Jump to content


Fotografije

Dečije sedište


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
64 odgovora na ovu temu

#41 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 April 2017 - 10:25 AM

Ta sedišta koja vise u vazduhu su bolja od onih koja idu na pak treger, jer više upijaju neravnine. Ne zaboravi da kada voziš bajs i pređeš preko neke izbočine ti se instiktivno pridigneš malo sa sedišta da bi ublažila udarac. Dete to ne može da uradi.


  • 1

#42 Trilijan

Trilijan
  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • LocationPetrovaradin

Postavljeno 25 April 2017 - 12:06 PM

Hvala vam na odgovorima :) Htela sam ja prvo prednje sedište, baš zato što je mala, ali su mi rekli da je bezbednije zadnje, sada ne znam šta da radim. Verovatno ću na kraju kupiti prednje, gledala sam ovo https://www.totalbik...too-prednje?sku ali ja imam ženski mtb, nemam šipku gore, a deluje mi da se sedište oslanja na nju...?


  • 0

#43 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 April 2017 - 12:16 PM

Hvala vam na odgovorima :) Htela sam ja prvo prednje sedište, baš zato što je mala, ali su mi rekli da je bezbednije zadnje, sada ne znam šta da radim. Verovatno ću na kraju kupiti prednje, gledala sam ovo https://www.totalbik...too-prednje?sku ali ja imam ženski mtb, nemam šipku gore, a deluje mi da se sedište oslanja na nju...?

 

Ja mislim da je bolje zadnje. Štitiš dede telom od mušica, a vezuje se pojasom. Može da gleda okolo, ili da zadrema. Ili kombinovano.

 

Sedište napred je nezgodno - težina je na kormanu, teže se upravlja, dete prvo seče vetar kad se vozi. U slučaju pada, zadnje sedište pravi kao mali roll-bar kavez, a i niže stoji od prednjeg.

 

Ko vozi dvoje, onda ima smisla da se lakše dete stavi na prednje, jer ne mogu oboje pozadi.


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#44 Trilijan

Trilijan
  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • LocationPetrovaradin

Postavljeno 25 April 2017 - 12:25 PM

Ja mislim da je bolje zadnje. Štitiš dede telom od mušica, a vezuje se pojasom. Može da gleda okolo, ili da zadrema. Ili kombinovano.

 

Sedište napred je nezgodno - težina je na kormanu, teže se upravlja, dete prvo seče vetar kad se vozi. U slučaju pada, zadnje sedište pravi kao mali roll-bar kavez, a i niže stoji od prednjeg.

 

Ko vozi dvoje, onda ima smisla da se lakše dete stavi na prednje, jer ne mogu oboje pozadi.

Da, to su mi rekli u prodavnici bici opreme, pa sam dobila od brata to Romer, deluje mi super, pogotovo zato što može naslon da se spusti ako zaspi, ali me to brine, što je mala i bilo mi je čudno što se ne oslanja na pak treger nego je tako u vazduhu, sreća pa je i lagana :) moram probati da vidim kako nam ide sa tim :)


  • 0

#45 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 April 2017 - 12:44 PM

Ma ništa ne brini za težinu. Roamer je predviđen za decu do 22kg. Sad sam proverio i u zvaničnim specifikacijama. Izdržaće to sedište dosta. Imam kolegu koji vozi dečaka od 5god na takvom sedištu svaki dan.


  • 0

#46 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 25 April 2017 - 03:02 PM

Bebe se voze napred, nikad ih ne ispustati iz vida. http://www.markonisp...sediste-za-dete


  • 0

#47 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 April 2017 - 04:20 PM

Da, to su mi rekli u prodavnici bici opreme, pa sam dobila od brata to Romer, deluje mi super, pogotovo zato što može naslon da se spusti ako zaspi, ali me to brine, što je mala i bilo mi je čudno što se ne oslanja na pak treger nego je tako u vazduhu, sreća pa je i lagana :) moram probati da vidim kako nam ide sa tim :)

 

To što "visi u vazduhu" stoji jače nego ono što se naslanja na pak treger. Šine su veoma jake, a vrše i izvesnu amortizaciju udaraca. Niko ne brani da se na 1 cm ispod stavi pak treger, možda sa nekim sunđerom između sedišta i pak tregera, pa da se tako dodatno ojača konstrukcija, ali nema potrebe. Sedišta sa tim šinama imaju višu propisanu nosivost od sedišta za pak treger.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#48 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 April 2017 - 04:23 PM

Bebe se voze napred, nikad ih ne ispustati iz vida. http://www.markonisp...sediste-za-dete

 

To neka zvanična preporuka, pravilo?

 

Ne znam nikog da je imao problema sa tim sedištem pozadi.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#49 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 25 April 2017 - 05:42 PM

Jeste pravilo nepisano, nema veze sa kvalitetom decjeg sedista ili gde se montira vec sa psihofizickim osobinama svakog normalnog malog ljudskog bica u periodu uzrasta od 1-3 godine. Jedini nacin da beba bude pod nadzorom roditelja je da se nalazi ispred. Kad bebe postanu mala deca sa koliko toliko razvijenim shvatanjem kako zivot funkcionise onda se mogu postaviti na zadnje sediste. Bebe napred, mala deca pozadi osim ako niste sretni i mozete da nabavite teretni bicikl, onda svi napred.

 


  • 0

#50 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 April 2017 - 06:06 PM

Uopšte se ne slažem sa tobom. Kažeš "nepisano pravilo", a mi više deluje kao nešto što tebi deluje logično ili pravilo koje si sam smislio.

 

Dete do ispod jedne godine ne bi vozio na sedištu jer ne može da drži lepo glavu, ali starije bi. Bilo pozadi bilo napred. I vozio sam ih bez problema nazad uvek. Pretpostavljam da imaš decu? :)

 

A evo i proverenih informacija od stručnjaka koji su učestvovali bezbeonosnoj specifikaciji biciklističkih sedišta (prevodim):

Dete može da se vozi kad nauči da sedi samo uspravno. To je obično sa 6-9 meseci. Do 2 godine ako dete voli da spava dok se vozi, uzeti sedište koje može da se obori kako bi leglo i naslonilo glavu.

 

Izvor: https://www.theguard...-seat-child-age


  • 2

#51 LakiS

LakiS
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 25 April 2017 - 06:54 PM

To neka zvanična preporuka, pravilo?

 

Ne znam nikog da je imao problema sa tim sedištem pozadi.

 

Da li si ti svoju bebu od godinu dana vozio nazad?


  • 0

#52 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 25 April 2017 - 07:05 PM

Koliko vidim i u "izvornom tekstu" "proverenih informacija od stručnjaka koji su učestvovali bezbeonosnoj specifikaciji biciklističkih sedišta" se konstatuje da roditelji vise vole prednja sedista pa navode i razloge za to...

 

Nepisana pravila su posledica iskustva dobrih resenja i nacina ponasanja koji ljudi potom vecinom usvajaju kao logican izbor...


  • 0

#53 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 April 2017 - 07:49 PM

Da li si ti svoju bebu od godinu dana vozio nazad?

 

Klinac je prvo proleće dočekao sa manje od godinu dana, a pošto mi je bicikl jedino prevozno sredstvo - to mu je što mu je. :)

Ništa mu nije falilo.

 

Raspitao sam se o različitim varijantama, prednostima i manama i zaključio da je to sedište što ide pozadi, sa šinama (da se ne montira na pak treger) optimalno rešenje. Konsultovao iskusnije drugare bicikliste koji su sve to prošli.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#54 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 25 April 2017 - 08:50 PM

Nadam se da pricate o voznji klinaca po nekim parkovima i biciklistickim stazama. Biciklisti su generalno ranjiva kategorija (saobracaj, sahte i ostale rupe po putevima, bezobzirnost ucesnika u saobracaju.....) tako da ja ne bi imao hrabrosti da svoje dete vozim bilo gde osim u manje-vise bezbednom i kontrolisanom okruzenju. Ne smatram nikoga losijim roditeljem i ne zelim da pomislite kako nesto pametujem, samo izrazavam bojazan oko bezbednosti malog deteta u saobracaju u zemlji Srbiji.

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока
  • 0

#55 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 April 2017 - 09:03 PM

Kukavičluk je i medveđa usluga držati dete u kući ili u autu. Ja ne želim da mi dete bude super bezbedno od udaraca, ali sa vaspitanjem da treba da se vozi u autu i strepi od fizičkih aktivnosti. Naravno ne treba preterivati, ali smatram da se moraju od malena vaspitati da se kreću i budu fizički aktivni non stop. Zato mi idemo svaki dan bajsom u vrtić i na posao. Trotoarom i biciklističkom stazom koliko može. Malo i po ulici kad mora.

 

 

15585156_10209519139309007_2286954640571

 

15590847_10209519139429010_6030422708444


  • 2

#56 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 25 April 2017 - 09:08 PM

Ja Vas kolega nisam prozvao niti uvredio da biste Vi moje postupke nazivali kukaviclukom. A to sto vozite decu i imate svoje poimanje stvari, ja pozdravljam i zelim Vam stotine zabavnih i bezbednih kilometara. Sve najbolje.

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока
  • 0

#57 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 April 2017 - 09:16 PM

Izvinite na prejakom izrazu, verovatno sam preterao, ali me ljuti što se dosta ljudi plaši da izađu sa decom u parkić i da ih puste da luduju, plaše se da izađu i naprave neki mali rizik baveći se fizičkom aktivnošću. Za to vreme stari ljudi umiru uglavnom od srčanih oboljenja koja bi mogla umnogome da se odlože da su se bavili sportom. Toliko veliku razliku primećujem poredeći stare ljude koji su bili aktivni i onih koji nisu. Bukvalno izgledaju i osećaju se 20 godina mlađi. Zato mislim da mlade i sve ostale oko sebe moramo da motivišemo da izlaze na ulice i malo rizikuju ako im se vozi bajs. Mnogo će ih više zdravstveno "koštati" da ostanu kod kuće ili u autu. Što nas više ima više će vozači motornih vozila paziti na nas. A i lepše i duže ćemo živeti. 

 

I još jedna bitna stvar oko vožnje sa decom. Ja se najbezbednije osećam kada sam sa decom jer me onda vozači uvek obilaze u širokom krugu. Mnogi svirnu i pozdravljaju i kažu bravo ili se nasmeše. Najrizičnije prolaze pored mene kad me vide da vozim specijalku u takmičarskoj odeći jer kapiraju da sam iskusan. Tako da dete na bajs i u vožnju!


  • 2

#58 Trilijan

Trilijan
  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • LocationPetrovaradin

Postavljeno 26 April 2017 - 10:55 AM

Hvala puno na odgovorima :) Ova prikolica je sjajna, kako su one srećne :D Uglavnom svi kažu da je pozadi bezbednije jer dete nije na udaru, začtićeno je, ja sam isto razmišljala da će se smoriti pozadi, napred mogu da je vidim, da joj pričam, a opet kažu da je pozadi bolje, jer ako se slučajno nešto desi, napred je odmah ona na udaru, videću šta ću, bitno mi je i jednoi drugo...


  • 0

#59 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 April 2017 - 11:06 AM

Hvala puno na odgovorima :) Ova prikolica je sjajna, kako su one srećne :D Uglavnom svi kažu da je pozadi bezbednije jer dete nije na udaru, začtićeno je, ja sam isto razmišljala da će se smoriti pozadi, napred mogu da je vidim, da joj pričam, a opet kažu da je pozadi bolje, jer ako se slučajno nešto desi, napred je odmah ona na udaru, videću šta ću, bitno mi je i jednoi drugo...

 

Pozadi će da uživa u vožnji, ili da spava. Pričati možete i dok je pozadi. Ako hoćeš nešto da pokažeš i kažeš, ispred si i dete sve vidi i shvata. Ako je baš đavo, računam da se može staviti neki retrovizor na korman, da se lakše prati šta radi.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#60 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 26 April 2017 - 02:01 PM

To oko bezbednosti decjeg sedista su gluposti, nije nijedno pravljeno da izdrzi sudar, isto tako argument moze biti i da je napred dete zasticeno ako auto udari odpozadi bicikl, ili na prednjem sedistu je zasticeno volanom i rukama vozaca ako pada na stranu itd bla bla.... Jedni razlog zasto u Srbiji voze decu pozadi je jer ne mogu da postave sediste napred svi voze sportske MTB i to im je bicikl za sve. Zato i komentari tipa pitao sam sve po komsiluku i svi su za zadnje sediste.

 

Ovo ne drzi vodu, "...Pričati možete i dok je pozadi. Ako hoćeš nešto da pokažeš i kažeš, ispred si i dete sve vidi i shvata. Ako je baš đavo, računam da se može staviti neki retrovizor na korman, da se lakše prati šta radi"  pogotovo jer je rec o bebi.

 

Pazi ovu mogucnost, beba zaspi a biciklista zaboravi da ima pozadi bebu na sedistu pa stane i pokusa da prebaci nogu preko sedista i bebe.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika