Jump to content


Fotografije
- - - - -

Kopaonik,Golija,Uvac,Tara... i ono između,2015.

Golija Uvac Zlatibor Mokra Gora Višegrad Tara

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
91 odgovora na ovu temu

#1 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 28 July 2015 - 07:33 AM

Pošto sam ove godine izvisio za turu iz svojih snova, te zbog kojekakvih obaveza dva puta odbio kolegu Chamada, skrpio sam naposletku nešto slobodnog vremena i odlučio se za pedaliranje (uglavnom) po Srbiji.

Očito je i iz elegantnog formulisanog naslova kuda idem, što na mapi izgleda otprilike ovako:http://ridewithgps.com/routes/9508574.

Polazak je sutra, a društvo će mi praviti ortak koji se složio sa mnom da pomenutu rutu shvatimo kao radni predlog, a usput ćemo već videti gde smo i koliko možemo.

Na raspolaganju imamo desetak dana, što bi značilo oko 80 kilometara kotrljanja u proseku. Na prvi pogled nije previše,ali kada se vidi da iz dana u dan idemo u planine, stvari postaju za nijansu drugačija.

Bilo kako, zaista se radujem ovom (ne)planiranom putovanju, kampovanju u prirodi, povratku na Kopaonik, te krajevima koje dosada nisam obišao,naročito Uvcu i Tari.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • 0

#2 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 28 July 2015 - 04:08 PM

U međuvremenu sam se informisao o stanju puta na pravcu Sjenica-Prijepolje.Najkraće rečeno - katastrofa,tako da će Prijepolje,zaprava kanjon Mileševke i manastir Mileševa,ostati za neki drugi pokušaj,pošto mi se kruženje oko Zlatara i povratak natrag na Zlatibor ne čine zdravorazumskim.

Ukoliko neko ima još neke informacije u vezi sa rutom,slobodno neka koriguje.

I da,zna li ko kakav je put od Višegrada do Mitrovca na Tari,preko Zaovina,mislim da li je u nekom krštenom stanju ili da se vraćam na Mokru Goru?


  • 0

#3 Trotter

Trotter
  • Members
  • PipPipPip
  • 126 posts

Postavljeno 28 July 2015 - 08:12 PM

Izabrao si olicnu rutu. Prosle godine sam izvezao otprilike polovinu trase koju si nacrtao,samo u kontra smeru, tako da ti mogu biti od pomoci,nekom informacijom ili tako nesto.Ako zelis da preskocis Prijepolje, mozes putem Sjenica / Nova Varos. Put vodi preko Zlatara,sa umerenim usponima i asvaltom zadovoljavajuceg kvaliteta. Preporuka. Put od Kaludjerskih bara do Mitovca, nekih 15ak kilometara je  mestmicno u ocajnom stanju. Bukvalno krater do kratera. Posto nemas drugi asvaltni put u blizini, prinudjen si da prodjes tuda. Kada si vec u Mitrovcu, bilo bi lepo obici Zaovinsko jezero, a posle nastaviti ka Peruccu i njegovom jezeru.Pozdrav


  • 1

#4 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 28 July 2015 - 08:30 PM

Kolega hvala na informacijama,videćemo šta ćemo i kako ćemo glede Prijepolja,odnosno Mileševe i kanjona.Problem su naravno vremenski rokovi koje obojica moramo da ispoštujemo.Ograničili smo se uslovno rečeno malom dnevnom kilometražom,iskren da budem najviše zbog prijatelja;da idem samostalno svakako bi to izgledalo drugačije.
Što se tiče Tare,videćemo kako budemo stajali sa vremenom,problem je povratak iz Višegrada,jer bih da izbegnem vraćanje na Mokru Goru,pa sa nje na Taru,već bih preko Zaovina.Mada sam načuo da taj put nije krasan,e sad ako je i put preko Kaluđerskih Bara u žalosnom stanju,onda je tek ovaj slutim žestoko njesra.U svakom slučaju,možda se neko u međuvremenu javi sa dodatnim informacijama.
Hvala ti na izdvojenom vremenu.Idem da pakujem bisage i odabiram odgovarajuću teglu džema za ovu turu :)
  • 0

#5 Trotter

Trotter
  • Members
  • PipPipPip
  • 126 posts

Postavljeno 28 July 2015 - 08:44 PM

Kad se vracas iz viregrada,prolazis pored Mokre gore. Ako si MTB-om,imas odatle neke putelke kroz sumu preko Tare. Ako neces da se lomatas stazama i bogazama,gore opisani put je jedini u blizini. Ja sam ga presao lagano drumasem. Tuda prolaze i kola. Lagano al idu
  • 0

#6 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 28 July 2015 - 08:57 PM

Ne,idem trekingom,dakle nikakvo lomatanje po stazama i bogazama ovoga puta ne dolazi u obzir.Istina,prošao sam celu Beljanicu na istom ovom trekingu,ali sa manje tereta.Za ovu turu samo asfalt,ako je moguće što bolji.No,kako si ti izvezao taj put na drumašu,mislim da neće biti nikakvih problema ni za moj treking.U svakom slučaju,videćemo kada stignemo tamo.


  • 0

#7 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 July 2015 - 06:36 PM

Hvala ti na izdvojenom vremenu.Idem da pakujem bisage i odabiram odgovarajuću teglu džema za ovu turu :)

Eto, ja u Rumuniju nisam poneo teglu džema.. i mogu reći da mi je baš nedostajao. To ide po već uveliko nepisanom pravilu.. ono što u datom trenutku nemaš to ti najviše i nedostaje. 

A ja volEm džem.. 

 

Leopold@  lepa turica.. uživaj u svakom trenutku. Ja za iduću godinu planiram jednu kompletnu turu po Srbiji jer ova zemlja itekako ima šta da pokaže. 


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#8 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 31 July 2015 - 10:28 PM

Zainteresovao si me da pogledam rutu koju pominjes Visegrad-Zaovine-Mitrovac i ono sto mogu da kazem je to da je ovih 1200m penjanja (minimum) poprilican zalogaj za ovoliki put. Nisam bio u prilici da je prodjem ali znam kakav je reljef oko Zaovinskog jezera sa svih strana tako da mogu da komentarisem samo taj deo oko jezera. Ako je moguce, nemojte da ga preskocite, ali znajte da cete se dobro namuciti da se ispenjete do jezera sa ove strane. Zavrsnicu cete udariti sa bar 300m penjanja, putevima koji su klasicni seoski, tako da se moze svasta ocekivati.

 

Sa druge strane i sa Mokre Gore se penje sa 600 na 1300 ali ima veci izbor puteva i manje razlike u visini pa nema toliko penjanja i spustanja a samim tim i manja visina se savladava. Svi putevi su makadamski, dok za ovaj gorepomenuti ne mogu reci kog je sastava. Tesku putanju ste odabrali za ovaj deo puta.


  • 0

#9 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 08 August 2015 - 08:43 PM

Samo da pozdravim kolege sa foruma i da javim da sam pristigao sa svog putovanja kroz Srbiju.Ovo je bila ruta koju smo drugar i ja prešli:http://ridewithgps.com/trips/6018231.Putovanje je trajalo jedanaest dana,ali smo zbirno gledano jedan čitav dan izgubili smo zbog nevremena na Kopaonika i par dana kasnije u Sjenici.Između ostalog zbog prvog nevremena smo naposletku i odustali od Golije i jedva iščupali žive glave na spustu prema Rudnici.

Ono što je najlepše na ovom putovanjub jesu, pored predivnih predela kojima Srbija zaista obiluje, ljudi koji su bez obzira na nacionalnu ili versku pripadnost bili prema nama uvek ljubazni i bezrezervno spremni da priskoče u pomoć.

Ono što je ružna strana ovog putovanja jeste sveopšte siromaštvo (da ne upotrebim neki teži termin) sa kojim smo se sretali na svakom koraku i opšte beznađe među našim ljudima.

Iako nam je prvo zajedničko putovane, funkcionisali smo savršeno, bez i najmanjih trzavica, o svađi da i ne govorim. 

Neke zanimljive stvari na ovom putovanju nismo uspeli da obiđemo, nekih smo se samo dotakli uz obećanje da ćemo ih nekom drugom prilikom detaljnije osmotriti.

Toliko zasad,pozdrav biciklističkoj zajednici,a narednih dana malo detaljniji izveštaj o svemu viđenom i doživljenom.


  • 1

#10 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 August 2015 - 09:03 PM

Aaaajde.. raspiši se i usput daj sličice.. strpljivo čekamo ;)


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#11 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 09 August 2015 - 02:05 PM

Početak putovanja, da budem iskren i nije previše obećavao. Moj drugar je dan pred polazak uvideo da ima lufta u zadnjoj glavčini, dok sam ja čitavog proleća imao problema sa pucanjem žica na zadnjem točku, zbog čega sam kao rezervu, zlu ne trebalo, poneo nekoliko rezervnih komada u slučaju da me iznova snađe taj peh. Kada se na sve ovo doda i to da smo obojica do putovanja prevezli znatno manje kilometara nego prethodnih godina, te činjenica da je za obojicu ovo trebalo da bude najduže putovanje, kako u smislu vremenskog trajanja, tako i u pogledu pređene kilometraže, razloga za preterani optimizam i nije bilo. Uzevši sve ovo u obzir, obezbedili smo logističku podršku u liku Nidžinog prijatelja koji bi, u slučaju da upadnemo u nekakve nerešive probleme, seo u auto i vratio nas natrag kućama.

 

Dan prvi

 

Ne kaže se zalud kako se po jutru dan poznaje, a mi smo tog prvog jutra našeg zajedničkog putovanja, krenuli kasnije no što smo planirali, što će se u danima koji predstoje pokazati nekom vrstom pravila. Uputili smo se ka Kragujevcu, najdosadnijim putem u Srbiji, preko Velike Plane i Lapova, vešto izbegavajući kratere po asfaltu i vodeći računa o zdravlju naših odviše nežnih biciklova.Prvu dužu stanku pravio u Batočini, gde u crkvenoj porti klopamo pljeske koje je za nas spremila moja devojka. Fora je što više uštediti kintu na hrani, koja na ovakvim putovanjima i jeste najveća (jedina?!) stavka, i u tome ćemo u potpunosti i uspeti... podrazumeva se, samo tog prvog dana.

 

SAM_6374.JPG SAM_6375.JPG

 

Nakon bogatog obroka krećemo se put Kragujevca. Vozimo magistralom, zapravo drugom trakom budućeg autoputa kako bi izbegli gurkanja sa šleperima. Gde možemo svratimo da bi obnovili zalihe vode, pošto je ona u bidonima i flašama već nakon pola sata i bukvalno vrela. Na sreću brzo stižemo u grad i smeštamo se na sat-dva u park kako bi se povratili i izbegli najvreliji deo dana. Plan za taj prvi dan je bio preći osamdesetak kilometara, izaći izvan grada i smestiti se na neku livadu, što je moguće dalje od naselja.

Već po prvim kraćim usponima koji slede po izlasku iz Kragujevca, jasno je da ćemo brda voziti različitim tempom. Ipak trudim se da kolegi i prijatelju ne bežim previše ili da ga makar sačekam svaki put kada ga izgubim iz vida. Ovo je naročito važno jer se radi o magistrali koja je vrlo prometna i gde ljudi šoferiraju onako kako se to i inače čini u Srbiji - bahato i bezobrazno. Nakon Gruže skrećemo na put koji vodi ka manastiru Kanenac. Tu mir i tišini pronalazimo na livadi koja se nalazi baš preko puta lokalnog groblja. Spremamo večeru i zavlačimo se u šatore, poprilično uvereni da nas na ovom mestu niko neće uznemiravati.

 

SAM_6383.JPG SAM_6384.JPG


  • 0

#12 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 August 2015 - 05:24 AM

n2:redbull


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#13 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 10 August 2015 - 01:23 PM

Zdravo Leopoldbloom.Ako si vozio biciklistickom stazom po rezervatu opisi malo detaljnije.Imam zelju da odem tamo,pa me interesuje tvoje misljenje.Pozdrav.
  • 0

#14 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 10 August 2015 - 01:24 PM

NNe napisah.Mislim na Uvac.
  • 0

#15 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 10 August 2015 - 02:22 PM

 

 

Zdravo Leopoldbloom.Ako si vozio biciklistickom stazom po rezervatu opisi malo detaljnije.Imam zelju da odem tamo,pa me interesuje tvoje misljenje.Pozdrav. 

Nisam vozio, pošto sam išao trekingom koji nije za tu vrstu terena. Zapravo, išli smo jedino do autokampa, no i taj deo puta smo gurali bicikle zbog lošeg makadama, koji se pretvara u pravu katastrofu pri samom ulasku u kamp.

Ono što ti mogu pouzdano reći jeste da se mtbom može voziti i stići kako do vidikovca Molitva, tako i sa druge strane rezervata iz pravca Zlatara.Sigurno je da su i neke druge kombinacije moguće, nama su u rezervatu rekli da su nekoliko dana pre nas bili biciklisti koji su od kampa presekli preko visećeg mosta, pa izašli na drugu stranu, čini mi se na Aljinoviće, nemoj da me držiš za reč.

Iskren da budem, Uvac se verovatno na pravi nači može doživeti jedino offroad vožnjom. Priroda je neverovatna, a mi smo na ovoj vožnji tek zagrebali po nesvakidašnjoj lepoti.Bez ikakvog preterivanja Uvac je možda i ono najlepše što smo videli na ovom putovanju,ali neke druge pojave o kojima će biti reči u ovom izveštaju čini upitnim održivost jednog bez sumnje nesvakidašnjeg prostora.

U svakom slučaju, ja i drugari imamo u planu da uskoro ovaj deo prođemo kako na mtbovima, tako i kanuom, tako da ćemo imati koliko toliko potpuniju sliku Uvca.Biće i izveštaj ovde kada realizujemo akciju.

Nadam se da sam ti barem donekle pomogao.


  • 0

#16 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 10 August 2015 - 02:39 PM

Hvala.I ja planiram taj put,najvjerovatnije sljedece godine.Probat cu da ga realizujem u povratku sa ciker maratona.Pozdrav.
  • 0

#17 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 10 August 2015 - 08:48 PM

Drugi dan

 

Samo jedan dan proveden u motanju pedala i noć koju smo prespavali u šatorima, na otvorenom, bila nam je dovoljna da resetujemo sistem i zaboravimo na tupave kolege/saradnike sa posla, kilave političare i sve ine frivolne razmetljivce koji su deo naše posivele svakodnevice. Neobavezno ćaskajući o svemu i ni o čemu, uživamo u sunčanom prepodnevu, lagano se približavajući našem prvom ozbiljnom testu - usponu na Goč. U Vrnjačkoj Banji pravimo kratku pauzu za ručak i fotkanje, a potom se krećemo ka planini. Početak uspona je relativno lagan i tako je sve do prvih serpentina; tu moj drugar počinje lagano da zaostaje, a ja pravim pauze na svaka dva - tri kilometra kako bi me sustigao.

 

20150730_142154.jpg SAM_6402.JPG

 

U nekom trenutku, dok na česmi punimo flajke, nailaze i nekakvi Rusi, koji čudom ne mogu da se načude gde smo krenuli tako natovareni. Sporazumevamo se nekako, malo rukama, malo nogama, da bi od njih saznali da do prevoja ima još prilično serpentina i da nam neće biti lako. Ipak, najteži deo dolazi neposredno pred izlazak na prevoj, gde penjemo Goč umobolnom uzbrdicom, mislim da je na tom delu blizu dvadeset procenata, a kada se k tome doda i vrlo loš asfalt, onda je i ugođaj potpuniji. Izlazimo nakon neka dva i po sata pentranja i odličnim asfaltom, bez greške se spuštamo preko Mitrovog Polja ka putu za Brus i Aleksandrovac.

Na par kilometara od Brusa, odakle i počinje uspon na Kopaonik, podižemo kamp. Meštani nas u početku gledaju pomalo čudno, ali vrlo brzo ostvarujemo lepu i neusiljenu komunikaciju. Puštaju nas da prenoćimo u obližnjem voćnjaku, tik pored reke Rasine čija će nam voda dobro doći za održavanje kakve takve lične higijene. I optimizam je sada, u sam smiraj dana, na zavidnom nivou, jer smo uspešno prešli Goč, uvereni da ni sa Kopaonikom nećemo imati previše problema. Međutim, zaboravljamo na to da planina nisu samo procenti i serpentine, da postoji i nešto drugo, nešto više, u šta ćemo se koliko sledećg dana uveriti.

 

SAM_6415.JPG SAM_6416.JPG


  • 0

#18 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 12 August 2015 - 09:51 AM

Treći dan

 

Lagano pedalamo do Brusa gde u lokalnom kafiću pokušavam da ubijem tremu kod prijatelja zbog predstojećeg uspona na Kop. Savetujemo da ide koliko može, baš kao i na Goču, te da uspon i nije naročito zahtevan, naročito deo do Brzeće. Jutro je vedro i na nebu nema niti jednog oblačka.

U početku je sve ide dobro ne može biti bolje. Česme kraj puta su odlična mesta da popunimo rezerve vode i napravimo kratku pauzu. Na nekoliko kilometara od Brzeće uspon postaje značajno zahtevniji, a i vremenske prilike polako počinju da se menjaju. To je ujedno i najgori mogući scenario na ovakvom putovanju - kiša i vremenske nepogode u planini, a jedan ili više saputnika su zaostali na putu. Čak razmišljam da se vratim nizbrdo i vidim šta je sa drugarom, pa šta nam bog da. Ipak, gotovo u poslednjem trenutku on se pojavljuje na ulazu u mesto, pre nego što će se na čitavu planinu sručiti ovo:

 

SAM_6431.JPG SAM_6433.JPG

 

Utočište pronalazimo u lokalnoj kafani. Naručujemo klopu, a društvo nam prave sredovečna gospođica za koju će se uspostaviti da je iz naših krajeva, i više nego interesantan vlasnik lokala, čije namere prema dotičnoj gospođici izlazi iz okvira  dobrog ukusa. Zapravo, čitavo to brbljivo i na momente vulgarno koketiranje, već mi pomalo ide na nerve, a kako nisam osoba od strpljenja i preteranog takta, najavljujem polazak, iako kiša još uvek nije prestala, a kako čujemo od ljudi koji se automobilima spuštaju sa Kopaonika, gore je tek pravi haos. Drugar se pomalo nećka, ali naposletku preovlađuje moje uveravanje da je sa kišom gotovo i da nećemo imati problema da ispenjemo planinu.

I uistinu, oblaci se razilaze, dan ponovo postaje vedar i mi počinjemo iznova da uživamo u vožnji, koliko je to zamislivo na jednom ovakvom usponu. Problem nam pravi pomalo vlažan kolovoz i sumanuti vozači koji ne razmišljajući o mogućim posledicama, bezglavo jure niz padinu. Kako sam prošao Kopaonik sa svih (asfaltom) dostupnih puteva, tvrdim da ovaj put prolazi kroz najlepše delove planine i da je vredan našeg napora. Na prevoj izlazimo nešto iza pet i već tada donosimo odluku da Golija otpada, jer su nam prioriteti neke druge stvari.

 

SAM_6473.JPG SAM_6469.JPG SAM_6468.JPG

 

Ne gubeći ni malo vremena, prolazimo kroz centar Kopaonika i krećemo na spust koji će na dobrano uzdrmati i uplašiti. Moje prošlogodišnje iskustvo sa Kopaonikom i spustom ka Jošaničkoj Banji trebalo bi da bude nekom vrstom vodilje, ali je sa ovim delom padine priča potpuno drugačija. Već na samom početku shvatamo o kakvoj se strmini radi i da će spuštanje biti vrlo nervozno. Jedina sreća u čitavoj priči je da je kolovoz suv i da nema previše vozila(ko je uopšte lud da se sa ove strane penje/spušta na Kopaonik?!). I bukvalno smo neprestano na kočnicama, moj drugar koji ima disk kočnice, sveže prenovljene pred putovanje, shvata da ima problem i da je dole bukvalno sve usijano. Mene bole zglobovi na šakama od pritiskanja kočnica i osećam kako mi je svaki mišić u telu napet do tačke pucanja. Ne smemo da pustimo bicikle, jer za nekoliko trenutaka od 20kmh dolazimo na preko 40kmh. Zbog toga pravimo česte pauze, usput komentarišući automobile koji zapinju dok idu uzbrdo. Ne znam koliko je to moguće dočarati na fotografiji, ali ovako izgleda jedan od segmenata na ovom spustu:

 

SAM_6475.JPG

 

Mogu samo da kažem da onima koji su penjali planinu sa ove strane kapa dole, a onima koji su spuštali... za njih ne znam šta da kažem. Bilo kako, posle dva sata cimanja, silazimo na magistralu,gde nas čeka druga vrsta uzbuđenja - šleperi. Nemamo pojma gde bismo  spavali, pošto smo u debelom kašnjenju za prvobitnim planom. Drugar uspeva da uoči neku prodavnicu i mi skrećemo sa puta. Čestitamo jedan drugome što smo preživeli spust, i mada dobrano spalili kočnice, kupujemo namirnice za večeru. Mesto se zove Kaznoviće, a meštani na nas dvojicu gledaju kao na dvojicu Marsovaca. Reč po reč upoznajemo se sa njima i objašnjavamo kuda smo bili, te gde nameravamo dalje. Osvajamo njihove poverenje i dobijamo korisne savete za dalje koje ja, poput svakog štrebera, uredno zapisujem. Pred fajront i zatvaranje prodavnice, jedan od meštana nam nudi potpuno besplatan smeštaj u njegovom domu. Zadovoljavamo se samo zelenom površinom ispred kuće, jer i to je više nego dovoljno. 

 

 

 

 


  • 0

#19 Trotter

Trotter
  • Members
  • PipPipPip
  • 126 posts

Postavljeno 12 August 2015 - 12:40 PM

Bravo momci. Nadam se da je isto tako bio uzbudljiv spust od Mitrovca ka Peruccu


  • 0

#20 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 12 August 2015 - 02:25 PM

 

 

Bravo momci. Nadam se da je isto tako bio uzbudljiv spust od Mitrovca ka Peruccu

Haha, jeste.Pogodio si pravo u centar.Zapravo, ne znamo šta je bilo gore - Rudnica ili Perućac.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: Golija, Uvac, Zlatibor, Mokra Gora, Višegrad, Tara

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika