Jump to content


Photo
- - - - -

Dunavska biciklistička ruta kroz Srbiju (Eurovelo 6)

Dunavska biciklistička ruta Donauradweg Serbia Danube Route Eurovelo 6 Serbia

  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#61 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14658 posts

Posted 27 March 2015 - 09:22 PM

Nisu vazne cifre nego kakve slike snimaju i najbolji foto aparat je onaj koji je uvek sa tobom, taj sony je nikakva osnova za nadogradnju zbog elektronike unutra samo ces se umoriti sto ga nosis sa sobom. Jedino je bolji sto je 20000 dinara jeftiniji ali verovatno je i to sa razlogom.


  • 0

#62 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 27 March 2015 - 09:56 PM

Tolika je razlika u ceni jer je u Tehnomaniji sve skuplje, a kupovinom foto-aparata u Mađarskoj sam uštedeo 9.000rsd :)

Nije taj Olympus loš, ali dosta je star i CCD (1/1,63") i CMOS APS-C Exmor (23,2x15,4mm) se ne mogu porediti :) Neću se umoriti što ga nosim, mogao sam odabrati Sony NEX ili Samsung NX seriju compact MILC foto-aparata (slična cena, slične specifikacije) ali posle toliko godina korišćenja bridge, super zoom i slr aparata navikao sam da ih uvek nosim sa sobom, a to mi je posao jer sam kamerman/fotograf/montažer :)

Od "nadogradnje" će biti samo neutral density filter, Yongnuo YN 560 IIS blic, dodatna baterija i možda neki LED reflektor.
 
sony-ne-5t-a3000-size-comparison-cameras


  • 0

#63 ivgor63

ivgor63
  • Members
  • PipPip
  • 59 posts

Posted 07 April 2015 - 07:22 PM

Moram da priznam da nisam ispratio celu konverzaciju.

 Ciklonaut vodic je dobra osnova .Uzivaj u voznji  bice bolje nego sto ocekujes.Fotografije ce vise zavisiti od fotografa nego od fotoaparata.Moj sledeci savet je MOZDA zastareo ali secam se da je vodic kod mosta Bogojevo vodio u "kopno".Po meni je super opcija nastaviti obalom Dunava pa (mislim ) na Bodjane.Da skratim....zelim ti da ti se plan obistini. 

Poz


  • 0

#64 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 08 April 2015 - 12:29 PM

Plan nam je što više da se držimo puta uz sam Dunav, ali posle graničnog prelaza kod Bogojeva nastavljamo prečicom (zaobilazeći sela Bogojevo i Karavukovo) ka "kopnu" jer želimo da vidimo tvrđavu u Baču, a zatim se vraćamo na Bačko Novo Selo i nastavljamo ka Bačkoj Palanci (mapa). Zatim od Bačke Palanka nastavljamo ka Čelarevu (nadamo se obilasku dvorca Dunđerski i pivare) i zatim nastavljamo vožnju nasipom do Futoga i Novog Sada.

Videćemo šta će i kako će biti, nadamo se samo lepom vremenu :) 


  • 0

#65 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Posted 08 April 2015 - 12:46 PM

Ja sam rekao da bih isao celu rutu ali imam problem sa bisagama,tacnije problem je sto ih nemam... Manje vise nemam nista od opreme za ture sem satora i posudja za jelo,a nije mi izvodljivo sve da pokupujem do maja.. Tako da cu sa vama najverovatnije ici jedan dan,ako i dalje planirate da prodjete nasipom kod starceva,pa bih vas tu ispratio :-)
  • 0

#66 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 08 April 2015 - 01:05 PM

Za sad je 99% da prolazimo tuda, tako da ćemo se čuti čim budemo znali tačan datum polaska. Mada kako stvari za sad stoje vidimo se  najverovatnije u sredu 13. maja oko 10h  :)


  • 0

#67 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Posted 08 April 2015 - 03:05 PM

Odlicno! Cucemo se onda :-)
  • 0

#68 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 09 April 2015 - 07:59 AM

Za sad je 99% da prolazimo tuda, tako da ćemo se čuti čim budemo znali tačan datum polaska. Mada kako stvari za sad stoje vidimo se  najverovatnije u sredu 13. maja oko 10h  :)

Ja otpadam. Tek 12-og ili 13 maja vraćam se sa Hilandara. Uživajte na turi ;)


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#69 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 09 April 2015 - 10:38 AM

Video sam temu, rado bih vam se pridružio do Stavrosa, da je u nekom drugom terminu :)  Takođe uživajte u turi, nadam se da će vas pratiti lepo vreme :)

Čemu žurba pa prelazite 1500km u 16-17 dana? Zar nećete nigde ostati koji dan? 


  • 0

#70 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 09 April 2015 - 07:10 PM


Čemu žurba pa prelazite 1500km u 16-17 dana? Zar nećete nigde ostati koji dan? 

Ja sam na odmoru do 14-og maja a polazak ne može pre 25-og aprila. Eto.. 


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#71 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 14 April 2015 - 12:25 PM

To je to, spreman sam za put, samo čekamo 8. maj  :) Na volanu se nalazi šator, vreća za spavanje, cerada, ćebe, jastuk i stativ, nazad dve podloge, u bisagama roba, alat i oprema. Za sad je u planu samo zamena tri pukle žbice, kačenje nosača za flašu/bidon i kupovina PowerBeam kompleta čisto da imam svetla na biciklu i ako nećemo voziti po mraku.

DSC00821.jpg

DSC00823.jpg

Ako sve bude po planu sutra će mi kurir doneti RMC Tokina 75-260mm i FD-NEX adapter za bolje fotke i video :)


  • 0

#72 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 07 May 2015 - 12:45 PM

Palo je prvih 101km puta. Pređena je ruta Bački Breg - Sombor - Apatin (56.4km). Naišao sam na flamingose, predsednika Liberlanda, častili me sa pivom, svi mi vikali "helouuu" i završio snimanje u Somboru i Apatinu, a nadam se da će naredni dani biti bar upola zanimljivi kao ovaj :) Ako mi ne verujete za flamingose, evi isečka iz videa, a za više morate sačetaki da se vratim i montiram emisiju :D

Sequence_01_Still005.jpg

Gadno vreme i jak vetar će nam malo poremetiti planove, tako da će ruta izgledati malo drugačije i trebaće nam dan manje nego što smo planirali.


  • 0

#73 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Posted 07 May 2015 - 03:01 PM

Svaka cast i srecan put,nadam se da se vidimo pri prolasku kroz Pancevo! :-)
  • 0

#74 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 15 May 2015 - 10:23 AM

Ruta je zavrsena i trenutno smo u Negotinu :) Voznja je trajala 8 dana, predjeno je 720km, bila su tri busenja gume... a ostalo cete saznati kad se vratim kuci i prebacim fotografije :)
  • 0

#75 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 May 2015 - 10:56 AM

Imao sam cast da sa ekipom provozam deo rute od 40ak km,od centra Panceva pa do nasipa uz Dunav sve do nekih 20ak km od Kovina,gde sam skrenuo ka Banatskom Brestovcu a oni nastavili dalje...Bilo je odlicno... Momci su super drustvo,skapirali smo se sto bi rekli "na keca" ;-) ... Cekam detaljan izvestaj i slike sa ostatka ture :-)
  • 0

#76 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 01 June 2015 - 03:31 PM

Imam dobre i loše vesti :) Prva dobra vest je da sam prodao prava za moju emisiju, tako da ćete emisiju "AFS putovanja" moći uskoro gledati jednom mesečno na mnogim lokalnim, regionalnim i nadam se pokranjskim televizijama (naravno i na youtubeu). Zatim loša vest je to da prvo emitovanje je zakazano tek za dva meseca, pa ćete morati da se strpite do tad. 

Za one nestrpljive napisaću ukratko kako nam je prošlo putovanje.

1. dan l Apatin - Bački Breg - Sombor - Apatin (101km)

Krenuo sam iz Apatina ka početnoj tački Dunavske biciklističe rute u Srbiji, vozio sam 30km kroz rezervat Gornje Podunavlje mojom omiljenom stazom gde sam više puta susretao jelene, košute, divlje svinje... do napuštenog muzeja Batinske Bitke, a nakon samo pola sata dolazim i do graničnog prelaza Bački Breg - Hercegszanto. Kroz priču sa carinicima saznajem da biciklistički turisti i nisu tako retki u Srbiji i da ih ponekad zna biti 20-30 dnevno samo na ovom prelazu.

Nakon 5 km vožnje nailazim na ne tako svakidašnji prizor u Vojvodini... jato flamingosa :) Imate priloženu fotografiju, a za one koji mi i dalje ne veruju moraće se strpiti do premijere emisije. Put nastavljam preko sela Bezdan i Bački Monoštor gde nailazim i na kancelariju Liberlanda u čardi "Oaza mira kod lepog Tome" i uputio sam se u prvi grad na ruti, Sombor. Nakon kraćeg predaha i obilaska Sombora nastavljam ka Apatinu preko sela Kupusina i završavam vožnju za prvi dan.

DSCF0106.jpg Sequence_01_Still005.jpg vlcsnap_2015_05_19_12h46m11s197.jpg vlcsnap_2015_05_19_12h46m02s99.jpg vlcsnap_2015_05_19_12h45m21s203.jpg

2. dan l Apatin - Bač - Bačka Palanka (110km)

Drugi dan mi se pridružio prijatelj Max i oko 9h krećemo iz Apatina kroz rezervat šta se ispostavilo kao najgora ideja na celom putu. Vozili smo i bukvalno videli traktor koji ore put ispred nas, tako da je to bilo ubedljivo najgorih 20-ak km puta. Izlazimo iz rezervata, prolazimo kraj graničnog prelaza i koristimo prečicu kojom skraćujemo put za oko 15km. Nakon 60km prolazimo selo Vajska i stižemo do Bača i pravimo pauzu kod Bačke tvrđave koju svakome preporučujem da obiđe. 

Put nastavljamo preko sela Tovariševo gde ima prelep park sa avionom u znak sećanja na Miletu Protića i sve nastradale u Drugom svetskom ratu i dolazimo do Bačke Palanke. Podižemo kamp na oko 7km istočno od grada gde i upoznajemo par pecaroša kojima smo donosili sreću u svakom gradu koji smo posetili :)

Untitled3.jpg Untitled4.jpg vlcsnap_2015_05_19_12h46m53s97.jpg vlcsnap_2015_05_19_12h47m05s227.jpg

Nastavak uskoro.....


  • 0

#77 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 01 June 2015 - 04:32 PM

Nastavak uskoro.....

Čekamo.. ;)

 

 

 Voznja je trajala 8 dana, predjeno je 720km, bila su tri busenja gume... 

Interesantan podatak.. za 4 sezone vozio sam 6 većih tura (oko 5300km) i nijednom se čak ni za pumpu nisam uhvatio osim na ovoj poslednjoj (hilandar 2015)  kad sam samo jedanput dopumpao gume na benz. pumpi.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#78 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 01 June 2015 - 05:00 PM

3. dan l Bačka Palanka - Novi Sad (40km)

Najkraći deo rute i poprilično dosadan i prometan put, prolazimo kraj Čelareva, kroz Gložan, Begeč, Futog i nasipom stižemo u Novi Sad oko 10h tačno na početak "NS Bike Week" gde upoznajemo trćeg člana Ujfu koji nam se pridružio u vožnjji do Negotina kao i još mnogo ljudi kojima sam nažalost zaboravio imena :) Završavamo kratku rutu od 20-ak kilometara na "NS Bike Week" i uputili smo se pravo u apoteku pošto smo poprilično izgoreli. Za taj dan je najavljena temperatura od 26C, a ciklometar je pokazivao svega 39C. Uveče smo uživali na konceritima na trgu slobode i posle grupe Goblini se zaputili kod prijatelja koji nas je primio na stan :) 

Sequence_01_Still001.jpg Sequence_01_Still002.jpg Sequence_01_Still003.jpg Sequence_01_Still005.jpg Sequence_01_Still004.jpg

4. dan l Novi Sad - Beograd (100km)

 

Zbog najavljenog nevremena iz Novog Sada krećemo u 6 ujutro, posećujemo Sremske Karlovce i nastavljamo ka Čortanovcima. Na mapi je bila prikazana "blaga uzbrdica", ali svo troje smo crkli već na samom početku :) Prolazimo kroz Bešku, Krčedin, Novi Slankamen i odlučujemo se za kratki detour ka Starom Slankamenu za obilazak ostatka tvrđave. Odlučili smo da doručkujemo uz Dunav u obližnjem mestu Surduk, a tamo upoznajemo ljude koji su nam srdačno ponudili besplatan smeštaj i da im se pridružimo na roštilju. 

Zbog manjka vremena morali smo odbiti ručak i nastavili smo put ka Beogradu. Nebo je bilo potpuno tamno i izgledalo je kao da će nas kiša sustići. U Novom Banovcima nas sustiže čovek koji pokušava da priča sa nama na nemačkom, a tek nakon 10 minuta našeg lošeg nemačkog i mahanja rukama  smo skontali da čovek zna i srpski, samo do sad još nikad nije video da neko "naš" vozi Dunavsku rutu.

Već u 15h dolazimo do Zemuna gde na preporuku clana foruma grbic posećujemo kule i zatim laganom vožnjom nastavljamo ka Beogradu gde posećujemo sva mesta sa spiska i nastavljamo dalje ka Pančevačkom mostu preko kojeg se nadam da više neću ići biciklom :D Izbegli smo kišu i postavili šatore u šumi preko puta Višnjice.

Sequence_01_Still008.jpg Sequence_01_Still009.jpg Sequence_01_Still010.jpg vlcsnap_2015_05_19_12h49m12s239.jpg Sequence_01_Still006.jpg 

Nastavak uskoro.....

@chamade - Od 2012. godine sam ima svega 2-3 bušenja gume sa mojim Rubena i CST gumama, a za ovu priliku sam uzeo Rubena Cobra. Sva tri puta se bušila prednja guma i ostale su poveće rupe na spoljnoj gumi tolike da sam i njih morao lepiti. Pokušaću ih reklamirati, ali mislim da ništa od toga.


  • 0

#79 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 01 June 2015 - 06:00 PM

6. dan l Beograd - Pančevo - Smederevo - Stara Palanka (130km)

 

Ne sećam se kad sam se poslednji put tako dobro naspavao kao taj dan. Krenuli smo ka Pančevu da se upoznamo sa članom Allex, sreli smo se u gradskom parku i zatim se uputili detourom ka Smederevu.Vozio je sa nama do kampa "Jabukov cvet" u blizini Banatskog Brestovca i nakon što je otišao sve je krenulo na gore. U prvih pet minuta probušila mi se guma, napao nas je čopor poprilično velikih pasa lutalica, počeo je da duva izuzetno jak vetar, ponovo nas napao čopor lutalica,  ponovo nas napao čopor lutalica,  ponovo nas napao čopor lutalica... i konačno smo došli do mosta za Smederevo :)

Obišli smo veći deo Smedereva, jeli najbolje sendviče i napravili malo dužu pauzu na tvrđavi. Svratili smo u obližnji supermarket i nastavili vožnju ka Kovinu i Staroj Palanci, prosečna brzina nam je bila svega 6km/h zbog jakog vetra koji na svu sreću nije dugo duvao. U Kovinu nam je malo falilo da skrenemo na pogrešan put jer iz nekog razloga znakovi Dunavske rute i Banatske rute su potpuno isti. Nastavili smo preko sela Gaj i Dubovac do Delibatske peščare. Zakasnili smo na poslednju skelu za Ram svega par minuta, tako da postavljamo šatore i čekamo jutro.

Sequence_01_Still012.jpg Sequence_01_Still013.jpg Sequence_01_Still016.jpg Sequence_01_Still015.jpg


7. dan l Stara Palanka - Donji Milanovac (110km)

 

Stižemo na skelu za Ram i tu mi zapravo počinje najzanimljiviji deo putovanja :) Obilazimo Ramsku tvrđavu koja se trenutno obnavlja i sa koje ima fantastičan pogled na Vojvodinu. Nakon 15km sedamo u restoran na Srebrnom jezeru za zaslužen obrok i da usput napunimo baterije na telefonima. Prolazimo kroz Veliko Gradište koje izgleda poput nekog primorskog grada i koje bih voleo uskoro opet posetiti. Na 35km dolazimo do Golubca gde upoznajemo backpakera Guillama iz Francuske koji je došao na venčanje prijatelja i "usput" malo da obiđe Srbiju. Tu mi je tokom snimanja sletela ptica na ruku, poput neke Dizni princeze :D

Obilazimo Golubački grad koji izgleda fantastično i tu drugi put se buši guma. Pejzaž potpuno menja i više nemam osećaj da sam blizu kuće. Vozimo dalje magistralnim putem kroz nacionalni park Đerdap i svo vreme imamo predivan pogled na Dunav, a saobraćaja gotovo da i nema. Prolazimo kroz 16-17 ne osvetljenih tunela i dolazimo do muzeja Lepenski vir, ali pošto je cena karte 1/4 mog džeparca odustajemo i nastavljamo dalje. U Donji Milanovac stižemo oko 20h tako da brzo podižemo kamp na gradskoj plaži spremamo večeru i pičimo na spavanje.

Sequence_02_Still001.jpg Sequence_02_Still002.jpgUntitled23.jpg Sequence_02_Still003.jpg Sequence_02_Still004.jpg

 

Nastavak sutra..... :)


  • 0

#80 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Posted 01 June 2015 - 07:52 PM

8. dan l Donji Milanovac - Kladovo - Jabukovac - Negotin (120km)

 

I dalje vozimo magistralnim putem uz Dunav, prolazimo kraj velikog i malog kazana i pravimo pauzu za kupanje kod "Hajdučke vodenice". Zatim stajemo kod prvog vidikovca odakle uživamo u predivnom pogledu na Dunav, statuu kralja Decebala i manastir Mraconia na rumunskoj strani. Na vidikovcu upoznajemo nemca koji nam je pričao pustolovine kad je vozio bicikl od Nemačke do Južne Afrike. Na 40km dolazimo u Tekiju gde zastajemo u kamp "Joca krofna" na tuširanje i riblje specijalitete. Nastavljamo do hidroelektrane Đerdap 1 i zatim do obližnje rimske tvrđave Diana. Zaustavljamo se u Kladovo za obnovu zaliha i uputili smo se ka manastiru Vratna.

Kod sela Vratenica nalazimo bačenu bocu ulja i našoj sreći nema kraja jer su nam lanci potpuno suvi. U Brzoj Palanci stajemo na ručak i obilazak etno sela, a posle Kupuzišta skrećemo desno na detour ka prerastima Vratne. Vozimo starim putem gde uopšte nije bilo saobraćaja i nakon 108 km nas zaustavlja kiša bukvalno na 200m od manastira gde se i treći put probušila guma. Ostavili smo bicikla u (valjda) lovačkoj kući koja je delovala napušteno  i uputili smo se pešaka ka prerastima koje je mesto koje me je najviše oduševilo. Zadržali smo se dobra 2-3 sata u kanjonu Vratne i zatim se zaputili ka Negotinu u potrazi za kamp mestom. Kamp smo postavili u blizini sela Jabukovac gde smo proslavili kraj ture velikom večerom, a uveče nam se pridružilo još nešto šta je šetalo oko šatora i nemamo pojma šta je  :) Sutradan smo došli do Negotina gde smo se smestili u hotel Krajna, a Ujfa odmah krenuo nazad ka Novom Sadu zbog obaveza.


11201927_10206793367573187_4956903458072 DSC01953.jpg Untitled26.jpg Untitled24.jpg DSC01950.jpgDSC02037.jpg 11014940_10206793359652989_5374160515140

DSC02070.jpg

Ukratko o putovanju, mogu reći da je bilo lako uz dobro društvo preći ovih 720km. Bilo je nekih uzbrdica gde je bilo dosta psovanja i pauza, ali smo ih prešli. Za putovanje sam potrošio 4.000rsd, mogao sam potrošiti i manje, ali sam se razbacivao novcem :) Na putovanje sam krenuo sa 96kg, a vratio se težak 89kg.

Mesta koja su mi se najviše svidela za vožnju su : Gornje Podunavlje do Apatina, Bačka Tvrđava, Novi Sad, Zemun, Ramska tvrđava, Golubačka tvrđava, nacionalni park Đerdap od Golubca do Tekije, detour ka Vratni kao i prerasti/kanjon Vratna.

Ruta je dobro obeležena i bez problema se može preći bez karte. 

Kraj :)


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: Dunavska biciklistička ruta, Donauradweg Serbia, Danube Route, Eurovelo 6 Serbia

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users


    Facebook (1)