Jump to content


Fotografije

Nov drumas


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
77 odgovora na ovu temu

#41 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 05 May 2013 - 11:55 PM

Evo, opet da se nadovežem na prethodni post (jbt, počeo sam da ličim na g-dina Macana sa njegovom školom o biciklizmu u ((beskonačnim)) nastavcima, tipa: drumaš je bicikl koji, pored dva točka, ima i volan koji je kriv i okrenut krajevima nadole, a može i na gore, to kad se neko za.ebe, pa okrene volan naopako...).
Znači, kupujem bajk za sebe, a ne znam koliko da platim.
Jedna od mogućih preporuka bi mogla da izgleda ovako: odaberem bajk koji me interesuje i podelim ga u tri celine. To su: ram sa viljuškom i svim propratnim delovima, mehanika, koju po pravilu sačinjava 8-odelni komplet: šamaraljke, pogon, patrona, prednji i zadnji menjač, kočnice, kaseta i lanac, pa naposletku točkovi (sa ili bez guma, stvar je procene). Ostali delovi tipa: volan, lula, sedište. šticna, pedale, sajle i bužiri i eventualno gume kao potrošni materijal, se zanemaruju.
Dalje, za svaku od tri navedene celine se pravi realna procena u realnom vremenu i stanju na tržištu i krajnja, tj maksimalna cena je zbir te tri vrednosti. Time sebi ostavljate mogućnost da možete i raditi korekciju nekog dela, ako vam ne odgovara, a da pri tom ne ulazite u nove troškove. Ni svim prodavcima ne odgovara da rasturaju bicikle u delove, zato je ovakva vaša ponuda sasvim pristojna i ne dozvolite da vas neko pravi blesavim time što će sabrati cenu svakog dela pojedinačno do najsitnijeg šrafa, pa vam dati konačnu cenu za ceo bicikl. U nekim slučajevima, kada kvalitet jedne celine, najčešće točkova, ide znatno ispod ostale dve celine, što je slučaj koji se događa, moguće je i taj deo zanemariti u ponudi.
Realno, to bi za, recimo, pomenuti Fokus izgledalo ovako: bicikl deluje kao nov-nevožen i neka procena sa tog aspekta bi izgledala (maksimalno) ovako- ram 200, mehanika-400, točkovi-80, sve skupa, plafon 680 evra, a najbolje po sve 650, da se rukujete na licu mesta prilikom primopredaje bicikla.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#42 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 06 May 2013 - 01:49 AM

Evo, opet da se nadovežem na prethodni post (jbt, počeo sam da ličim na g-dina Macana sa njegovom školom o biciklizmu u ((beskonačnim)) nastavcima, tipa: drumaš je bicikl koji, pored dva točka, ima i volan koji je kriv i okrenut krajevima nadole, a može i na gore, to kad se neko za.ebe, pa okrene volan naopako...).
Znači, kupujem bajk za sebe, a ne znam koliko da platim.
Jedna od mogućih preporuka bi mogla da izgleda ovako: odaberem bajk koji me interesuje i podelim ga u tri celine. To su: ram sa viljuškom i svim propratnim delovima, mehanika, koju po pravilu sačinjava 8-odelni komplet: šamaraljke, pogon, patrona, prednji i zadnji menjač, kočnice, kaseta i lanac, pa naposletku točkovi (sa ili bez guma, stvar je procene). Ostali delovi tipa: volan, lula, sedište. šticna, pedale, sajle i bužiri i eventualno gume kao potrošni materijal, se zanemaruju.
Dalje, za svaku od tri navedene celine se pravi realna procena u realnom vremenu i stanju na tržištu i krajnja, tj maksimalna cena je zbir te tri vrednosti. Time sebi ostavljate mogućnost da možete i raditi korekciju nekog dela, ako vam ne odgovara, a da pri tom ne ulazite u nove troškove. Ni svim prodavcima ne odgovara da rasturaju bicikle u delove, zato je ovakva vaša ponuda sasvim pristojna i ne dozvolite da vas neko pravi blesavim time što će sabrati cenu svakog dela pojedinačno do najsitnijeg šrafa, pa vam dati konačnu cenu za ceo bicikl. U nekim slučajevima, kada kvalitet jedne celine, najčešće točkova, ide znatno ispod ostale dve celine, što je slučaj koji se događa, moguće je i taj deo zanemariti u ponudi.
Realno, to bi za, recimo, pomenuti Fokus izgledalo ovako: bicikl deluje kao nov-nevožen i neka procena sa tog aspekta bi izgledala (maksimalno) ovako- ram 200, mehanika-400, točkovi-80, sve skupa, plafon 680 evra, a najbolje po sve 650, da se rukujete na licu mesta prilikom primopredaje bicikla.

odlično!
  • 0

#43 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 09:00 AM

Cak i da dodas nekih (ne)realnih 60-70 evra za lulu, volan, sticnu, sediste opet je cena debelo ispod one koju trazi (pre)prodavac. I to pod uslovom da ti lula, sticna, volan, sediste potpuno odgovaraju, sto se retko desava u praksi.

Ako na sve to dodate da se na nasem trzistu nikada ne zna koliko sta kosta tj. imate periode kada se bicikle prodaju dosta skuplje od svega zajedno sto imaju na sebi pa do perioda kada se prodaje dosta jeftinije nego sto sve vredi pojedinacno, dobijete jedan haos gde se ne zna ko koga zavrce i za koliko.

Uhvatili smo se za taj Focus igrom slucaja, mogao je da bude bilo koji drugi bicikl sa oglasa. Skoro svi preprodavci debelo precene ono sto prodaju pa ako prodje prodje.
  • 0
.

#44 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 06 May 2013 - 09:27 AM

Ciklo ako ti nije problem uzmi i spoj sve ove karpkg-ove postove o kupovini i pinuj ih za temu pomoc pri kupovini.
Ha ha gde se Macana seti? :mrgreen:
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#45 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 09:36 AM

Izglea da je moj post pogrešno protumačen kao afirmativan za konkretnog Fokusa pa da preciziram šta sam hteo da kažem.
Ljudi koji pitaju kakav je konkretan bicikl uglavnom se ne razumeju i ne umeju da proceni vrednost kako samog bicikla tako i samih komponenti. Recept koji može da pomogne, a primenjiv je kod novijih bicikala kojih i dalje ima u prodaji je njihovo nalaženje i sagledavanje njihove maloprodajne cene kao i njihove pozicije u odnosu na ostale modele istog proizvođača. Svi veliki proizvođači imaju modele od rcimo 1000€ do 5000€, a svi su na prvo gledanje onome ko nepoznaje materiju slični.

Dakle ako nađete da je konkretan model dno ponude logično je zaključiti i da je dno kvaliteta. Ne beže veliki proizvođači od prodaje krševa za "male" pare.
  • 0

#46 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 06 May 2013 - 10:00 AM

Ma ne bre nego se razvila diskusija uopste oko cena koje prodavci traze, a koje su nerealne. Odosmo u off totalno :oops: .
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#47 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 11:33 AM

Ma niko ni za koga ne navija, nego pricamo uopsteno da bi ljudi bar malo stekli predstavu kako stoje stvari.

Dakle ako nađete da je konkretan model dno ponude logično je zaključiti i da je dno kvaliteta. Ne beže veliki proizvođači od prodaje krševa za "male" pare.

Daleko od toga da beze. Cak sta vise vrlo rado to primenjuju u praksi prodajuci krseve zahvaljujuci imenu.

Godinama je Trek bio sve i svja sto se tice bicikala. Nista drugo nije bilo bicikl ako nije Trek. Kao Golf dvojka :mrgreen: . Zahvaljujuci tome preprodavci su nudili najobicnije Trek karbonce za ogromne pare samo zato sto je Trek. A mi jos ludji pa kupovali. Da je ova mehanika sa Focus-a sa malo boljim tockovima na Madoni serije 4 ladno bi ga kacili na oglase za 1400 evra. Madona je to #-o . A gde su serije 5, 6 pa tek onda 7 da ne pricamo. A vi stavite prst na celo pa razmislite da li taj ram sa Madone serije 4 vredi 400-500 evra vise od rama ovog Focus-a.

Onda je dosao na red Specialized. Sve vrhunski do vrhunskog i sa istim cenama kao i vec pominjani Trek. A od vrhunskog nema ni v. U najboljem slucaju neka sredina bez obzira sto je SL2 ili SL3. Vrhunski je samo ako je S-Works ;).

Sada su "glavni" Felt, Focus, Canyon i slicne firme za koje niko nije ni znao do pre 6-7 godina. Reklama je cudo ;).
U svakom slucaju, ne dajte da vam preprodavci uzimaju pare za nesto sto ima samo ime. Dobro proverite koja klasa rama je u pitanju. Nebo i zemlja su Madona 6.9 i 4.7 ili Specialized S-works SL3 i "samo" SL3 ;).

Ako za 350-400 evra mozete da kupite vrhunski polovan karbonski ram a za 300 neki srednje klase zasto bi dali vise od 160-170 evra za aluminijum? I to aluminijum koji je daleko od nekadasnjih vrhunskih modela.
  • 0
.

#48 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 06 May 2013 - 11:57 AM

Pa da i jos uvek se tako prodaje, kao sto Zare rece ako je ram trek ili na njemu pise pinnarello npr , a to je ustvari boga pitaj koji ram(bogijev slucaj) to je odma sam vrh iako na sebi nosi samo dno opreme pocevsi od tockova, samaraljki i ostalih komponenti.
Nego bre Zare sad sam ozbiljno poceo da razmisljam o promeni rama ili da mozda investiram u dobre tockove?
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#49 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 12:05 PM

To je tek posebna prica, bolje da predjemo u neku drugu temu ;).
  • 0
.

#50 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 12:07 PM

Zare ako te ne mrzi napravi paralele između kvaliteta opreme različitih proizvođača. Većina nas zna šta je koji shimano i ništa dalje od toga. Bilo bi lepo imati prikaz koji sram, fsa, campi odgovara kom shimanu.
  • 0

#51 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 06 May 2013 - 12:24 PM

Evo:
1. shimano(od najlosijih do najboljih)
-2300
-SORA
-TIAGRA
-105
-ULTEGRA
-DURA ACE
2.sram(od najlosijih do najboljih)
-RIVAL~105
-FORCE~ULTEGRA
-RED~DURA ACE
3. campy(od najlosijih do najboljih)
-VELOCE
-CENTAUR
-CHORUS
-RECORD
-SUPER RECORD
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#52 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 01:03 PM

Sram je od prosle godine ubacio najlosiju seriju Apex tako da sada imaju 4 klase mehanike. Campagnolo je ostao na 5 a Shimano pre nekoliko godina ubacio opet najlosiji 2200 (tj. sada 2300) pa ima 6 klasa.
Nekada je bilo lako. Shimano i Campagnolo jedan na jedan. A sada ne znas ni ko pije ni ko placa :mrgreen: :mrgreen: . Pa elektronski pa ne-elektronski, pa ista klasa sa 10 pa isto to sa 11 brzina...
  • 0
.

#53 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 01:14 PM

Da, jako teško za porediti, osim direktno po ceni ili težini. Čak se i pojedine grupe dosta promene iz jedne serije u drugu, npr. novi Force je veliki korak unapred od starije serije, ili novi Centaur korak nazad.
Uzgred, zaboravili ste Athenu :)
  • 0
Pozdrav

#54 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 06 May 2013 - 01:17 PM

A pa dobar sam nisam mnogo izostavio. Samo jos da nas ne pobrisu. :D
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#55 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 02:12 PM

Ma neće. Nije Ciklo taki. :D Kakav šliht. Profi, a!

Bez zezanja poređenja opreme po klasama ne postoji nigde na Berzi, da ja znam, a mislim da je od koristi. Imam isti FSA pogon kao i na Focusu iz oglasa i nemam pojma kakav je. Predpostavljao sam da je negde u rangu 105 grupe jer su menjači i šamaraljke 105, a sad ga Zare ispljuvao i spusti me na zemlju. :lol:
  • 0

#56 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 02:43 PM

Pa ne moze najgori FSA pogon da bude u klasi 105 ;). 105 nije ni malo naivna serija, bez obzira sto je neka sredina. Vrlo cesta pojava u nizim cenovnim kategorijama je da se kombinuju jeftinije komponente zbog smanjenja ukupne cene bicikla. Bilo istog, bilo drugog proizvodjaca. Pa imate razne kombinacije 105-Tiagra ili Tiagra-Sora. Tu je kod ovog Focusa slucaj sa pogonom i kocnicama i posebno tockovima.

Imate i drugi slucaj gde se kod vise klase cesto koristi FSA karbonski pogon umesto Ultegre ili jos cesce Dura Ace-a. Tu cena vec ne igra toliko ulogu ali igra karbon plus sto su top modeli FSA laksi od Dura Ace pogona.
  • 0
.

#57 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 03:01 PM

Predpostavljao sam da je negde u rangu 105 grupe

Možda će da te uteši to da je po ceni između 105 i Ultegre.
  • 0
Pozdrav

#58 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 03:35 PM

Predpostavljao sam da je negde u rangu 105 grupe

Možda će da te uteši to da je po ceni između 105 i Ultegre.

Nije ni po ceni,mada vidim da je malo skuplji nego sto je bio pre par godina:
http://www.chainreac... ... elID=39017
http://www.chainreac... ... elID=50439
http://www.chainreac... ... elID=96620
  • 0
.

#59 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 03:43 PM

Drugari ne morate da me tešite. :D Dok radi, radi, a kad krene da kilavi leteće u đubre, a doći će nešto za šta u tom trenutku bude para. Moj problem sa pogonom je što koristim CX 46-36, a njega naći kod nas je nemoguće.
  • 0

#60 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 03:47 PM

Žare, nije fer sa obzirom na popust :). Uporedi RRP, ili na drugim sajtovima.
  • 0
Pozdrav




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika