, reaktivniji na brdu, i da se jos bolje vrti na ravnom, a uz to bi bicikl i lepse izgledao. Postojece tockove koje sad koristim sigurno ostavljam za zimu ili za varijantu sa debljim gumama kad budem kreneo u neki touring ili cak i voznju po makadamu....

Dakle Wh Rs330, Quatrtro Lg ili Cosmic Elite?

Ima li Dt swiss neke tockove u tom cenovnom rangu a da su bar 30 mm duboke?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#55 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 December 2018 - 03:04 PM

Iako se Relja u vecini slucajeva slazem sa tobom, ovaj put ipak ne mogu, jer po opisu tockova koje trazim lako je zakljuciti kakvi mi trebaju.
 

 

To su tehničke stvari - tako je.  Nema šta da se slažemo, ili ne slažemo.  :)

Samo je na tebi da biraš šta ti je prioritet. Koliko novaca bi dao najviše za nove? Polovne ne mogu preporučiti jer ne mogu kopati po oglasima i puno stvari je tu u igri - prvenstveno stanje i prodavci.

EDIT: Za šta god da se odlučiš, svakako izbegavaj "egzotične" žbice i niple - tj. gledaj da bude sa standardnim žbicama tipa 2 mm, savijene na laktu i standardnim niplama. Barem ćeš tako imati manje glavobolja kad/ako treba nešto da se menja. Opet - ti biraš, ako vijaš aero, onda aero...


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#56 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 December 2018 - 03:53 PM

Bas tako. Danas je u drumskom biciklizmu jako tesko naci tockove koji imaji vise od 24 zbice, to je jednostavno standard.

Razlog zbog kojih su mi za oko zapali ti Rs330 tockovi je bas zbog njihove tezine. Kod izbora tockova pored izgleda i tezine (i donekle aerodinamicnosti) po meni treba jako voditi racuna o izdrzljivosti tocka, pogotovo kod teskih vozaca kao sto sam ja. Jer dzaba i lep i lagan i aero tocak ako posle neke manje rupe meni popucaju zbice i pokrive se tockovi i ostanem na putu negde od 50 do 100 km od kuce. Zbog toga mi i jeste oko zapalo za te tockove, a pogotovo sto je cena novih oko 30k dinara a nasao sam u oglasima jedne skinute sa novog bajsa i cena je vise nego duplo manja + mi se jako svidjaju kako izgledaju.

Alternativa ovim tockovima bi bili Fulcrum Quattro lg koji imaju jos dublji profil 35mm, i koji si skoro 300 grama laksi a cena slicna! Deluje kao odlicna ponuda ali ono sto me je definitivno odbilo od tih tockova je sto pise da vozaci tezi od 80 kg treba da cesce proveravaju tenziju zbica. A ja imam bogami dobrano preko tih 80 kila i to je za mene, cini mi se, nedovoljno jak tocak.

Treca opcija bi bili Mavic Cosmic Elite koji su malo tezi od Fulcruma ali i osetno laksi od Shimana. Medjutim i cena im je najveca od svih troje tockova.

Sta bi bila vasa preporuka za vozaca od 95 kila? Prioritet je glatkost okretaja tocka i izdrzljivost...

Ultegra 6800 .

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#57 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 26 December 2018 - 10:04 PM


Ako je meni upućeno - sam si naveo koji su ti točkovi i gde bili havarisani.

Naprotiv, ja sam bas napisao da mi tockovi nisu bili havarisani, raspali su se usled zamora materijala, a to su sve teski i jeftini tockovi.
i novi su bili, ja sam prvi vlasnik :)
 

ali mi je pukla felna od naprezanja na strani do kasete, isto tako mi je pucao i shimano, nikada mi ni na jednom tocku nije pukla zica

 

Ako hoće da budu robusni - da. Težina je cena koja se plaća u tom slučaju, osim ako vija baš egzotične komponente.

 

Nope...

Razliciti su korisceni materijali, bolji tockovi teze pucaju i ako su laksi.

Ja jos nisam video neke iole skuplje tockove da im se cepaju felne i cupaju oko nipli.

 

Evo @IONE preporucio ulegru,

tockovi bez greske, aj na njima da pukne felna od zamora, taj film neces gledati.


  • 0

#58 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 27 December 2018 - 12:52 AM

Evo @IONE preporucio ulegru,

tockovi bez greske, aj na njima da pukne felna od zamora, taj film neces gledati.

najbolje da pucaju (same od sebe...od zamora) za te novce :)  n2:nowplaying

 

...u PB je jedna rezervna zbica 500 RSD

a zadnji asimetricni obruc je 11.500 RSD.

Posto je model star nekoliko godina napolju su polovnjaci oko 200e (prosek, bez pratecih troskova) a novi su bili kako si i sam rekao:

 

 

I sta ce onda kad sve to kupi da sastavi tockove ... za 350eur?

da li ce biti zadovoljan... ? :)

meni se sve cini da nece

kao prvo, nesto su malo vise nego duplo skuplji (novi)

a kao drugo WH-6800 ima obruce dubine 23mm a koliko se secam trazi se 30mm kao sto je na RS330 

 


  • 0

#59 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2018 - 08:11 AM

Naprotiv, ja sam bas napisao da mi tockovi nisu bili havarisani, raspali su se usled zamora materijala, a to su sve teski i jeftini tockovi.
i novi su bili, ja sam prvi vlasnik :)
 

 

Nope...

Razliciti su korisceni materijali, bolji tockovi teze pucaju i ako su laksi.

Ja jos nisam video neke iole skuplje tockove da im se cepaju felne i cupaju oko nipli.

 

Evo @IONE preporucio ulegru,

tockovi bez greske, aj na njima da pukne felna od zamora, taj film neces gledati.

 

Samo da definišemo još šta su "skupi točkovi" - tj. od koje cifre. Pošto sa Krypton točkovima & quando nablama ima iznenađujuće malo problema sa pucanjem žbica i felni još manje - ako se urade kako treba. Dok sam Mavic felne od 20, 40 i 60 evra viđao da pucaju na spoju sa niplom, a i "uzduž", tj. po sredini, oko cele felne.

 

Počeo sam čuvati evidenciju točkova koje pravim, sa datumom izrade, tenzijom, dužinom žbica, nipli itd, pa ću za 10ak godina imati neke statistički validnije podatke.  :)   Ako se sklope kockice, biće dostupno i on-line, barem ako vlasnik otkači kvačicu da bude javno dostupno.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#60 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 December 2018 - 09:28 AM

najbolje da pucaju (same od sebe...od zamora) za te novce :)  n2:nowplaying

 

...u PB je jedna rezervna zbica 500 RSD

a zadnji asimetricni obruc je 11.500 RSD.

Posto je model star nekoliko godina napolju su polovnjaci oko 200e (prosek, bez pratecih troskova) a novi su bili kako si i sam rekao:

 

 

meni se sve cini da nece

kao prvo, nesto su malo vise nego duplo skuplji (novi)

a kao drugo WH-6800 ima obruce dubine 23mm a koliko se secam trazi se 30mm kao sto je na RS330 

Moj odgovor se odnosio na Falloutove tockove koje je predlozio koji ce na kraju da budi i skupi i teski i neaerodinamicni (sve sto covek hoce da izbegne) a ja sam samo konstatovao da niko nema dilemu da ultegra tocak nece puci usled zamora materijala na obrucu i rekao bih da niko nema dilemu oko toga (cenu i profil nisam komentarisao)

 

 

Samo da definišemo još šta su "skupi točkovi" - tj. od koje cifre. Pošto sa Krypton točkovima & quando nablama ima iznenađujuće malo problema sa pucanjem žbica i felni još manje - ako se urade kako treba. Dok sam Mavic felne od 20, 40 i 60 evra viđao da pucaju na spoju sa niplom, a i "uzduž", tj. po sredini, oko cele felne.

 

Napisao sam "skuplji" a ne skupi, slicno zvuci ali sasvim razlicito znaci, jer tockovi mogu da kostaju koliko hoces.

 

Posto jeftinih par shimano  tockova bude i ispod 100eur,

pa onda ide rang od recimo 150 gde pocinje entry level fulcrum 7, mavic aksium, campagnolo khamsin...

Zatim se penje na 200-250e gde pocinju dublji profili ili laksi tockovi od 1600gr ili od 30mm dubine gde mozes da biras ili laksi ili dublji

Nakon 350eur idu vec dosta bolji tockovi gde vec moze da se nadje i laksi i dublji profil, ali onda zakljucis da ti treba jos vise para itd...

 

A "skuplji" to bi bili recimo ovi preko 300eur

 

Zajednicko za sve je da imaju, 16/20/24 zice

Sustina je da osim kineskih nema tockova od 32 zice na drumskom bajsu to se srece na hibridima, treking bajsevima i sl.


  • 3




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika