Jump to content


Fotografije

Zagrevanje i istezanje - sta, kada (pre i/ili posle) i kako?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
31 odgovora na ovu temu

#21 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 03 May 2012 - 04:48 PM

Plocice treba tako da podesis da ti polozaj noge na pedali bude kao sto je bio pre nego sto si vozio SPD. Ako je velika razlika izmedju prethodnog i sadasnjeg polozaja eto jednog od razloga zasto te bole kolena.
To sto si podesio je manje-vise ok ali mnogo bitnija stvar je uzduzna pozicija noge, tj. koliko ti peta ide od ili prema bicikli. To je podesavanje koje moze mnogo vise da izazove probleme sa kolenima, tetivama, ligamentima.
  • 0
.

#22 dax92

dax92
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 03 May 2012 - 04:50 PM

Imao sam i ja problema sa bolovima u laktovima dok nisam presao na drumski bicikl. :)
Al' ozbiljno, nemoj misliti da se zajebbavam. Od kad sam na drumasi ni jednom me nije zabolelo.

A posle voznje uvek radim i vezbe snage (trbusnjake, sklekove i sl...), pa se posle toga i istegnem. Navika zbog fudbala, i posle toga se uvek lepo osecam.
  • 0

#23 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 May 2012 - 07:20 PM

http://www.thebikesh...m/t-Pedals.aspx
Dule, ovde imaš dobar tekst o spd-u, ima dosta korisnih informacija za početnike. Ja sam skoro nabasao na isti jer sam se takođe tek sad zainteresovao za spd i naručio one patike :).

@Dax
Joj pa gde vežbe snage nakon aerobnog treninga kad iscrpiš sve zalihe glikogena? Zar nije to kontraproduktivno, ja sam tako čitao. Ako baš mora isti dan oba treninga onda valjda bolje obrnuto
  • 0

#24 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 03 May 2012 - 07:24 PM

@zare
Vidis, u pravu si. Sad mi pozicija noge nije bas identicna kao ranije - malo mi je noga vise napred. A kroz voznje me sve manje i manje bole kolena, praticu ako tako ostane tj da je bol sve manji, necu ni pokusavati da resim problem.
Na mojim pedalama mogu samo da nastelujem zategnutost opruge tj da mi jace drzi nogu fiksiranom. Medjutim, sad sam podesio nesto srednje, posto se jos uvek privikavam na SPD - da bih mogao relativno lako da ih skinem. Da li ce kasnije ako ih zategnem sama pedala da mi fixira nogu ili je to opet individualno tj ne odgovara svima isti ugao pete u odnosu na ram/pogon?

@dax92
Zanimljivo, ali mislim da znam zasto je tako, prosto ruka ti je 99% vremena savijena. Ja sam primetio da mi se ovo desava zato sto mi je ruka istegnuta skoro svo vreme dok vozim. Navika, oduvek sam tako vozio. Medjutim izgleda da kad aktivnije vozim da mi to smeta. Pokusacu da pomerim sediste malo napred, mozda mi pomogne. Samo jos u glavi da se naucim da ne drzim ruke konstantno ispravljene.
A mozda je i nesto drugo, ko zna...

@Gadjan
Hvala, procitacu :) Stavi onog ljubicastog cikicu na avatar da te lakse prepoznajem :mrgreen:
  • 0

#25 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 03 May 2012 - 07:56 PM

Podesavanje jacine opruge tj. koliko ce pedale jako da drze plocice nemaju nikakve veze sa tim koliko noga moze da se rotira levo ili desno. To iskljucivo zavisi od konstrukcije pedala i plocica.
Ako imas pedale i plocice koje dozvoljavaju 6 stepeni slobodnog hoda, imaces tih 6 stepeni i kada su pedale najmekse i najtvrdje. Jedino sto kada su najmekse mozes jos malo da ih "nategnes" pa ti se cini da ima jos malo lufta.
I naravno, sve je to individualno, nekom vise odgovara polozaj noge vise unutra, nekome vise spolja. A neki koriste ceo slobodni hod pedale u zavisnosti od opterecenja, kadence..
  • 0
.

#26 dax92

dax92
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 03 May 2012 - 09:29 PM

http://www.thebikeshack.com/t-Pedals.aspx
Dule, ovde imaš dobar tekst o spd-u, ima dosta korisnih informacija za početnike. Ja sam skoro nabasao na isti jer sam se takođe tek sad zainteresovao za spd i naručio one patike :).

@Dax
Joj pa gde vežbe snage nakon aerobnog treninga kad iscrpiš sve zalihe glikogena? Zar nije to kontraproduktivno, ja sam tako čitao. Ako baš mora isti dan oba treninga onda valjda bolje obrnuto


Iskreno, ne znam ni sta je to glikogen (jedva sam i prekucao to). :mrgreen:
Ali nisam primetio da mi smeta.
  • 0

#27 Zoran

Zoran
  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • LocationШабац

Postavljeno 03 May 2012 - 11:12 PM

@dax92
Zanimljivo, ali mislim da znam zasto je tako, prosto ruka ti je 99% vremena savijena. Ja sam primetio da mi se ovo desava zato sto mi je ruka istegnuta skoro svo vreme dok vozim. Navika, oduvek sam tako vozio. Medjutim izgleda da kad aktivnije vozim da mi to smeta. Pokusacu da pomerim sediste malo napred, mozda mi pomogne. Samo jos u glavi da se naucim da ne drzim ruke konstantno ispravljene.
A mozda je i nesto drugo, ko zna...

Upravo si sam dao objasnjenje zasto imas porblem.
Nikada ne treba drzati ruke skroz ispravljene, uvek moraju biti blago povijene u laktovima.
Ne znam kako uopste mozes da vozis drugacije :)
Ajde sad vozi neko vreme sa blago savijenim rukama pa nam prenesi utiske :mrgreen:
  • 0

#28 Roadster

Roadster
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 06 May 2012 - 12:21 PM

Cao,

Ja mogu da ti kazem kako ja to radim.
Zagrevanje:
5min laganog preskakanja vijace - nikada se ne istezem dok su misici hladni, narocito rano ujutru.
Zatim ide nesto ovako
... re=related
ili ako imas Georges St-Pierre 'Rushfit' Workout Program samo pustis pocetak i to je to.

Kada dodjes kuci :


Nadam se da pomaze,
Poz.
  • 0

#29 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 07 May 2012 - 11:38 AM

Ajde sad vozi neko vreme sa blago savijenim rukama pa nam prenesi utiske :mrgreen:

Juce sam vozio malo duze, i kad god se setim savijem ruke u laktovima (jbg navika, pa ih uvek ispravljam). I u toku voznje mi je vec bilo malo lakse, a danas maltene nemam bolova u laktovima. Tj, mnogo bolje nego ranije. A opet sam 70% voznje imao ispravljene ruke, ali izgleda da i onih 30% kad se setim da savijem ruke u laktovima pomaze :)

@Roadster
Pomaze, hvala!
Pogotovo ovo za zavrsetak voznje, prosto i jednostavno, a verujem da znaci :)
  • 0

#30 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 07 May 2012 - 12:35 PM

I to ne svuda vec samo na laktovima, pogotovo desne ruke. Sto je duza voznja, to me posle malo vise boli. Nije neki strasan i neizdrzljiv bol, ali na dodir hoce da boli pogotovo posle brdskih voznji. Znaci zglob me ne boli, ali unutrasnji deo lakta kad pipnem hoce da zaboli, a boli i u toku voznje pa malo istezem ruku/menjam polozaj da bih sebi olaksao. Da li mogu da uradim nesto protiv ovoga? Svuda sam cuo (a i ovde procitao) o konjskoj masti tj da je namazem pre voznje, da se taj deo zagreje/prokrvi. Da li je to samo maskiranje problema ili je resenje?


K'o da sam ja pisao :mrgreen: Medijalni epikondilitis, odmaraš ruku (ne voziš bicikl) i mažeš se tim glupostima i čekaš.

E sad, koliko možeš da ne voziš... #-o
  • 0

#31 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 07 May 2012 - 04:23 PM

Vidis, zadnji put kad me bolelo jesam mazao neku mast, nije konjska ali svejedno kao sluzi za prokrvljivanje. Mozda je i to pomoglo.

A sta ti se desi ako vozis dok su bolovi aktivni, postane jos gore ili? Pitam posto sam uglavnom cekao da prestanu pa onda sedao na bajs. I da, u pravu si, to cekanje (bez voznje) smara :(
  • 0

#32 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 07 May 2012 - 04:31 PM

Vrlo verovatno da ako te vec boli u mirovanju da ce isto ili jos gore boleti pod opterecenjem.
Mene vec neko vreme boli lakat i ne mogu da radim sklekove. Bez obzira koliko odmarao, cim ga malo vise opteretim javi se bol. Lici mi da je neko meko tkivo, da li tetiva ili tako nesto, nemam pojma :).
  • 0
.




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika