Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
925 odgovora na ovu temu

#701 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 03:37 PM

@Pobesnelo_pile    Za voznju van asfalta pozeljno je da pritisak u gumama bude nizi, ali se time povecava verovatnoca busenja unutrasnje gume o ivicu felne. Takodje kramponi igraju izvesnu ulogu u mekoci voznje van asfalta. Ili ces da nosis sa sobom malu pumpu i manometar pa da ispustas vazduh kada skrenes van asfalta ili da nadjes neku sredinu u duvanju guma da moze da se vozi bez veceg otpora po asfaltu a da bude koliko toliko udobno van njega.


  • 0

#702 Leopard

Leopard
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 03:56 PM

Ne može ni amortizer da radi kompletan posao ukoliko si ti krut na biciklu. Gume su isto važne, ali najveći amortizer si upravo ti. Kod offroad vožnje je bitno da su ti ruke neutralne, tj. da niti pritiskaš niti vučeš korman, već da pustiš točak da se kreće onako kako mu teren diktira.
  • 1

#703 Pobesnelo_pile

Pobesnelo_pile
  • Members
  • 7 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 04:09 PM

@dusan011
Trenutno su mi gume na 3 bara (2-4bara su po spec). Pokusao sam sa 3,5 i 4 na asfaltu i previse su mi je to bilo neudobno. Na 3 mi je nekako merka i za asfalt i za offroad.

@leopard
Ima smisla. Sad kad premotam film, misim da nesvesno stezem i vucem korman. Bas cu da probam da opustim malo ruke.

Nego mi ne rekoste na kraju, da l da menjam gume ili da ostavim smartpac dok traju. Sto vise razmisljam o tome, sve manje mislim da cu realno dobiti nesto znacajno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#704 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 04:26 PM

Posto vozis 90% asfalt ja bih promenuo gume, Continental Cruise Contact na primer ali kostaju malo vise. Takodje nadam se da znas da se i pritisak u amortizeru podesava prema tezini vozaca i vrsti terena po kojoj se vozi, asfalt = tvrdji amortizer ili zakljucan van asfalta = meksi amortizer ili otkljucan. Te gume koje trenutno imas su dobar kompromis za voznju po asfaltu i van njega ali ako vozis 90% po asfaltu onda je primerenije da imas neke gume bez krampona.


  • 0

#705 Pobesnelo_pile

Pobesnelo_pile
  • Members
  • 7 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 04:29 PM

Hvala. Znam za amortizer. Trenutno je mozda cak i do kraja na minus namotan, a na ravnom ga zakljucam. Inace sto se tezime vozaca tice, na 98kg (181cm) sam trenutno sto je i jedan od razloga kupovine bajsa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#706 Leopard

Leopard
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Postavljeno 03 June 2020 - 09:30 PM

Trebalo bi da menjam gumu, i sad ne znam da l bih smeo da na felnu širine 19mm stavim gumu od 2.25"?

Po tabelama na internetu to je granična veličina koja može na ovu felnu. Dodao bih da imam i malu neravninu na felni, kod 2.10" nisam još uvek imao problem, skokovi, stepenice,.. sve vozim lagano. + na sve to, vozim na poprilično niskom pritisku (ispod 2 bara uglavnom), ne znam da li bi sa većom gumom morao i pritisak da povećam kako bih smanjio rizik od svlačenje gume?
  • 0

#707 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 01:25 AM

Moze 2.25" ako je guma sa kramponima, povecas malo pritisak u gumama.


  • 1

#708 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 05:23 PM

Slobodno stavi 2.25" granicna vrijednost jeste al nije preko granice. 


  • 1

#709 danen

danen
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 11:50 AM

Da li preci na tubeless (za maxxis ikon 29x2.25) za offroad / MTB turu po Srbiji? Znam da je pozeljno za vojvodinu tamo gde ima bagrema i rogaca zbog bodlji, ali van tih delova moze da se vozi bez problema i sa unutrasnjim gumama -- dakle neki atarski/letnji putevi, makadam i sl. Zanima me kako je po ostatku srbije? Npr planine oko bora, rtanj, suva planina, stara planina, kopaonik, tara, i golija, recimo? 


  • 0

#710 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 12:45 PM

Ja bih na ture isao sa unutrasnjom gumom.


  • 1

#711 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 04:40 PM

Ja bih na ture isao sa unutrasnjom gumom.

Razlog? 


  • 0

#712 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 06:28 PM

Ne trkam se. Jednostavnije mi je da nosim samo jednu unutrasnju, lepak sa flekicama i obicnu pumpu. I verovatno bih za spoljne gume uzeo neke Schwalbe Maraton. Da vozim turu sa tubeles gumama nosio bih dve unutrasnje gume, bocicu sredstva za zaptivanje i skupu pumpu koja moze da namesti tubeles gumu na felnu. Uglavnom se pripremam za najgori moguci scenario.


  • 3

#713 danen

danen
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 07 June 2020 - 11:57 AM

Na prvoj voznji kroz sumu tu u vojvodini sam nabio veliki trn u prednji tocak ( 3-4cm duzine) i ostavio ga tako da bih mogao stici kuci. Posle sam zakrpio sa duzom flekicom rupu a onda primetio da ima jos 2-3-4 rupe pa sam batalio i stavio novu unutrasnju. To je sve od jedne voznje, tacnije, od prolaska kroz par kilometara sume.

Sem toga, prosle godine sam u crnoj gori na lustici naleteo na gomilu onog malog okruglog trnja sa trekking bajsom i izbusio obe gume. Stavio sam po 2-3 zakrpe na  unutrasnje i krenuo nazad 20-30km do smestaja pa ubrzo primetio da mi polako ispustaju obe gume. U smestaju sam sledeci dan stavio jos zakrpa na zadnju unutrasnju, skoro 10 ukupno, i onda skontao da nemam vise flekica za prednju, da zadnji jos malo ispusta, a i da nema gde da se uzmu flekice. Nisam mogao kupiti ni unutrasnju gumu u blizini. Na kraju sam otisao u kotor busom/taksijem iz Tivta kod tipa koji popravlja bicikle kod kuce i tamo uzeo dve neke noname kineske unutrasnje sa dunlop ventilom.


Ovako po netu, stranci svi preporucuju da se namesti tubeless za mtb i neke offroad ture ali i ja cesto razmisljam o najgorem scenariju pa me zato zanimaju iskustva.


  • 0

#714 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 07 June 2020 - 03:41 PM

Ako toliko cesto busis gumu onda nema druge nego tubeless i ponesi litru~dve sredstva za zaptivanje sa sobom.


  • 0

#715 danen

danen
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 08 June 2020 - 08:58 AM

Ne trkam se. Jednostavnije mi je da nosim samo jednu unutrasnju, lepak sa flekicama i obicnu pumpu. I verovatno bih za spoljne gume uzeo neke Schwalbe Maraton. Da vozim turu sa tubeles gumama nosio bih dve unutrasnje gume, bocicu sredstva za zaptivanje i skupu pumpu koja moze da namesti tubeles gumu na felnu. Uglavnom se pripremam za najgori moguci scenario.

A da li koristis tubeless na nekom bajsu, tj, da li si koristio pa se vratio na unutrasnje? 
 

Ja uglavnom ne busim gume, mozda jednom ili dva puta godisnje a vozim asfalt/makadam i atarske puteve po njivama. I meni je i jednostavnije i jeftinije da ponesem flekice i jednu unutrasnju..

Na putu do crne gore nisam izbusio nijednom gumu a isao sam i po obodu Zlatibora od panjaka do jablanice sa 38mm gumama. Pre par godina sam prosao i oko podnozja suve planine i vozio malo po okolini uvca sa 35mm gumama pa nisam imao problema. 

Ne bih da mi se desi situacija ko u CG da nemam ni zakrpa a ni gde da kupim unutrasnje s obzirom da bih hteo da idem po XC / pesackim stazama u planine i kampujem pa zato pitam za iskustva mtbajkera.


  • 0

#716 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 08 June 2020 - 11:57 AM

Tubeless koristis ako ti treba nizi pritisak u gumama. Ako vec vozis sa 35mm. gumama onda uzmes Shwalbe maraton spoljne gume pa si 99.99% miran (link) (link).


  • 1

#717 Edmundo

Edmundo
  • Members
  • Pip
  • 29 posts

Postavljeno 10 June 2020 - 05:33 PM

Verovatno ću sada da se ureknem, ali da podelim iskustvo. Ja vozim tubeless na mtb. Sad je tačno godinu dana kako ih imam. Uopšte ne gledam kuda vozim. Kroz šumu, njive, makadam, granje, trnje, kamenje,... Nikad problem imao nisam imao. Na Ceru sam skontao da ima desetak belih tačkica na svakoj gumi, sve od trnja, sve odmah zaptiveno. Ostatak ekipe je imao par bušenja jer nisu imali tubeless. 

 

Višednevne ture nisam vozio. Ali sa sobom uvek imam jednu rezervnu gumu i na malu pumppu namotanu izolir traku. Baš ako pocepam jako da nju montiram. Do sada nije trebalo. Nema duvanja tubuless van servisa, osim možda sa CO2. Suludo je nositi onu pumpu što ima tank za vazduh da se naduva tubeless.

 

Jedino treba svakih 3-4 meseca dosipati tečnost.


  • 1

#718 Edmundo

Edmundo
  • Members
  • Pip
  • 29 posts

Postavljeno 22 June 2020 - 09:03 PM

Da li je ovo za zamenu?

 

 

Attached Thumbnails

  • IMG_4288.jpg

  • 0

#719 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 07 July 2020 - 06:23 PM

Pozdrav, trenutno vozim continental explorer 26x2.1 gume i vec drugi put busim gumu za pola godine.
Ne vozim bas svaki dan, jednom nedeljno. Hteo bih zadnju gumu da promenim jer se izlizala i busi mi se cesto.

Na planet bike sam video popust za:

Mountain king 26x2.2 - 4700 din.

Kakva je ovo guma?

Takodje pored menjanja zadnje hteo sam da razmislim i o setu guma koje bih vozio po drumu tj. 50-120km dnevno.
Sta mislite o:

Continental Contact plus 1.75 - 3500

gumi za tako nesto ili

DoubleFighter 1.9 - 2100din
X king sw 2.0/2.2 - 3500
Race king sw 2.0/22 - 3500
  • 0

#720 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 July 2020 - 07:23 PM

Занимљиво да још нико није одговорио... Гуме се не буше 2 године, а онда 4 пута у 4 месеца. На једној вожњи обе одједном. Двапут у 6 месеци је одлично, али ако ти смета (и мене излуђује кад се пробуши задња) и већ гледаш скупе, размисли о Маратон Плус, са заштитом. С друге стране, ја већ годинама возим Швалбе Блек Џек и веома сам задовољан, а коштају само десетак евра. Једино што код нас имају само 2,0.

 

За друм се обично рачуна да треба да буде што бржа, па се бира што ужа и глаткија, а да одговара фелни. Многи ће вероватно рећи да је и 1,75 преширока. Али, гуме са заштитом су много теже, па се успораваш. Негде пише да су те Континентал 980 грама негде да су 950.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika