Jump to content


Fotografije

Turaska dilema: Trek 520 ili Trek X700

touring trekking trek 520 trek x700

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
17 odgovora na ovu temu

#1 FlyingDutchman

FlyingDutchman
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 21 February 2015 - 08:05 PM

Pozdrav svima!

 

Po preporuci druga odlucih da pitanja o kupovini bicikla postavim ljudima koje se u bicikla i razumeju.

 

Radim i studiram u Holandiji, i od kada sam dosao ovde sve me vise privlaci ideja putovanja biciklom. A sada imam i odlicnu priliku da kupim jedan koji bi sluzio toj svrsi. No, iskustva sa putovanjem u turaskim biciklima nemam. Poslednjih godinu i po vozim starog drumasa, a pre toga sam iskljucivo bio na MTB. I sad kako odabrati zglavan turing bicikl?

 

Proveo sam dosta vremena citajuci okolo i razgovarajuci sa biciklistima koje poznajem, pa opet sva ta teorija mi nije dovoljna da napravim odluku. Posle mnogo razmisljanja sveo sam listu na sledeca dva bicikla:

 

Trek X700

http://www.12gobikin...4#content_specs

 

Trek 520

http://www.12gobikin...5#content_specs

 

Siguran sam da cete primetiti paprene cene, medjutim ima caka, koristeci pogodnisti toga sto sam zaposlen na univerzitetu + cinjenica da je Holadnija zamlja bicikala koja daje subvencije za kupovinu istih u koliko se koriste za prevoz do radnog mesta, mene bi gore navedeni bicikli efektivno kostali oko 250e, sto je verujem slozicete se dobra pogodba. Kvaka je i u tome sto moram da se odlucim i kupim bicikl pre 1. marta, da bih mogao da iskoristim sve te benefite.

 

Pa eto, voleo bih da cujem vasa misljenja. Hvala!

 

P.S. Trek sam odabrao iz sentimentalnih razloga, ako imate alternativni predlog u cenovnom rangu, slusam :)


  • 0

#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 21 February 2015 - 08:26 PM

Meni se licno dopada X700

Kompletno je opremnjen ukljucujuci i prednje nosace za bisage, brooks sediste, dinamo u nabli... da ne nabrajam dalje.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 FlyingDutchman

FlyingDutchman
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 21 February 2015 - 08:44 PM

Da, slazem se da je X700 primamljiviji zbog pune opreme, to je inicijalno i bio moj izbor.

 

Medjutim kako sam dublje istrazivao tako sam shvatao da je 520 visko cenjen, dobro proveren i rado preporucen od turaske zajednice svuda u svetu, pa je to pocelo da me kleba. Pritom, privlaci geometrija 520 jer je vise sportska, no koliko sam razumeo to moze da bude i mana na duze staze.

 

Kazu da je i celicna legura pouzdanija na duze staze, a zelja mi je da se jednog dana oprobam i u tome i spustim se odavde za Srbiju biciklom.


  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 February 2015 - 08:57 PM

Prednost čelika je što se vari u svakom selu ako pukne na putu. Što se retko dešava, doduše, posebno ako se ide pretežno asfaltom.

Prednost sportskog kormana je što pruža više opcija za ruke - praktično tri različita hvata, pa je bolji za duže ture.

Sledeća razlika su kočnice: diskovi su bolji za kišu i duge spusteve na kojima treba kočiti, ali su V-brake kočnice lakše za servisiranje u slučaju oštećenja, ili kvara.


Da X700 ima korman, menjače i ručice kao 520 bio bi moj izbor. Odlično je što ima rešeno osvetlenje. Ostalo se lako i jeftino dokupi (pak tregeri, blatobrani). Meni se to osvetlenje sviđa.


Brooks sedište nekom odgovara, a neko ga mrzi. Druga stvar - model Brooks Flyer ima krute federe koji rade samo kad trebaju - na jakim džombama. Po mom mišljenju puno bolji izbor od ovog B17 ugrađenom na X700... kad se već plaća Brooks. Uz to, za vožnju po hladnom i kiši bih izbegavao kožna sedišta, takvo je moje iskustvo & preporuka - mada ima ko vozi.

Na oba bajsa mi se ne sviđa što imaju devet zupčanika pozadi. Za putovanje bih više voleo da imaju 8. O tome sam dosta pisao po forumu, da ne pišem i ovde. Nije neki strašan minus, doduše.


Ja znam šta bih sebi izabrao, ali ti moraš sebi izabrati. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 21 February 2015 - 09:06 PM

Jedina razlika je u drop volanu na 520 i flat bar na X700. Drop volan ti daje mogucnost promene polozaja u toku voznje, mada sve to postaje stvar navike. Ja ne vozim ture, pa i nisam bas merodavan za neki konkretan savet, ljubitelj sam off voznje i prirode. Imamo ovde par kolega turasa, pa sacekaj da se oglase nekim licnim iskustvom.
Bez obzira na sve nase preporuke izbor je na tebi ;)
Pozdrav za turu do Srbije
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14626 posts

Postavljeno 21 February 2015 - 09:40 PM

520 je legenda.


  • 0

#7 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 22 February 2015 - 04:23 PM

Ja ti ne mogu dati strucni savjet.Ako ti se jedan od ova dva vise svidja uzmi njega,ako si bas na 50:50% baci pismo glava pa sta ispadne.I onda uzivaj i ne razmisljaj puno o karakteristikama bicikla."Ja bih vozio bilo sta(sto kazu Goblini)samo da stignem dovoljno daleko".
  • 0

#8 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14626 posts

Postavljeno 22 February 2015 - 04:50 PM

Ma nema dileme, x700 je za grad 520 je za ture. Ako ces da vozis po gradu i malo oko njega uzmi x700 ako ces na put oko sveta 520. Ne vidim ovaj x700 na zvanicnom Trek-ovom sajtu?


  • 0

#9 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 22 February 2015 - 06:37 PM

Hoi n:bye . Mislim da je veća šansa da ti x700 bude udobniji, uostalom pogledaj šta se uglavnom vozi u tvojoj okolini. FalloutBoy je veliki ljubitelj bar end menjača, on je neuračunljiv n:tongue0011 . Verovatno ima i štošta jeftinije i modernije (i "bezličnije" :)) u sličnoj klasi opreme na primer:

http://www.12gobikin...4#content_specs

 

Mislim ovako sa praktične strane. Ako ti se više sviđa Trek i ako već imaš toliku novčanu pomoć (mada mi nije jasno kako to da iznosi skoro 1000€ :)) uzmi ono što ti je srcu drago, ne kupuje se bicikl svaki dan :).


  • 0
Pozdrav

#10 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 February 2015 - 07:19 PM

Imamo ovde par kolega turasa, pa sacekaj da se oglase nekim licnim iskustvom.
 

Moje vidjenje (kao tu nekog turaša, jelte  :) )...

1. Komentare tipa "lakše ćeš zavariti čelični ram ako pukne" odbaci.. šanse da ti negde pukne ram manje su od udara atomske bombe. Nemoj da bežiš od modernih alu ramova.. Trek je ozbiljan proizvodjač i tu oko toga nema dileme.

2. Što se tiče drop kormana.. ja ga ne volim. Flat mi je OK.. mada sam i njega zamenio sa ovim sa slike.. rezultat je korman koji je daleko udobniji od ergon gripa i ima karakteristike i drop i flat kormana + montaža lampe, retrovizora ili neke treće stvarčice.. mogućnosti su velike ( slika )

DSC09536.JPG

 

3. Flat (ravan) korman je verovatno nešto i širi i samim tim i upravljiviji kad se na prednju vilu zakače bisage.. u ovo sam se uverio prošle godine kad sam prvi put vozio sa prednjim bisagama. Bicikl je sa njima osetno teži na upravljanju i po meni tu je drop korman (koki je obično i uži)  na gubitku.

4. To što je sedište kožno ne znači da ga brooks nije predvideo za vožnju po kiši.. verovatno mu neće smetati.

5. V-brake sa dobrim paknovima kočiće efektno i po kiši. 

 

- X700 mi deluje kompletnije opremljen za duže ture, po meni ima i bolju geometriju za turaški bajs  + alu ram + branici + osvetljenje... eto, moj glas ode njemu.

 

Inače, ja već 3-ću godinu na ture idem sa KTM trekingom koji je modifikovan za moje potrebe.. MTB pogon 22-32-44, MTB kaseta 11-34, vazdušna lock vila, onaj korman sa slike, sutra montiram i MTB šamaraljke.. dakle, bicikl koji prvenstveno i nije namenjen direktno za turiranje meni je postao pravi turaški bicikl.

Šta god da uzmeš vremenom ćeš nešto promeniti kako bi ti bicikl sa kojim ostaješ malo duže na putu bio po tvojoj meri. 


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#11 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14626 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 01:18 PM

1. Ajde na stranu to sto je celicni ram lakse zavariti, ram 520 je na trzistu preko 30 godina sto bi nekom ko se razume u biciklizam trebalo da znaci. To sto 520 ogoljen kosta kao x700 napakovan sa svime i to ne jeftinim delovima (Brooks, Magura, Shimano dinamo hub) govori koliko je taj celicni ram kvalitetan.
2. Ravan MTB volan koji dobija sa X700 je neudoban. Za duza putovanja da bi MTB volan bio udoban mora da ima zakrivljenje unazad sto ovaj nema. Dakle morace da kupi novi volan. Chamade je od ravnog volana napravio drumaski ali bez povijenog dela na dole. To da se na one rogove moze svasta nakaciti stoji.
3. Ovo cu da preskocim da komentarisem, neko voli ovako neko onako...
4. Kozno sediste je hladno. Mogucnost da mu ukradu Brooks sediste jer je mnogo cenjeno.
5. Pravo da kazem ne volim sto su stavili diskove makar bili i mehanicki a ne volim ni hidraulicke v-brake. Doduse lakse bih popravio mehanicke disk kocnice nego hidraulicke ako pocnu da gube ulje negde u nedodjiji.

Sto se opreme tice na slici x700 na zadnjem paktregeru kao vezu sa ramom ima neki tanak lim koji je mozda dobar kad se ide po bakaluk ali sumnjam da je dobar za 20kg tereta pozadi, znaci morace to da doradi ili da kupi novi paktreger za pozadi. Svetlo je uvek korisno ali ko vozi nocu? Nocu se spava u satoru, plus svaki normalan putnik ima sa sobom DOOBRU lampu za glavu koju moze upotrebiti ako ga uhvati noc na putu.


  • 0

#12 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 July 2015 - 12:43 PM

Ja i zaboravih na ovu temu, danas sam se čuo s drugom pa reko da javim ja epilog priče kad se već on ne javlja.

Preporučio sam mu ovde da pita jer ja pojma nemam oko turing bajseva znam samo da vozim i održavam :)

I meni se na prvi pogled onaj x700 više sviđao jer znam da neće ići na put oko sveta već krće turice po Holandiji i možda do Srbije a opremljeniji je a oni bar end menjači su mi izgledali odbojno :)

Ali probao je oba u radnji i bolje mu legao 520 pa se za njega odlučio i zadovoljan je.


  • 0

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14626 posts

Postavljeno 05 July 2015 - 01:01 PM

Nije tu ni trebalo da bude dvoumice, 520 je bicikl za duza putovanja.


  • 0

#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 July 2015 - 01:09 PM

Ma znaš ti šta valja :)

Mada ne verujem da će praviti neka velika putešestvija osim tamo po Holandiji. Najkrupniji zalogaj bi bio tura do Srbije, to planira tačnije u glavi mu je već dve godine pa valjda će se i ostvariti.

A oko izbora ja lično nisam znao šta pametno da mu kažem osim da sedne na oba i sam proceni šta bi mu bilo udobnije u slučaju višečasovnog sedenja u tom položaju.


  • 0

#15 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 July 2015 - 01:17 PM

Evo i jedna sličica. Fin bajs. Baš po ukusu Falloutboy-a :) čelik, bar end šifteri, spreman za nemilosrdno tovarenje prtljaga i izdržljiv :)

I mada ja najviše volim dobar v-brake jer je najjednostavniji, bolje što su mehanički diskovi nego hs11 kao na onom x700.

 

 

Attached Thumbnails

  • WP_20150412_15_01_29_Pro.jpg

  • 0

#16 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 05 July 2015 - 09:50 PM

Evo i jedna sličica. Fin bajs. Baš po ukusu Falloutboy-a :) čelik, bar end šifteri, spreman za nemilosrdno tovarenje prtljaga i izdržljiv :)

I mada ja najviše volim dobar v-brake jer je najjednostavniji, bolje što su mehanički diskovi nego hs11 kao na onom x700.

bombonica :)


  • 0

#17 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 July 2015 - 10:56 PM

bombonica :)

+ 1

Ali ako jednog kuvasa ne povede sa sobom na turu, ništa nije uradio.

Pozdrav za budućeg svetskog putnika  O:)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#18 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 July 2015 - 05:47 AM

Chamade je rekao pravu stvar.Vremenom ces mu naci mane i sebi ga prilagoditi.I ja sam pre za aluminijum u ovom slucaju.Po meni je jedino bitna zadnja vila zbog bisaga.Sto je duza manje ce pete da lupaju o bisage.
  • 0
puno znoja,malo krvi





Also tagged with one or more of these keywords: touring, trekking, trek 520, trek x700

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika