Jump to content


Photo

Bisage - DIY varijanta


  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#101 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 09 March 2013 - 01:45 AM

Hvala za skicu. Kod mene je 51cm i sašio bih upravo po dimenzijama koje si dao na početku teme, ali kod mene peta prilično zalazi u prostor za bisage :?
Videću sutra da odsečem karton u obliku bisage i uslikam sa sve zakopčanom sprintericom :)
  • 0

#102 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 09 March 2013 - 07:20 PM

gde si kupio ovaj kofer?


Našao na oglasima na cikloberzi. Kofer je odličan,čvrsto stoji,skida je jednim potezom (klik sistem) a ispod njega stoji plastična ploča fiksirana za pak treger (na njoj ima predvidjeno mesto za kačenje bisage sa kukom). Odličan za kišno vreme jer sve u njemu ostane suvo.

Ima i jednu manu: kad se solidno napuni (npr. sa 5-6 kg tereta) pri brzini većoj od 27-28 km/h ako se puste ruke sa kormana prednji točak počne da se trese. Isprva sam mislio da sa bajsom nije nešto u redu dok nisam skinuo kofer i probao da vozim bez držanja kormana - tad je išao k'o zalepljen. Takodje kad se gura pored sebe mora se čvrsto držati prednji kraj jer bicikl vrlo lako izgubi težište i kofer ga povuče na bok.
Poenta je u visokom težištu jer kofer stoji visoko na pak tregeru dok su bisage okačene i stoje nekih 30-ak cm niže i još ako se teret pravilno rasporedi (najteže stvari dole) uopšte ne utiču na stabilnost bicikla. Po meni ipak su bisage dosta bolje rešenje mada mislim ako bi se bisage okačile ispod kofera da ne bi bilo nikakvih problema.


Može li neko ko ima bisage da mi kaže ili izmeri ovu vrednost, koliko je optimalno da prednji kraj bisaga,tj paktregera bude udaljen od patrone? Koliko zapravo peta prilazi blizu bisaga?



Gadjan,kod mene ja ta vrednost (ono što si označio na slici) negde oko 30 cm a to je otprilike dužina patike br.43 (manje od toga ne bi trebalo). Ako nosiš br.48-48 :mrgreen: treba ti dodatnih 2-3 cm. Donji deo isage trebao bi biti nešto kraći od gornjeg (ima,čini mi se na prvoj strani skica sa merama) jer pri pedalanju noga,tj. peta. pravi luk
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#103 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 09 March 2013 - 08:42 PM

Pa da, kod mene je to samo 27 cm, sprinterice su broj 45. Tako sam i mislio da paktreger treba nekoliko cm u nazad, samo sam hteo da budem siguran. Videću još preciznije kad napravim mustru od kartona.
  • 0

#104 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 10 March 2013 - 06:13 PM

Pa da, kod mene je to samo 27 cm, sprinterice su broj 45. Tako sam i mislio da paktreger treba nekoliko cm u nazad,


Otprilike treba pomeriti za 3-4 cm unazad.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#105 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 10 March 2013 - 06:14 PM

Ja ne mogu da ti pomognem mnogo jer zbog vremena jos nisam probao svoje ali mogu da ti kazem da sam presrecan sto mi noga ne zakacinje bisage i to zahvaljujuci nekim ljudima koji su me opomenuli na pocetku.Obavezno napravi nesto sto ce da imitira bisage stani uz zid , popni se na bajs i motaj unazad da vidis.Ja nosim broj 45 i probao sam u patikama za trcanje jer one imaju najveci djon koji imam.Nek ima 5 cim lufta obavezno.Kad probas stoji vrhovima prstoju na pedalama.Neces da vozis kao robot vec ces da se mrdas na bajsu.Nemoj da ti zbog malo prostora u bisagama to bude problem koji cini mi se moze mnogo da iritira.Bolje dodaj taj prostor gore.Imas moju veliku podrsku sto se sivenja tice.Tu sam ako nesto mogu da pomognem.Moz da pitas sve sto ti padne na pamet u vezi toga.Ja sam se ovih dana bacio na garderobu koju cu da nosim kad je lepo vreme a sledeci ciklo snajderaj ce da budu bisage za prednji tocak za koje tek treba da osmislim ojacanja.Pozzzz
  • 0

#106 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 July 2013 - 10:57 AM

Pošto sutra idem do Beograda ako neko zna pozamanterije u BG ili Pančevu nek napiše ovde gde ima, ja sam izguglao sad par radnji pa ću da zovem. Sa Višnjice ću bajsom u potragu pa da ne lutam mnogo i daleko jer baš ni nemam previše vremena.
Konkretno trebaju mi trake čičak i reflektujuće, taj tapetarski konac i rajsfešlusi.
Šoteks ću uzeti u Pančevu kod ovih:
http://hometextile.r...lj/soteks-600d/
ali ostalo ne drže, samo materijale. Do duše ima pored njih druga radnja ali nemaju pravi tapetarski nego neki sličan konac.

Trebao sam blagovremeno da se raspitam još par stvari ali sad šta je tu je...

@Lizard
Kolika je dužina rajsfešlusa koje si koristio? Prvenstveno me zanima za gornju torbu. Najduži što sam našao su 80-90cm, nadam se da je to dovoljno.
I jel mora baš tapetarski konac ili ima i drugih tako izdržljivih ako ne nađem? Za debljinu isto ne znam dal pasuje, videću u radnji... na bagatovoj jadranki ću da šijem, baba mi kaže da je maksimalna debljina konca 40.
  • 0

#107 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 July 2013 - 11:15 AM

Gadjan: radnja ''Derma'' u Kralja Petra (ima svačega) i ''YU Sorbon'' (i ima i nema-kako kad) u Bulevaru malo iznad Djeram pijace (preko puta).
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#108 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 15 July 2013 - 03:14 PM

Gadjan ,
Ovako.Pustio sam ti poruku u sanduce a sad vidim da si ovde postavio pitanja.
Prvo ,Jako je vazno da nadjes odgovarajuci materijal.Iskren da budem kad ste mi predlozili soteks ja sam u jednoj tapetarskoj ranji pitao da li ga imaju.Doneli su mi materijal koji je bio jako los tj bio je samo istkan i potpuno isti i sa jedn i sa druge strane.Materijal koji sam ja koristio ima tkanje za gorne a sa donje je gumiran.Deluje jace,cini se da tesko proputsa vodu, stvarno sam zadovoljan.Oni sigurno imaju neki koji ce ti odgovarati.Poigraj se malo sa parcetom materijala,vidi kako se ponasa kad se savije,napravi neki oblik od njega.
Rajfislusi - Napisao sam ti u poruci koliko je vazno da budu dobri.Meni su dimenzija , oko 36 cm sa strane i 107 cm odozgo.Slobodno trazi i kupi kvalitetne rajfisluse na metar.Ja sam cini mi se uzo oko 2,5 metra i ostallo mi je.Razunas ovako , izmeris ukupno koliko ti treba i na svaku ivicu dodajes po santimetar dva tri i toliko bude visak.Ako ih pravis isto ili slicno onako kako sam ja onda ovako.Sa strane rajfislusi moraju da idu celom duzinom da bi mogao da stavljas stvari unutra.Moze par santimetra manje ali ne vise od toga.Odozgo moze i po 15 cm manje.Onda ti se ne otvaraju sve tri strane cetvorogula vec jedna i ova dve do pola ali opet mozes da guras stvari unutra.
Debljina i vrsta konca -Tapetarskim cini mi se neces moci.Ne znam kakva je to masina ali mislim da je tapetarski predebeo za nju.Ja sam ti napisao da sam radio obicnim debljim ali ne predebelim i nista mi se ne odvaja.Bolje je cini mi se obicni proci dva put gde treba nego da pucaju igle i da masina nece da radi.O tome porazgovaraj sa nekim ko je sio ili ko ce ti siti bisage.
Aj pa pisi sta se desava ,
I da , aj sad ja malo da trazim slike ,
Znaci , fotkaj !!!
Pozz
  • 0

#109 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 July 2013 - 04:54 PM

Hvala vam ljudi.
Pozamanterija sam našao u užem centru nekoliko tako da je to rešeno, nabavka neće biti problem.
Naravno obići ću sve pa videti šta imaju. Zato i idem lično da mogu da vidim i opipam pre kupovine, posebno materijal i cibzare.
Imam tu neki ranac, materijal je baš tako plastificiran-gumiran s unutrašnje strane a sa spoljne standardno tkan, sintetika neka. Nije naročito debeo materijal a ipak i kad je ranac prazan drži neki oblik, nije ko kesa. Šavovi i kroj mu daju oblik. Ako taj šoteks bude takav, ja zadovoljan. Tako je i opisan na linku koji sam kačio, samo piše da mora da se stavlja duplo, to me malo zabrinjava. Ne znam da li misle samo na šavove i ojačanja ili komplet...
  • 0

#110 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 15 July 2013 - 07:53 PM

Ako taj šoteks bude takav, ja zadovoljan. Tako je i opisan na linku koji sam kačio, samo piše da mora da se stavlja duplo, to me malo zabrinjava. Ne znam da li misle samo na šavove i ojačanja ili komplet...


Nema stavljanja duplo.To bi bilo tesko za rad,nepotrebno i u nekim fazama skoro nemoguce probiti iglom.Videces , negde kad budes savijao neke delove ces morati iglom kroz cetri i vise sloja materijala odjednom.Moras polako i rukom.Pozz
  • 0

#111 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 July 2013 - 08:58 PM

Nemoj šoteks na duplo jer će gumirani deo češati o onaj istkani deo i brzo će se oljuštiti (imao sam zimske kamašne od šoteksa-podneo je prilično dobro 2 penjanja po dubokom snegu i jedan 12-časovni maraton po Homolju...oštećen jeste ali još može da se koristi).
Ja san uzeo šoteks još pre 2 meseca ali sam nešto stao,tj. nisam još ni počeo. Nadam se da hoću uskoro s tim što ću verovatni ići na varijantu leve i desne bisage na kuku umesto spojenih bisaga koje se prebacuju preko prtljažnika.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#112 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 July 2013 - 10:10 PM

Da, i ja bih na kuku da budu sve torbe pojedinačno, samo prvo da pogledam u nekoj radnji pa da prekopiram dizajn i kroj :)
  • 0

#113 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 23 July 2013 - 06:03 PM

Na žalost nisam uspeo sve da nabavim, još me i mašine nešto zezaju... pa je projekat pod znakom pitanja, prekasno sam krenuo u nabavku i postavio-proverio mašine. Imam bagat jadranku i slavicu ali prva će izgleda morati u servis a druga baš i nije za takve materijale... valjda će moći nekako da se uradi.

Obišao sam u BG nekoliko pozamaterija od kojih dve više ne postoje, samo sam gubio vreme. U svima sličan asortiman, isti loši i jeftini cibzari na metar u koje iz petnih zžla jedva uspevam da uvučem klizač a kamo li da rade kako treba. Metalne nemaju duže od metar a i mnogo su skupi. Ima baba tu raznih solidnih ali ne odgovaraju boje, videću nešto da iskombinujem, ili prekrijem. Rešiću to već ili nabaviti druge.

Nego, ako neko zna ima li u Novom Sadu negde reflektivnih (svetloodbojnih) trakica? Drugar mi je tamo pa bi mogao za par dana da donese. U BG sam bio u uradi sam i budala zaboravih to da pitam, a pre bi imali tamo nego u pozamaterijama gde samo odmahuju glavom.
I može li to naknadno da se doda-našije a da liči na nešto?

Šoteksa sam uzeo crnog 2.5m i deluje mi ok, plastificiran je na naličju.
  • 0

#114 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 23 July 2013 - 07:07 PM

Ako ne možeš naći reflektujuće trake iste možeš skinuti sa prsluka koji je kod kineza oko 200din.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#115 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 23 July 2013 - 10:28 PM

Ako ne možeš naći reflektujuće trake iste možeš skinuti sa prsluka koji je kod kineza oko 200din.


Reflektujuce trake ja nisam mogao da nadjem pa sam kupio kineski refletujuci prsluk.Imaces za puno traka.Savet - Ako hoces traku sirine recimo 3 cm ti iseci traku sirine 7 cm , savi je na po 3 cm , onaj jedan santimetar savi unutra da se nigde ne resa.Dobices traku uptrebljive debljine sa kojom lepo moze da se radi tj ne resa se.Traka sa prsluka u jednom sloju je pretanka.

Sto se rajfislusa tice - Samo nemoj jetine da stavljas.Ne ide da ti zbog njih propadne projekat pa ako zelis ja cu ti kupiti i poslati iz Nisa.Ovde ima dobrih na metar.Gledacu da postarina bude sto manja.Samo mi napisi koliko ti treba , ja cu ti javiti kakve imaju pa ako si zainteresovan da uzimam.Stvarno mi nije tesko.

Cini mi se da ce rad sa masinom da bude jedini problem koji moras da resis.Da si u Nisu iskrojene delove bih ti usio ja ali nisi tako da ces morati da sredis bar jednu masinu za rad.Najbolje sto jacu.Ako masina bude imala cik cak ustedeces vreme oko paspuliranja tj mozes cik cakom.Nece ti trebati paspul trake u tom slucaju.Bilo bi lepo da sredis masinu.Stalno se u kuci javlja potreba za njom , stvarno je korisna.

Palo mi je i ovo na pamet.Kod nas u Nisu te dobre rejfisluse na metar imaju radnje koje prodaju mebl stofove jer se oni cesto koriste pri tapaciranju a moraju da budu jaki tj metalni zato sto su na namestaju i trpe naprezanje.

aj sredjuj masinu , ne brini za sitnice , vazno da si materijal kupio.Bilo bi lepo da ga slikas u makro modu i obicno da ga vidimo...
  • 0

#116 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 23 July 2013 - 10:40 PM

I može li to naknadno da se doda-našije a da liči na nešto?


Ne mozes da preskaces faze a da to lici na nesto.Nisi napisao gde bi stajale trakice.Ako ih recimo zelis na zadnjem dzepu za flasicu kao ja a usijes dzep , kako da cele bisage gurnes pod masinu posle i sijes , nemoguce.
Doduse sve moze ako promenis plan.Ja kad bih morao da usijem trakice na kraju negde ja bih na zeljeno mesto bas koliko bi one bile siroke usio jednu stranu cicak trake a drugu kasnije na reflektujuce trakice i samo zalepio cicak.Moze recimo tako.

eeee , ostalo je meni vise od pola prsluka.Dacu ti ja.Mogu sa rajfislusima da ti posaljem.Mogu i trakice da ti napravim.Samo mi kazi sirinu i koliko duga traka da bude pa ti seci posle.

pozz
  • 0

#117 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 24 July 2013 - 12:39 AM

Evo i mene, pa da odgovorim redom :)

Hvala za savete i ponudu, ali ne treba ništa da se cimaš da šalješ za sad, sve se to da nabaviti samo ne ide baš tako jednostavno kao što sam planirao. Ja sam zamišljao kad uđeš u samo jednu a kamo li nekoliko pozamanterija da tu ima svega živog u svim dužinama, bojama i kvalitetima...

Trakice sam tako i mislio da ne ide dodavanje kasnije, čak mi je i palo na pamet upravo to s čičkom što si napisao ali ipak ću radije da napravim od prsluka. Imam kineske radnje čak i ovde na selu. Pitao sam reko čisto možda neko zna baš gde ima u NS pa da mi ortak donese, neko je pominjao na ovoj temi ranije da ima baš trakice da se nađu pa reko ako su lepše i bele onda bolje to, onako kao što imam recimo na torbici, jakni i windstoper prsluku to mi se više sviđa od tih žutih prsluka.

Rasferšluse ću još da vidim u NS ili u Vršcu pošto idem u subotu, vidim ima i tamo par radnji upravo sa mebl štofovima.
Ja kolko vidim nije problem što su plastični nego što su krš, ili ja ne umem da uvučem klizač kako treba :) samo se iznerviram. Da ima tako dugačkih radije bih uzeo gotove nego na metar... A svi koje imam po kući na odeći i torbama su plastični i rade perfektno godinama, tako da neću se buniti ni da budu plastični samo da rade.

Mašine će da se srede obe, nema tu dileme, skinuo sam bagatova uputstva za obe pa planiram da naučim bar osnovni rad s njima, da umem da proštepam sebi ponešto jer često zatreba.
Jedna već radi samo nisam još probao kroz šoteks kako će ići. Mislim da nema cik cak ali nema veze, paspuliraće se šta treba.
Ovu drugu Jadranku baka dobila na poklon pre par godina navodno nova nekorišćena i nismo proveravali, samo kupili što je falilo, neko kućište, špulnicu, igle... i sad kad smo je postavili n2:0002trtum3 :) igla radi radi pa stane, a točak konstanto okreće. Ali nema veze, ima bagatovih servisa i u BG i NS, samo to tek kad budem opet išao kolima.

Slikaću materijal za koji dan kad dođe ortak (nemam aparat), a i taj njegov je neki star nema makro :mrgreen:
Uglavnom vidim ti šoteksi nisu svi isti, u yu sorbonu sam video drugačiji, još jeftiniji samo 250din ali mi se nije dopao, čini mi se da je za nijansu tanji i tako što kažeš samo istkan s obe strane, ili ako je impregniran onda je to jako slabo - neprimetno.
  • 0

#118 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 25 July 2013 - 08:48 AM

Ja bih trebao da započnem izradu danas ili sutra. Idem na varijantu bez rajsfešlusa...kopiraću crosso bisage sa rolo zatvaranjem.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#119 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 25 July 2013 - 09:21 AM

Puno srece momci !!! =D>

Drago mi je da nisam jedina krojacica okolo

Pozz
  • 0

#120 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Posted 25 July 2013 - 10:03 AM

Puno srece momci !!! =D>

Drago mi je da nisam jedina krojacica okolo

Pozz



Hehe,ja nisam krojač(ica) :mrgreen: ...moje ženče je šnajderka po struci =D>
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users