Jump to content


Fotografije

Lumbalgija


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
47 odgovora na ovu temu

#41 Sci

Sci
  • Members
  • PipPipPip
  • 98 posts

Postavljeno 30 April 2013 - 09:44 PM

Taj doktor nema blage veze. Ja sam imao problema sa kicmom i biciklizam je bila jedina stvar koja mi je pomagala. Jedino vozeci biciklu nisam imao bolove, ili su se svodili na minimalac, tako da bih svakome ko ima problem sa kicmom i prsljenovima preporucio voznju bicikla. Ovde ne mislim na babske bicikle za do na pijac, vec one u kojima je polozaj gornjeg dela tela pomeren nesto unapred.
Garantovano pomaze, govorim iz licnog iskustva, jer su i meni neki doktori govorili da ne treba da vozim bajs, sta je onda trebalo? Da sedim i crkavam od bolova, sto se tice problema sa kicmom sve sam apsolvirao i poznajem materiju bolje od tih vrsnih "strucnjaka" koji samo kazu "nije za operaciju", a ti i dalje crkavaj u bolovima. Da njega tako zaboli pola sata siguran sam da bi to odmah bilo za operaciju.
Bicikla ti nije napravila problem osim ako ti je polozaj na njoj katastrofalan...
Drugo, snimala si kicmu rendgenom, a na rendgenu se moze videti samo kostana masa, a ono mnogo bitnije kao ligamenti i diskusi ne, tako da ako imas protruziju ili prolaps diska sto su najcesci i najveci problemi na kicmenom stubu (hernija) nista nisu mogli videti. Idi na magnetnu slabinskog dela kicme, imas sada i za 8000 dinara i sve ce ti biti jasnije kao dan. Magnetna je merilo svega, sve ostalo je sviranje da ne kazem cemu.
  • 0

#42 lucky_13

lucky_13
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 14 May 2013 - 11:25 AM

Moje iskustvo.

Pocetkom 2009. sam imao jedan "neuroloski ispad". Napravio sam snimak na MR i dijagnostikovani su mi problemi sa diskusima L4 i L5. Isao sam na elktroterapije i na kraju na kineziterapiju gde sam naucio specifine vezbe za jacanje ledjnih i stomacnih misisca. Od tada redovno radim te vezbe.

Do tog vremena sam se bavio jednom borilackom vestinom ali mi je fizijatar preporucio da prekinem jer nagle rotacije u kicmenom stubu za mene nisu pozeljne. Taman kad sam zavrsio sa terapijama igrom slucaja u mom zivotu se pojavilo njegovo velicanstvo Bickl :) Poceo sam da vozim sve intenzivnije tako da sam prosle godine napravio 4000 km. Od te cifre dobar deo otpada na off road. Pre 10 dana sam vozio fruskogorski MTB maraton.

Sedmicno 2x radim vezbe za jacanje ledja i stomaka i 2x vozim bicikl i od 2009 do danas nisam imao ni najmanji problem sa ledjima. Nadam se da ce tako i ostati.
  • 0

#43 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 14 May 2013 - 03:24 PM

Odlicno. Mozes li da nam nekako objasnis koje su to vezbe za ledja i stomak?
  • 0
.

#44 lucky_13

lucky_13
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 14 May 2013 - 04:49 PM

Mogu da pokusam ali post ce biti dugacak.

Pocetni polozaj za prvih 5 vezbi:
- lezi se na ledjima, noge savijene u kolenima, stopala oslonjena na pod, lumbalni deo kicme se sve vreme, dok traje pojedinacna vezba, gura prema podlozi, ruke prekrstene na grudima, manji jastuk ispod glave.
- prve dve vezbe su istezanje a onda slede tri vezbe za jacanje stomacnih misica.

1. Iz pocetnog polozaja desnu nogu ispruziti na pod, zatim je podici sto vise prema licu, sa zategnutim kolenom, tu zadrzati i na kraju stopalo rotirati prema licu da se tetive zadnje butne loze i potkolenice sto vise zategnu. Malo zadrzati a onda saviti nogu u kolenu i vratiti je u pocetni polozaj. Isto uraditi sa drugom nogom.

2. Varijacija na prethodnu vezbu. Rukama levo koleno povuci prema sebi, a sa desnom nogom uraditi kao u prethodnoj vezbi. Posle promeniti nogu.

3. Iz pocetnog polozaja podici obe noge, povlaceci kolena prema sebi a onda potkolenice ispruziti napred. Potkolenice paralelne sa podom, butine i stopala pod priblizno 90 stepeni u odnosu na pod. Iz tog polozaja vide se samo vrhovi prstiju. Zadrzati, kolena povuci prema sebi pa spustiti u pocetni polozaj.

4. Iz pocetnog polozaja podici glavu i ramena tek toliko da se misici zategnu i ramena odvoje od podloge. Ovo lici na klasine trbusnjake samo sto se ledja ne podizu visoko.

5. Kombinacija prethodne dve vezbe. Iz pocetnog polozaja kolena se lagano povuku unazad, ramena se podignu sa podloge a onda se noge vrate u polozaj iz vezbe 3. Na kraju vezbe opet povlacenje kolena prema licu i vracanje u pocetni polozaj.

Za sve ove vezbe je jako vazno da se lumbalni deo stalno gura prema podu. Kad se zavrsi pojednacna vezba telo opustiti nekoliko sekundi pa poceti novu vezbu.

6. Pocetni polozaj za ovu vezbu: Legne se bocno na pod, kolena savijena. Recimo da je leva ruka na podu.
Levom rukom se drzi koleno leve noge, desna ruka je iza ledja, pesnicom oslonjena na pod ( podlaktica je pod 90 stepeni u odnosu na pod). Podlakticom se lumbalni deo podupire. Desna noga se onda ispravi u pravcu trupa i onda se pomeri za oko 10 stepeni unazad i u tom polozaju se zadrzi. Desna noga se savije i vrati u pocetni polozaj.

7. Isto kao pod 6. samo se legne na desni bok.

Poslednje dve vezbe su za ledja.
Pocetni polozaj: lezi se na stomaku. Sake su ispruzene i preklopljene ispod cela.

8. Iz pocetnog polozaja glava i ramena se podignu i zadrze u tom polozaju 10-ak sekundi ( otprilike 2 udaha i izdaha ). Telo se spusta u pocetni polozaj. Ovo je prakticno klasicna vezba za ledja samo sto se telo u gornjem polozaju zadrzava duze i sake su ispod cela a ne na potiljku.
Po zavrsetku kompletne vezbe ( svih ponavljanja ) podici se na kolena i sake ( telo paralelno sa podom ) i onda lumbalni deo gurati prema gore i malo zadrzati. Isto se radi i po zavrsetku vezbe broj 9.

9. Varijacija na prethodnu vezbu. Iz pocetnog polozaja ramena i glava se podizu kao u prethodnoj vezbi a onda se ruke rasire tako da nadlaktice bude pod 90 stepeni u odnosu na telo a podlaktice paralelno sa telom. Posle zadrzavanja sake se vracaju na celo i ramena i glava spustaju na pod.

- Kada sam isao na terapije u poslednje dve vezbe jastuk je isao ispod stomaka. To je onaj mali okrugli jastuk. Ja ga ne koristim jer mi ne odgovara.
- Svaka vezba se radi sa zadrzavanjem od nekih desetak sekundi tj. dva udaha i dva izdaha.
- U pocetku vezbe ponavljate onoliko koliko vam prija. Kasnije bi broj ponavljanja svake vezbe trebao da bude od 15-20 puta. Ja radim sa nekih 17-18 ponavljanja i sve vezbe prodjem za nesto manje od 60 minuta. Prvih godinu dana sam vezbao 3x sedmicno a sada 2x.
  • 0

#45 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 14 May 2013 - 06:18 PM

To su slicne vezbe kakve se rade po RH centrima za probleme sa ledjima. Ima nekih varijacija ali to je u principu to.

Hvala puno ;).
  • 0
.

#46 lucky_13

lucky_13
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 15 May 2013 - 06:40 AM

Te vezbe su prilagodjene ljudima koji imaju problema sa lumbalnim delom kicme. Sustina je da se taj deo tela ne pomera ili minimalno pomera tokom vezbanja.
  • 0

#47 lucky_13

lucky_13
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 15 May 2013 - 07:48 AM

I jos nekoliko napomena za ljude koji imaju problema sa kicmom:
- Ne dizati tesko.
- Ako se i dize nesto tesko, podizati iz cucnja sa kicmom u sto je moguce uspravnijem polozaju.
- Kod ustajanja iz lezeceg polozaja, prvo se okrenuti na bok pa onda ustati.
- Kad se biciklom prelaze vece neravnine ili se vozi spust, ustati sa sedista.
  • 0

#48 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 May 2013 - 12:43 AM

Zanimljive vezbe, slicne nekim mojim koje radim mada primecujem da krace zadrzavas dok radis vezbe.
Doduse, veci broj mojih vezbi je neka vrsta istezanja tako da uvek moram da zadrzim 20 ili vise sekundi da bi vezba imala efekta. I radim samo jedno ponavljanje, ali radim svaki dan, treba mi 20-30min za vezbe. Sto se samih vezbi za jacanje ledja tice, od ovoga sto radim svaki dan najveci mi efekat ima sledeca vezba.

Sedi se na podu, noge blago povijene u kolenima, oslanja se na pete. Onda se rukama uhvate prsti na nogama i polako ispravlja kicma i istovremeno udise vazduh, sve dok se ne oseti zatezanje tj kicma totalno ispavi. Kad se oseti zatezanje, onda se "dotegne" jos malo (koliko moze) i tako drzi 4-5sec. Za to vreme se karlica malo rotira, da kazem gura noge, koje bi trebalo da su zakucane i dalje u istom mestu. Onda izdah i tako 10 ponavljanja. Veoma je bitno da svo vreme stomak i ramena budu totalno opustena, inace vezba nema nikakvog efekta. Znam to jer tacno osetim razliku kad je radim pogresno i ispravno. Kad je radim ispravno, osetim upalu misica u dve linije tik pored kicmenog stuba. Tj, u pocetku sam osecao upalu, sad samo osecam zatezanje dok ih radim :)
Takodje, vezba koju dosta volim da radim jer se posle nje osecam totalno rasterecen od nazovi "pritiska" tj nabijenosti ledja, je sledeca.

Lezi se na ledjima, jedna noga ispravljena, druga povijena u kolenu pod 90 stepeni ili malko vecim uglom, podkolenica paralelna sa podom. Onda sa suprotnom rukom (leva ruka - desna noga) se noga povlaci na levu stranu, polako, za to vreme se dise i svakim izdisajem noga ide sve nize i nize ka podu. Kad koleno dodje do poda, zadrzi se tu 20sek. Naravno svo vreme pokusavati da ramena tj lopatice ostanu na zemlji, mada zavisi koliko ste rastegljivi - ja to ne mogu ni posle 5 meseci vezbanja :) Ali opet treba se truditi da gornji deo tela ostane fixan a donji da se rotira. Naravno, obavezno se opustiti prilikom rada ove vezbe, pogotovo stomak, jer su efekti onda dosta bolji. Najvise mi prija kada mi "iskrvckaju" prsljenovi dok radim ovu vezbu (valjda oslobadjanje vazduha, kao ono sa prstima kad radite), osecam se bas rastereceno.

Ako je bitno, imam problem sa L3-L4 i L5-S1. Posto izgleda da u zavisnosti od toga koja je povreda ljudi imaju razlicite vezbe.

Generalno, treba raditi dobre tj ispravne vezbe... Ja sam 2 meseca radio neke iz lokalnog doma zdravlja i nisu mi apsolutno nista pomogle. Sad pored ovih vezbi, sem stalne upale od istezanja itd (posto uglavnom vozim bajs pa odradim svoje vezbe i vezbe istezanja), ponekad i zaboravim na povredu, jer su bolovi dosta manji, sto je odlicno :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika