Jump to content


Fotografije

MTB ili Trekking


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
60 odgovora na ovu temu

#1 kondor

kondor
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 13 August 2011 - 08:17 PM

Pozdrav skupljam novac za bicikl, ali ne znam koji da uzmem da li MTB ili Trekking sta znam cena 200-250e Drug mi predlaze Trekking 28" tockove kaze da je bolji od MTB-a (ja u sustini vozim asvaltom pretezno po sumi ne idem)
  • 0

#2 ceracera

ceracera
  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2011 - 09:14 PM

Evo na primer, ja sam prošle godine kupio mtb i onda mi je ortak rekao za 28 inča točkove kao da su bolji za drum i sve to... I ja kupim ove godine hibrid. Međutim sad, dva meseca posle kupovine, sam u fazonu da mi treba pravi drumaš, pošto hoću da vozim 100 i više km dnevno, da idem na duže ture itd... Da sam pre godinu dana znao kako i gde ću da vozim, odmah bi kupio road bike. U principu kupiš bajs za vožnje koje planiraš. Ako su to kratke vožnje ili ređe duže, treking je ok. Ali ako je to isključivo asfalt i veća kilometraža, ne ispali se kao ja već pazari drumaša odmah ;)
  • 0

#3 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 13 August 2011 - 09:39 PM

"sve ti je to relativno" govorila jedna novosadjanka svom muzu, a on nije teo da je slusa :mrgreen:

Pravilo je da nema pravila, ono sto meni odgovara tebi moze da smeta :)
Ono sto bi ovde pomoglo je vise informacija.
Koliko vozis u cugu, da li nosis nesto sa sobom,
prtljag, pa onako lagano sa uzivanjem (TRK)
ili vozis sportski, treninga radi (RD).
Planirani teren formira transmisiju: ravnicarski (RD-2),
brdovit (RD-CMPCT ili RD-3) ili cak planinski (MTB)
podloga gume odredjene sirine sa ili bez krampona
a vreme u na bajsu odredjuje poziciju i oblik njenih elemenata.
Uglavnom je tako :)
Sve su to detalji koji ce pomoci ljudima sa iskustvom da te posavetuju.

Retko sam kojeg cikloturistu video sa krivim volanom.
Uglavnom su u pitanju trekking bicikli sa ravnim volanom i rogovima
tako da ni to o duzini voznje nije uvek merodavno :)
  • 0

#4 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 13 August 2011 - 10:14 PM

Igore nemoj da se ljutis,ali koristis mnogo izraza koji zabunjuju ljude,a pogotovo pocetnike koji ne kapiraju ni razliku izmedju rog bicikala i specializeda.Bilo bi lepo da znanje koje imas preneses na nas seljacki nacin ljudima koji su pocetnici u svemu ovome.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#5 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 13 August 2011 - 10:55 PM

Iiiii bre, sta nije jasno :)
TRK-TREKKING
RD-ROAD
RD-2-ROAD sa 2 sajbne
RD-3-ROAD sa 3 sjabne
RD-i tako dlaje
RD-CMPCT-ROAD COMPACT
MTB-MTB
TRANSMISIJA-komplet za prenos ljudske energije na tocak koji podrazumeva prednje+zadnje lancanike+lanac+menjace+rucice pa nekada i nacin prenosa komande od rucice do menjaca.
KRAMPON-DZOMBA NA GUMI, ali fabricki namerno tu stavljena da bolje prijanja uz podlogu
PODLOGA-ZEMLJA PO KOJOJ TERAS
POZICIJA-POLOZAJ VOLANA I SEDLA NA BICIKLU I MEDJUSOBNI ODNOSI
ELEMENTI POZICIJE-SEDLO, VOLAN I U SIREM SMISLU PEDALE
sam zaboravio nesto?
  • 0

#6 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 13 August 2011 - 11:03 PM

Ja te u potpunosti razumen,ali ove teme koliko sam primetio otvaraju sve novi t.j.zeleni korisnici.Tako da sam siguran da im skr.nisu jasne.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#7 kondor

kondor
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 14 August 2011 - 11:00 AM

Ovako ja za sad ima planove da napravim turu od 250km nosio bih ranac sa nesto stvari koje su mi potrebne za 5-6 dana racunam da 250km mogu da predjem za 1. dan i da ostanem tamo jos nekoliko dana....E sad ja nisam neki ekspert za bicikle, ali neke osnove znam. Ne znam koliko je bas drumski bicikl za ovakve ture (mada ja ranac nosim na ledjima ne planiram nikakve prikolice i slicno).
Sad sta bi mi bilo dobro sto se prenosa tice za brda i za ravno, ajde da kazemo neki prosek iskreno prenosi za drumase su mnogo jaci (mogu da postignem vecu brzinu na ravnom tj. tako bar ja mislim ali ne znam kako cu uzbrdo nisam do sad nikad vozio drumski bicikl pa nema osecaj koliko je to tesko kad ti naidje uspon od 10-12%)
  • 0

#8 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 14 August 2011 - 09:31 PM

Ovako ja za sad ima planove da napravim turu od 250km nosio bih ranac sa nesto stvari koje su mi potrebne za 5-6 dana racunam da 250km mogu da predjem za 1. dan i da ostanem tamo jos nekoliko dana....E sad ja nisam neki ekspert za bicikle, ali neke osnove znam. Ne znam koliko je bas drumski bicikl za ovakve ture (mada ja ranac nosim na ledjima ne planiram nikakve prikolice i slicno).
Sad sta bi mi bilo dobro sto se prenosa tice za brda i za ravno, ajde da kazemo neki prosek iskreno prenosi za drumase su mnogo jaci (mogu da postignem vecu brzinu na ravnom tj. tako bar ja mislim ali ne znam kako cu uzbrdo nisam do sad nikad vozio drumski bicikl pa nema osecaj koliko je to tesko kad ti naidje uspon od 10-12%)

Taj ranac sa "nekoliko stvari" ce ti nakon 100 km biti tezak kao da si se spakovao za zimovanje!
Uzmi lepo Trekking bajs nesto ovako :http://www.cikloberz...ow.php?id=44567 ili http://www.cikloberz...ow.php?id=45325 pa kao covek da putujes.
  • 0

#9 mix32

mix32
  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • LocationVarvarin

Postavljeno 14 August 2011 - 09:54 PM

Poslusaj Svetu344,ima pravo,za ono sto ti hoces ovo je najbolji izbor,govorim ti iz iskustva,ja imam MTB,opremljen svim i svacim i jos gume 2,10 koje su presiroke za asfalt,pa je i voznja otezana zbog toga ( po asfaltu ).Sto kaze poslovica :triput meri jednom seci.
Uzivaj u voznji. :mrgreen:
  • 0
Ljubitelj prirode i dobrog druzenja

#10 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 14 August 2011 - 10:33 PM

Neke stvari u startu treba raščistiti: mnogo pre ćeš naći solidan hibrid ili treker za te pare koje planiraš, nego drumaš. Dalje, drumaš nije baš udobna sprava, pogotovo za nekoga koji počinje, pa još planira da vozi duže ture. On traži maksimalnu koncentraciju na vožnju, nećeš imati baš mnogo vremena da razgledaš okolo, bar dok ne ovladaš biciklom do automatizma. Dotle možda i izgubiš strpljenje. Kupovinom treker/hibrid bajka rešavaš sve probleme tipa: prevoz stvari, pogon i sl, zato što je to već nekako sve na samom bajku odrađeno.
Meni se lično najviše sviđaju KTM Life bajkovi.A evo ti primer jednog lepog bajka: http://www.cikloberz...ow.php?id=45229
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#11 pochetnik

pochetnik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 324 posts
  • LocationČAČAK,Srbija

Postavljeno 15 August 2011 - 06:00 AM

Neke stvari u startu treba raščistiti: mnogo pre ćeš naći solidan hibrid ili treker za te pare koje planiraš, nego drumaš. Dalje, drumaš nije baš udobna sprava, pogotovo za nekoga koji počinje, pa još planira da vozi duže ture. On traži maksimalnu koncentraciju na vožnju, nećeš imati baš mnogo vremena da razgledaš okolo, bar dok ne ovladaš biciklom do automatizma. Dotle možda i izgubiš strpljenje. Kupovinom treker/hibrid bajka rešavaš sve probleme tipa: prevoz stvari, pogon i sl, zato što je to već nekako sve na samom bajku odrađeno.
Meni se lično najviše sviđaju KTM Life bajkovi.A evo ti primer jednog lepog bajka: http://www.cikloberz...ow.php?id=45229

Poslušaj čoveka,pametno zbori...
Tvoj planirani stil vožnje je definicija treking vožnje,a izbor je veliki.Zaobiđi drumski bajk
savet +:ništa na leđa!Imaš bisaga raznih vrsta.Možda ti estetski ne odgovara,ali je najpraktičnije
  • 0

#12 Kuguar

Kuguar
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Postavljeno 15 August 2011 - 06:25 AM

Mali off-topic koji ce nadam se pomoci.
RANAC - nikako! Jedino da je to jedino resenje, zbog koga ces definitivno zazaliti. Meni je ranac sa osnovnim stvarima za turu od 100tinak km bio tezak 5-10kg. Znas li koliko ti bude tesko posle izvesnog vremena.... Uz to, posto je ranac sve vreme na ledjima, dodatno se znojis, i gubis preko potrebnu vodu. Za toliku rutu, ranac ni pod "razno"...
  • 0
Vozi Miško

#13 pochetnik

pochetnik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 324 posts
  • LocationČAČAK,Srbija

Postavljeno 15 August 2011 - 07:03 AM

Zaboravih,prenos: minimum 48-36-26,mada ljudi voze i 44-32-22 bez problema
  • 0

#14 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 15 August 2011 - 07:13 AM

vidim da se niko nije osvrnuo na detalj teme od 250km u jednom danu.
Kako to izgleda danas?
Mislim da covek koji nije utreniran ne bi trebalo da se uputi na tako nesto.
Prosecnom brzinom of 25kmh dolazimo do cifre od 10 sati "u sedlu".
Mislim da je to nerealno za pocetnika koji jos nije odlucio ni kakav zeli bicikl.

Da se vratim na deo teme sa prtljagom: ranac. SMRT!
Mnogo razloga, onemogucava disanje tog dela koze,
povecava znojenje,
skuplja vlagu sto znaci povecanu iritaciju koze
dodatno opterecuje kicmu
pa cak losiji modeli uticu na rad pluca (disanje)

i sad sve to pomnozi sa 10 radnih sati! Ludilo.
Nije neizvodljivo ali mi deluje mazohisticki.

Jednina pozitivna stvar je sto imas bolju kontrolu nad tezistem
ali i to, kao i formu mozes dobiti vezbom
na nekim manjim (od 250km) turama

Po meni, za tebe i tvoje planove TREKKING sa nekom vrstom torbe
moze i ona najjednostavnija sto se montira na paktreger na sticnu
i to je to! Jos jedna preporuka bila bi odgovarajuca bezbedonosna
oprema u smislu reflektivnog prsluka i odgovarajuceg osvetljenja
kao i neko prijatno drustvo sa kojim (uz nas naravno) mozes da
podelis to (nadam se) prijatno iskustvo ali i (ne daj boze) nevolju.
  • 0

#15 kondor

kondor
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 15 August 2011 - 08:25 AM

Pre svega hvala na savetima, iskreno nisam planirao da danas kupim bicikl, a sutra vec krenem na turu od 250km (nisam bas toliko lud :D ) bice tu par meseci pripreme, mozda i sezona ko zna...
Iskreno dopao mi se ram i tockovi kod specialized medjutim oprema (menjaci, kocnice ne bas sto ce reci da cu morati da vise novca spremim) Ja bih voleo da oprema bude Deore ima li tako nesto
  • 0

#16 makelele

makelele
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 193 posts
  • LocationBeograd~Banat

Postavljeno 15 August 2011 - 12:25 PM

govorim ti iz iskustva,ja imam MTB,opremljen svim i svacim i jos gume 2,10 koje su presiroke za asfalt,pa je i voznja otezana zbog toga ( po asfaltu ).Sto kaze poslovica :triput meri jednom seci.
Uzivaj u voznji. :mrgreen:


to mozes da resis tako sto ces staviti neke slik gume, kao sto sam ja uradio, i time sebi MNOGO olaksati voznju po asfaltu ;)
  • 0
Northwestern crew
Polar Avalanche 2010

#17 ceracera

ceracera
  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 August 2011 - 12:30 PM

Vidim da svi savetuju da uzmeš hibrid bajs (tj. treking) ali, kao što sam rekao gore, mislim da ti treba drumaš, spreman za veće ture (blatobrani, "gepek" za bisage itd...). Zbog položaja tela ćeš imati mnogo manji otpor vazduha i samim tim ćeš brže i lakše moći da pređeš 250 km... Možeš i sa treking bajsom da odeš na veliku turu, ako si lud možeš i na bmx-u :) ali, meni se čini, da bi mnogo efikasniji bio na drumašu... Pošto sam ja u tom fazonu, sad ganjam neki drumaš da kupim a prodajem ovaj treking :D Koliko si visok? Možda ti odgovara ako ipak hoćeš hibrid :wink:
  • 0

#18 ceracera

ceracera
  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 August 2011 - 12:39 PM

Retko sam kojeg cikloturistu video sa krivim volanom.
Uglavnom su u pitanju trekking bicikli sa ravnim volanom i rogovima
tako da ni to o duzini voznje nije uvek merodavno :)


Uostalom, pošto i sam ganjam neki takav bajs za duže ture, evo šta veliki proizvođači bajkova nude za cikloturere:

http://www.bianchius...coast-to-coast/
http://www.trekbikes...touring/520/520
http://www.specializ...CBikeFinder.jsp

Specialized čak ima Bike Finder gde uneseš kako i šta ćeš da voziš pa dobiješ odgovaraćuje bajseve. Svi imaju kriv volan.
  • 0

#19 kondor

kondor
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 15 August 2011 - 01:09 PM

Strasno mi se svidja ovaj ram Sirrus Pro
ili ovo sto si naveo kao link 2
http://www.trekbikes... ... g/520/520#
e sad cene koje su ne znam kod nas (pozeljno polovno, a ocuvano)
  • 0

#20 pochetnik

pochetnik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 324 posts
  • LocationČAČAK,Srbija

Postavljeno 15 August 2011 - 01:22 PM

Koliko se ja sećam,naslov teme je MTB ili treking,i mislim da je treking bolji izbor
prvo,čovek nema bajk i treba mu univerzalnija sprava od drumaša koje predlažete
drugo,treking bajk je daleko praktičniji(vozač + teret)za očajne puteve
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika