Jump to content


Fotografije

Izbor odeće


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
646 odgovora na ovu temu

#401 Guglisha

Guglisha
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 12 November 2017 - 05:45 PM

Dobar dan forumasi,

 

Potpuno sam se zarazio pedalanjem i ne bih voleo da prekinem sada kada krenu kise i hladnije vreme.

 

Procitao sam sta ste pisali, ali ovde su uglavnom saveti za bicikliste koji voze velike razdaljine.

 

Interesuje me da li neko moze da me posavetuje kako se obuci za VOZNJU DO POSLA.

 

Voznja traje oko pola sata po beogradskim ulicama. Poenta je da se uz sto manje presvlacenja ostane u nekoj varijanti farmerke duks/kosulja.

 

Drugi stvar koja me buni je udisanje hladnog vazduha. Da li preporucujete balaklave, bandane i salove?

 

Hvala unapred na odgovoru.


  • 0

#402 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 November 2017 - 05:54 PM

Pisao sam odeći za zimsko i kišno bicikliranje ovde, pa vidi gde se pronalaziš:

 

http://www.bikegreml...o-bicikliranje/

 

Za ostale vremenske uslove, pogotovo ako je vožnja do pola sata, još ako je bez uspona i većih napora da se ide brzo, trebalo bi da ti praktično svaka odeća radi posao. Farke i duks su idealni, mada može i u odelu.

 

Svakako bi bilo dobro da bajs ima blatobrane. I gledaj da ti je malo hladno kad počinješ vožnju, inače posle bude baš pretoplo. Naravno, topliju odeću spakuj u ranac, za situacije kad nisi zagrejan. Ranac na pak tregeru pozadi sprečava znojava leđa.

 

Jedino zaista neprijatno vreme za vožnju je kada je i hladno i pada kiša. Tada je, barem meni, najbolje pomiriti se sa tim da ćeš biti skroz mokar i poneti suvu presvlaku. Za 15-20 minuta planinarske čizme rešavaju problem stopala, mada nije loše (pogotovo za dužu vožnju) zaštekati na poslu suve cipele/patike.

 

Nepromočive bisage (ja sam uzeo Ortlieb) su super jer ne misliš hoće kesa za odeću propustiti na pljusku, hoće se ranac previše natopiti i sl.

 

Uglavnom, pročitaj link, kreni da eksperimentišeš, sam ćeš za sebe brzo otkriti šta tebi najviše odgovara. Ako treba bilo kakva pomoć, savet - pitaj slobodno. Inače vozim bajs 365 dana u godini, praktično svaki dan i praktično sve obavljam bajsom, tako da imam nekog iskustva, pogotovo sa kuća-posao-pijaca kombinacijama - probao sam sve živo. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#403 Guglisha

Guglisha
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 12 November 2017 - 06:03 PM

Citao sam vec ovaj tekst. Odlican je.

 

Sve je to meni nekako bilo logicno dok sam citao, ali evo prehladio sam se drugi put, a zima jos nije ni krenula :)

 

Kupio sam blatobrane i kacigu.

 

Posto mi vetar i inace bas smeta i ne volim ga probao sam balaklave u prodavnici firme Northwave. Nisam mogao da disem pod njima ni taj minut dok sam ih probao, pa zato ih nisam ni kupio.

 

Ako bih krenuo bez jakne da vozim, cinjenica je da bih se zagrejao do posla, ali bi mi onda ona trebala u slucaju da odem po rucak ili izadjem nesto da zavrsim. U rancu uvek ponesem majicu za presvlacenje.

 

Hvala u svakom slucaju, ali definitivno moracu jos da isprobavam dok ne nadjem dobitnu kombinaciju


  • 0

#404 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 12 November 2017 - 06:19 PM

Zimi nije problem hladnoca, najveci problem je znojenje.

Znaci zastiti stopala, ruke i usi od vetra a trup obuci tako da se sto manje oznojis.


  • 3

#405 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 November 2017 - 06:41 PM

Citao sam vec ovaj tekst. Odlican je.

 

Sve je to meni nekako bilo logicno dok sam citao, ali evo prehladio sam se drugi put, a zima jos nije ni krenula :)

 

Kupio sam blatobrane i kacigu.

 

Posto mi vetar i inace bas smeta i ne volim ga probao sam balaklave u prodavnici firme Northwave. Nisam mogao da disem pod njima ni taj minut dok sam ih probao, pa zato ih nisam ni kupio.

 

Ako bih krenuo bez jakne da vozim, cinjenica je da bih se zagrejao do posla, ali bi mi onda ona trebala u slucaju da odem po rucak ili izadjem nesto da zavrsim. U rancu uvek ponesem majicu za presvlacenje.

 

Hvala u svakom slucaju, ali definitivno moracu jos da isprobavam dok ne nadjem dobitnu kombinaciju

 

Jakna može biti u rancu dok se vozi. Prsluk je dobra stvar - ne skuvaš se, a ne produva vetar grudi.

 

Za lice/nos, ima tanjih pamučnih marama koje su kao tuba - navlače se preko glave, bez motanja. Kroz njih se nešto lakše diše. Ima i zaštita za lice sa otvorima za nos i usta.

 

Za sinuse i oči, meni su skijaške naočare dobre kad zahladi - mada po ovakvom vremenu mom organizmu ne treba još uvek ništa ni preko usta & nosa ni dodatna zaštita za sinuse.

 

Ja kacigu ne nosim praktično nikad, glavu grejem trakom (pokriva čelo i uši), dodam kapu preko toga ako je hlano i na temenu (ili stavim kapu bez trake - zavisi od temperature i vetra). Kapuljača je isto praktična, mada onda obično stavim kačket ispod - da je šilt kačketa drži i sprečava spadanje iste preko očiju.

Sa kacigom je to malo komplikovanije, ali ima navlaka za kacigu koje štite od vetra - ima i zimskih, zatvorenijih kaciga.


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#406 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 13 November 2017 - 01:08 AM

Aktivni ves No.1 na listi, bude ti toplo, a ne budes mokar posle. Moze da se nosi ispod kosulje i pantlona i ne smeta.


  • 0

#407 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 13 November 2017 - 09:38 AM

Ja sam zastitu stopala podigao na visi nivo(jer pravi biciklista zna da su ona najveci problem). kakve kamasne kakvi bakraci. Kupio ja u jednom vojnom otpadu vojne termo cizme fox ,koje su deklarisane na -18 stepeni ali na biciklu to ne vazi,jer ako vozis na 0stepeni pet, sest sati nema obuce na svetu koja moze da ti zastite stopala od smrzavanja.Ali rade posao. Znaci ove godine u januaru nocu kada se temp ponekad spustala na -16 a u proseku -10 vozio sam svakodnevno nocu po 32km radile su posao ali vec zadnjih 10 km osetio sam debelu hladnocu u nogama.INace sto kazu za ostale delove tela za oblacenje, vazi, ali niko ne naglasava da brzinski rekordi n2:cool2  se postavljaju leti, a zimi vozis umereno da se sto manje znojis,

 

KAciga obavezna (jer nikad ne znas kad mozes da padnes)i potkapa a rukavice najbolje one kod kojih su prsti zajedno.


  • 0

#408 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 November 2017 - 09:42 AM

Ja sam zastitu stopala podigao na visi nivo(jer pravi biciklista zna da su ona najveci problem). kakve kamasne kakvi bakraci. Kupio ja u jednom vojnom otpadu vojne termo cizme fox ,koje su deklarisane na -18 stepeni ali na biciklu to ne vazi,jer ako vozis na 0stepeni pet, sest sati nema obuce na svetu koja moze da ti zastite stopala od smrzavanja.Ali rade posao. Znaci ove godine u januaru nocu kada se temp ponekad spustala na -16 a u proseku -10 vozio sam svakodnevno nocu po 32km radile su posao ali vec zadnjih 10 km osetio sam debelu hladnocu u nogama.INace sto kazu za ostale delove tela za oblacenje, vazi, ali niko ne naglasava da brzinski rekordi n2:cool2  se postavljaju leti, a zimi vozis umereno da se sto manje znojis,

 

KAciga obavezna (jer nikad ne znas kad mozes da padnes)i potkapa a rukavice najbolje one kod kojih su prsti zajedno.

 

Ne bih se složio s konstatacijom da je kaciga obavezna, pogotovo za vožnju do posla, ali to je posebna tema.

 

Za obuću - specifikacija je za pešačenje, na biciklu vetar šiba puno brže i više po nogama, nego prilikom hoda tako da definitivno - tu je i meni najveći problem. Vunene čarape i planinarske čizme kada je minus - ništa drugo ne pomaže.

 

Što se vožnje tiče - meni je znojenje velik problem, ali ima ludaka koji i po hladnijem vremenu voze baš treninge. Tada je jedan od većih problema spust nakon uspona - još ako čovek ima takav metabolizam da se puno znoji - mora veoma dobar aktivan veš, komplet oprema uopšte, uz presvlačenje na vrhu uspona.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#409 clapton

clapton
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts

Postavljeno 13 November 2017 - 12:00 PM

Zašto ne stavite alu foliju na prednji dio stopala?
  • 0

#410 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 November 2017 - 01:18 PM

Za posao - ista obuća koju bi obuo da pada kiša/sneg, a ti na posao krenuo busom.

Pantalone bilo koje a opciono ispod neke sintetičke/ski helanke. Mada ima pingvina kojima ni to ne treba.

Na zmijsko telo sintetička podmajica. Preko toga bilo koja poslovna 'šulja ili šta već nosiš.

Jakna - bilo koja. Samo da te ne probiVa vetar.

Ski rukavice, ako je baš baš hladno.

Naočare.

Traka za čelo (kapa ako si proćelav).

Šal preko usta ako ti baš treba

A šal oko vrata obavezno - meni je to najviše značilo na putu do posla bajsom

 

Za tih pola sata vožnje ne treba ti neko ludilo od garderobe.

 

Fakat, za duge vožnje (3-4 ili više sati) po prilično hladnom vremenu ništa mi ne radi stvar kao vunene čarape + planinarske cipele, ali do posla to je overkill.


  • 1
Today is always here.
Tomorrow, never.

#411 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 13 November 2017 - 01:29 PM

Ja sam išao i po minusu bajsom na posao tih pola sata. Telo ti tokom pedalanja veća za koji minut proizvodi dovoljno toplote da ti nije zima (od ono malo zime u startu niko nije umro nikad), tako da je tu glavno izbalansirati brzinu, da se ne oznojiš i ne smrzneš. Dobro zaštiti glavu, vrat i šake (neke gušće vunene rukavice su skroz ok, samo da dišu a da ne bije baš vetar kao lud kroz njih), a komotne zimske cipele će te glatko držati tih pola sata. Nikakva ti svemirska oprema ne treba.


  • 0

#412 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1403 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 November 2017 - 01:30 PM

Ja sam shvatio da je najmanja gnjavaza jednostavno se presvuci na poslu, tako da u kancelariji drzim jedan komplet odece u koji se presvucem kada dodjem ujutru. Svaka druga varijanta mi znaci da mi nije sasvim prijatno ni na poslu ni u voznji.


  • 0

#413 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 November 2017 - 01:44 PM

Ja sam shvatio da je najmanja gnjavaza jednostavno se presvuci na poslu, tako da u kancelariji drzim jedan komplet odece u koji se presvucem kada dodjem ujutru. Svaka druga varijanta mi znaci da mi nije sasvim prijatno ni na poslu ni u voznji.

 

Ja sam godinama putovao preko 10 km do posla (po ravnici, doduše) - cele godine, svaki dan. Veće mi je cimanje bilo presvlačiti se na poslu. Kad je baš minus, a idem u neko ludo vreme (tipa zorom, ili kasno noću), onda planinarske cipele i vunene čarape ispod, inače nije ni to potrebno. Sve ostalo - "civilna odeća" - tipa majica, duks, farke, eventualno ispod neke hula-hopke, kad je  baš minus (kao i ski naočare). Aktivan veš je isto zgodan - barem gore - umesto potkošulje.

 

Jedino kada pada jača kiša - skontao sam da mi je lakše skroz se presvući, nego doći nepokisnut, ali mokar od znoja ispod nepromočive jakne. Čak ni one kao "aktivne" za moj metabolizam nisu pomagale.

 

U principu, opet iz "ravničarskog" iskustva (kao i planinskog, ali do posla sve nizbrdo, pa u povratku mi bude sve jedno :) ): do 5 km možeš kako hoćeš. Pretoplo, ili nedovoljno obučen - stigne se opušteno. Čak ni kiša nije problem ako nije baš pljusak - ne mora presvlačenje

 

Od 6 do 12 km - treba zaštititi šake, oči, uši (grlo ko je osetljiv) i stopala (koliko je ko već zimogrožljiv) i malo povesti računa da se bude slojevito obučen, jer se u protivnom preznojiš, pa posle smrzneš.

 

Preko 12 km - tu već imaš dovoljno vremena da u punoj snazi osetiš elemente. Ako je leto - ko se znoji, oznojaće se čak i uz laganiju vožnju. Ko je zimogrožljiv - zimi mora baš voditi računa - da utrefi balans između pretoplog (znoj, pa leđenje) i prehladnog (da bude produvan/a). Ja nisam zimogrožljiv, pa opet pri dužoj vožnji na većem minusu budu ledeni prsti na nogama čak i u planinarskim cipelama - morao sam vunene čarape oblačiti.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#414 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 November 2017 - 01:49 PM

Mozemo se mi savetovati od jutra do sutra, kad svako sebi nadje najbolje resenje.


  • 2

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#415 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1403 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 November 2017 - 02:03 PM

Al' moje je najboljije.


  • 2

#416 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 November 2017 - 02:04 PM

Al' moje je najboljije.

 

Utata :D


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#417 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 November 2017 - 03:06 PM

Mozemo se mi savetovati od jutra do sutra, kad svako sebi nadje najbolje resenje.

 

Upravo tako - svi saveti su više okvirni - kao smernice. Ubedljivo je najbolje krenuti u jesen, ili proleće, kad je temperatura umerena, pa vremenom videti šta čoveku odgovara. Kako zahlađuje (otopljava), tako se iz dana u dan isprobavaju kombinacije, dok se ne utrefi.

 

Jednom kad prođeš ciklus leto-zima, onda znaš otprilike šta tebi za tvoju vožnju najviše odgovara.

 

Pored Dunava sam naučio da više obraćam pažnju na smer & intenzitet vetra, nego na samu temperaturu, pa i padavine.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#418 asdarko

asdarko
  • Members
  • PipPipPip
  • 107 posts

Postavljeno 13 November 2017 - 03:36 PM

Auuuu, sta cu sve da procitam... vojnicke cizme sa otpada, alu folija za prste na nogama, vunene carape, jos samo fale suknene pantalone, krzneni gunj i vlaška krznena kapa.
Da li se vi opremate za čuvanje ovaca ili za biciklizam?


 

Zasto ne vuna?  Ja npr mogu da prenesem iskustva iz ribolova, kad na  temperaturi ispod nule celi dan budes u vodi, jedan dan koristim https://www.simmsfis...c-sock-f17.html  , a drugi dan carape od ciste vune do kolena. Nista vise mi nisu hladne noge sa cistom vunom.

Samo estetika, a ako se gleda iz prakticnih razloga vuna je odlicna. Naravno postoje puno proizvodjaca koji nude i za 1000 din opciju sa npr 75% vune, pa u mom slucaju njih koristim, a ne cistu vunu, ali ne bih  potcenjivao klasicne vunene carape.


  • 0

#419 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 November 2017 - 03:54 PM

Zasto ne vuna?  Ja npr mogu da prenesem iskustva iz ribolova, kad na  temperaturi ispod nule celi dan budes u vodi, jedan dan koristim https://www.simmsfis...c-sock-f17.html  , a drugi dan carape od ciste vune do kolena. Nista vise mi nisu hladne noge sa cistom vunom.

Samo estetika, a ako se gleda iz prakticnih razloga vuna je odlicna. Naravno postoje puno proizvodjaca koji nude i za 1000 din opciju sa npr 75% vune, pa u mom slucaju njih koristim, a ne cistu vunu, ali ne bih  potcenjivao klasicne vunene carape.

 

Vuna je jedan od retkih materijala koji prilično dobro izoluje čak i kada je mokar.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#420 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 November 2017 - 04:08 PM

Samo pastrmka i lipljan radi na vunu, ali tradicionalnu :) (pastrmka cak i moze da se uhvati na vunu, ali stvarno, http://www.fish4flie...Pupa/Killer-Bug )

 

https://merinoworld....sta-merino-vuna   Prijatelj mi je skoro ovo preporucio .

 

VIdi ko bi reko` na vunu...

E hvala za link za carape. Tako nesto sam trazio al sve neki falsevi.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika