Jump to content


Fotografije

Zagrevanje i istezanje - sta, kada (pre i/ili posle) i kako?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
31 odgovora na ovu temu

#1 Zoran

Zoran
  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • LocationШабац

Postavljeno 11 August 2011 - 12:00 PM

Posto sam povredio kolena, a bas mi se vozi, zelim da maksimalno eliminisem i sprecim buduce povrede na svaki moguci nacin.
Siguran sam da su pravilno zagrevanje i istezanje misica i zglobova pre treninga, kao i pravilno istezanje posle voznje/treninga veoma korisni u sprecavanju povreda.
Jedini problem je sto do sada nisam praktikovao te aktivnosti.

Ima li neko predlog koje vezbe praktikovati? Jel moze ono standardno mlataranje glavom, rukama, nogama i kukovima (sa casova fizickog), pa onda saviianje (istezanje) ili postoji neki preporuceni redosled i skup vezbica za bicikliste?

Hvala unapred na odgovorima.
  • 0

#2 lensovrodjak

lensovrodjak
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationFruska gora

Postavljeno 11 August 2011 - 03:31 PM

Nisam stručnjak,ali imam iskustva sa povredom kolena i atrofijom mišića zbog povrede,pa ti mogu reći da je najvažnije da prvo uspostaviš tonus mišića na povređenoj nozi,dakle statičke vežbe sa tegovima na nogama,ili teretana,a kada uspeš onda naravno zagrevanje pre vožnje i to baš ono standardno:kružiti svim zglobovima po desetak ponavljanja,pa tek nakon toga lagano istezanje,a nakon vožnje(pre silaska sa bajsa uraditi razgrevanje-vratiti telo u približno mirno stanje tako što nećeš odmah sjahati sa bajsa već vozikati lagano dok se puls ne spusti ispod 130);dakle nakon vožnje istezanje uz oprez da se ne pretera sa zadržavanjem u istegnutoj poziciji duže od 10-15 sek. uz napomenu da nikad ne ideš preko granice "prijatnog" bola kako ne bi povredio tetivu,ligament,mišić.Dobro bi bilo da po netu potražiš pravilne vežbe za istezanje biciklista-naglasak na nogama,lumbalnom delu leđa;mada ne treba zanemariti ni ostale grupe mišića.
Pozdrav :)
  • 0
..

#3 Sotir

Sotir
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts

Postavljeno 11 August 2011 - 03:49 PM

Reče već čovek dosta toga, samo još par detalja.

Pre vožnje: zagrevanje

Posle vožnje: istezanje i eventualno (samo)masaža

A sad detaljnije:
Pre vožnje radiš samo zagrevanje, bez istezanja. Ovde će mnogi da kažu šta priča ovaj, mora da se radi istezanje, ali prema mom iskustvu i iskustvu nekih fizioterapeuta (množina) sa kojima sam razgovarao, istezanje pre napora može da napravi više štete nego koristi, pogotovo kod aktivnosti gde obim pokreta nije presudan. Kako se zagrevati? Ako mene pitaš, sama lagana vožnja na početku je dovoljna da podigne temperaturu tela, ubrza cirkulaciju i pripremi blagim mišićnim aktivnostima upravo one mišiće i tkiva koji će i biti izloženi naporu.

Posle vožnje lagano voziš 10-ak minuta da se sve smiri i dovede u stanje bliže stanju mirovanja, istegliš na dole opisani način i eventualno izmasiraš noge.

Istezanje: za pojedinačna istezanja potraži na Internetu, ima dosta ilustrovanih primera, pa da ne prepričavam. Uglavnom, mišić se pasivno isteže (bez učestvovanja mišića sa suprotne strane), rukom ili oslanjanjem o neki predmet, pod i slično, do one tačke u kojoj se oseti prvo zatezanje. Zatim se sačeka da taj osećaj popusti, u zavisnosti od godina i konkretnog mišića ovo traje 20-60s, a zatim još malo zategne. U tom novom položaju se odstoji još malo, npr. pola minuta. Nikakvo cimanje, prejako zatezanje ili naizmenično zatezanje i opuštanje nije potrebno i može prouzrokovati povredu. Ceo program istezanja traje recimo 15 minuta.

E ako ti treba i masaža, uradi i masažu ali u to se slabije razumem.

Neki put led čini čuda.

Ako te muče povrede, treba ispitati sve moguće uzroke, od podešavanja bajsa, veličine rama, od slabosti mišića koji okružuju koleno, preko stila vožnje, preforsiranosti, pa do nekih stvari koje za početak nisu bitne.
  • 0

#4 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 11 August 2011 - 04:23 PM

To za neistezanje pre voznje sam i sam otkrio i to na tezi nacin, vise puta :mrgreen: . Od tada se istezem ali vrlo lagano, nikako onoliko koliko bi stvarno mogao. Samo zagrevanje radim na bicikli, nikada od kuce ne idem snagom kojom obicno vozim. Bar 5-6 minuta laganije voznje. Pa tek onda ubrzanje i to opet ne prejako.

(Samo)masaza posle voznje je odlicna stvar. Odlicno opusta misice i zna da preporodi coveka. Meni je najlakse dok se tusiram tj. dok je koza masna od sapuna. Caka je u tome da pri masazi (mozda) vidite crvenilo koje se javlja na kozi. To je znak da se na tim mestima javlja zapaljenje misica. Tu dodate malo vise nego na drugim delovima. Uostalom, tu cete i da osetite bol. Uglavnom to ne traje duze od 2-3 min a mnogo znaci.
Probajte, nista ne kosta.

Sa ostalim sto je vec napisano se potpuno slazem.
  • 0
.

#5 Srx

Srx
  • Members
  • PipPipPip
  • 93 posts

Postavljeno 12 August 2011 - 07:07 AM

Zorane,
zagrevanje i istezanje su sastavni i nezaobilazni deo svakog sporta, a pogotovu biciklizma koji usled polozaja i nacina opterecenja negativno utice na fleksibilnost. Povreda koju si prouzrokovao jednim velikim delom je nastala i zbog toga. Biciklisti obicno rade istezanja u trouglu najcesce u stojecem stavu, drzeci se za ram, mozes da nadjes na internetu mnogo primere "stretching for cyclists"
Pozz
  • 0

#6 Zoran

Zoran
  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • LocationШабац

Postavljeno 12 August 2011 - 12:47 PM

Pre svega hvala na odgovorima.

Pisao sam u drugoj temi o povredi.
Mozda sam pregrubu rec koristio posto jedini problem koji imam je krckanje/pucketanje kolena (levo se vise cuje).
Kad god cucnem, ustajem, a ponekad i kad hodam ili dok vozim bicikl krckaju mi kolena.
Ne bole me, samo krckaju.
U ovoj temi sam opisao detaljnije problem: kolena shkljocaju
  • 0

#7 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 12 August 2011 - 01:29 PM

Kad god cucnem, ustajem, a ponekad i kad hodam ili dok vozim bicikl krckaju mi kolena.
Ne bole me, samo krckaju.

Odes kod doktora a oni kazu ako ne boli nije to nista. Kada posle nekoliko godina zaboli pa opet dodjes, oni kazu gde si bio do sada ...
  • 0
.

#8 Zoran

Zoran
  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • LocationШабац

Postavljeno 12 August 2011 - 01:37 PM


Kad god cucnem, ustajem, a ponekad i kad hodam ili dok vozim bicikl krckaju mi kolena.
Ne bole me, samo krckaju.

Odes kod doktora a oni kazu ako ne boli nije to nista. Kada posle nekoliko godina zaboli pa opet dodjes, oni kazu gde si bio do sada ...

Upravo tako.
Hteo sam da odem do ortopeda ovde u Sapcu ali nema efekta.
Ćale je isao zbog ramena pre mesec dana i samo mu je rekao:"Nista nisi slomio? Sta onda trazis ovde..."
  • 0

#9 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 12 August 2011 - 01:49 PM

Samo kod privatnika a i to nema uvek efekta. Racunajuci da cu brze i bolje da zavrsim kada me vec boli odem kod mozda i najboljeg ortopeda koji radi i u privatnoj klinici. Nadje on sta mi sve fali i treba da se radi magnetna rezonanca ili artroskopija da se 100% potvrdi dijagnoza. Ako hocu magnetnu da zakazem privatno a ako hocu artroskopiju da mu se javim u bolnici da mi zakaze. Meni se nije busilo koleno u sred sezone a bila neka (tada) ludacka cifra za magnetnu i ja to odlozim.
Odem posle nekog vremena u bolnicu sa onim istim papirima koje mi je dao u privatnoj ambulanti pa se ispostavi da je i drugo koleno mozda jos gore nego prvo. Trazim ja magnetnu, cekacu nije problem. Te odmori su, te stalno se kvari, te ne moze to tako lako da se zakaze... Ma dajte Vi meni uput imam ja vezu da to malo ubrzam ako je bas tolika guzva. Ma nece ni da cuje. Vidim ja koliko je sati. Nisam dovoljno "ubedljiv".
Kazem mu ja da nemam nameru da postanem invalid u ovim godinama, da hocu da se bavim sportom i dalje a on mrtav ladan: "Pa ni ja ne igram fudbal od 25. godine, nikako nisam imao vremena da operisem meniskus". Tek onda vidim koliko je sati...
  • 0
.

#10 Sotir

Sotir
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts

Postavljeno 12 August 2011 - 01:52 PM

Ćale je isao zbog ramena pre mesec dana i samo mu je rekao:"Nista nisi slomio? Sta onda trazis ovde..."


Kad ga prođe rame idite opet zajedno kod njega pa kad vas bude to pitao kaži "došli smo da te bijemo dok još nisi postao službeno lice. Al nećemo ništa da ti slomimo".
  • 0

#11 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 August 2011 - 01:57 PM

Ma dajte Vi meni uput imam ja vezu da to malo ubrzam ako je bas tolika guzva. Ma nece ni da cuje. Vidim ja koliko je sati. Nisam dovoljno "ubedljiv".


Ako si u mogucnosti (imas veze) zbog cega ne pokusas da izboksujes uput za Banjicu? Meni tu nikad nisu pravili takve probleme, cak sam isao na skener prakticno bez cekanja (tipa danas zakazano, sutra odradjeno).E sad nije to bilo tako skoro, ali sta znam mozda ti upali ...
  • 0
Postavljena slika

#12 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 12 August 2011 - 02:20 PM

Mogao sam da sredim tj. ubrzam za magnetnu rezonancu.
Da iz Kragujevca dobijes uput za bilo gde u Beogradu moras da budes mrtav bar 3 dana i da su se svi doktori sa svim svojim neznanjem izredjali na tebi po nekoliko dana. To su sve profesori fakulteta, docenti, primarijusi i ne znam ni ja sta sve. Mi smo bre Klinicki centar, nismo neka seljacka ambulanta. Na sta lici da saljemo pacijente u Beograd kada smo najpametniji.
A kada se ljudi nekako docepaju Banjice, tamo se doktori krste i levom i desnom rukom (i to ateisti) kada vide sta ovi ovde rade.
  • 0
.

#13 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 August 2011 - 02:28 PM

Sestra od ujaka je studirala medicinu u Kragujevcu pa sam cuo veoma slicne price :D BTW da samo vidis kakvu kucicu ima gazda na vas KC ne toliko daleko od Banjice, u nesvest bi rokn'o :D

Ako ti je za utehu bar nisi iz Cuprije ...
  • 0
Postavljena slika

#14 MarkoFQ

MarkoFQ
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 12 August 2011 - 10:12 PM

Zagrevanje pre voznje, kao i hladjenje i istezanje posle su neka norma, da bi se smanjile sanse povredama itd...ali sve to te nece spasiti ako su ti pedale(plocice), visina sedista i ostali delovi na biciklu lose-neadekvatno podeseni ! ! !
  • 0
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."

#15 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 13 August 2011 - 11:42 AM

А šta fali Ćupriji?
Moja majka je iz već pomenutog Kragujevca tamo išla da operiše žučnu kesu.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#16 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2011 - 11:53 AM

Eee koliko je mojih starijih rodjaka i bivsih komsija iz Jagodine tamo obralo zelen bostan, ostavilo kosti, itd ... od rodjenog dede kome su sjebali bubrege lececi kolena pa na dalje ...

Iz perspektive Jagodine graduacija uzasa ide lokalna bolnica, Cuprija, Kragujevac, Beograd ... Taj kome odmah daju uput za Beograd je bar 95% mrtav :D
  • 0
Postavljena slika

#17 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 13 August 2011 - 12:33 PM

Ma svuda ima onih koji znaju i koji ne znaju. Jedino sto se lekarske greske vide mnogo vise nego necije druge. I sto su zasticeni kao beli medvedi.
Moj drug iz Cuprije je odveo suprugu da se porodi u Jagodini (bas da izbegne Cupriju) pa je dete jedva prezivelo i to tek u Kragujevcu.
Kada sam vodio dete kod privatnika gde dolazi neki cuveni profesor iz Beograda, covek nije mogao da veruje sta su sve ovi ovde prepisivali i cime kljukali dete. Od kada smo presli na "njegovu" terapiju, detetu nista vise ne fali. Vise i ne pije lekove.
Kada on sam kaze da sem kragujevacke decije pneumologije je gora samo cacanska sta onda reci.

Da ne bude da smo najgori, nismo bas u svemu :mrgreen: . Imamo nekog cuvenog plasticara koji pumpa narodne i ostale pevaljke, pa nekog neurohiruga. Dalje ne mogu da se setim #-o .
  • 0
.

#18 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2011 - 12:46 PM

Kada on sam kaze da sem kragujevacke decije pneumologije je gora samo cacanska sta onda reci.

Mozda nije imao iskustva sa Jagodinskom (doduse ne znam bas da li postoji decija) :D Kada sam doneo snimak pluca uradjen u Jagodni specijalisti u Beogradu prvi put sam video skroz iskren WTF izraz na licu.Covek gleda (rentgen) snimak pluca koji ceo stane na povrsinu jedne sake i onako gleda ne verujuci :D

(druga) sestra od ujaka se porodila u Jagodini pre koju godinu, i koliko sam ja nju razumeo uspesni porodjaji tamo su u bliskoj korelaciji sa posetama privatne prakse lekara koji ce voditi porodjaj ...
  • 0
Postavljena slika

#19 Zoran

Zoran
  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • LocationШабац

Postavljeno 15 August 2011 - 03:54 PM

Zagrevanje pre voznje, kao i hladjenje i istezanje posle su neka norma, da bi se smanjile sanse povredama itd...

Da li je dovoljno samo voziti u slabije tempu par min ili treba malo i zagrejati/razgibati zglobove?

ali sve to te nece spasiti ako su ti pedale(plocice), visina sedista i ostali delovi na biciklu lose-neadekvatno podeseni ! ! !

Sve je podeseno kako treba, samo kolena nisu navikla na ukupan uspon od preko 2000m u 4dana (4x po 4-5h), a ne svidja im se i mojih 100kg (obicno u sezoni imam od 90 do 95, pre par meseci sam imao 108) :)
  • 0

#20 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 03 May 2012 - 04:28 PM

Izvinjavam se sto dizem staru temu, ali da ne otvaram novu.

Nemam problem sa upalom misica, ali mislim da imam sa tetivama. I to ne svuda vec samo na laktovima, pogotovo desne ruke. Sto je duza voznja, to me posle malo vise boli. Nije neki strasan i neizdrzljiv bol, ali na dodir hoce da boli pogotovo posle brdskih voznji. Znaci zglob me ne boli, ali unutrasnji deo lakta kad pipnem hoce da zaboli, a boli i u toku voznje pa malo istezem ruku/menjam polozaj da bih sebi olaksao. Da li mogu da uradim nesto protiv ovoga? Svuda sam cuo (a i ovde procitao) o konjskoj masti tj da je namazem pre voznje, da se taj deo zagreje/prokrvi. Da li je to samo maskiranje problema ili je resenje?

E sada zasto ovo postujem u ovoj temi. Verovatno gresim sto ne radim vezbe pre voznje. Moj vid "zagrevanja" jeste lagani tempo prvih par kilometara. Posle voznje takodje na radim istezanje, a znam da bi trebalo :(
Da li bi mi vezbe pomogle za ovaj problem? I koje vezbe da radim?

Takodje sam primetio jos jedan problem. Kolena me nisu nikad bolela kad vozim bajs, medjutim pre nekih 200km sam uzeo SPD patike sa shimano m520 pedalama i plocicama. Mozda je bila slucajnost, ali prva "brza" voznja sa SPD patikama je prouzrokovala blag bol u oba kolena. To je tada trajalo najduze, tj nekoliko kilometara, pa se smirilo. Kod druge duze voznje sa SPDom sam opet imao taj problem, ovog puta je trajao 2-3km i nestao - tj ostatak voznje me nisu bolela kolena. I sinoc sam vozio 42km i tad su me zabolela kolena na jos krace, tipa 1km i opet prestala. Kad sidjem sa bajka ne bole, mozda ponekad osetim nesto ali ne mogu to da kvalifikujem kao bol posto se pojavi na sekundu i nestane.
Patike koje koristim su Diadora Pulse, sa skorasnje akcije iz Max Sporta. Plocice sam namestio tako da centralna linija pedale sto pribliznije bude u liniji sa kosti koja drži prste na nozi. Znaci u liniji je sa centralnim delom prednjeg dela stopala gde se ta kost nalazi, odnosno ona "grba" na nozi kod ljudi koji imaju cukljeve. Mozda je za nijansu (2-3-4mm iza kost u odnosu na centar pedale, ali bolje ne mogu da namestim). Nadam se da sam se lepo izrazio i da me razumete.

Svima koji procitaju ovaj zid teksta se zahvaljujem, makar i da nemaju neki savet :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika