Jump to content


Fotografije

Zagrevanje diskova

Kocnice Diskovi

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
5 odgovora na ovu temu

#1 NemanjaLO

NemanjaLO
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 05 October 2014 - 10:26 AM

Pozdrav, zanimaju me vasa iskustva sa zagrevanjem diskova, imao sam neki ozbiljniji da kazem spust sa planine i naravno koci se mnogo, i desava mi se da se diskovi jako zagreju, mislim da nije daleko od usijanja...Da li to steti kocnicama i diskovima generalno?

(Tektro hidraulicne kocnice su u pitanju)


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 October 2014 - 11:35 AM

Ne znam za biciklističke diskove konkretno. Znam da se kod motocikala diskovi jako teško toliko pregreju da se pokrive. Takođe, znam da je opasnije u datom momentu kad DOT kočiona tečnost (ne ulje!) proključa. Kočnice prestanu da rade. Kod bicikala, mnogi hidraulični diskovi idu na mineralno ulje, ne kočionu DOT tečnost. Pretpostavljam da ulje ima puno višu tačku ključanja, ali nisam siguran - to neka iskusnije kolege pojasne. Kod mehaničkih ne znam kakva je situacija sa sajlom, trebalo bi da ne bude to problem, ali opet kažem to nisam siguran.

 

 

Ono što znam, to je da oštro kratko kočenje puno manje zagreva kočione površine od dužeg laganijeg kočenja. Kada god podloga dozvoljava (naravno, paziti da se ne prokliza, blokira točak kad se ne želi) treba kočiti što oštrije, kako bi se što kraće kočione površine otirale jedne o druge. Sila kočenja donekle utiče, ali je puno veći efekat vremena koje kočnice provedu u trenju - tj. ukupno vreme kočenja naspram ukupnog vremena hlađenja (ne-kočenja, je li).

 

Ne znam koliko sam dobro objasnio.   n2:Dizzy


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 05 October 2014 - 12:08 PM

Prečnik rotora utiče na to koliko će uspešno da odvode toplotu od čeljusti, takođe i sam dizajn čeljusti utiče na odvođenje toplote. Obrati pažnju na tehniku kočenja, (ovo što je kolega iznad napisao) Nemoj kočiti non stop, već u određenim momentima (pre krivine, pre prepreke...). Što se tiče same temperature, dok god ne osetiš da kočiona snaga ne popušta, sve je ok, moguće je da pakne zbog povišene temperature kraće traju, tj. da se brže troše, kao i diskovi. I takođe saznaj koje ulje ti se nalazi u kočnicama, jer ako proključa onda ćeš kočiti nogama :D Čini mi se da u tektro ide mineralno ulje.

 

 

Zaboravio sam da napomenem, da zagrevanje zavisi i od samih pakni, tj. od kakvog su materijala (sintered, resin).


  • 0

#4 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 October 2014 - 01:34 PM

DOT 4 kočiona tečnost teško da će proključati.. ja sam autom sišao sa Babinog Zuba a ne praktikujem silovanje motora na prevelikoj nizbrdici. Kočnice su korektno odradile svoj posao na automobilu.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#5 NemanjaLO

NemanjaLO
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 05 October 2014 - 06:16 PM

Hvala momci, inace Mineral Oil pise na rucicama tako da je to to. Nije gubilo snagu cak i kad se bas zagreje,bas suprotno koci bolje :) Teram ga pa dok traje traje.


  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 October 2014 - 07:18 PM

DOT 4 kočiona tečnost teško da će proključati.. ja sam autom sišao sa Babinog Zuba a ne praktikujem silovanje motora na prevelikoj nizbrdici. Kočnice su korektno odradile svoj posao na automobilu.

DOT kočione tečnosti uglavnom skupljaju vlagu iz okoline (sem dot 5). Što znači da se vremenom tačka ključanja približava 100 stepeni, što je vrlo realno i moguće, posebno ako se trkaš, ili dugo kočiš na nizbrdicama. U praksi, ako se menja na 2-3 godine, uglavnom ne pada ispod 150 stepeni. Manje pažljivim kočenjem, ili vožnjom u ekstremnim uslovima to se može dostići.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png






Also tagged with one or more of these keywords: Kocnice, Diskovi

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika