Jump to content


Fotografije

Kaciga-DA ili NE?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
369 odgovora na ovu temu

#341 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 04 August 2023 - 05:51 AM

Zato sto dok idemo peske ili vozimo kola ne mozemo pasti sa bicikla :) Uzgred budi receno i ljudi koji idu peske nose kacige, vidjate ih uglavnom svaki dan, na gradilistima...

Ali moze da nas spasi ozbiljnih povreda glave, zar ne?
  • 2

#342 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 August 2023 - 06:20 AM

Može i automobil da spasi od ozbiljnih povreda glave, kao i pojas. Kad voziš brže nego što automobil može da pomogne, onda staviš kacigu i to se zove trkanje. Neće ništa ovde napisano naterati ljude da nose kacige na bajsu, samo lično iskustvo preletanja preko haube, upadanja točka u šine, bliskih susreta sa prikolicama kamiona itd. Ili vaspitanje od malih nogu ;)
  • 2
The sea, the sea

#343 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 04 August 2023 - 11:11 AM

a zasto ne nositi kacigu u drugim prilikama, npr peske ili u kolima?

Zato sto rizik od vece povrede glave raste sa brzinom kretanja, a verovatnoca sa predjenim kilometrima.

 

Sto se vise i brze kreces veca je verovatnoca da ce doci do povrede glave, sto se manje kreces, manje su sanse da se povredis.

 

Ovaj zakljucak dolazi sam po sebi sto vise km prelazis.


  • 1

#344 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 August 2023 - 12:57 PM

Kad voziš brže nego što automobil može da pomogne, onda staviš kacigu i to se zove trkanje.

 

И кад возиш бицикл ставиш кацигу ако ћеш да се тркаш? Или се ту мења логика?

 

Neće ništa ovde napisano naterati ljude da nose kacige na bajsu, samo lično iskustvo preletanja preko haube, upadanja točka u šine, bliskih susreta sa prikolicama kamiona itd. Ili vaspitanje od malih nogu  ;)

 

Дакле, ако и као пешак прелетиш преко хаубе почећеш да носиш кацигу и кад идеш пешице до продавнице и то ће онда бити одраз васпитања? (иначе је васпитање нешто сасвим друго)

 

Док поред мене пролази огроман точак огромног камиона, чак и у другој траци, последње што пожелим и што мислим да би ме спасило је кацига. На првом месту ми је жеља да није наишао, на другом да имам засебну стазу (пожељно шумску), а на трећем да се ја склоним. Није увек довољно спасити главу да би остао жив.

 

@бакара Предуслов за повреду главе јесте да удариш главу, а тек потом тежина повреде, уопштено, расте са брзином кретања.

 

Мислим да, ради повећања објективности на тему кацига, треба имати у виду и тип бицикла и начин вожње. Код друмаша су брзине кретања обично много веће (неки возе и као вид тренинга), а вожња је скоро искључиво у саобраћају и ризик је свакако повећан. Ја бих рекао да је, због положаја, на друмашу већа и вероватноћа да се падне на главу. Ипак, не возе сви друмаша, ни великим брзинама, па је и ризик далеко мањи.

 

 

Ако прихватимо да је питање ношења кациге на бициклу у вези са проценом ризика, барем у великој мери, онда је немогуће доћи до једног правила, јер свако има своју процену ризика. Што се деце тиче, нећу улазити у јавну расправу, јер родитељи било какав став против кацига често доживљавају као жељу да се њиховом детету нешто догоди. Мени је само чудно да неко има ту потребу апсолутне сигурности за дете (или има апсолутни страх од несигурности) само када је у питању вожња бицикла, а не и у колицима, колима или авиону. Наравно, прихватам свачије право и на нерационалан страх када је у питању дете само би било лепо да се то онда не представља као једино исправно (добра навика, васпитање, итд) него као "одлепио бих од бриге да видим дете на бициклу без кациге".

 

Сасвим је могуће да сам опширан да би мање људи, после читања, имало времена да се бави одговарањем/коментарисањем.


  • 3

#345 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 04 August 2023 - 01:17 PM

Zato sto rizik od vece povrede glave raste sa brzinom kretanja, a verovatnoca sa predjenim kilometrima.

Sto se vise i brze kreces veca je verovatnoca da ce doci do povrede glave, sto se manje kreces, manje su sanse da se povredis.

Ovaj zakljucak dolazi sam po sebi sto vise km prelazis.

Ovakvim recenicama si opravdao Igorevu tvrdnju da treba nositi kacigu kada se vozimo u automobilu ili cak i u avijonu :)

Elem napisao sam ranije a ponovicu i sada, biciklisticka kaciga je napravljena da stiti od padova sa bicikla a ne od sudara. Dakle ako postoji mogucnost da padnete, a na biciklu uvek postoji takva mogucnost onda bi trebalo nositi kacigu. U vezi sa decom i nosenjem kaciga, ne znam koliko je pametno dozvoljavati deci da donose vazne odluke tipa, ne nosi mi se kaciga, ne ide mi se u skolu, ne ide mi se kod lekara, niste mi kupili Ajfon...


  • 2

#346 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 August 2023 - 01:34 PM

Imam drugara doktora koji živi i radi u Nemačkoj gde ima mnooogo više povoljnosti za vožnju bicikla i mnoogo više ljudi koji voze isti, kad me video na bajsu bez kacige (žurio da se nađem sa njim, seo na bajs da pređem par km), samo je rekao 'molim te uvek nosi kacigu'. Nagledao se svačega, ima valjan razlog za svoj savet.
  • 1
The sea, the sea

#347 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 04 August 2023 - 02:05 PM

Ovakvim recenicama si opravdao Igorevu tvrdnju da treba nositi kacigu kada se vozimo u automobilu ili cak i u avijonu :)

I u autu i u avionu je glava zaštićena, štiti je karoserija i pojas samo što to prihvatamo zdravo za gotovo i niko ne obraća pažnju na to.
Sa porastom brzine i u autu i u avionu nose kacige i dodatno štite glavu.

Tako da su ljudi odavno kroz istoriju naučili da brzina ubija a da je glavu bitno zaštititi jer je dovoljno jednom je povrediti.

Sent from my RMX3472 using Tapatalk
  • 2

#348 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 04 August 2023 - 02:08 PM

Agree to disagree.

Jeremy-Clarkson-Speed-has-never-killed-anyone-Suddenly-becoming-stationary-that-s-36-21-09.jpg

Sa cime ce avijon da se sudari pa nam je glava zasticena !?

Biciklisticka kaciga ne stiti od brzine vec od pada sa bicikla. Probaj da vozis bicikl brzinom od 2km/h i 20km/h pa zakljuci pri kojoj brzini lakse odrzavas ravnotezu da ne padnes...


  • 0

#349 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 04 August 2023 - 02:10 PM

Sa zemljom.
  • 0

#350 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 04 August 2023 - 02:32 PM

Sa zemljom.

Baš tako



Sent from my RMX3472 using Tapatalk
  • 0

#351 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 04 August 2023 - 02:34 PM

Biciklisticka kaciga ne stiti od brzine vec od pada sa bicikla. Probaj da vozis bicikl brzinom od 2km/h i 20km/h pa zakljuci pri kojoj brzini lakse odrzavas ravnotezu da ne padnes...

Sa porastom brzine je mogućnost za povredu i sama povreda veća.
Siguran sam da se oko toga slažemo.

A probao sam prošle godine....na žalost.
Pao pri jako maloj brzini i nikad gore se povredio, pune su bolnice takvih slučajeva.

Ali lep je osećaj to ne znati.



Sent from my RMX3472 using Tapatalk
  • 0

#352 Evolution

Evolution
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 04 August 2023 - 05:30 PM

Ovde se mesaju babe i zabe. Da je nekog ozbiljno klepio auto kao mene, kao zena u obicnom Puntu na raskrsnici posto kako kaze se "zanela" znao bi koliko je kaciga korisna. Nije to samo estetski model, kad se vozika bicikl. Ja sam zavrsio u bolnici, ona je dobila "ogromnu kaznu", tipa nesto para, par poena na vozackoj i nisam dobio cak ni i izvini. Da stvar bude smesnija, nisam ja zvao hitnu pomoc, vec ljudi svedoci. Da citiram doticnu, "ona nije bas vozila jako brzo". Nije imala gram empatije.

Od kacige ne ocekujem da me spasi ako me osine kamion ili isti pregazi, jer to je nemoguce. Cak sam gledao online YT kanal, gde je lik batalio drumski bicikl, gde su mu 2 druga poginula. Presao je na tkzv Gravel, pa vozi stazama (nije Srbija).

Tako da nije isto kad se auto sudari i ne radi vazdusni jastuk, ili kad radi. Slicno i sa kacigom.
  • 0

#353 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 04 August 2023 - 06:50 PM

Dva puta u životu sam imao ozbiljnije padove prilikom kojih sam se povredio. Nakon oba je glava ostala čitava, ali kaciga ne sasvim. Da je ne bilo pitamse šta bi bilo glavi...

Normalan čovek se uči na svojim greškama, pametan na tuđim a glup je osuđen da ih ponavlja...

Attached Thumbnails

  • IMG_20210403_1510138.jpg
  • IMG_20230804_2047262.jpg

  • 3

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#354 Darkonda

Darkonda
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 27 March 2024 - 01:20 PM

Koji tip kacige bi mi preporucili, za voznje najcese po putu? 
posto su mi gume na scott metrixu all round, imam povremene izlete i po letnjim putevima, sumskim po Fruskoj...


  • 0

#355 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 27 March 2024 - 03:24 PM

Abus Macator je dovoljna, nije skupa, ima velike otvore za ventilaciju i mrezicu protiv insekata.


  • 0

#356 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 27 March 2024 - 03:31 PM

Svaku koja ti se sviđa a pre toga savršeno leži na glavi. Savete tipa kupi baš tu i tu obesi mačku o rep jer niko ne zna kakav ti je obik glave i kako bi ti ta kaciga legla. 

U prevodu, moraš da probaš dok ne nađeš ono što ti dobro leži na glavi. 


  • 3
.

#357 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 27 March 2024 - 08:03 PM

Kakvi oblici glave postoje? 


  • 0

#358 BlueOcean

BlueOcean
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts

Postavljeno 27 March 2024 - 08:56 PM

Ovalna glava: Glava koja je šira u području čela i sužava se prema bradi.

Okrugla glava: Glava koja je podjednako široka i visoka, stvarajući okrugli oblik.


Elipsoidna glava: Glava koja je izdužena i ima nešto više širine u središnjem dijelu.


Kockasta glava: Glava koja ima izražene kutove i često je jednako široka i visoka.

Trokutasta glava: Glava koja je šira u području čela i sužava se prema bradi, stvarajući trokutasti oblik.

Credit : ChatGPT.
  • 0

#359 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 March 2024 - 09:52 PM

Ovalna glava: Glava koja je šira u području čela i sužava se prema bradi.
Okrugla glava: Glava koja je podjednako široka i visoka, stvarajući okrugli oblik.
Elipsoidna glava: Glava koja je izdužena i ima nešto više širine u središnjem dijelu.
Kockasta glava: Glava koja ima izražene kutove i često je jednako široka i visoka.
Trokutasta glava: Glava koja je šira u području čela i sužava se prema bradi, stvarajući trokutasti oblik.
Credit : ChatGPT.


Hahahah, bravo :D
  • 0
The sea, the sea

#360 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 27 March 2024 - 10:03 PM

'Si siguran da to nisu oblici lica...


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika