Jump to content


Fotografije

SEDIŠTE - kako pronaći odgovarajuće ???


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
1391 odgovora na ovu temu

#1181 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 March 2021 - 11:40 AM

Ček bre polako :D ma ja bih ga vozio baš me briga za izgled (mada izgleda glupo i dečije) da je stvarno udobno i da ne puca. Na reklami deluje baš elastično. Inače pročitah negde da za originalno od 80 eur Tioga savetuje zamenu sedla jednom godišnje :? hmm.

Problem je što ja ne znam za neko iole laganije drumsko sedište (do oko 200 grama) a da je udobno. Koja su to jednako lagana (oko 150g) a udobna i da izgledaju normalnije :) meni sve to tvrdo kao kamen. :D Nisam ih puno probao ali već sad i po izgledu znam da ocenim da će mi biti pretvrdo xD mora da ima dosta ispune, tapacirung ili da fleksa onako baš dosta.

Jednu karbon kopiju s alija sam sačuvao iako ne mogu da sedim na tome duže od 20-30 km.

Vozim najteže staro sedlo od preko 300g jer je udobnost daleko važnija od težine, džabe neko lagano kad te ubijaju koske na vožnji i samo razmišljaš o tome, mučenje. Ovo milina, bez obzira koliko vozio dođem kući nema nikakvih posledica ni bolova, kao da nisam ni sedeo toliko sati u sedlu, e to se traži.


  • 0

#1182 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 06 March 2021 - 12:17 PM

,
Vozim najteže staro sedlo od preko 300g jer je udobnost daleko važnija od težine, džabe neko lagano kad te ubijaju koske na vožnji i samo razmišljaš o tome, mučenje. Ovo milina, bez obzira koliko vozio dođem kući nema nikakvih posledica ni bolova, kao da nisam ni sedeo toliko sati u sedlu, e to se traži.


Sam si sebi dao odgovor na pitanje. Ako već imaš sedlo koje ti odgovara u toj meri u kojoj si to napisao, mislim da nema apsolutno nikakve potrebe tražiti bilo kakvo drugo sedlo i žrtvovati udobnost i eventualne zdravstvene probleme zarad 150 grama manje na biciklu. Jednostavno ne treba popravljati ono što nije pokvareno, ili što bi u našem narodu rekli, ne češi se tamo gde te ne svrbi. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1183 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 March 2021 - 01:32 PM

Ma da ali nije sigurno to jedino udobno (za mene) sedlo koje postoji..

Voze ljudi na onim žilet sedištima svakodnevno, i duge vožnje ne žale se, znači moguće je. Tako da sigurno postoji i neka sredina. I mislim da nije za udobnost baš neophodno da bude tako masivno kao ovo moje, verovatno je dovoljno da na ključnom mestu bude elastično i da se pogodi oblik, krivina, udubljenje ili rupa. Ovo moje i nije drumsko sedlo nego neko low budget pa i odudara od bajsa, recimo još nisam probao neko fizik arione ili tako nešto. Sele Italia neko samo na kratko, bilo mi malo tvrđe za moj ukus, ne verujem da bi mi odgovaralo za duge vožnje, mada ih ima raznih. Čisto karbonska su mi kao kamen, poručio sam sad još jedno sa ebay koje je hvaljeno da je udobno i ima taj flex. Aliante S mi je dosta dobro ali mi se ipak ne sviđa oblik, zaobljeno a nema udubljenje ili rupu pa me na sredini pritiska, to sedlo da ima rupu bilo bi savršeno. Itd


  • 0

#1184 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 06 March 2021 - 02:18 PM

baš me briga za izgled (mada izgleda glupo i dečije) da je stvarno udobno i da ne puca. Na reklami deluje baš elastično.
 

Sasvim je pristojno dizajnirano, i jeste udobno, ali traje dve vožnje. Ne uzimaj, bar ne to sa Alija :)


  • 2
Homesick for a place you've never been...

#1185 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 March 2021 - 02:23 PM

Da, baš tako sam i mislio. Košta 7 dolara.. logično.


  • 0

#1186 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 06 March 2021 - 03:01 PM

Ako ti treba tapacirano onda težinu ne možeš izbeći. Meni je tvrđe sedlo udobnije od mekanog za duge vožnje, a takva su standardno oko 200 grama uz pristojnu cenu.
  • 0

#1187 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 06 March 2021 - 04:31 PM

Nije toliko loše posebno za tople dane.Dobra ventilacija.I neće da se raspadne za par vožnji iako košta par evra.Kolega ima isto i vozi ga par godina na MTB-u.Meni je onaj kljun malo smetao pa sam ga vozio par stotina km i to je to.Fizik Airone je zakon za drunmaša


  • 0

#1188 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 06 March 2021 - 06:27 PM

Ja se kunem u SQ Lab, one uže verzije za drumske i mtb bicikle pa još ako su active milina. Sa tim sedlom, nebitno koliko dugo nisam vozio bajs tokom zime, ne treba nikakav period navikavanja. Samo sednem na bajs i daleko ranije će noge izdati pre nego što doope krene da se žali....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1189 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 19 June 2021 - 08:38 PM

Volim uža sedišta ali mi je odbojna pomisao na gel / uloške za vožnju bilo kao donji veš, bilo u bermudama/biciklistička (iz tog razloga nikada nisam ni probao iste) . Za svaku kilometražu preko 35km, dope mi otpadne, osećam bol u kostima dan, dva posle vožnje. Probao sam do sada tri "low cost" sedišta. Da li neko od vas prelazi duže vožnje bez dodatne "intimne opreme". Konkretno, da li se isplati kupiti sic tipa SQ lab ili tako nešto i nadati se da će problem biti rešen. I da znam da je izbor sica jako individualna stvar. By the way, razmak između sedalnih kosti mi je 11,5-12 cm, 188cm, 88kg. HvalaIMG_20201024_165909.jpg IMG_20201024_170042.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#1190 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 June 2021 - 09:27 PM

Ne znam zbog čega ti je odbojna pomisao na gaće sa uloškom? To je kao kad bi se fudbaler gadio toga da obuje kopačke. Nema nikakvog smisla zar ne.

Biciklističke gaće sa uloškom su zapravo dizajnirane tako da zbog svog uloška adekvatne tvrdoće ublaže pritisak baš na te sedalne kosti na koje se ti žališ (u kombinaciji sa odgovarajućim sicem) a i takođe jako bitna funkcija tih gaća je da odagnaju problem trenja između garderobe, kože i sica jer imaju šavove na mestima gde to biciklisti ne smeta pri pedalanju.

Problem koji ti imaš je baš radikalan. Ne bi trebalo da imaš skoro nikakav problem pri vožnji bicikla do nekih sat i po vremena vožnje bez obzira da li imaš ili nemaš bici gaće. Ukratko rečeno ovaj sic ti totalno ne odgovara.

Ne mogu da odredim sa slike ali pretpostavljam da je taj sic premekan, odnosno da ti je udoban na početku ali da ti posle brzo potonu sedalne kosti u sic i naslanjaju se na plastiku i žuljaju. Možda ti zvuči kontradiktorno ali ne bi bilo loše da pokušaš sa sicem koji je umereno do ummereno veće tvrdoće jer iako na početku ne deluje preudobno, zbog njegove tvrdoće oblik mu se pod pritiskom težine tvog tela neće menjati u toku vožnje i manje ćes se nažuljati.

S obzirom na tvoj tip bicikla, preporučio bih ti sic tipa Selle Royal seta, selle royal Supra ili Suez, Selle Royal Vento. Ne uzimaj sic širi od 15 centimetara i trebalo bi da bude osetno bolje nego što je sada.
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1191 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 19 June 2021 - 10:17 PM

Ja nisam "profi amater" i vožnju bajsom ubacujem kao kao način da nađem trunku zadovoljstva u obavezama koje su mnogobrojne. Na žalost ne mogu tome da se posvetim ni kao hobi jer nemam slobodnog vremena. Mića (Solun) I njegovo vreme mi je nedostižno na isti način kao i Bill Gates I njegove pare. Zato mi je uložak, helanke, 100 grama lakši menjač itd malo neprirodan. Ulazim u Banku u kojoj radim, vozim kroz selo vikendom (imam plantažu lešnika) I svi me gledaju ko da sam pao smarsa (imam jedne helanke za trčanje koje obilato koristim). Čak i žena gunđa (pretpostavljam zato što mi helanke bolje stoje) . Sa druge strane, sve više koristim bajs i 55-60km dnevno više nije neka eksluziva. Probaću sa Sele Royal Vientom, dostupan je trenutno, hvala na preporuci

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#1192 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 June 2021 - 12:13 AM

Osim biciklističkih šorceva koji liče na helanke, postoje i širi modeli (vode se kao namenjeni za MTB), a postoje i gaće sa uloškom preko kojih obučeš običan šorc ili trenerku (samo da nisu široke nogavice, da ne češu lanac). Mada je uski šorc od likre najbolji što se tiče udobnosti - najbolje drži uložak na mestu
  • 0

#1193 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 11:39 AM

Ja nisam "profi amater" i vožnju bajsom ubacujem kao kao način da nađem trunku zadovoljstva u obavezama koje su mnogobrojne. Na žalost ne mogu tome da se posvetim ni kao hobi jer nemam slobodnog vremena. Mića (Solun) I njegovo vreme mi je nedostižno na isti način kao i Bill Gates I njegove pare. Zato mi je uložak, helanke, 100 grama lakši menjač itd malo neprirodan. Ulazim u Banku u kojoj radim, vozim kroz selo vikendom (imam plantažu lešnika) I svi me gledaju ko da sam pao smarsa (imam jedne helanke za trčanje koje obilato koristim). Čak i žena gunđa (pretpostavljam zato što mi helanke bolje stoje) . Sa druge strane, sve više koristim bajs i 55-60km dnevno više nije neka eksluziva. Probaću sa Sele Royal Vientom, dostupan je trenutno, hvala na preporuci

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Ne moraš biti "profi amater" da bi koristio gaće sa uloškom. Naravno da te razumem da se osećaš glupo da utegneš u likru koja je pripijena uz nogu, bez donjeg veša, da se u tome šetaš ceo dan i da te ljudi shvataju ozbiljno. Ni ja ne nosim stalno bici gaće, štaviše samo i isključivo kad idem na dužu sportsku vožnju gde se neću mnogo zadržavati na usputnim lokacijama, nego isključivo voziti bajs. Međutim ako tvoja neka dnevna ruta podrazumeva veću kilometražu, tipa više do 50 km, kao što rekoše kolege iznad, postoje ti mtb šorcevi koji su široki i izlgedaju kao svaki drugi šorc, a ispod imaju taj uložak koji mnogo pomaže pri vožnji, ili baš kao donji veš sa tim uloškom, i to je bolje nego ništa. Međutim, da se vratim na početak, mislim da je fundamentalni problem kod tebe u izboru sica. Nije tako strašno ako se javi mali bol u kostima posle vožnje od 50 km, ali ako je to bol koji ti ne dozvoljava da sedneš sutra dan na bajs, tu su već potrebne korenite promene u odabiru sica. Uzmi taj Selle Royal, probaj pa podeli utiske sa nama....


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1194 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 June 2021 - 09:35 PM

@Несони Није важно како ти себе доживљаваш ако произвођачи седишта подразумевају да ћеш имати уложак. И ја бих се осећао глупо у утегнутим гаћама, па преко њих носим обичан шорц. Наравно, имаш и шорцеве са "уграђеним" гаћама са улошком. Раније сам на краће вожње ишао без тих гаћа, али временом схватиш две ствари: 1) да облачење и свлачење није никакав проблем и 2) да ти није довољно досадно да се бавиш тривијалностима. Планети Земљи је свеједно носио ти или не. Теби, с друге стране, не би требало да буде свеједно. Но, уложак неће помоћи ако седиште не одговара.

 

Како рече Смешер, постојеће сигурно није добро. Само не знам зашто рече да не узимаш шире од 15 цм, ако су ти седалне кости 12. У принципу, седалне кости би требало да налегну на највиши део седишта. Ја бих рекао да ти је постојеће седиште баш и сувише уско (поред тога што је мекано), па ти седалне кости налегну тек на ивице које су стандардно ниско. Ја сам дуго имао тај проблем. А сувише мекано седиште значи да седалне кости пропадну (сунђер не држи дуго) и практично налегну на тврду пластику. А онда седиште врши притисак на мека ткива. С друге стране, ако је сувише широко могу да ти запињу бутине. (ја тренутно имам тај проблем, али ми је много боље него раније)

 

Бтв, ако је седиште сувише уско (кажеш да волиш ужа, па претпостављам да јесте), па седалне кости належу на ивицама, онда заобљени облик седишта врши латерални притисак на кости (са стране) за шта оне нису замишљене и то не може да прија. :) Друга је тема да ли у Србији можеш да нађеш седиште одговарајућег облика и ширине.


  • 0

#1195 boki_ns

boki_ns
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts
  • LocationCerevic

Postavljeno 20 June 2021 - 09:54 PM

Nesoni, bas sam juce montirao isto sediste. Danas isprobao nekih 20km i vise mi prija nego ovo Fizik koje sam dobio uz bajs. Na brevetu me posle 200km preklalo po dupetu. Ostatak sam prevezao na pedalama. NIsam smeo ni da pomislim da sekundu sednem na njega.

U narednih par dana cu jos isprobati novi sic da vidim da li je stvarno udobije ili se dupe jednostavno pomirilo sa cinjenicom da mu ne gine ista stvar sledeci vikend. :D


  • 1
Postavljena slika
[/url]

#1196 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 10:06 PM

@Несони Није важно како ти себе доживљаваш ако произвођачи седишта подразумевају да ћеш имати уложак. И ја бих се осећао глупо у утегнутим гаћама, па преко њих носим обичан шорц. Наравно, имаш и шорцеве са "уграђеним" гаћама са улошком. Раније сам на краће вожње ишао без тих гаћа, али временом схватиш две ствари: 1) да облачење и свлачење није никакав проблем и 2) да ти није довољно досадно да се бавиш тривијалностима. Планети Земљи је свеједно носио ти или не. Теби, с друге стране, не би требало да буде свеједно. Но, уложак неће помоћи ако седиште не одговара.

Како рече Смешер, постојеће сигурно није добро. Само не знам зашто рече да не узимаш шире од 15 цм, ако су ти седалне кости 12. У принципу, седалне кости би требало да налегну на највиши део седишта. Ја бих рекао да ти је постојеће седиште баш и сувише уско (поред тога што је мекано), па ти седалне кости налегну тек на ивице које су стандардно ниско. Ја сам дуго имао тај проблем. А сувише мекано седиште значи да седалне кости пропадну (сунђер не држи дуго) и практично налегну на тврду пластику. А онда седиште врши притисак на мека ткива. С друге стране, ако је сувише широко могу да ти запињу бутине. (ја тренутно имам тај проблем, али ми је много боље него раније)

Бтв, ако је седиште сувише уско (кажеш да волиш ужа, па претпостављам да јесте), па седалне кости належу на ивицама, онда заобљени облик седишта врши латерални притисак на кости (са стране) за шта оне нису замишљене и то не може да прија. :) Друга је тема да ли у Србији можеш да нађеш седиште одговарајућег облика и ширине.

Mislim da si pogodio srž mog problema. Kada si tako dobro opisao, odmah mi je jasno - sedalne kosti mi udaraju u ivicu sedišta, da budem precizniji u gornji najuzdignitiji deo (levo i desno) . Probao sam i pomeranje sedišta napred / nazad ali bez uspeha

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#1197 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 June 2021 - 11:19 PM

Уморан сам, па не знам да ли се добро разумемо. :)

Седиште је, као и већина, заобљено (гледано отпозади). Најуздигнутији део, гледано по ширини, бих рекао да је негде на пола пута између саме средине (улегнућа) и крајње тачке? Ту кости треба да буду. Која је то ширина, на твом седишту? Идеално, рекао бих да треба да буду... када би по ширини повукао линију која пролази између натписа "Виткоп" и "меморијска пена". Можда мало још ка задњем делу (тешко је рећи). Не ваља ако су ти седалне кости шире од тога, па су (на тој линији) више ка спољном делу, на "низбрдици". Онда ем кости трпе тај латерални притисак, ем тај најуздигнутији део буде између њих, па притиска мека ткива. Бтв, да ли осећаш само бол или и утрнуће?

 

Иначе, ја нисам никада користио ништа са меморијском пеном и можда нешто не разумем. Како то објашњавају (на било ком производу), пена "памти" облик твог тела. Мени је то одувек чудно, јер онда та пена уопште не пружа одговарајући отпор телу и не држи га у исправном положају. И шта кад промениш положај?

 

Бтв, када питаш за препоруке гледај да буду од некога ко је исте/приближне тежине. Ако ти имаш, нпр, 90 кила, не залећи се на седиште које ти препоручи неко од 60 кила. Положај и позиција седишта су друга прича, кад већ изабереш одговарајуће седиште.


  • 0

#1198 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 21 June 2021 - 12:26 AM

sq1 580813_4724947.png  sq2 580815_4724949.png

 

Uz odgovarajuce sediste kao preduslov, bezsavni donji ves (sorts za trcanje, tenis, biciklizam... mogu da se nadju u raznim sportskim disciplinama) i debela pamucna trenerka ili sorts mogu da posluze kao privremeno resenje. Bezsavni donji ves moze da se nosi i ispod biciklistickih gaca sa uloskom... Sto se biciklistickih gaca sa uloskom tice, grubo receno ulozak sluzi da guzi bude malo mekse a ostatak helanki da se na butinama ne pojave ojed i ranice na kozi.


  • 0

#1199 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 June 2021 - 04:33 AM

Ja sam napisao da ne uzima sedište šire od 15 cm jer vozi sportski bajs na kojem je sedište čini mi se malo više od kormana. To je sportski položaj sedenja koji podrazumeva da će mu biti udobno na relativno užim sicevima, a ako mu sedalne kosti kako je napisao imaju razmak 12cm, na to bi trebalo da doda još 2 do 3 cm i trebalo bi da odgovara. Ne bi bilo loše da napiše koliko je tačno široko sedište koje sad koristi.
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1200 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 21 June 2021 - 06:10 AM

Uzano je sedište, to je problem, sada vidim da nije slučajno što se patim na njemu. Širina oko 10-11cm. Moja mera za sedište treba da bude 14-15cm kao što je kolega rekao u nekom prethodnom postu. OK sa ovom dijagnostikom je pola problema rešenoIMG_20210621_080241.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika