Jump to content


Fotografije

Tockovi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
280 odgovora na ovu temu

#141 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 January 2021 - 09:36 PM

Na brdu se najviše i osjeti težina točkova i guma.

 

Na brdu se najviše oseti težina gujsce i koliko (ni)si u formi.  :)


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#142 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2021 - 09:56 PM

Probaš isto brdo na istoj vožnji, jednom sa punim i jednom sa praznim bidonom. To je 500-750g razlike u težini, tek da stekneš sliku koliko se (ne?)oseća ta razlika.
  • 2

#143 Retrovizor

Retrovizor
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 11 January 2021 - 10:13 PM

Bike Gremlim:
Znam o čemu govoriš i u pravu si. Čitao sam tekstove sa tvog sajta i mnogo su mi pomogli. Skoro tri godine vozim (ove godine prešao 3000 km), imam 54 godine i nisam ja za trkanje, nego me zanima koliko su teški ovi moji točkovi i koliko bih mogao da skinem zamenom guma i točkova. Znači mi puno jer su oko mene uglavnom brda.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
  • 0

#144 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 11 January 2021 - 10:14 PM

Govorim o istom bajsu sa različitim točkovima na istom brdu u par dana.Tako da ta pametovanja o težini dupeta nisu u igri. Stoji i da je sve subjektivno ali napisao sam razlika nije velika ali definitivno postoji.


  • 1

#145 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 11 January 2021 - 10:54 PM

@Retrovizor    Moj predlog zbog trenutnog korona stanja trgovine, nabavi lagane zbice (link), kvalitetne mesingane niple (link) i promeni patronu osovine (link). Uz lakse gume bez zice i mozda zadnjom kasetom od 32 zuba mislim da ce ti se isplatiti ovako ulozen novac i po ravnom i po brdima.

Tockove SHIMANO WH-R501A nemoj da kupujes ne dobijas nista u odnosu na te koje trenutno imas. Ako ces da kupujes gotove tockove onda jedino trazi neke polovne ali opet u ovo doba korona trgovine izbor nije najbolji.


  • 1

#146 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 January 2021 - 12:05 AM

E nek si mu reko. :)

 

 

Složio bih se da u ovom slučaju nema potrebe za novim točkovima. Pre svega jer taj neki skok u težini neći biti značajan, na par točkova možda par stotina grama. Ono u čemu su te početne serije Shimano ili Mavic točkova bolje od tih generičnih jeste to što verovatno imaju nešto kvalitetnije ležajeve, vrlo moguće i felnu i žbice, duže će trajati i teže će se pohabati. Ono što će zaista napraviti veliku razliku u tome kako se bicikl ponaša i na usponu i na sputu a i na ravnom jeste odabir kvalitetnih guma više klase.  Razlika u svakom aspektu vožnje sa vrhunskim gumama je neuporediva u odnosu na jeftine plastične gume.

 

No ako si svakako rešio da ideš na lakše/bolje točkove, ja bih ti preporučio da ideš na Mavic Cosmic, oko 1780 grama par, neki kao semi aero profil dubine 30 mm, aero žbice, lepi, izdržljivi. Mislim da sam pre neki dan video polovan par na cikloberzi za 200e. Još jedni točkovi o kojima treba razmisliti za te pare su Vision Team 35, isto ih neki lik prodaje preko oglase, piše da su novi, traži 250 eura za par. Slična težina kao Mavic, još malo dublji profil 35mm, odlično se čuje freewheel, lepo izgledaju. To je neko moje mišljenje. Ako kupuješ druge točkove, preskoči one skroz bazne drumske i kupi malo bolje od tih, a ako ne i ovi točkovi će raditi posao uz vrhunske i lagane gume.


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#147 Retrovizor

Retrovizor
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 12 January 2021 - 01:30 PM

Hvala svima na savetima.
Mislim da je najbolje da zadržim točkove a da uzmem neke kvalitetne gume bez žice.
Shimano točkovi su nekih 300 g lakši od ovih Vitusovih (našao neki link na YouTube). Da je vreme za zamenu, uzeo bih ih, nisu skupi, novi, može i na rate.
Misliću o tome kad dođe vreme za zamenu.
Neko je pomenuo kasetu. Imam 11-28 i razmišljam o 11-32, jer kod uspona od 10% i više guram teško na snagu.
Mislim da su dobre gume i kaseta 11-32 rešenje za mene.


Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
  • 0

#148 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 January 2021 - 07:15 PM

Hvala svima na savetima.
Mislim da je najbolje da zadržim točkove a da uzmem neke kvalitetne gume bez žice.
Shimano točkovi su nekih 300 g lakši od ovih Vitusovih (našao neki link na YouTube). Da je vreme za zamenu, uzeo bih ih, nisu skupi, novi, može i na rate.
Misliću o tome kad dođe vreme za zamenu.
Neko je pomenuo kasetu. Imam 11-28 i razmišljam o 11-32, jer kod uspona od 10% i više guram teško na snagu.
Mislim da su dobre gume i kaseta 11-32 rešenje za mene.


Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Mislim da će i menjač morati drugi ako menjaš kasetu na 32t, ili makar produžetak kuke menjača, u oba slučaja mogla bi i veća kaseta od 32 da se nabudži.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#149 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 12 January 2021 - 08:45 PM

Shimano tockovi su oko 300 g laksi, gume 300 g lakse, nakupi se tu lepa tezina koja se oseti na tockovima. Ali se slazem da nema neke velike svrhe menjati tockove a da ostanu ista klasa. Posebno kod tih jeftinih tockova koji nisu ni videli aerodinamiku. 

Gume bih obavezno zamenio.


  • 0
.

#150 Retrovizor

Retrovizor
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 12 January 2021 - 09:12 PM

@Zare:
Upravo tako i razmišljam. Na točkove i gume 600, možda na sedištu 100-150, i to je to. Aerodinamika mi nije prioritet, samo težina.
Mislim da nema smisla trošiti više para na poboljšanje bicikla ove klase i cene. Kupio sam ga ovde na Ciklo berzi, nisam uložio ni dinar u njega, pa me malo svrbe pare :)
Koliko se mogu prodati ovi Vitus točkovi?


Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
  • 0

#151 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 January 2021 - 09:36 PM

Ja bih te jeftine Shimano točkove izbegao.. imao sam ih. Kada bih ponovo kupovao iz najniže klase, pre bih išao na mavic aksium. Iako mi se vizuelno sviđaju noviji r501 oni dublji od 30 mm. Nikad više u životu neću kupiti i voziti nešto arhaično sa konusima i kuglicama. A imao sam i peh da mi je i pukla ta R501 nabla, otpalo parče, ko da je kineska, iščupale se dve žice.

 

Mislim da će i menjač morati drugi ako menjaš kasetu na 32t, ili makar produžetak kuke menjača, u oba slučaja mogla bi i veća kaseta od 32 da se nabudži.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Kod mene proradilo iako sam bio ubeđen da neće moći na dura ace 9000 menjaču koji po specifikaciji ide do 28. Očekivao sam da će 30 moći ali ne i 32, nabavio i taj produžetak kuke, i kad sam se konačno nakanio posle više meseci da probam 32 kasetu, ono iznenađenje: radi bez problema i bez adaptera.


  • 0

#152 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 January 2021 - 09:46 PM

Kod mene 5700 brljavi i sa 30 zuba

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#153 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 13 January 2021 - 07:41 AM

Na točkovima se težina najviše oseti, više nego na bilo kom delu na bajsu/kolima/motociklu. U suštini sve se svodi na rotaciju i koliko ti treba snage da okrećeš/ubrzavaš/usporavaš masu na samim točkovima. Na gumama možeš da izgubiš najviše mase za najmanju količinu novca.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#154 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 January 2021 - 08:47 AM

Kod mene 5700 brljavi i sa 30 zuba
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk



E ova informacija mi zlata vredi. Imam na bajsu zadnji menjac 5700 uparen sa 27-icom kasetom i za neke bas strme uspone dobro bi doslo 32 ili bar 30. Ja sam bio nekako ubedjen da menjac moze da proguta 30 a za 32 nisam siguran. Medjutim na kraju sam odlucio da porucim novi menjas Shimano 5700 SS (dugi kavez), znaci u novom stanju, izgleda neki NOS. Medjutim cekam vec 3 prokleta meseca i nikad da stigne!
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#155 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 13 January 2021 - 09:58 AM

Menjač 5700 sa srednjim kavezom ima dve ili tri varijacije. Prva koju su izbacili je bila dizajnirana prvenstveno za tripl, znači kapacitet za veliku razliku u broju zuba napred, ali i dalje maksimum 28 zuba pozadi. Kasnije su uradili redizajn kaveza tako da je prilagođen za do 32 zuba - ovo bi trebalo da piše negde kod gornje rolnice na kavezu. Pisalo se već o tome negde na forumu, ako te ne mrzi da prekopaš.

 

Dosta zavisi i od geometrije menjačke kuke na tvom ramu. Proizvođači su generalno konzervativni u specifikacijama, tako da je često moguće instalirati veću kasetu od predviđene. Ovo nećeš znati dok ne probaš uživo.


  • 1

#156 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 January 2021 - 10:13 AM

A imao sam i peh da mi je i pukla ta R501 nabla, otpalo parče, ko da je kineska, iščupale se dve žice.

 

Sećaš li se: je li bilo pleteno radijalno, ili sa ukrštanjem?

 

Vezano za kapacitet menjača - to što je Fiery napisao:

Vredi probati (ako je čovek u prilici). Dešavalo mi se da ti drumski rade i sa 34 zuba pozadi. A ima ih i koji prave problem već sa 32.

Zavisi i od rama (kuke menjača) i od samog menjača.

 

Zaključno sa 9 brzina pozadi, MTB menjači pasuju 1-na-1, tako da i to može biti rešenje ako se želi veća kaseta. Oni uglavnom "gutaju" 34 zuba bez problema.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#157 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 13 January 2021 - 12:17 PM

Mislim da aktuelna devetofazna Sora takođe koristi stari odnos tako da radi s desetofaznim menjačima, a po specifikaciji prihvata do 34 zuba. Trebalo bi da košta 20-ak evra na standardnim nemačkim sajtovima
  • 0

#158 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 January 2021 - 12:25 PM

Mislim da aktuelna devetofazna Sora takođe koristi stari odnos tako da radi s desetofaznim menjačima, a po specifikaciji prihvata do 34 zuba. Trebalo bi da košta 20-ak evra na standardnim nemačkim sajtovima

 

Pisao sam u detalje o tome na sajtu - ali suština je da kod desetofaza ne radi baš sve sa svim, dok se za 9 i manje brzina to može reći.

Tako da bi i u ovom slučaju, pun odgovor glasio:

 

Devetofazna Sora radi sa desetofaznim drumskim stvarima,

sa izuzetkom Tiagra 4700 i GRX (što je gravel grupa, doduše),

kao i desetofaznih MTB "stvari"

 

(bilo da se šifter pasuje sa menjačem, ili obrnuto).

 

Lepo su sve zakomplikovali.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#159 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 13 January 2021 - 12:27 PM

Naručio sam tri vrste produžetaka kuke sa alija, sve je stiglo pre neki dan, poigraću se na mtb i na drumašu sa kasetama, testiraću razne kombinacije pa ću preneti zapažanja.
To je najjeftinija konverzija samo ne znam kako će da se pokaže u praksi.
Probaću na drumašu mtb kasetu od 36 zuba sa kratkim 10faz menjačem.
Na mtb-u ću testirati 10-faz kasetu od 50 zuba sa 10faz menjačem sa dugim kavezom.
Drumaš ima kompakt pogon a mtb ću da konvertujem sa triple na single lančanik 30 zuba.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#160 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 January 2021 - 12:44 PM

Mislim da aktuelna devetofazna Sora takođe koristi stari odnos tako da radi s desetofaznim menjačima, a po specifikaciji prihvata do 34 zuba. Trebalo bi da košta 20-ak evra na standardnim nemačkim sajtovima



Cek cek, hoces da kazes da nova Sora R3000 radi perfektno sa starim samaraljkama 5700 i da na 10 klikova samaraljki moze da se podesi da zadnji menjac lepo menja brzine (ne prihvatljivo nego bas dobro)?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika