Jump to content


Fotografije

Sta je je tacno hibrid bicikl?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
41 odgovora na ovu temu

#21 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 January 2021 - 07:26 PM

Posle MTB, jedina prava zamena po meni je gravel bike. I zbog geometrije i prenosa, guma, svega. Ima i sa diskovima da se nadje i to je prava stvar. Ako mozes rasprodaj to i trazi gravel.


  • 0

#22 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 27 January 2021 - 07:45 PM

Izvodljivo je sve to, nego nisi navikao, a i obzirom da si primarno MTB vozač i da ti je ovo u kategoriji izleta, ne treba ni da se navikavaš nešto mnogo.

 

Ono što 'oćeš se zove treker. Geometrija je znatno sličnija MTB-u a prenos, napred 48/38/2X pozadi MTB kaseta, pokriva sve vrste zabave u kojima nije cilj da ideš drumaškim brzinama.
Ja sam posle dužeg eksperimentisanja sa time šta 'oću za ovo a da može i ono stavio drumske točkove na treker sa krutom vilom.

 

700X28 je dovoljno OSIM AKO tvoj lakši off ne podrazumeva da će točkovi da udaraju u stvari po putu umesto da je samo truckavo. Čitaj ako može da prođe jugo, možeš i ti.

 

Ako možeš da staviš drumaške točkove u ram od MTBa, to bi ti bilo najjeftinije, mada će ti prenos onda biti žalosno slab. Nemoj uzimati uske MTB gume, sve ispod 1,75 je ludost.

Da,da,  putevi na koje mislim su u klasi seoskih puteva koji su prohodni sa malo sposobnijijm kolima.

Brzina mi je totalno nebitna u svemu ovome, primaran mi je prenos, pa posle toga adekvatne gume.

Ali bas mi nekako suptilno deluje te gumice, dosuse kada ga poredim sa biciklom na kojim su 2.4 a pre toga vozio sam sa 2.6.

Mislio sam neki balans ako je moguce da stavim u nekoj sirini 1.75

 

 

 

Stavi kasetu 11-34, nećeš se pokajati. :)

 

Ex, steta sto mi stoji bzv. u rezervi 11-36 :)

Posle MTB, jedina prava zamena po meni je gravel bike. I zbog geometrije i prenosa, guma, svega. Ima i sa diskovima da se nadje i to je prava stvar. Ako mozes rasprodaj to i trazi gravel.

Ako to cudo ima 2 amortizera onda moze, salu na stranu nikada se ne bih navikao na taj vid bicikla.Ja to u sali kazem pereca korman.

Isljucivo ravan korman u nekoj varijanti bicikla, sve van toga razum mi ne dozvoljava :)


  • 0

#23 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 27 January 2021 - 08:32 PM

Gume nesto u varijanti 622-37, sirok izbor guma imas, od kojaka, do maratonke, g-one, itd , zavisi sta preferiras, posto kazes da ces da vozis zimi, pretpostavljam da ce biti i mokro mozda i susnezice, moj izbor je G-one.

Za prenos, najjeftinija stvar ti je onaj produzetak kuke i mtb kaseta, pa isprobaj, ako ne odgovara , onda zamena i pogona mozda i cele grupe.

I posto ne vozis mtb, a ni drumasa, nemoj da te bude sramota da stavis i blatobrane, to ti je ako hoces da budes pravi biciklista ono sto se kaze https://vukajlija.com/must-have
  • 0

#24 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 January 2021 - 08:59 PM

Da,da,  putevi na koje mislim su u klasi seoskih puteva koji su prohodni sa malo sposobnijijm kolima.
Brzina mi je totalno nebitna u svemu ovome, primaran mi je prenos, pa posle toga adekvatne gume.
Ali bas mi nekako suptilno deluje te gumice, dosuse kada ga poredim sa biciklom na kojim su 2.4 a pre toga vozio sam sa 2.6.
Mislio sam neki balans ako je moguce da stavim u nekoj sirini 1.75

Za gume, i ja kad sam uzeo trekera nisam smeo da skočim s ivičnjaka, mislio sam ima da se razleti sve, a posle sam niz stepenice vozio. 1,75 ti je baš ta „vozim mtb po drumu“ širina i ništa uže ne treba stavljati na felne koje su široke.

 

Za pogon, na trekeru, ako mi je ika trebalo nešto slabije od 38X34 (tj da sam skidao na malu šajbu na asfaltu), to je bilo kad sam se iz Guejar Sierre vadio na Sijera Nevadu, ono je bolesno bilo. Sve ostalo se vozi na srednjoj šajbi bez muke. Čak i Monaćil :P

U svim ostalim uzbrdnim situacijama ćeš pre da prošlajfuješ na drumskim gumama nego što će ti trebati manji stepen prenosa. Elem, preračunaj 38X34 sa drumskim točkovima ne neki tvoj ekvivalent i dodaj možda 10% fore i to ti je plafon za drumske uslove.


  • 0

#25 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 27 January 2021 - 11:18 PM

Gume nesto u varijanti 622-37, sirok izbor guma imas, od kojaka, do maratonke, g-one, itd , zavisi sta preferiras, posto kazes da ces da vozis zimi, pretpostavljam da ce biti i mokro mozda i susnezice, moj izbor je G-one.

Za prenos, najjeftinija stvar ti je onaj produzetak kuke i mtb kaseta, pa isprobaj, ako ne odgovara , onda zamena i pogona mozda i cele grupe.

I posto ne vozis mtb, a ni drumasa, nemoj da te bude sramota da stavis i blatobrane, to ti je ako hoces da budes pravi biciklista ono sto se kaze https://vukajlija.com/must-have

 

U sustini neki balans je u okvirnoj sirini gume 1.75

Nekako sam ja navikao na vodu, blato, u najblazoj varijanti da bude prasine, tesko bi mi pali ti blatobrani...

Za gume, i ja kad sam uzeo trekera nisam smeo da skočim s ivičnjaka, mislio sam ima da se razleti sve, a posle sam niz stepenice vozio. 1,75 ti je baš ta „vozim mtb po drumu“ širina i ništa uže ne treba stavljati na felne koje su široke.

 

Za pogon, na trekeru, ako mi je ika trebalo nešto slabije od 38X34 (tj da sam skidao na malu šajbu na asfaltu), to je bilo kad sam se iz Guejar Sierre vadio na Sijera Nevadu, ono je bolesno bilo. Sve ostalo se vozi na srednjoj šajbi bez muke. Čak i Monaćil :P

U svim ostalim uzbrdnim situacijama ćeš pre da prošlajfuješ na drumskim gumama nego što će ti trebati manji stepen prenosa. Elem, preračunaj 38X34 sa drumskim točkovima ne neki tvoj ekvivalent i dodaj možda 10% fore i to ti je plafon za drumske uslove.

U MTB varijantama sam kombinovao razne varijante prenosa, ucio se i na svojim greskama i na tudjim, sada mislim da znam sta mi je sasvim ok :)
Ovde bih se vise drzao saveta iskusnijih kolega u ovoj sferi biciklizma, iskreno ne mogu previse i u ovome da eksperimentisem...oduzece mi previse vremena, kombinacija, a bice povremeni bicikl.
Za sada ne bih pogon nista dirao ako je moguce, pitanje i savet koju kasetu nazad postaviti tj. koji raspon?

Znaci varijante su od 11-32,11-34, 11-36(njih vec imam par na stanju)

Da racunam da ce tu biti i off road uspona sa vecim nagibom, bez mogucnosti da se uhvati neki zalet... n2:2qibcy8

Sve mi to ukazuje pozadi na 36 zuba, da li je to vec smesno i u najavi  n2:1097[1]  ako ga niko prepraviti nece...Srbin hoce n2:loony


  • 0

#26 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 28 January 2021 - 10:06 AM

Za moju pamet, biraš između 32 i 34 zavisno od guma na koje padne izbor.

Uske ćelavuše će mnogo spremnije da proklizavaju na lošoj a stmoj podlozi (koju ćeš valjda i izbegavati na takvom biciklu), a za asfalt ti je mnogo mali stepen prenosa nepotreban ako ne voziš guseničarke, koje više leže nego što naležu na podlogu.


  • 0

#27 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 28 January 2021 - 06:31 PM

Posle MTB, jedina prava zamena po meni je gravel bike. I zbog geometrije i prenosa, guma, svega. Ima i sa diskovima da se nadje i to je prava stvar. Ako mozes rasprodaj to i trazi gravel.

 

Ovo 'tedoh da kažem sinoć pa sam zaboravio. Gravel je ono što se desilo kad su ukrstili hipstersku retro ložanu sa saznanjem da 80% ljudi vozi tako da im ne treba oprema/tehnologija jača od one koju je imao prosečan MTB sa kraja 80-ih.

 

Tj. nije gravel uopšte loš kao rešenje, nego je još uvek skup.


  • 0

#28 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 January 2021 - 07:57 PM

Gravel je vrhunska stvar, skoro sam prodao  moj i sada mi zao. Vladi ne odgovara i sad dzaba dalje da pricamo o tome. Sto se cene tice, ako nema diskove ima da se nadje po normalnim cenama i sa meh diskovima moze da se nadje da nije preskupo, hidraulika je vec skuplja.


  • 0

#29 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 28 January 2021 - 09:29 PM

Verujem da je Gravel bicikl dobar odabir, takodje me je savetovalo par drugara, no ja se ne vidim sada nikako na tome.
Ne kazem da se nekada necu oprobati ali sada ne mogu da napravim toliku prekretnicu u glavi.
Hybrid sam zamislio kao nesto najpribliznije MTB biciklu, nadam se da cu moci da se pronadjem u tome.
Vecinu MTB karijere sam proveo na full suspension biciklima, sada se nekako zadovoljavam sa hartail biciklom, tesko prihvatiti bilo sta drugo.
Navikao sam na hidrauliku, neki nivo opreme, tako da bi i taj Gravel lepo kostao...a da ga posle ne vozim...
Okusacu se u narednim danima sa trenutnim hybridom, pa cu razmotriti smernice.
Schwalbe G-One da li su korektne nameni?
  • 0

#30 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 29 January 2021 - 04:25 PM

Ja bih prvo prilagodio prednji pogon, neki za gravel 46/30 ako moze da se stavi. Guma Conti Doublefighter 700x35c. Verujem da bi u ovakvoj konfiguraciji pozadi kaseta 11/32 bila dovoljna.


  • 0

#31 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 11:43 AM

Aj da dam neko moje viđenje ove teme. Godinama unazad, mislim od 2008. godine vozim KTM Ultra Limit - u suštini klasični mtb hardtail sa 26" točkovima i sa 3x9 pogonom (napred je Shimano LX pogon, pozadi XT menjač, koliko zuba ima kaseta i pogon ne znam tačno ali ništa specijalno, ako treba mogu da prebrojim). Negde tamo pre jedno 5-6 godina me ubedi ovaj u lokalnoj biciklističkoj radnji da pošto uglavnom vozim asfalt i nešto malo van asfalta da promenim gume i stavim Schwalbe Marathon 1.75 širine. Posle toga je to drugi bajs za vožnju po Beogradu, ulicama i sl, stvarno leti. U međuvremenu dođe korona, mene svrbelo viška para u džepu pošto nisam putovao nigde i uzmem pravi full sus mtb - Scott Genius 750 iz 2015 i ok to je potpuno druga priča, ali sam do dolaska lošijeg vremena vozio uglavnom njega, a stari KTM je nasledila žena pa smo povremeno vozili zajedno gde ja moram da pedalam iz sve snage a ona koja je u dosta lošijoj kondiciji opušteno ide. Kako krenu lošije vreme ona neće više da vozi, a ja na kvarno vratim SPD pedale i uzmem da vozim KTM-a opet najviše po asfaltu čisto to za održavanje kondicije. To je ovaj bicikl, dakle nešto relativno slično onome što ti hoćeš

 

IMG_20210103_131020.jpg

 

Što nas dovodi do današnjeg dana - daje mi kolega da probam njegov gravel koji je uzeo pa je trenutno smešten kod mene u garaži, ima disk kočnice, Tiagra je sva oprema, ima i blatobrane i pak treger, čak i dinamo u prednjem točku sa svetlima. Gume su Schvalbe G-One od 35mm širine, valjda 1.35". Imam iskustvo samo jedne vožnje od ~25 km, lep i sunčan dan ali mokro baš od sinoćnje kiše, relacija Blokovi, Ostružnički most, Surčin, nazad Vinogradskom do Blokova. Put baš što bi se reklo gravel uglavnom zato što je nasip pored reke raspadnut, a i deo koji spaja nasip i Surčin je pun blata, bara i sl. Nije off-road, ali sigurno nije staklo asfalt. Napomena da zapravo nikada u životu nisam vozio drumski bicikl, sa ponike i dedinog city bike iz 1950ih sam seo na mtb.

 

Par zapažanja:

- Gravel je brži, dosta brži. Manje traži snage da se pređe ista razdaljina

- Pozicija je dosta drugačija, meni neudobnija, sedište tvrđe (iako uvek vozim sa uloškom), definitivno zahteva privikavanje, podeliću neke utiske posle još par vožnji ako uspem da se priviknem. Pogotovu mi je komplikovan za snalaženje volan koji je drugačiji, ali posle pola sata bude to ok. Pokušao sam da se spustim na one drops ili kako se već zovu po naški, sa svojih skoro pa 40 godina ne deluje mi da sam dovoljno fleksibilan, bar dok se ne priviknem

- Sve je dosta kruće, imam utisak da ću da polomim vilu kad silazim sa ivičnjaka

- Prenosni odnosi su više usmereni ka bržoj vožnji nego ka penjaju, ili mi se bar tako čini. 

- Blatobrani su keva! Ne nisam se vratio kući potpuno čist, što se vidi i iz priložene slike bicikla, ali sam se vratio mnogo bolje nego što bih očekivao. 

 

Slika bajsa pre pranja 

 

IMG_20210130_103727.jpg

 

Sve u svemu mi deluje da je gravel vrlo interesantna opcija, ali zahteva malo privikavanja posle vožnje isključivo mtb, mislim da ostati kod mene još neko vreme da ga istestiram valjano. To ne bih perece od volana ili blatobrane kod mene ne igra nikakvu preteranu ulogu, vozio bih i roze bicikl sa cvetićima ako mi odgovara.


  • 0

#32 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 05:36 PM

Hvala na savetima

Danas druga voznja, nekih 30-tak kilometara, ne znam sta bih rekao...ako bih uzivao makar deo kao u voznji MTB bilo bi dobro.

Jednostavno dugo, dugo, godina unazad sam na MTB bicilu i za mene je vrlo tezak prelazak.

Da budem iskren, nisam ni siguran da li sam dobro podesio poziciju sedenja, najverovatnije i nisam.

Takodje mi je danas savet davao kolega sa foruma za Gravel bicikl, mislim da necu pokusavati.

Ono sto je za mene neki minimum u klasi opreme kosta, da eksperimentisem i da mi taj bicikl stoji...iskreno ne zelim.

Mislio sam da pokusam ovaj malo da adaptiram i prilagodim nekim svojim potrebama.

Znam da imam sada na stanju u rezervi 3 kasete 11-36 i nosim se mislju da uradim tu konverziju i zamenu guma.

Zadnji menjac je Tiagra 4600(kratki kavez)-koliko sam procitao da on moze podrzati kasetu do 30 zuba.

Zanima me uz postavku ekstendera(varijanta Aliexpress) moze li da mu omoguci normalan rad sa 36 zubaca?

Radio sam ovu varijantu na MTB i to funkcionise, ali nemam iskustva sa drumaskim grupama.


  • 0

#33 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 05:49 PM

Stavi devetofazni MTB zadnji menjač i rešio si problem kasete.
  • 0

#34 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 06:01 PM

Njega nemam u rezervi, ostalo bih imao :)

Da, nisam napomenuo da je nazad 10-faz, mislim da bih morao nesto iz te serije.


  • 0

#35 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 06:05 PM

A sto neces da stavis napred 46/30, FSA pogon kosta nov 60~70 evra a ni shimano 600 nije puno skuplji.


  • 0

#36 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 06:19 PM

Verujem da je to odlicna opcija, koja je u opticaju.
Za pocetak sam mislio da pokusam sa delovima koje imam kod sebe(Ekstender od drugara)
Ako mi se uklopi odnos koji bi mi priblizno odgovarao, sledeci korak bi verovatno bila zamena pogona.
Nije mi bitno da ovaj bicikl bude brz, samo laksi prenos...

Attached Thumbnails

  • 20210130_150440.jpg

  • 0

#37 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 January 2021 - 06:26 PM

A zasto si krenuo od bicikla koji ti deluje toliko mali? Zar to nije otprilike najgori tip pocetka?


  • 0

#38 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 07:07 PM

Ovaj bicikl ima u velicinama 50/55/60.
Ovaj je u velicini 55cm sto bi trebalo da je ekvivalet L velicini.
Meni se cini da bi mi odgovarao veci ili ti duzi ram.
Par kolega drumasa su mi rekli da je ovo moja velicina, da bi mi ram od 60cm bio neodgovarajuci.
U sustini za mene je sve ovo nepoznanica, i ne mislim da se previse udubljujem u tematiku.
Moze da se desiti da ga vec sutra odlozim i ne sednem vise nikada, i da se vratim na MTB :)
Mali dodatak, moze da posluzi za voznju tokom zime na trenazeru...
  • 0

#39 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 11:27 PM

Njega nemam u rezervi, ostalo bih imao :)
Da, nisam napomenuo da je nazad 10-faz, mislim da bih morao nesto iz te serije.

Ne moraš, ako je 4600 radiće s devetofaznim MTB menjačem.
  • 0

#40 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 31 January 2021 - 12:58 AM

Pre svega, lep ti je taj Trek Zektor, samo si mogao da stavis neku sliku gde se bolje vidi.

Ako ti je kaseta mala, imas drumske menjace koji serijski prihvataju do 34 zuba ali kao sto Fiery rece, posto imas triger menjace mozes da syavis i mtb menjac i onda jos vecu kasetu ako imas potrebe za tim.

Ram od 55 cm je mozda tek malo mali za tebe ali mislim da bi ti 60 cm definitivno bio velik. To ti kazem jer sam ja iste visine kao ti i probao sam i vozio vise razlicitih biciklova drumske geometrije i znam sta mi pase a sta ne. Ako se na bajsu osecas zgrceno onda probaj da montiras lulu za 1 ili 2 cm duzu. Bice osecaj kao da si na drugom bajsu, a ako ti je korman previse nizak u odnosu na sedlo, okreni lulu naopacke i dobices pozitivan ugao koji ce smanjiti tu razliku.

To sto ti imas je vrlo lep, agilan, ziv, okretan i brz bicikl. Napravljen je za asfalt a opet udobniji od drumasa. Nije napravljen da sa njima skaces po ivicnjacima nego da brzo i efikasno ides preko asfalta. Mozes i da sidjes sa ivicnjaka ali polako, oprezno i uvek na pedalama.
Mislim da ces se nekako navici na bajs, a kada budes skontao kolika je prednost voziti brzi, laksi, aerodinamicniji bicikl sa daleko brzim gumama i manjim otporom kotrljanja na asfaltu u poredjenju sa mtb-om, nikada vise neces pozeliti da vozis mtb po asfaltu jer mtb za asfalt i nije namenjen.
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika