Jump to content


Fotografije

Pumpa


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
284 odgovora na ovu temu

#181 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 January 2021 - 05:46 PM

Pa 28 mm i nije guma za drumaša...

I sa 25 je to knap. Ja sam podesio klešta tako da jedva prolazi kada je naduvam na 8 bara, i to moram da primenim malo sile. Ali bitno mi je da može samo sa otpuštanjem polugice, jer odvrtanje burenca i posle vraćanje u optimalan položaj smara. Iako na ovim modernim kočnicama navoj na tim burencima je takav da zaista mnogo i brzo otvara kočnicu sa minimum okretanja.

Kod mene je i tako knap iz razloga što nisu svake 25mm iste širine balona, ove Lithion 2 su najdeblje od svih 25mm što sam video, baš imaju velik volumen. U poređenju sa recimo Grand Prix 25 mm razlika je baš uočljiva koliko je Continental uži, baš sam danas komentarisao na vožnji.


  • 0

#182 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 January 2021 - 06:29 PM

Pa 28 mm i nije guma za drumaša...



Ako tako posmatraš, onda ni hidraulične disk kočnice zapravo i nisu kočnice, elektronski menjači i nisu menjači a bicikli od karbona i nisu bicikli. Sad što to profesionalci uveliko voze, to su oni u debeloj zabludi.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#183 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 January 2021 - 06:49 PM

Lako je sa tim prcoljkom od pumpe našumpati gumu od 23mm. Da vidim kako će to go*ance napumpati gumu od 37mm na 5,5-6 bara u kojoj je duplo veća količina vazduha od 23-ke.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#184 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 29 January 2021 - 07:14 PM

Pa takvim biciklima nije imperativ svaki gram manje kao što je to kod drumaša sa 23kama.

Ne znam kako profi vozači nadju račun da voze 28mm, uz sva neka objašnjenja koja kruže ipak mi nije logično, hajde 25mm i razumem nekako ali ni to toliko.
Usput rečeno, pošto nije tema.
  • 0

#185 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 January 2021 - 08:07 PM

Pa takvim biciklima nije imperativ svaki gram manje kao što je to kod drumaša sa 23kama.
Ne znam kako profi vozači nadju račun da voze 28mm, uz sva neka objašnjenja koja kruže ipak mi nije logično, hajde 25mm i razumem nekako ali ni to toliko.
Usput rečeno, pošto nije tema.

Vozim ja i 28mm i 37mm. Prva traži nešto veći pritisak, druga nešto manji ali prima više vazduha. Uz to 37ica je prilično opterećena a tamo gde ja teram taj bicikl nema ništa ni nalik vulkanizerskim radnjama i zato mi treba pumpa većeg kapaciteta.

Milan777@ usput, pojasni na šta si mislio sa "profi vozači" i zašto isti ne treba da voze gume 28mm.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#186 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 29 January 2021 - 10:13 PM

Pa ne nosite valjda oboje, i CO2 i pumpu.
Ja polako prelazim na ništa, sve se više uzdam u Božiju pomoć. Ide mi dobro, ne pamtim kad sam gumu probušio.

Na duzim brevetima nosim CO2 da ne moram posle XY sati voznje da gubim energiju i na pumpanje, a pumpu za slucaj da imam vise busenja pa bombica ne bude dovoljna, jer su gume sa dosta vazudha (26x1.75 koje pumpam na 5.0).
  • 0

#187 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 January 2021 - 10:42 PM

Pa takvim biciklima nije imperativ svaki gram manje kao što je to kod drumaša sa 23kama.
Ne znam kako profi vozači nadju račun da voze 28mm, uz sva neka objašnjenja koja kruže ipak mi nije logično, hajde 25mm i razumem nekako ali ni to toliko.
Usput rečeno, pošto nije tema.


A zasto nije logicno? Nesto sira guma se duva na nesto nizi pritisak, a upravo taj nizi pritisak omogucava da kada se prelazi preko nesavrsenog terena, da umesto zbog ekstremno tvrde i jako napumpane gume bicikli poskakuje kao jarac, uz nesto nizi pritisak ce manji poskakivati, bolje apsorbovati neravnine i pre svega brze preci preko loseg puta. Na savrsenom putu su u teoriji nesto uze gume u minimalnoj prednosti, ali samo u teoriji jer kao sto je Gadjan spomenuo, jako puno proizvodjaca ustvari pravi svoje gume od 25mm tako da kada se propisno naduvaju budu i do 2 il 3 mm sire od onoga sto fabrika propisuje. Tako da razlike izmedju mnogih standardnih guma od 28mm i predimenzionisanih od 25 skoro i da nema, sem sto su one od 28 brze po losijoj podlozi plus to jos vise dolazi do izrazaja kod vrhunskih tubeless guma kakve voze profesionalci.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#188 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 04:13 AM

Pa valjda bi isti efekat dobili i ako 23ku manje napumpaju (što se tiče neravnina) a pri tom na dobrom putu (koga je po Evropi ogromno više) su u prednosti zato što su uže pa je manji otpor kotrljanja.
Vidim da je sve više 25ica na novim drumašima pa i 28ica. Ja probao 25mm pa se vratio na 23mm i variram sa pumpanjem od 7-7,5 bari zavisno od potrebe. Osim malo stabilnosti i udobnosti ne znam koji su benefiti šire gume na uštrb brzine koja im je valjda najbitnija na tim trkama.
Mada ne gajim nadu da sa ovog nivoa i mogu dosegnuti do tih nivoa profesionalizma da bih sve to razumeo.
  • 0

#189 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 January 2021 - 06:18 AM

Otpor kotrljanju - jesu li uže gume uvek brže?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#190 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 January 2021 - 06:21 AM

a pri tom na dobrom putu (koga je po Evropi ogromno više) su u prednosti zato što su uže pa je manji otpor kotrljanja.


E vidiš tu i jeste caka, ovo je Srbija u kojoj je najbolje voziti MTB upravo zbog puteva.
Ja vozim hibrid bike sa drumskom mehanikom i na njegove felne ne idu gume uže od 28mm. Sa mojojm težinom od 87-90kg duvam gume bar na 6 do 7 bara.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#191 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 08:46 AM

Znam šta kažeš, u pravu si ali ja ne volim ništa osim drumaša da vozim. Robujem toj ljubavi malo, znam, upravo zbog puteva najviše.
Nekako se opstaje za sada :) i nadje se prostora još i za uživanje na njemu. Valjda će i puteve obnavljati više.
  • 1

#192 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 09:16 AM

Pa valjda bi isti efekat dobili i ako 23ku manje napumpaju (što se tiče neravnina) a pri tom na dobrom putu (koga je po Evropi ogromno više) su u prednosti zato što su uže pa je manji otpor kotrljanja.

Ali otpor nije manji zato što su uže, naprotiv. Uske gume s nižim pritiskom imaju veći otpor i veći rizik od bušenja u slučaju udarca.

Uske gume su u prednosti samo u situacijama gde mogu da se voze na visokom pritisku. Zato danas profesionalaci uže od 25 mm voze samo na velodromu.

Na kraju dana, ako je tebi šmek voziti 23-jke, vozi tako i uživaj. Vozile su se takve gume decenijama po putevima kao što su srpski, pa niko nije crkao. Samo nemoj da se zavaravaš da ti daju prednost što se otpora tiče :-)
  • 1

#193 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 10:43 AM

Na kraju dana, ako je tebi šmek voziti 23-jke, vozi tako i uživaj. Vozile su se takve gume decenijama po putevima kao što su srpski, pa niko nije crkao. Samo nemoj da se zavaravaš da ti daju prednost što se otpora tiče :-)

Neću (se zavaravati).
Videćemo, vremenom, možda dodje u obzir 25ica neka laka :)
  • 0

#194 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 11:47 AM

Mnoge 25-ice su lakse od 23-ojki. Ako smo u mogucnosti, uvek treba birati gumu viseg kvaliteta pre nego gledati na dimenziju.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#195 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 30 January 2021 - 12:49 PM

Ali nisu od vrhunskih 23ki (koje vozim) :)
  • 0

#196 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 January 2021 - 11:22 PM

Da li neko ima iskustva sa crivit air compact pumpama?


  • 0
The sea, the sea

#197 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 February 2021 - 03:10 PM

Da li možda može po pijacama ili negde da se pronađe ovakvo crevo za pumpu za autoventil koje se navrće a ne sa onom velikom glavom?

U radnjama nigde nema.

 

190503.jpg?itok=FO1XkPre


  • 0

#198 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 03:23 PM

Verovatno ima na buvljaku, tamo sam davno nabavljao imas i na internetu (link). Ja to crevo ubacim u malu pumpu pa tako pumpam umesto da cimam ventil, drzim zbice ili koje god tehnike postoje. Radi samo ako imas auto ventil ili dunlop ventil.


  • 0

#199 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 February 2021 - 04:12 PM

Da li možda može po pijacama ili negde da se pronađe ovakvo crevo za pumpu za autoventil koje se navrće a ne sa onom velikom glavom?
U radnjama nigde nema.

190503.jpg?itok=FO1XkPre

Jel si probao ovde https://www.capriolo...mpu-auto-ventil
Znam da piše da nema u Bgd ali odeš u Belvil u Capriolo radnju, oni poruče da im stigne iz magacina i pozovu te kad dođe.
Radio sam to par puta kad nešto nisu imali na stanju.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#200 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 February 2021 - 04:28 PM

Nisam znao da može i kod njih da se tako poručuje, kao kod nekih drugih.. zvao sam sve tri radnje u BG i svuda su me odmah otkačili da nemaju nikakva creva na stanju, a ne pada mi na pamet da im plaćam poštarinu 400-500 din za crevo od 50 din. Videću probaću tako, hvala.

U jakov sistem isto navodno nedobavljivo, Iron bike ga ima kao za 50 din ali zatvoreni su do marta. Prolazio sam čak neki dan pored kineza ali sam zaboravo da svratim.


  • 0




3 članova čita ovu temu

0 članova, 3 gosta, 0 anonimnih korisnika