Jump to content


Fotografije

Lumbalgija


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
47 odgovora na ovu temu

#1 Rosalinda

Rosalinda
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 20 February 2013 - 04:22 PM

Postovani posetioci foruma, zelim vam dobar dan! :)

Zovem se Ana i imam 26 godina. Vec duze vreme vozim bicikl, rekreativno, oko 100 km dnevno. Sticajem okolnosti, morala sam da potrazim savete od lekara opste prakse, kao i fizikalne medicine. Naime, dok sam studirala, usled visesatnog sedenja i ucenja, osecala sam bolove u donjem delu ledja, deo kicme iznad zadnjice. Pocela sam da praktikujem voznju bicikla vec 3 godine ali bol je i dalje tu. Nije konstantan ali se javlja s vremena na vreme, narocito posle vizicke aktivnosti. Posto je zimski period, bacila sam se na trcanje, bol je i dalje tu. Narocito me ubija visesatno stajanje, tj. posle sat vremena stajanja moram da preduzmem nesto. Lekari koji su me pregledali nemaju konkretan odgovor na moje pitanje. Prepisali su mi neke lekove protiv bolova, kao i kremu koju cu da mazem posle ili pre fizicke aktivnosti. Zatim, dali su mi uput za ortopediju na Banjici, gde moram da zakazem pregled. Medjutim, ono u cemu su svi saglasni jeste to da ne idem na zracenje, tj. na rendgen jer sam mlada i ne preporucuje se mladjim osobama.

Ono sto mene zanima jeste da li mi ortopedi mogu pomoci bez zracenja? Da li je neko jos imao slicnih problema? Vredi li zakazivati na Banjici?

Lekari su mi preporucili da ne vozim dugo bicikl posto imam obicaj da vozim ~8 sati dnevno. Preporucili su mi, takodje, od sportova koje mogu da praktikujem - plivanje i jogu. Plivanje volim ali za jogu nisam raspolozena. Mislim da mi je to dosadno.

Svaka pomoc u vidu saveta bi mi dobro dosla. Hvala unapred! :)
  • 0

#2 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 20 February 2013 - 04:56 PM

Potraži na internetu,ili pitaj nekog fizijatra za Reganove vežbe.
Radi ih redovno,pomažu garantovano.
  • 0

#3 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 20 February 2013 - 05:07 PM

Kicma se uglavnom snima rendgenom. Bez snimka nece znati u kakvom je stanju kicma. Od jednog snimanja nece ti faliti nista ;).
Sigurno ti ne bi skodilo da radis vezbe za jacanje ledjnih misica koje se preporucuju u RH centru. Meni su mnogo pomogle za iste simptome koji i ti imas. Sada trazim na netu neki specijalizovani sajt gde su te a i jos neke vezbe prikazane ali ne mogu da nadjem. Nisam skinuo taj video kada je trebalo #-o .

Evo ga ;):
http://www.reumatolo... ... ih-misica/
Uz vezbe za jacanje ledja obavezno se rade i vezbe za jacanje trbusnjaka. Da bi jedni druge drzali u ravnotezi.
  • 0
.

#4 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 20 February 2013 - 06:36 PM

Samo se ti baci na plivanje i verujem da ce bolovi prestati, ako nije nesto ozbiljno. Licno, imam utisak da kad god plivam nakon toga mi se nameste sve koscice u telu. :D Sto kaze zare, nista bez rendgenskog snimka. Od jednog snimanja u par godina se ne umire, to je sigurno. ;)
  • 0

#5 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 February 2013 - 07:18 PM

Ja imam bolove u leđima preko zime kad sam skoro neaktivan i samo sedim. Kad krenem sa sportovima problemi nestaju.
Uvek sam radio prednje i bočne trbušnjake a leđa nikad #-o tek od ove godine sam krenuo sa vežbanjem tih donjih leđnih mišića.
  • 0

#6 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Postavljeno 20 February 2013 - 08:37 PM

Svakodnevni kancelarijski posao od 8+ sati mi prvih godinu dana nije smetao ali je zatim počeo bol u ledjim baš kao gore opisano, uz bolove u vratu takodje. Kao što Gadjan kaže, zimi je bol intenzivniji dok je u sezoni bol gotovo nestao. Rešenje je bila teretana. Jedanput nedeljno ledja, ovim redosledom i rešio sam svaki bol u ledjima:

Lat Pulldown 3 x 8-10
01.jpg

Deadlift 4 x 8-10
02.jpg

Bent Over Row 3 x 8-10
03.jpg

Dumbell Row 3 x 8-10
04.jpg

Hyperextension 3 x 8-10
05.jpg

Naravno konsultacija lekara uvek dolazi na prvo mesto.
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#7 Ivan_xcv

Ivan_xcv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 20 February 2013 - 09:19 PM

@dachaa- ovo su ekstra vezbe, najbolje koje se mogu raditi u teretani za donja ledja... Ja sam isto imao problema sa donjim delom ledja, naravno i sada, ali uz vezbanje bajs ne predstavlja nikakav problem... moras ojacati erector spinae (iz duletove knjige :D) tj. misice opruzace kicme koji trpe najvise opterecenja tokom voznje, takodje plivanje mnogo pomaze ali ako imas vremena da pored 8 sati voznje jos i plivas... =D> =D> :wink:
  • 0

#8 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 February 2013 - 10:58 PM

Ja radim samo ovu poslednju vežbu, čini mi se da najbolje pogađa te donje mišiće. Samo stavim dodatni teret 2-4 kg, one čičak tegove za zglobove jer mi je bez tereta prelako.
I zgibove radim, što mu dođe prva slika, ali mislim da je to više za gornja leđa.

U teretanu nisam nikad išao a i ne vredi mi, mislim da ne mogu raditi ništa sa teretom koji "sabija" kičmu, kad god ponesem recimo dve jupol kante vode, što je samo 30 kg priklještim neki živac i onda me ukoči par dana. :( a rado bih radio čučnjeve s teretom ali ne smem
  • 0

#9 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 21 February 2013 - 12:41 AM

Ako je u pitanju lardoza tj. od puno sedenja povijna kicma napred (izbacen deo stomaka ispod pupka) onda pravilna pozicija kod voznje bicikla kao kod drumskih vozaca i malo joge sa savijanjem napred i bolovi nestaju posle kratkog vremena tj. cim se kicma malo ispravi.
  • 0

#10 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 21 February 2013 - 04:54 AM

Ne znam tacno sta imas ali bez vezbi tj istezanja i joge neces postici neki rezultat. Plivanje ce isto pomoci, ali prvenstveno vezbe. Bajs moze da pomogne, ali ako i sama kazes da nema efekta onda ti preostaju vezbe.

Dalje, ne znam ko ti je rekao da snimanje toliko zraci, pa nisi ti rentgenski tehnicar pa da moras da se pazis, od jednog snimka nece nista da ti bude. Uostalom, ako ti je zracenje problem, onda idi na magnetnu rezonancu, em ces dobiti mnogo detaljniji snimak em ne zraci.
  • 0

#11 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 21 February 2013 - 09:15 AM

Verovatno je snimanje sa ubrizgavanjem kontrastne tečnosti koja je koliko znam blago radio-aktivna da bi se videla na CT-scan.
Opet kazem da pomazu Reganove vežbe koje su u suštini prilagođene vežbe istezanja.
  • 0

#12 Zlivuk

Zlivuk
  • Members
  • PipPip
  • 65 posts

Postavljeno 21 February 2013 - 09:37 AM

Обавезно отићи код специјалисте на преглед.
Снимање ћете урадити, ако је потребно. Један ''шкљоц'' није страшан.
Скенер умерено зрачи, контраст није радиоактиван.
Али, пре свега, почети са вежбама за мишиће леђа!
Е, да, проверити позицију на бициклу у присуству искусног бициклисте.
Поздрав
  • 0

#13 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 21 February 2013 - 11:19 AM

Priznajem da o medicini znam jako malo ali se pitam sledece.Zasto ne bi uradila magnetnu rezonancu.Zar to nije najsavremeniji i ni malo skodljiv snimak.Meni je magnet mnogo pomogo.Nek me ispravi neko ako gresim.
  • 0

#14 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 21 February 2013 - 11:57 AM

Moze da uradi magnetnu. Samo sto je doktori nece poslati na magnetnu dok ne snimi kicmu rendgenom. Pa tek onda ako (ne daj Boze) treba salju na magnetnu. Koja se u proseku ceka bar 6 meseci u zavisnosti od grada do grada. A da ide na magnetnu preko reda ili privatno kosta oko 20000 din.
Inace ni magnetna rezonanca nije bas potpuno neskodljiva.
  • 0
.

#15 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 21 February 2013 - 03:50 PM

Da, ali zanemarljivo skodi u odnosu na sve ostalo. Pogotovo kad se uzme u obzir da sve zivo oko nas zraci itd...
Ja sam radio skoro za isti deo kicme i u Beogradu u Euromedik klinici sa popustom od 10 ili 20% (zaboravih vec) je 8100din. Popust moze da se nadje u nekim dnevnim novinama (mislim da je Blic u pitanju), ili uz racun u Lilly-u, kao ja sto sam isao. E sad to za Lilly je bilo pre mesec dana, ne znam jel jos aktuelno.
Nije bas "dzabe", ali nije ni toliko strasno ako treba brza dijagnoza problema i slicno.
  • 0

#16 Rosalinda

Rosalinda
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 21 February 2013 - 04:12 PM

Momci, hvala vam na zlatnim savetima. Resila sam ipak da zakazem pregled na Banjici i ako oni budu preporucili, uradicu rendgen. U medjuvremenu cu raditi vezbe koje ste mi vi preporicili, osim mrtvog dizanja i ostalih vezbi sa tegovima. Imam tegice od 1,5 kg ali sa njima uglavnom radim bicepse, tj. ruke, a za mrtvo dizanje mi trebaju veci tegovi. Takodje, posle svakog treninga radim istezanje, najcesce dodirujem glavom kolena u stojecem polozaju.

Inace, profesionalne bicikliste srecem na drumu ali ne poznajem ni jednog da bi mi pokazao pravilnu poziciju na bajsu. Slazem se da bi mi prijala pozicija na drumskom biciklu, posto vozim mtb sa slik gumama.

ali ako imas vremena da pored 8 sati voznje jos i plivas... =D> =D> :wink:


Ne, nemam bas toliko vremena. Mogla bih u tih 8 sati da iskombinujem plivanje + biciklizam. Ali to tek kad otopli... Ovaj sneg bas smara. :roll:

Uz vezbe za jacanje ledja obavezno se rade i vezbe za jacanje trbusnjaka. Da bi jedni druge drzali u ravnotezi.

Sa ovime se potpuno slazem. Evo nekih vezbi koje ja radim u svome domu:
[youtube_embed5][/youtube_embed5]
  • 0

#17 Ivan_xcv

Ivan_xcv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 21 February 2013 - 08:55 PM

Takodje, posle svakog treninga radim istezanje, najcesce dodirujem glavom kolena u stojecem polozaju.


To je takodje vazno, istezanje posle svakog treninga, posebno bicikle... to "dodirivanje kolena glavom" :D i naravno rukama vrhove prstiju na nogama, mozes raditi i u sedecem polozaju (npr. na krevetu uz zid) ali strogo da ledja budu pripijena uz zid... tako malo vise istezes donje misice ledja nego zadnju lozu noge nego onom prvom...
  • 0

#18 chegi

chegi
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 22 February 2013 - 07:44 PM

Bolovi u donjem delu kicme kod mladih osoba su uglavnom posledica stecenih deformiteta kicme zbog nepravilnog drzanja tela (lordoza ili skolioza), diskus hernija kao uzrok je uglavnom rezervisan za osobe od 30+ godina ili one koji su dosta opterecivali kicmu fizickim aktivnostima. Slazem se da je pravilan fizikalni pregled i rendgen snimak polazna osnova u svakom slucaju. NMR odnosno magnetna rezonanca je zlatna metoda ali indikacija za nju je sumnja na diskus herniju koja najcesce moze da se postavi tek nakon rendgenskog pregleda. I tacno je, na NMR se ceka mesecima ako se ide preko zavoda, ali taj pregled zlata vredi, nula zracenja a daleko precizniji od bilo kakvog rendgena, pa i CTa (koji zraci u proseku 10x vise nego klasican rendgen). Moj savet je da zasad odradis rendgen i jedan lep razgovor sa lekarom specijalistom koji bi natenane pogledao rezultatea u medjuvremenu zakazes NMR (za zakazivanje nije potreban uput) pa tek mesec dana pred snimanje probas da se rastrcis kod fizijatra ili neurologa koji je rad da napise izvestaj sa indikacijom koja pokriva NMR (tako sam ja radio za suprugu koja je imala diskus herniju da bi izbegli placanje kod privatnika).

PS
Zaboravio sam vezbu koja je po meni najkvalitetnija za istezanje ledja i bukvalno je spasavala ljude od operacije-istezanje na vratilu. Dakle, pravac merkator/tempo u jedno sobno vratilo u korpu montiras iznad nekih vrata i svaki dan visis na njemu koliko mozes izdrzis, onoliko cesto koliko prolazis ispod njega :)
  • 0

#19 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 22 February 2013 - 07:59 PM

Pored ovih svih vežbi, ja bih ti još savetovao i da se ne iskrećeš toliko unazad dok sediš na biciklu, možeš samo da pogoršaš stanje :mrgreen: .
  • 0
Pozdrav

#20 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 23 February 2013 - 01:09 AM

Posto je rec o dugoj voznji malo vise o poziciji koja treba da bude pravilna bez obzira na vreme trajanja voznje tj. sa ledjima povijenim napred i rukama blago povijenim gde se pritisak na pedalu ostvaruje prenosom snage od povlacenja desnom rukom volana prema sebi i te sile preko svih misica trupa do pedale potom leva ruka, leva noga.Moguca promena takve pozicije na kratko radi istezanja i odmora potom opet isto sa kombinacijama tj. serijama drugih pozicija (ajnzic i sprint).Takav trening ne bi trebao da traje duze od dva sata sa ok pozicijom dok dugi trening sa losom pozicijom izaziva povrede.Ruke na volanu ne trebaju da pritiskaju tezinu gornjeg dela tela (sluze samo za upravljanje i izvlacenje snage za pedalu) vec ledjnim misicima drzati povijen polozaj i praviti potez od sake do stopala za svaki okret pedale sa snagom koliko se moze i izmenama tempa, pozicija napraviti pravilan trening.

ispravno
http://wm51.inbox.co...14_oJ.jpg.thumb
pogresno
http://wm51.inbox.co...72_oJ.jpg.thumb
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika