Jump to content


Fotografije

Kaciga-DA ili NE?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
369 odgovora na ovu temu

#261 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 16 July 2022 - 05:32 PM

Ovo je zanimljiva tema. Znam profesionalnog triatlonca i dao mi je samo 2 saveta u bezi bajsa. Prvi je bio da Po zakonu imam prava na 1 metar od ivice puta pa da koristim to da automobil koji me pretice ne bi pokusao da udje u sendvic sa autom iz drugog smera I time me eventualno zakaci. Otkad to primenjujem znam da vozaci iza mene verovatno p**** na mene, Ali uredno koce. Osecam se mnogo bezbednije.

A za kacigu ja sam I za i protiv. Kad vozim drumasa po gradu ne treba mi. Koristim metar foru. Ali kad vozim maunt bajk onda obavezno.

I kad vozim drumasa na put. Mozda ja tripujem Ali kad imam kacigu imam manje problema sa kamionima i ostalima koji bi da udju u sendvic jer verovatno kontaju da vozim brze. Kad nemam kacigu niko me ne ferma 5%, jer misle da vozim kao neka baba.

Zato uzimam svoj metar puta I kaciga obavezno kad idem u drugi grad.
  • 1

#262 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 17 July 2022 - 06:18 AM

Nije ti ova loša, i meni se čini da je sve tako.
  • 0

#263 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 01 August 2022 - 03:52 PM

Za vikend kad sam vozio na Kopaoniku pri spustu sa Pančića bejah malo neoprezan, verovatno sam jače udario na neki kamen i poletim preko kormana, pravo glavom dole izriljam zemlju. Kaciga, fala Bogu, svoj posao odradila maestralno samo sam se otresao i nastavio da vozim još 20ak km koliko je bilo, bukvalno ništa. E sad jedino što se desilo kako sam riljao tu zemlju glavom ovaj "kačketić" mi se malo iskrivio, slika:

 

IMG_20220801_164805.jpg

 

Danas sam stigao da očistim lepo, namestim ponovo kačketić i sl, uzeo lepo prebrisao, ima jedno baš minimalno površinsko oštećenje na prednjem delu, ali to kao da se boja samo malo izgulila. Međutim slušao sam po netu da kao prilikom svakog pada treba proveriti oštećenja, meni ovo kad sam očistio deluje sasvim ok, tj ne bih je menjao. Pretpostavljam da može da tera dalje? U pitanju je Giro Montaro model ako je bitno za nešto. 

 

 

IMG_20220801_165037_1.jpg

 

IMG_20220801_165410.jpg


  • 0

#264 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 August 2022 - 08:21 PM

Ako nije pukla teraj dalje opušteno.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#265 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 August 2022 - 08:28 PM

Obično i ne pukne spolja, ali unutra oni stiropori puknu.
Treba dobro pogledati iznutra kakvo je stanje i ima li pukotina, one budu tanke kao dlaka, skoro neprimetne.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#266 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3349 posts

Postavljeno 02 August 2022 - 08:35 AM

Често у вожњама срећем циклопутнике који возе овим што називају Дунавска рута, а оно што је упадљиво је да већина не носи кациге, по некој мојој процени, око 70-80%. Занимљиво.
  • 1

#267 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 02 August 2022 - 09:24 AM

Generalno više ljudi na biciklima ne nose nego što nose kacige.
Moje iskustvo.
  • 0

#268 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 02 August 2022 - 09:43 AM

To je njihovo pravo i njihov izbor.

 

Oni nisu dovoljno jako tresnuli pa ne znaju zasto treba.


  • 3

#269 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3349 posts

Postavljeno 02 August 2022 - 09:54 AM

Ја познајем само једног (од многих бициклиста, што друмаша, што мтб возача) који није користио кацигу док није у шуми налетео на дрво главом.


Generalno više ljudi na biciklima ne nose nego što nose kacige.
Moje iskustvo.

Ја познајем само једног (од многих бициклиста, што друмаша, што мтб возача) који није користио кацигу док није у шуми налетео на дрво главом. И једног друмаша, који је носио качкет, а онда полео да користи кацигу без претходног пада. Огромна већина је користи, од оних које ја знам.
  • 0

#270 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 02 August 2022 - 09:59 AM

BG kada vozim tu je većina sa kacigom 70% a otvoreni put (nedodjije, oni koji prelaze stotine km, idu iz zemlje u drugu zemlju i sl) negde oko 10% samo, unutrašnjost po gradovima oko 30%. Tako sam negde ja zapazio.

 

A Bakara je u pravu, ko je padao taj nosi bogami.


  • 0

#271 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3349 posts

Postavljeno 02 August 2022 - 10:04 AM

BG kada vozim tu je većina sa kacigom 70% a otvoreni put negde oko 10% samo, unutrašnjost po gradovima oko 30%

Сад ми паде на памет да сам у обзир узео само такозване спортске бициклисте, нне и људе који бицикл користе ради пррвоза на посао између насељених места или личних послова, а они су већином без кациге. Све друге које знам сем наведених примера, користе кацигу. Можда се тако примило овде код мене у окружењу, углавном, сви је носе.
  • 0

#272 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 02 August 2022 - 10:29 AM

Ja sam mislio generalno na ljude koji voze bicikl.
A vezano za sportski amaterski biciklizam takodje skoro svi nose kacige koje znam, 90%.
 


  • 0

#273 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1396 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2022 - 10:39 AM

Kacigu skidam samo kada sam van naselja i saobraćaja nema a pakleno je vruće i ne idem brzo, što je najčešći slučaj na turama dok gulim uzbrdo u nekoj nedođiji.

 

 

Nego, šta biste vi radili na mom mestu?

Kacigu imam 5-6 godina i u principu mi odgovara tj do sada nisam imao nijedan razlog da je menjam. U poslednjih nekoliko meseci su plastične trake sa unutrašnje strane, one na kojima su sunđeri, počele da se odvajaju od samog tela kacige. Bilo je sve ok dok sam mogao da ih pritisnem i one se uz klik ukače nazad (na trakama postoje plastični pinovi sa kuglicama na vrhovima koji ulaze u kacigu). Međutim, te rupice u kacigi u koje se uglavljuju trake tj ti pinovi su počele da se šire i sada to više nije nimalo sigurno - teoretski, moglo bi da se desi da kaciga odleti a da mi na glavi ostane mreža platičnih traka sa sunđerima...

E sad, pitanje je da li biste vi pokušali da te rupice nečim popunite i tako učvrstite te trake, ili biste batalili takvu kacigu i kupili novu? Pitanje je prvenstveno iz ugla sigurnosti a ne cene ili akanja oko učvršćivanja traka tj pinova (nekakvim lepkom, verovatno).


  • 0

#274 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3349 posts

Postavljeno 02 August 2022 - 10:41 AM

Ja sam mislio generalno na ljude koji voze bicikl.
A vezano za sportski amaterski biciklizam takodje skoro svi nose kacige koje znam, 90%.

Да, то се уклапа и у моја запажања. Зато су ми ови циклопутници странци упали у очи.
  • 1

#275 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3349 posts

Postavljeno 02 August 2022 - 10:42 AM

Kacigu skidam samo kada sam van naselja i saobraćaja nema a pakleno je vruće i ne idem brzo, što je najčešći slučaj na turama dok gulim uzbrdo u nekoj nedođiji.
 
 
Nego, šta biste vi radili na mom mestu?
Kacigu imam 5-6 godina i u principu mi odgovara tj do sada nisam imao nijedan razlog da je menjam. U poslednjih nekoliko meseci su plastične trake sa unutrašnje strane, one na kojima su sunđeri, počele da se odvajaju od samog tela kacige. Bilo je sve ok dok sam mogao da ih pritisnem i one se uz klik ukače nazad (na trakama postoje plastični pinovi sa kuglicama na vrhovima koji ulaze u kacigu). Međutim, te rupice u kacigi u koje se uglavljuju trake tj ti pinovi su počele da se šire i sada to više nije nimalo sigurno - teoretski, moglo bi da se desi da kaciga odleti a da mi na glavi ostane mreža platičnih traka sa sunđerima...
E sad, pitanje je da li biste vi pokušali da te rupice nečim popunite i tako učvrstite te trake, ili biste batalili takvu kacigu i kupili novu? Pitanje je prvenstveno iz ugla sigurnosti a ne cene ili akanja oko učvršćivanja traka tj pinova (nekakvim lepkom, verovatno).

Нова. Ја о томе не бих ни размишљао.
  • 2

#276 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 August 2022 - 10:44 AM

Ja bih radije kupio drugu. Negde sam ranije pročitao da kacigu treba menjati na svakih maksimum 5 godina. Ipak nju stalno biju vetrovi, sunce, kiša i ko zna šta još, a realno to je tvrdi stirpor sa još nekim primesama.

Tako da ako se izakala i dotrajala a nije još uvek pukla, ja bih ipak zamenio da sam na tvom mestu...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#277 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2022 - 12:41 PM

teoretski, moglo bi da se desi da kaciga odleti a da mi na glavi ostane mreža platičnih traka sa sunđerima...



Pokušavam da zamislim kako kaciga leti negde u stranu a na ćelavoj vugli ostaje plastični obruč :D :D :D
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#278 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2022 - 12:43 PM

Ja imam staru Uvex kacigu koja je kod mene već 10 godina. Odavno mi služi kao radna kaciga, za vožnje do posla ili po gradu. Sundjeri se jed pohabali ali je spoljašnost kao nova.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#279 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1396 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2022 - 01:46 PM

Нова. Ја о томе не бих ни размишљао.

Da, i ja naginjem ka novoj, nego mi se ne baca stara koja mi odgovara ako je nekakvo lepljenje podjednako sigurna varijanta... u sta verovatno ipak nikada ne bih bio dovoljno ubedjen, pa se ne bih osecao sigurno.

 

Ja bih radije kupio drugu. Negde sam ranije pročitao da kacigu treba menjati na svakih maksimum 5 godina. Ipak nju stalno biju vetrovi, sunce, kiša i ko zna šta još, a realno to je tvrdi stirpor sa još nekim primesama.

Tako da ako se izakala i dotrajala a nije još uvek pukla, ja bih ipak zamenio da sam na tvom mestu...

Moja kaciga je izakana spolja tj vidi se na njoj da je koriscena, ali joj inace apsolutno nista ne fali tj nije joj falilo do eto sada. Ne bih kupovao novu samo zato sto je stara toliko-i-toliko godina, ako bi sve na njoj stajalo i radilo kako treba. Ali avaj...

 

Pokušavam da zamislim kako kaciga leti negde u stranu a na ćelavoj vugli ostaje plastični obruč :D :D :D

Horor na biciklu n2:crazy
 


  • 0

#280 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2022 - 03:59 PM

Boris@ to što iskaču plastični završetci može da se sredi.. i ništa joj neće faliti. Ako je pukla tad nije bezbedna i to ne u smislu da će glavi nešto da se desi već se može u nekom trenutku odvojiti napuknuti deo.. a po nepisanom pravilu to se desi negde tamo gde nema druge kacige.
Ova moja stara ima blagu pukotinu iznutra ispod vizira a nikad nije udarila u nešto tvrdo. Kako je napuklo to ne znam ali već godinama funkcioniše besprekorno.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika