Jump to content


Fotografije

Sve o amortizerima


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
424 odgovora na ovu temu

#121 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 04 March 2014 - 05:43 PM

... a i kad bolje razmislim jednom kad podesim amort po ukusu vise ga i ne bi dirao...


Plavo okretno dugme o kojem pričamo ne služi podešavanju "amorta po ukusu" već zaključavanju vile ( lockout), vila zaključana (blokirana) - vila otključana...


nekima je i to po ukusu :)
  • 0

#122 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 04 March 2014 - 07:47 PM

Znao sam da plavo dugme na okret sluzi za zakljucavanje/otkljucavanje amorta, ali sam mislio da sa daljinskom kontrolom moze i reboud da se podesava... meni su dosta bitne te male neravnine, jer ih ima svuda, ovaj xcm vecinu ne uspeva da amortizuje, zato bi ga i menjao. A i pise ima 100mm hoda a vecinom je aktivno oko 20-50mm retko kad preko.
  • 0

#123 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 04 April 2014 - 02:22 PM

Sta kazete za ovaj Recon. Nemam nacina da ga pogledam uzivo, ali prodavac preko telefona tvrdi da je u tehnicki super stanju, samo nalepnice fale. Kaze da radi lock out i reboud. Da li je pametno uzimati ga a da ne ocekujem neke probleme, tipa pustanje vazduha i slicno. I koliko je skupa i izvodljiva popravka?http://www.cikloberza.com/show.php?id=147004
  • 0

#124 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 April 2014 - 09:08 PM

ima li neko savet sta mi je ciniti?
  • 0

#125 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 April 2014 - 09:49 PM

On možda ima 5 mm lufta u štapovima, a to sa slike videti nećeš...


Meni se ne sviđa što se reklamira kao novo a nema nalepnice. Novo <> prefarbano...
  • 0

#126 Villain

Villain
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts
  • LocationSvuda tuda negde...

Postavljeno 05 April 2014 - 09:57 PM

http://www.cikloberz...w.php?id=147172

Ako ti nije bitan daljinski lock out, ovo ti je mnogo korektnija kupvina.
  • 0

#127 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 April 2014 - 10:17 PM

Nisam uspeo da vidim sa slike, da li je prefarban. Ako je tako onda odustajem od njega.
Nije mi mnogo bitan daljinski lock, da li je ta tora vazdusna ili sa oprugom?
  • 0

#128 Villain

Villain
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts
  • LocationSvuda tuda negde...

Postavljeno 05 April 2014 - 11:11 PM

Vazduh, solo air...model mislim da je tu 2010-2012
  • 0

#129 Sale62

Sale62
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Postavljeno 06 April 2014 - 11:55 AM

pozz svima evo vidim da se vec uveliko ovde raspravlja o kupovini amorta pa bih i ja da se ubacim malo :D ja imam manitou axel znaci amort radi sve super nista posebno po preformansama, ali se ni nemoze ocekivati nesto superiorno od opruge tj coil spring...pa sam razmisljao da je mozda zamenim... e sada posto mi budzet nije nesto velik zeleo bih nekih 40-50e da ulozim i da uzmem neku po mogucostvu air, e sad ja bih rado uzeo neku dual air recimo r7 ali mislim da one ni nemogu da se nedju iposd nekih 70-80e iako su malo starije i neocuvane..ciljao sam na skareba ali to je kao i axel vec oladtimer tj ne proizvodi se vise pa ne znam da li je vredan ucimanja jer kasnije tesko cu ga prodati jer ce biti dosta mator, e sad cuo sam dosta utisaka o skarebu i to vecinom pozitivni, ima u gradu jedan prodaje skareba pa sam hteo mozda da pogledam duzina vrata mi dogovara a duzina hoda je mislim 80mm kao i na vecini skareba, sem ovih nekih noivijih sa hodom od 100mm, e sad jel velika razlika u tih 20mm i koja je razikla izmenju oda od 80mm i 100mm prednosti i mane ? :D e sad naime rec je o ovom olgasu http://www.cikloberz...w.php?id=147171 pa me znaima deluje mi ocuvano, locukout nema, ima rebound i solo air je...pa bih vas molio za misljenje da vidim sta kazu eksperti za nju :D
PS kada gledam vilu, ako odem da vidim kakva je, na sta da obratim paznju ?kako da porverim perfomanse ili da nije nesto pokvarena, da ne pusta ulje i sve to...hvala u napred ! :D
  • 0
Pimp My Bike: HT XCS 6.0

#130 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 06 April 2014 - 05:28 PM

...rec je o ovom olgasu http://www.cikloberz...w.php?id=147171 pa me znaima deluje mi ocuvano, locukout nema, ima rebound i solo air je...pa bih vas molio za misljenje da vidim sta kazu eksperti za nju :D
PS kada gledam vilu, ako odem da vidim kakva je, na sta da obratim paznju ?kako da porverim perfomanse ili da nije nesto pokvarena, da ne pusta ulje i sve to...hvala u napred ! :D

nesmatram se ekspertom al imam svoje misljenje, pa ako nije problem...

skareb...konretno sa oglasa na levoj strani gore ima ventil vazdusne oprugu (air spring) a na desnoj strani dole ima podesavanje brzine vracanja (rebound damping). Ovo je vila starije generacije, stara oko 10 godina. Prednost joj je mala masa koju postize zahvaljujuci vazdusnom ogibljenju i (relativno) uskim stapovima (stanchions, upper legs) precnika 28,6mm sto joj dosta umanjuje krutost, sto joj je i najveca mana (u odnosu na savremene vile sa stapovima precnika 32mm). To narocito dolazi do izrazaja pri koriscenju sa disk kocnicom koja nesimetricno opterecuje konstrukciju za razliku od kocnica koje deluju na obruc tipa V-brake ili MaguraHS koje bile aktuelne kad i ova amortizerska viljuska.
Vilu je dosta tesko proceniti ovako, skinutu, mnogo je lakse kada je namontirana. To sto vila ne pusta ulje ne mora da znaci je to dobro jer mozda nema ulja u sebi ali onda vila "teze" radi. Zazor u plovcima (lower legs, sliders) se takodje lakse primeti kada je namontirana.

...ja imam manitou axel znaci amort radi sve super nista posebno po preformansama, ali se ni nemoze ocekivati nesto superiorno od opruge tj coil spring...pa sam razmisljao da je mozda zamenim...

"Coil" ili spiralna (uglavnom celicna) opruga nije razlog sto od tvoje vile ne moze da se ocekuje nista spektakularno vec je razlog za to sto je to takvog kvaliteta i namene. Vile sa vazdusnom oprugom imaju najvecu prednost u manjoj masi, a gde mala masa nije prioritet vile sa coil oprugom i dalje obavljaju dobar posao jer je njihova prednost u odnosu na vazdusne opruge linearnost hoda/rada.

...sad jel velika razlika u tih 20mm i koja je razikla izmenju oda od 80mm i 100mm prednosti i mane...

zavisi na kakv se ram postavlja vila. Neki ramovi podnose vile sa hodom "od" - "do" i to je nesto sto bi trebalo da posluzi kao prvi pokazatelj. Najvaznije da performanse vile odgovaraju tvojim potrebama tj. tvom stilu voznje.
  • 0

#131 Sale62

Sale62
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Postavljeno 06 April 2014 - 07:02 PM

zavisi na kakv se ram postavlja vila. Neki ramovi podnose vile sa hodom "od" - "do" i to je nesto sto bi trebalo da posluzi kao prvi pokazatelj. Najvaznije da performanse vile odgovaraju tvojim potrebama tj. tvom stilu voznje.

kako da znam koji mi hod treba u zavisnosti od rama ? velicina je 17.5" a korisitim trenutno 100mm hod i sasvim mi je dovoljan...e sad kad vec kazes da ako mi nije bitno kolika ce mi biti masa vile kako mogu poboljsati perfomance ove? jel mogu nekako zameniti oprugu sa nekom slabijom, jer sam ja dosta lagan oko 58kg? a sto se tice koricnjega vozim 70posto po putu i asfaltu a 30posto po zemlji i offroad tako na osnovu ovoga jel bi imao da mi preporucis neki vilu koja bi mi odgovarala? takodje korstim hidruliku tako da nakon sto si ovo rekao za skareba ne znam da li da uzmmem njega ili nesto mladje....od ostalih vila do 50ak e sam nasao jos ove: http://www.cikloberz...w.php?id=147172 i http://www.cikloberz...w.php?id=144132
  • 0
Pimp My Bike: HT XCS 6.0

#132 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 06 April 2014 - 07:54 PM

zavisi na kakv se ram postavlja vila. Neki ramovi podnose vile sa hodom "od" - "do" i to je nesto sto bi trebalo da posluzi kao prvi pokazatelj. Najvaznije da performanse vile odgovaraju tvojim potrebama tj. tvom stilu voznje.

kako da znam koji mi hod treba u zavisnosti od rama ? velicina je 17.5" a korisitim trenutno 100mm hod i sasvim mi je dovoljan...e sad kad vec kazes da ako mi nije bitno kolika ce mi biti masa vile kako mogu poboljsati perfomance ove? jel mogu nekako zameniti oprugu sa nekom slabijom, jer sam ja dosta lagan oko 58kg? a sto se tice koricnjega vozim 70posto po putu i asfaltu a 30posto po zemlji i offroad tako na osnovu ovoga jel bi imao da mi preporucis neki vilu koja bi mi odgovarala? takodje korstim hidruliku tako da nakon sto si ovo rekao za skareba ne znam da li da uzmmem njega ili nesto mladje....od ostalih vila do 50ak e sam nasao jos ove: http://www.cikloberz...w.php?id=147172 i http://www.cikloberz...w.php?id=144132


nisi rekao koji je ram u pitanju. Nije u pitanju velicina/dimenzija rama, vec njegova geometrija, za koji hod vile je projektovan. Na sajtu proizvodjaca ili postoje podaci za koju je vilu namenjen, ili vidis koliki hod je imala vila koja je bila fabricki pakovana u katalozima/na sajtovima.
Naravno da postoji mogucnost postavljanja/ugradnje mekse vile u tvoj Axel. S obzirom da si opisao da uglavnom drumaris predlazem ti neko resenje sa lok-outom da ti vila ne guta energiju na drumu.
Pomenute Magura HS33 kocnice su (isto) hidraulika. To koristis?
  • 0

#133 Sale62

Sale62
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Postavljeno 06 April 2014 - 08:44 PM

no, korsitim hirauliku za disk, a sto se tice rama u pitanju je HT ram a oni ni nemaju posten sajt pa ne mogu pogledati, a sa kojom je fabricki dosao vilom ne znam jer sam ga uzeo polovnog :D a gde bih mogao da kupim tu oprugu? ili bih morao da najdme neko ko to pravi po meri opruge pa da mi napravi pa sam da zamenim...a inace kada bih otvarao vilu da je servisiram sto sam planirao pa mije drug rekao da ako je budem otvarao da cu sjebati lockout i posle necu moci da ga vratim, pa me zanima posto sam neiskusan oko toga a ne bih da dajem pare za servis onoliko koliko i sama vila vredi jel bih mogao ja to nekako da otvorim servisiram i u tom slucaju mozda i da zamenim opruge ? :D
  • 0
Pimp My Bike: HT XCS 6.0

#134 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 07 April 2014 - 10:09 AM

Vazduh, solo air...model mislim da je tu 2010-2012

Kontaktirao sam prodavca, i ne odgovara mi duzina vrata od 19cm. Na ovom amortizeru sto mi je na bajku je 23cm...
  • 0

#135 Villain

Villain
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts
  • LocationSvuda tuda negde...

Postavljeno 07 April 2014 - 11:01 AM

Vazduh, solo air...model mislim da je tu 2010-2012

Kontaktirao sam prodavca, i ne odgovara mi duzina vrata od 19cm. Na ovom amortizeru sto mi je na bajku je 23cm...

Imamo isti "problem". I ja ne bih dirao geometriju jer mi ova odgovara.
Isto jurim neki vrat od 22,5 minimum...Manji je broj takvih vila, a i cenovno obično budu...
Imale kod Gorana iz NS-a 2 tore 318, sve super, ali ne volim da vidim pinove za V-Break na vili pa to ti je.
  • 0

#136 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 07 April 2014 - 11:41 AM

no, korsitim hirauliku za disk, a sto se tice rama u pitanju je HT ram a oni ni nemaju posten sajt pa ne mogu pogledati, a sa kojom je fabricki dosao vilom ne znam jer sam ga uzeo polovnog :D a gde bih mogao da kupim tu oprugu? ili bih morao da najdme neko ko to pravi po meri opruge pa da mi napravi pa sam da zamenim...a inace kada bih otvarao vilu da je servisiram sto sam planirao pa mije drug rekao da ako je budem otvarao da cu sjebati lockout i posle necu moci da ga vratim, pa me zanima posto sam neiskusan oko toga a ne bih da dajem pare za servis onoliko koliko i sama vila vredi jel bih mogao ja to nekako da otvorim servisiram i u tom slucaju mozda i da zamenim opruge ? :D


koliko se secam tvoja vila ima samo jednu oprugu i ta opruga bi trebalo da se nalazi u levom stapu a ulje za lockout u desnom, tako da su fizicki odvojeni i moze jedno da se čačka bez da se drugo dira/poremeti. Da dodjes do opruge samo odvrnes "poklopac" na levoj strani krune i izvuces oprugu. Ona treba na sebi da ima neku gumenu kosuljicu, nesto kao oni termoskupljajuci buziri, da ne zvoni kada udara o unutrasnji zid viljuske, i treba da je obilno podmazana. Jacinu opruge proizvodjaci proizvodjaci vecinom obelezavaju bojom tako da mozes da ocekujes veliku fleku u nekoj boji tipa zuto, plavo, crveno, srno i sl., pa da pokusas da nabavis originalnu oprugu manje jacine. Ako ces praviti oprugu treba sa postojece opruge da "skines" dimenzije kao sto su: ukupna duzina spirale, debljina "žice" i broj namotaja, i naravno da das instrukcije ovima sto prave sta zapravo hoces, 20% meksa, 50% meksa i slicno.

Za otvaranje "lockout"a tj desne (damping) komore ti kao prvo treba odgovarajuce ulje, a onda u zavisnosti od vrste/tipa i neki manje-vise specijalni alati. Msm da ti imas TPC (TwinPistonChamber) sistem kod kojeg nema "odzracivanja" tako da bi uz ulje i odgovarajuce garniture okasto-viljuskastih i imbus kljuceva mogao da uradis i zamenu ulja.
  • 0

#137 Sale62

Sale62
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Postavljeno 07 April 2014 - 02:25 PM

e haval ti pun ona ovakvom objasnjenju :D a sto se tice servisiranja ako su odvojene onda to mogu lako skinuti taj poklopac sa imbusom, samo sto mi treba neki mali ja mislim 2mm pa moram da kupim novi taj 2mm jer ovaj sto imam je od mesinga pa se raznjako...onda cim uvatim malo vremena probacu da ga otvorim da vidim kakva je opruga i samo me jos zanima cime da podmazem tu oprugu ili sta vec treba treba neka mast ili moze ulje imam neko sinteticko pa sam mislio mozda njega da iskoristim? a ovaj deo kod lokcouta ni necu da diram nesto da sjebem posle mogu da se slikam sa vilom :D
  • 0
Pimp My Bike: HT XCS 6.0

#138 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 07 April 2014 - 03:55 PM

... samo me jos zanima cime da podmazem tu oprugu ili sta vec treba treba neka mast ili moze ulje imam neko sinteticko pa sam mislio mozda njega da iskoristim...

za podmazivanje komore sa oprugom preporucujem mast kalcijumske sponifikacije (znaci ne litijumska). Ulje ne preporucujem a i pitanje koju gradaciju imas. Ja ne bih gledao da iskoristim sta imam (mogu i margarinom da pomazem, bolje ista nego nista) nego bih to uradi kako treba.
  • 0

#139 Sale62

Sale62
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Postavljeno 07 April 2014 - 04:35 PM

ako se ne varam i ti si iz nsa pa da te taman pitam gde mogu kupiti sva ta maziva ulja i masti po najpovoljnijoj ceni tj gde je najjeftinije :D
  • 0
Pimp My Bike: HT XCS 6.0

#140 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 07 April 2014 - 07:13 PM

Vazduh, solo air...model mislim da je tu 2010-2012

Kontaktirao sam prodavca, i ne odgovara mi duzina vrata od 19cm. Na ovom amortizeru sto mi je na bajku je 23cm...

Imamo isti "problem". I ja ne bih dirao geometriju jer mi ova odgovara.
Isto jurim neki vrat od 22,5 minimum...Manji je broj takvih vila, a i cenovno obično budu...
Imale kod Gorana iz NS-a 2 tore 318, sve super, ali ne volim da vidim pinove za V-Break na vili pa to ti je.

Bio sam da pogledam bajk za brata, pa sam pogledao i te dve tore kod Gprana. Bile su u odlicnom stanju i obe su imale dugacak vrat, ali tada nisam imao dovoljno novca, i steta sto se prodalo bas bi mi lepo odgovarala. Ostaje mi da cekam ako se pojavi jos neka koja bi mi odgovarala.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika