Jump to content


Fotografije

Kaciga-DA ili NE?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
369 odgovora na ovu temu

#321 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 18 July 2023 - 08:16 PM

I ovo ti se skida, gurni ove kaiseve od unutra ka spolja i izvuci plasticnu kopcu sa spoljnje strane zavrni je i vrati unutra
kao sto sam obelezio na slici

kaciga.jpg

 

I ta plastika okolo se skida, samo je zakacena zabicama

Sve moze da se skine, ostane gola skoljka.


  • 2

#322 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 18 July 2023 - 08:50 PM

Dobro zapamti kako su bili provuceni kaisevi :) i koji ide na levu koji na desnu stranu... Inace ce da radi cekic :)


  • 0

#323 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 18 July 2023 - 09:00 PM

Eto ima sliku
ja bi preporucio da pre skidanja kaiseva obavezno ih zakopcas kao sto bi stajalo na glavi.

 

Nije konfuzno kao sto mozda izgleda, posto ima samo tri pozicije za kacenje a jedna mora biti pozadi.


  • 3

#324 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 19 July 2023 - 05:58 AM

Može i tako ali nema potrebe. Čim prvi put bude skinuo i vratio videće koliko je prosto.


  • 0
.

#325 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 19 July 2023 - 06:12 AM

Imam jednu staru kacigu koju ne koristim. Izvežbaću na njoj čim uhvatim malo vremena

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#326 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 July 2023 - 12:27 PM

Ja sam to pomislio, ali sam ih video bar jedno 10ak različitih, ne vozi toliko ljudi u Srbiji DH :)

 

Ја по Кошутњаку и Видиковцу виђам све више клинаца од можда 10-12 година са ДХ бициклима и опремом.

Што се достављача тиче, ја сам начуо да је доста оних који те бицикле унајмљују, па онда кацига иде уз њих. Не могу да потврдим лично, нисам их питао, али се сећам нечије рачунице да је то (било) веома исплативо.


  • 0

#327 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 21 July 2023 - 12:32 PM

Jeste, ima dosta više klinaca koji sada voze ozbiljnije MTB, ali cenim da još nisu krenuli da rade kao dostavljači... I meni deluje da je to možda neki paket za iznajmljivanje kao najrealnija opcija.
  • 0

#328 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 02 August 2023 - 03:47 PM

358447625_758411816290483_56184244548589


  • 1

#329 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 August 2023 - 06:03 PM

Isto tako nekada auti nisu imali samoventilirajuće disk kočnice, abs, airbagove, sistem automatskog kočenja u slučaju prepoznavanja prepreke na putu... Uz sve to su auti imali duplo i troduplo manje snage nego što imaju danas pa su ljudi ginuli u nesrećama u kojima danas prođu neogrebani.....

 

Tehnologija je napredovala, koristimo njene benefite kad nam je već dostupno.


  • 3

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#330 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2023 - 07:27 PM

Према званичним подацима, број погинулих у саобраћајним несрећама је доста мањи данас него пре 40 година, с тим да у последљих ~13 година приметно стагнира. Но, број повређених је данас практично исти као пре тих 40 година, што је поражавајуће (иако сасвим логично).

 

Још нема технологије која ће променити силеџијски менталитет. :(

 

https://www.abs.gov....nalize/trendovi


  • 3

#331 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 02 August 2023 - 08:34 PM

358447625_758411816290483_56184244548589

Ova slika izgleda simpaticno samo na internetu...

Na zalost, nikako nije isto kada padnes sa 15 i sa 50 godina... ne pitajte kako znam


  • 1

#332 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 August 2023 - 04:11 AM

Према званичним подацима, број погинулих у саобраћајним несрећама је доста мањи данас него пре 40 година, с тим да у последљих ~13 година приметно стагнира. Но, број повређених је данас практично исти као пре тих 40 година, што је поражавајуће (иако сасвим логично).
 
Још нема технологије која ће променити силеџијски менталитет. :(
 
https://www.abs.gov....nalize/trendovi



Ako je već tako, onda bi trebalo da pronađeš i podatak koliko se broj auta u Srbiji ili bolje rečeno celoj Evropi umnogostručio u odnosu na pre 40 godina. Jasno je da veći broj automobila sa sobom vuče i veći broj saobraćajnih nezgoda. Međutim, za današnje standarde je poražavajuća činjenica ukakvim su nezgodama ljudi ginuli pre 40 godina u odnosu na to kako prolaze u takvim nezgodama danas.

Ne želim nikoga da ohrabrim da divlja na putu jer su auti danas bezbedniji, ali je apsolutna činjenica da jesu.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#333 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 August 2023 - 04:20 AM

Apro po vezano za kacigu...

U Nemačkoj ima dosta ljudi koji nose kacige ali dosta i onih koji ne nose (starog konja je teško naučiti novim trikovima). Međutim, jedno bar 90% roditelja primorava svoju decu da nose kacigu što ja iskreno pozdravljam.

Ima onaj mali procenat roditelja kojima to nije od suštinske važnosti, i kao po nekom nepisanom pravilu, tih desetak procenata su uglavnom roditelji dece stranaca, i to najčešće sa naših prostora.

Primera radi moja ćerka nosi kacigu iako još uvek vozi bicikl sa točkićima. Ja sam insistirao na tome da joj stvorim dobru naviku još od kad sam je stavljao u sedište na bicikl. Od poznanice sin je godinu dana stariji i ovog leta je naučio da vozi bez pomoćnih točkića. Kacigu ne nosi iako voli da jurca i nije baš apsolutno siguran, krivuda pomalo. Kad sam je pitao što ne nosi kacigu rekla mi je kupila mu je ali eno je kod kuće, neće. Sve je probala ali on neće, smeta mu kad se znoji.

Nisam ništa komentarisao ali ja ne mogu da shvatim kako petogodišnje dete može da nešto neće i da ima jaču volju od svojih roditelja? Ne mogu da razumem zašto deci uopšte ostavljamo mogućnost za pregovore kad je njihova sopstvena bezbednost u pitanju i to ne samo kad je bicikl u pitanju nego i mnoge druge, bitnije stvari???
  • 3

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#334 Evolution

Evolution
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 03 August 2023 - 01:05 PM

Za kacigu uvek DA. Udario me je auto, na raskrsnici, gde sam imao prvenstveno prolaza, preleteo sam preko haube i udario glavu o beton. Imao sam obicnu kacigu neku od 2000 din i spasla mi je glavu. Tako da za kacigu uvek DA, svuda i zauvek. A uzeo sam kacigu da budem "pravi biciklista". A mrzeo sam je. Ko zna mozda mi je spasila zivot. Dzaba mi lova i njoj tuzba, da nisam ostao citav.
  • 1

#335 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2023 - 01:22 PM

Iz pozicije roditelja čija su deca 16 i 20 godina: imam opciju da ponekad voze bicikl bez kacige ili da ga ne voze uopšte. Biram prvo, jer opcija da voze sa kacigom ne postoji, bez obzira na moju priču. Inače, ja stavljam kacigu i kad idem do majstora 500m od mene.

Ti radiš pravu stvar i meni je žao što nisam stvorio tu naviku kod svoje dece dok su bili mali. S druge strane, moja žena je bila protiv toga, po sistemu "nemoj da praviš * od njih, da li si ti nosio kacigu u njihovim godinama...."
  • 0

#336 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2023 - 03:21 PM

@Smasher Због чега би ЈА требало да тражим нешто? :) Подстакнут твојом поруком, потражио сам податке о броју погинулих и то поделио овде. Ја сматрам да су далеко од ружичастог (посебно за пешаке), али свако нека извуче закључак за себе. Сад видех да је број новорегистрованих путничких аутомобила у ЕУ скочио био нешто мање од 9 % у периоду 2016-2021. Да ли је "многоструко" за 40 година, не бих знао (посебно на 1000 становника). Ако ти већ имаш податке стави линк. Иначе, на мом линку види се да стагнирају и бројеви на хиљаду становника. Не видим да је технологија донела неки велики бољитак, можда више казне, али промена менталитета је, по мени, најважнија.

 

Немам ништа против што ти поздрављаш ношење кацига. Ипак, закључак "са наших простора" је произвољан, а навикавање детета до носи кацигу није "стварање добре навике" (као нека апсолутна вредност) него стварање навике за коју ти лично мислиш да је добра (што се може закључити и без посебне напомене), али не слажу се сви.

 

Ипак, слажем се да је скандалозно кад дете од 5 година диктира како ће да живи, а то је све чешћи случај. Данашњи родитељи (из мог искуства) махом не желе никакво "натезање" са децом и иду линијом мањег отпора (што ја сматрам катастрофалним и за децу и за родитеље, али и друштво у целини). Не сумњам да су и у моје време родитељи попуштали клинцима у неким стварима, али данас као да је то једина опција.

 

@Еволутион Боље би било да је том возачу доживотно одузета дозвола, забрањено да буде и на месту сувозача и да поседује моторно возило, да је ишао на 2 године у затвор и да је морао да ти плати 50.000 евра. Нажалост, већа је вероватноћа да су га и полицајци тапшали по рамену. Да ти је откинуо обе ноге вероватно би рекли да је требало да носиш кацигу. Чак и у званичној статистици (случајно?) пише само да ли је бициклиста имао кацигу, а не и да ли су повреде имале везе са кацигом. Класично сваљивање одговорности на жртву.


  • 0

#337 lucky_13

lucky_13
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 03 August 2023 - 07:21 PM

U Nemačkoj ima dosta ljudi koji nose kacige ali dosta i onih koji ne nose (starog konja je teško naučiti novim trikovima). Međutim, jedno bar 90% roditelja primorava svoju decu da nose kacigu što ja iskreno pozdravljam.

 

Kada sam došao u Nemačku radno mesto mi je bilo u blizini osnovne škole.

Prvo iznenađenje mi je bilo koliko dece dolazi u školu biciklom.

Drugo iznenađenje mi je bilo to što jako mala deca dolaze sama u školu biciklom.

I nisam ni jedno dete video bez kacige. To mi nije bilo iznenađenje iako nošenje kacige u Nemačkoj nije obavezno.


  • 0

#338 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 August 2023 - 08:38 PM

@Smasher Због чега би ЈА требало да тражим нешто? :) Подстакнут твојом поруком, потражио сам податке о броју погинулих и то поделио овде. Ја сматрам да су далеко од ружичастог (посебно за пешаке), али свако нека извуче закључак за себе. Сад видех да је број новорегистрованих путничких аутомобила у ЕУ скочио био нешто мање од 9 % у периоду 2016-2021. Да ли је "многоструко" за 40 година, не бих знао (посебно на 1000 становника). Ако ти већ имаш податке стави линк. Иначе, на мом линку види се да стагнирају и бројеви на хиљаду становника. Не видим да је технологија донела неки велики бољитак, можда више казне, али промена менталитета је, по мени, најважнија.

 

Немам ништа против што ти поздрављаш ношење кацига. Ипак, закључак "са наших простора" је произвољан, а навикавање детета до носи кацигу није "стварање добре навике" (као нека апсолутна вредност) него стварање навике за коју ти лично мислиш да је добра (што се може закључити и без посебне напомене), али не слажу се сви.

 

Napisao sam da bi ti trebalo da potražiš podatak iz razloga jer si izneo neke nepotpune informacije koje tako iznesene ni malo ne pomažu da se formira prava slika kako i na koje načine je napredak u bezbednosti moderrnih automobila podigao sigurnost ljudi koji se u njima prevoze. Naprotiv, tvoji podaci kao da uveravaju da uprkos svemu nema napretka, a činjenice govore drugačije.

 

Uzeću Nemačku za primer kao drugu zemlju sa najvećim brojem stanovnika u Evropi. U Nemačkoj je početkom osamdesetih bilo oko 22 miliona automobila na ulicama, danas ih ima oko 61. Znači skoro tri puta više. Ukupan broj saobraćajnih nezgoda iz 1982. godine je bio negde oko 1 600 000, a prošle godine oko 2 400 000. Znači na porast automobila u saobraćaju od oko 200%, ukupan broj nezgoda se povećao "samo" za 50%. Međutim, to je manje bitno. Ono što je mnogo bitnije je to da je ukupan broj povređenih u tim nesrećama pre 40 godina bio blizu pola miliona, a prošle godine 360 000. I ono najvažnije, ukupan broj smrtnih slučajeva iz 1982. 11608 . naspram 2778 iz 2022. Suma sumarum, u daleko težim uslovima saobraćaja sa tri puta više auta na ulicama, procentualno je ukupno manje nezgoda, povređenih lica a najmanje onih koji su izgubili život. Jel vidiš zašto tvoji podaci nisu relevantni?

 

Evo i sajt gde sam našao informacije, doduše na nemačkom je ali koga zanima može prevesti.

 

https://www.destatis...lle.html#251628

 

Ako prolazim ulicom i vidim da dete vozi bicikl a pored nejga voze dva roditelja koji međusobono pričaju na našem jeziku, koji drugi proizvoljan zaključak da donesem sem da nisu možda sa naših prostora. Ne moraju biti striktno iz Srbije, ali iz bivše Juge sigurno jer Kinezi i Turci teško da su tako dobro savladali naš jezik i pokupili naše gene. :)

Za kacigu možemo  i ne moramo da se složimo, to si u pravu. Ali ako učenje deteta da nosi kacigu jer ga može spasiti ozbiljnih povreda glave nije stvaranje zdrave navike, šta onda po tebi jeste? Učiti ga da je ne nosi? :)


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#339 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 03 August 2023 - 09:55 PM

a zasto ne nositi kacigu u drugim prilikama, npr peske ili u kolima?
  • 3

#340 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 03 August 2023 - 11:38 PM

 

a zasto ne nositi kacigu u drugim prilikama, npr peske ili u kolima?

 

Zato sto dok idemo peske ili vozimo kola ne mozemo pasti sa bicikla :) Uzgred budi receno i ljudi koji idu peske nose kacige, vidjate ih uglavnom svaki dan, na gradilistima...


  • 4




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika