Jump to content


Fotografije

Parkiranje menjača


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 02 November 2007 - 03:04 PM

Hteli mi to ili ne, bicikli nam više stoje nego što ih vozimo :) Te sam se tako dosetio da 'parkiram' menjače. Spustim lanac na male zupčanike i napred i pozadi, lakše oprugama, lakše lancu. Šta mislite, utiče li to na njihov vek i rad?
  • 0

#2 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 November 2007 - 07:56 PM

Naravno, da utice, prvenstveno na sajle i opruge menjaca koje su u nategnutom polozaju ukoliko nije u polozaju najmanji - najmanji. Dakle, ovo je preporuka ne samo za "parkiranje" kako ga je Mixitron nazvao, vec i za konstantno ostavljanje menjaca i lanca u ovom "opustajucem" polozaju.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#3 dejan80

dejan80
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 02 November 2007 - 08:31 PM

Dobra ideja.... a nikada mi ovako nešto nije ni palo na pamet! =D>
  • 0
My bike takes me places that school never could!

#4 Calibos

Calibos
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 03 November 2007 - 12:04 AM

Ova prica je teska prevara. Svaki put kada odem u neki servis i kada ne nasteluju menjac kako treba pricaju kada dodjes kuci posle voznje spusti lanac na onaj najmanji pozadi i najmanji napred.
Slicnu pricu sam cuo od jednog penzionera (tezak snob) da zimi auto treba podici na klocne da opruge odmaraju. Mislim budalastine ko jos dize kola na klocne? Mozda oni u lazi.
Zadnji put sam otisao do jednog servisa i majstor je zamenio buzir i sajlu i od tada menjac radi kao nov a star je preko 10 godina. (exage) Nikakve price o spustanju menjaca na mali nisam cuo samo je covek napomenuo da vozim izuzetno prljav bicikl i da takav moram da ocistim kako bi mi duze trajao. Rekao je da lanac obrisem posle dve tri voznje i pre sledece podmazem nekim retkim uljem.
  • 0

#5 dejan80

dejan80
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 November 2007 - 12:56 PM

Prvo, ova priča ne može biti prevara jer niko ovde ne vara nikoga za bilo šta.
Drugo, ima logike, da opruge i sajle ne bi bile nategnute svo vreme... e sad koliko je to stvarno bitno u praksi...valjda iskusniji vozači znaju!
  • 0
My bike takes me places that school never could!

#6 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 03 November 2007 - 03:59 PM

A i "mudrac" je, u ovim našim krugovima, poznat kao čovek od iskustva... =D> =D> =D> ,ne bih on tvrdio nešto a da tu nema barem malo istine [-X [-X [-X !!!
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#7 vladimir

vladimir
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 03 November 2007 - 04:18 PM

"samo je covek napomenuo da vozim izuzetno prljav bicikl i da takav moram da ocistim kako bi mi duze trajao"
Covek je bio u pravu ,najbolje da ti pocnes da peres svoj bike za pocetak.
Nemoj da se zamaras sa polozajem menjaca i zaverama sa foruma.Tesko da ces ovde procitati nesto tacno i korisno,pogotovo ne od ljudi koji vole MTB i biciklizam uopste . [-X
Ko je jos cuo za postenog finansiskog direktora ? :D
Shomi vidimo se na sud-u !
  • 0

#8 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2007 - 06:46 PM

@Calibos
NIko na forumu nece da iznosi neistine, pogotovo sto vecina ljudi sa foruma redovno rekreativno vozi, takmici se ili su bivsi takmicari. Recimo stariji model XTR zadnjeg menjaca imao je mogucnost dotezanja opruge, kao i neke serije exage manjaca. Sve se svodi na pomeranje jednog srafa koji drzi oprugu menjaca. To se kotistilo kada opruga oslabi ili menjac dobije malo lufta, kako bi mogli preciznije da saltamo. Znaci niko nije izmislio toplu vodu.

U praksi je malo drugacije. Licno ja se toga ne pridrzavam, jer bajs vozim svaki dan, ali to neznaci da ostali treba da slede moj primer. Kod nategnutog menjaca najvise trpe sajla i buzir, dok opruga uglavnom strada poslednja, jer menjac prvo dobije lufta, zatim ga mexanicki ostetimo ili jednostavno zamenimo novijim modelom, sto je najcesci slucaj.

Sa tobom jedino mogu da se slozim da vozis prljav bicikl :lol: i da takav treba da ocistis. :D
  • 0

#9 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2007 - 08:04 PM

Shomi vidimo se na sud-u !

I to u HAGU, pa ces da platis ti finansijskom direktoru :D 8)

Ova prica je teska prevara

A ti onda nemoj ni da citas ove i druge postove i nemoj ni biti na forumu, utrosi to vreme na pranje bicikla.
Zar nisi znao da svi mi koji moderisemo ovde sirimo grozne neistine jer imamo dilove sa servisima bicikala i cilj nam je da se forumasima i gostima foruma sto pre pokvare!!! :twisted:
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#10 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 03 November 2007 - 08:10 PM

Mislim da Calibos to nije tako mislio iako zvuci kao da napada Mixitron.a
  • 0

#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 November 2007 - 08:37 PM

Pa sad, ako zvuči kao da sam rekao da mi svi dođete pare jer sam © način da rasteretite prenosne mehanizme, onda OK. :lol:

A možda je ovo subverzija - da vam lanac stalno stoji u iskošenom položaju i isteže se mnogo brže nego što bi inače 8)
  • 0

#12 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2007 - 09:09 PM

Salu na stranu, svi smo culi za "zamor materijala' kao i za istezanje. Da malo docaram: Da li je prijatnije spavati vezanih zategnutih ruku i nogu za krevet, ili normalno? E pa tako se ponasaju i sajle i opruge menjaca kada su u zategnutom polozaju. Naravno, ovo se nece primetiti za jedan, dva dana, ali ce se vremenom manifestovati. Prema tome, mani razne "majstore" koji traze izgovore, na ovom forumu je koliko znam Xari jedini koji servisira i postuje, poneki put se javi i profa iz Terrano team-a. Ciklopia se negde utulio...
Takodje, niko ovde nema ama bas nikakve koristi od svega ovoga, pa cak ni MOZAK, sve je na "volonterskoj" osnovi...
I na kraju, ovo nisu KOMANDE, vec preporuke, ko hoce - hoce ko ne - opet lepo, nije moj bajk u takvim rukama :wink:
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#13 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 03 November 2007 - 09:40 PM

zovite me Krang :lol: :wink:
  • 0

#14 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 November 2007 - 09:57 PM

Kako bre, ovde skoro niko ne servisira? :^o Svi mi nešto čačkamo, samo uglavnom po svojim ljubimcima :) Koliko ovde ima 'ovo možeš da napraviš/popraviš/namestiš sam, na taj i taj način' materijala, čudo je da nas majstori ne gađaju nečim kad im onaj jedan put godišnje i uđemo u radnju, da maknu nelojalnu konkurenciju. :D
  • 0

#15 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2007 - 10:11 PM

Mislio sam na ZVANICNE servise - radnje, ne na KUCNE RADINOSTI. Naravno da svi nesto prckaju, neko manje neko vise.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#16 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 November 2007 - 10:21 PM

:lol: Ovoj temi izgleda mogu da promenim naslov u 'hajde da se ne razumemo' :) Nravno da sam shvatio, zezam se 8)
  • 0

#17 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2007 - 10:57 PM

Ma za tebe znam, al ima i onih koji ne shvataju sale, pa da budemo kristalno jasni!
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#18 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 03 November 2007 - 11:25 PM

haha ni skupstina nam nije ravna =D>
  • 0

#19 vladimir

vladimir
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 03 November 2007 - 11:26 PM

[-o< [-o< [-o< [-o< [-o<

Attached Thumbnails

  • krang.gif

  • 0

#20 psiho

psiho
  • Members
  • PipPipPip
  • 121 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 04 November 2007 - 11:23 AM

А како да паркирају мењаче они који су у поседу "обрнутих", типа Шимано ХТ 2005? На највећи ланчаник позади?

Што нападосте човека толико :| Добро, за хигијену бицикла је заслужио...
  • 0

--





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika