Jump to content


Fotografije

Kaciga-DA ili NE?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
369 odgovora na ovu temu

#161 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 06 August 2018 - 09:28 AM

Pa u naj... nekomplikovanijem slučaju otvori se Paragraf lex ili neki zvaničniji sajt sa telefona i poturi se panduru pod nos da pokaže prstom član koji se krši i njegov tekst. A za ovaj član nam je rekao jedan drugar advokat davno. E sad, jedino ako se od tad nešto izobrtalo.

 

Član kaže da se preko tvojih leđa njemu ili drugom pravnom/fizičkom licu pribavi korist => piše ti kaznu za nešto što ne postoji da bi popunio budžet RS, ili ti nanosi nematerijalnu štetu (duševno-vremensku) time što te zaj* jer mu se može. Kinda clear. Ako se samo drekenjaš i pretiš advokatom, verovatno će ga boleti uvo, ali ako se razložno pomene član i kako se prekršio...


  • 0

#162 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 August 2018 - 10:12 AM

Pa u naj... nekomplikovanijem slučaju otvori se Paragraf lex ili neki zvaničniji sajt sa telefona i poturi se panduru pod nos da pokaže prstom član koji se krši i njegov tekst. A za ovaj član nam je rekao jedan drugar advokat davno. E sad, jedino ako se od tad nešto izobrtalo.

 

Član kaže da se preko tvojih leđa njemu ili drugom pravnom/fizičkom licu pribavi korist => piše ti kaznu za nešto što ne postoji da bi popunio budžet RS, ili ti nanosi nematerijalnu štetu (duševno-vremensku) time što te zaj* jer mu se može. Kinda clear. Ako se samo drekenjaš i pretiš advokatom, verovatno će ga boleti uvo, ali ako se razložno pomene član i kako se prekršio...

 

Priča za prsluk i kacigu deluje kao da bi se završila pitanjem: "koji član ZOBS-a sam prekršio, koji stav?"

 

Mada je to stvar stila - neko voli više da se raspravlja, preti - nekad to i bolje deluje, nekad gore, zavisi od policajca i harizme onog ko se isteruje...


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#163 Cyber2223

Cyber2223
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 06 August 2018 - 10:29 AM

Pozdrav svima, zeleo bih da pitam za misljenje jedne kacige, ako bih mogao ovde da pitam da ne otvaram novu temu. Ako je offtopic izbrisite mi komentar.

Nov sam u biciklizmu i razmisljam o kupovini kacige. Vozim samo drumasa.

U mom gradu ima jedna prodavnica sa biciklistickom opremom i tamo su mi preporucili ovu kacigu.

 

https://www.sportzon...e_bat_s_m__1774

 

Nisam mogao da nadjem nesto vise o ovoj marki i o ovoj kacigi , jedino sto pise da ima mrezicu i tu inmould tehnologiju sto i ne znam sta znaci.

Velicina je : 54-58cm , a meni je obim glave 54cm , ne znam da li je to na ivici da bude velika kaciga. Ako neko ima isti obim glave i ima kacigu sa istim dimenzijama neka napise neko njegovo iskustvo. Tu kacigu sam probao i udobna je, samo ne znam da li tad nisam do kraja zategao kacigu pa mi se malo pomerala kaciga kada bih je rukom malo udario, a citao sam da ne treba kaciga da se pomera kada je na glavi zato sad nisam siguran da li je malo velika.

U medjuvremenu nasao sam drugu kacigu na internetu, poznate marke.

 

http://planetbike.rs...n-orange/42712/

 

Znam da je Uvex poznata marka i da ste preporucivali tu kacigu.

U specifikacijama pise da ima Double Inmould , 3D IAS 3.0 , x- fit pads sto nema napisano u specifikacijama druge kacige , jedino ima vise rupa na onoj bat force.

Da li se razlikuje double inmould od samo inmould tehnologije?

I da , velicina ove kacige je 52-57cm i mislim da bi mi mozda bolje stajala ,ali nista ne mogu da garantujem dok ne probam , a i tu je i problem.

Planet Bike je u Beogradu  i nisam u mogucnosti trenutno da odem do tamo najvise zbog nedostatka vremena.

Zeleo bih da pitam za neko generalno misljenje o ovim kacigama. Koja je i koliko bolja po specifikacijama i po kvalitetu brenda, a i naravno koliko je bolja u praksi ako je neko imao iste kacige.

Ako je neko koristio bat force kacige neka ostavi neko njegovo misljenje. Ako je ova force kaciga ok , ne bih toliko da se cimam da odem do Beograda da pogledam onu drugu, a ako je bas sranje ova bat force i ne vredi 7000din onda odmah da je eliminisem iz kupovine i da trazim drugu.

 

Hvala svima unapred. :)


  • 0

#164 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 06 August 2018 - 11:01 AM

Bolje se iscimaj da probaš nego da kupujes napamet, kaciga mora da je taman ne sme da ima lufta.

Nemoj da zuris.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 1

#165 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 06 August 2018 - 12:47 PM

Baš sam pregledao novi zakon i nigde ne vidoh bilo šta vezano za kacigu i prsluk. Znam da je bilo u planu da se to uvede, ali sam nailazio na vesti da nije uvedeno.

 

Pa ja sam  nasao, da u clanu 91 je zakonom propisano obavezno nosenje kacige,ali za prsluk nisam nasao da je  obavezan. Mislim nisam skroz citao zakon,ako negde i pise u nekom clanu molim vas ko je nasao taj clan neka napise koji je to clan.


  • 0

#166 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 06 August 2018 - 12:52 PM

Član 91 stav 1 glasi:

 

Возач и путник мотоцикла, мопеда, трицикла и четвороцикла морају за време вожње носити на глави закопчану хомологовану заштитну кацигу, на начин прописан декларацијом произвођача кациге, осим уколико на возилу постоји уграђена кабина*.

Odnosno, ne važi za bicikle.


  • 0

#167 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 06 August 2018 - 12:54 PM

Usput,nije lose nocu imati na sebi prsluk,ja imam bas onaj kao mrezica,mislim ne greje nimalo po ovoj vrucini i dosta je kratak kao da mi je za dva broja manji ali ipak je psluk, i ako se svaku noc vozi bicikl,moze lako da se desi da moze da sacuva glavu,a policajci vreovatno ste u pravu,ni oni sami ne znaju zakon u celosti.


  • 0

#168 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 06 August 2018 - 02:08 PM

O bre ala ga zakomplikovaste za propise...

 

Član 40

Za vožnju bicikla, gde ne postoji posebna staza, odnosno traka, sme da se koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza, osim na delu puta ispred raskrsnice ili drugog mesta na kome vozilo skreće ulevo, odnosno kada vrši preticanje ili obilaženje.

 

Kazna za nepoštovanje ovoga je 3000, međutim, nije definisano da je biciklista obavezan da koristi traku, niti šta se radi kad je ista krcata pešacima :)

 

 

Za kretanje bicikla po pešačko-biciklističkoj stazi... vozač bicikla ne sme da se kreće brzinom većom od 10 km/h i dužan je da... ne ometa kretanje, odnosno ne ugrožava bezbednost pešaka.

 

Član 81
Prilikom kretanja noću i u uslovima smanjene vidljivosti:

5) bicikl mora da ima upaljeno jedno belo svetlo na prednjoj strani i jedno crveno svetlo na zadnjoj
strani,

 

Član 89

Vozač bicikla ne sme da se kreće biciklističkom stazom brzinom većom od 35 km/h.

 

Član 90

Vozač bicikla... ne sme da:

 

1) ispušta upravljač iz ruku,

2) sklanja noge sa pedala, odnosno oslonca za noge, osim u slučaju oslanjanja kada vozilo nije u pokretu,

3) se pridržava za drugo vozilo,

4) vodi, vuče ili potiskuje druga vozila, odnosno životinje, osim da vuče priključno vozilo .. proizvedeno kao (namensko) priključno vozilo

5) dopusti da bude vučen ili potiskivan,

6) prevozi predmete koji mogu da ga ometaju tokom upravljanja,

7) upotrebljava na oba uva slušalice za audio uređaje.

 

Član 91

Vozač i putnik motocikla, mopeda, tricikla i četvorocikla moraju za vreme vožnje nositi na glavi zakopčanu homologovanu zaštitnu kacigu... osim ukoliko na vozilu postoji ugrađena kabina.

 

Dakle ni reči o kacigi i prsluku. Svetla i to je to.


  • 0

#169 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 August 2018 - 02:44 PM

Mozda je doticnom policajcu isto bicikl, skuter ili motocikl.. racuna da je sve isto sto ima 2 tocka.
Msm, u Srbiji je sve moguce.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#170 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14585 posts

Postavljeno 06 August 2018 - 02:50 PM

(link)


  • 0

#171 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 August 2018 - 03:09 PM

I šta s tim linkom?


  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#172 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14585 posts

Postavljeno 06 August 2018 - 03:10 PM

"Biciklisti i vozači mopeda noću i u uslovima slabije vidljivosti moraju nositi svetloodbojni prsluk."


  • 0

#173 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 06 August 2018 - 03:10 PM

O bre ala ga zakomplikovaste za propise...

Član 40
Za vožnju bicikla, gde ne postoji posebna staza, odnosno traka, sme da se koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza, osim na delu puta ispred raskrsnice ili drugog mesta na kome vozilo skreće ulevo, odnosno kada vrši preticanje ili obilaženje.

Kazna za nepoštovanje ovoga je 3000, međutim, nije definisano da je biciklista obavezan da koristi traku, niti šta se radi kad je ista krcata pešacima :)


Za kretanje bicikla po pešačko-biciklističkoj stazi... vozač bicikla ne sme da se kreće brzinom većom od 10 km/h i dužan je da... ne ometa kretanje, odnosno ne ugrožava bezbednost pešaka.

Član 81
Prilikom kretanja noću i u uslovima smanjene vidljivosti:
5) bicikl mora da ima upaljeno jedno belo svetlo na prednjoj strani i jedno crveno svetlo na zadnjoj
strani,

Član 89
Vozač bicikla ne sme da se kreće biciklističkom stazom brzinom većom od 35 km/h.

Član 90
Vozač bicikla... ne sme da:

1) ispušta upravljač iz ruku,
2) sklanja noge sa pedala, odnosno oslonca za noge, osim u slučaju oslanjanja kada vozilo nije u pokretu,
3) se pridržava za drugo vozilo,
4) vodi, vuče ili potiskuje druga vozila, odnosno životinje, osim da vuče priključno vozilo .. proizvedeno kao (namensko) priključno vozilo
5) dopusti da bude vučen ili potiskivan,
6) prevozi predmete koji mogu da ga ometaju tokom upravljanja,
7) upotrebljava na oba uva slušalice za audio uređaje.

Član 91
Vozač i putnik motocikla, mopeda, tricikla i četvorocikla moraju za vreme vožnje nositi na glavi zakopčanu homologovanu zaštitnu kacigu... osim ukoliko na vozilu postoji ugrađena kabina.

Dakle ni reči o kacigi i prsluku. Svetla i to je to.

ni reči za kišobran... jel ga ja onda džabe vukljam sa sobom svaki put?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#174 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 August 2018 - 03:21 PM

"Biciklisti i vozači mopeda noću i u uslovima slabije vidljivosti moraju nositi svetloodbojni prsluk."

 

Koji je to član važećeg ZOBS-a?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#175 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 06 August 2018 - 03:28 PM

Mozda je doticnom policajcu isto bicikl, skuter ili motocikl.. racuna da je sve isto sto ima 2 tocka.
Msm, u Srbiji je sve moguce.

 

Pa može njemu da bude isto, al' ima član zakona u kojem se definiše šta je bicikl.

(Kako će tu da legnu elektrobajkovi, sam đavo zna.)


  • 0

#176 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 August 2018 - 05:17 PM

Koji je to član važećeg ZOBS-a?

Gospodin kolega nije pročitao tekst na stranici za koju je dao link, a kamo li aktuelni ZOBS.


  • 3
Today is always here.
Tomorrow, never.

#177 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 06 August 2018 - 07:06 PM

(link)

To je bio predlog zakona, a nije usvojeno to za prsluk i kacige (koje su takođe bile u predlogu). Koliko sam skapirao, nije usvojeno jer se ne slaže sa zakonima EU.


  • 1

#178 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 06 August 2018 - 07:23 PM

Pa ja sam  nasao, da u clanu 91 je zakonom propisano obavezno nosenje kacige,ali za prsluk nisam nasao da je  obavezan. Mislim nisam skroz citao zakon,ako negde i pise u nekom clanu molim vas ko je nasao taj clan neka napise koji je to clan.

 

Dokle bre vise, po hiljaditi put ista prica i uvek pocinje da je kaciga obavezna.

Gde si nasao u clanu 91. da je obavezno nosenje kacige za bicikliste???? Kad vec navodis neki clan, procitaj ga:

 

"Члан 91.

Возач и путник мотоцикла, мопеда, трицикла и четвороцикла морају за време вожње носити на глави закопчану хомологовану заштитну кацигу, на начин прописан декларацијом произвођача кациге, осим уколико на возилу постоји уграђена кабина*.

Возач бицикла, мопеда, трицикла, односно мотоцикла, не сме да превози лице које је под утицајем алкохола, односно психоактивних супстанци или из других разлога није способно да управља својим поступцима.

Ближе прописе о условима које морају да испуњавају заштитне кациге које користе возачи, односно лица која се превозе на мотоциклу, мопеду, трициклу и четвороциклу, доноси министар надлежан за послове саобраћаја.

*Службени гласник РС, број 24/2018


  • 1
.

#179 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14585 posts

Postavljeno 10 August 2018 - 12:24 PM

Stigao odgovor iz MUP-a

 

Svetloodbojni prsluk.jpg


  • 2

#180 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 August 2018 - 12:28 PM

Stigao odgovor iz MUP-a

attachicon.gifSvetloodbojni prsluk.jpg

Znaci prsluk nije obavezan, a sta je sa kisobranom u uslovima umerenih do jakih padavina?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika