Jump to content


Fotografije
- - - - -

Biciklizam i telefon sa GPS prijemnikom


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
73 odgovora na ovu temu

#41 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 July 2012 - 10:09 PM

Hvala! Nažalost, autonomija sa (internim) GPS-om na telefonu je kod mene 3-4 sata. A Forerunner ne može da se prijavi tamo gore odmah, samo naknadno... :D
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#42 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 09 July 2012 - 10:24 PM

Ja zadnjih par meseci intenzivno testiram sve zive android aplikacije vezane za merenje rute, biciklizam itd. Jedino nisam Stravu probao posto mi deluje pomalo takmicarski nastrojena, sto me ne zanima. Plus mi se ne svidja pregled same mape na strava sajtu, a ne vidim da aplikacija (u opisu na play store-u) ima izvoz snimljene rute u .gpx ili .kml fajl.

Generalno, ako ti treba nesto specificno za biciklizam sa dosta detalja voznje, onda je Sports Tracker, Endomondo ili Strava ok izbor, izbor izmedju te tri se svodi na tvoj ukus i afinitete. Ako ti je potrebna aplikacija koja ce samo meriti rutu, imas Google My Tracks, i najbazicniju - GPS Logger. GPS Logger nema ni prikaz mape, vec bukvalno samo snima rutu koju snimi u .gpx fajl. Koji posle mozes da koristis po volji.
Ako ti treba nesto kao navigacija, mozes da koristis neke od opsteprihvacenih tipa iGo, Navigon itd... A postoji i OruxMaps, koji nema svoje mape ali postoji izbor gooomile online mapa. Odlicna stvar u ovoj aplikaciji je sto mozes bukvalno bilo koji deo bilo koje mape da sacuvas u telefonu na SD kartici, i to bas ono sto ti treba (oznacis deo mape koji ti treba, i samo njega sacuvas). Vrhunska stvar za predele gde nema dobrog 3G signala. Pored navodjenja, aplikacija je nevidjeno nakrcana sa mogucnostima, i bukvalno moze da radi skoro sve sto pomislis a vezano je za GPS. Nije usko vezana za biciklizam, ali moze odlicno da posluzi kao zamena za gore navedene tri (najpopularnije) aplikacije. Moze da meri rutu, moze da te navodi po ruti koju si uvezao iz .gpx ili .kml falja (ultra retka opcija, a jos redje da to u nekoj aplikaciji zapravo radi), pritom dok te navodi moze ujedno i da meri rutu kao nezavisnu. Mozes u toku voznje da menjas izmedju online i offline mapa (kao i izmedju vise offline mapa)... itd.

Moje neko iskustvo.
Sports Tracker (ST) i Endomondo
Najveci potrosaci struje. ST je jedan od najpreciznijih sto se merenja tice, najlepsi interfejs ima, kao sto vectra rece moze da belezi sve iz aplikacije (pored slika, moze i muziku da pamti koju si slusao). Nazalost, moj telefon ga ne mirise, puca mi skoro uvek pri duzim voznjama. Da nema toga, verovatno bih ga i danas koristio. Baterija mi sa njim (+ muzikom) traje oko 8-9h. Mana je sto nema izvoza .gpx ili .kml fajla (bar ne u free verziji).

My Tracks
Dosta precizan u merenju (ako se podesi kako treba) trosi nesto malo manje struje od prethodno navedenih. Sporo ucitava mapu gde je losiji 3G signal, nema nesto preterano mogucnosti za pregled parametara u toku voznje - mada mu to i nije namena. Baterija sa njim mi mozda traje 10tak sati.

GPS Logger
Kao i MyTracks je precizan u onoj meri u kojoj ga podesite - shodno tome i potrosnja struje raste. Posto nema dodatnih mogucnosti, trosi najmanje struje od svih navedenih, nikad ga nisam testirao do granica ali mislim da moze i 12h da izgura. Integracija sa Dropboxom je prakticna.

OruxMaps
Moj trenutni izbor i favorit. Najkompletnija aplikacija! Velika mana je los korisnicki interfejs (komplikovan) i pomalo sitni ispis parametara u toku voznje (tipa brzina, visina, prosek, vreme voznje itd..) ali su to stvari na koje se veoma brzo naviknes. Prosto, kad vidis sta sve mozes da radis sa ovom aplikacijom zaboravis na njene mane. Naravno, ukoliko ti to sve uopste treba ;) Ima gomile chartova za vec zabelezene rute, slicno kao ST. Potrosnja energije sa njom mi je veoma mala, izmedju MyTracks i GPS Loggera, nisam uspeo jos precizno da izmerim. Naravno, ta potrosnja je sa koriscenjem offline mapa.

Mana svih aplikacija sem ST je sto ne mogu da pauziraju snimanje rute, ali mi to ne predstavlja neki problem. Live pracenje me nije zanimalo ni za jednu, pa to nisam ni obracao paznju da li imaju, iako sad vidim sa ST to podrzava.

@srdjoni
Pogledaj moj post u temi o nabavci iz Kine, ako vec nisi:
viewtopic.php?f=5&t=5442&start=255#p120131

Ja sam sa time resio probleme baterije i nedostatka iste u kriticnim situacijama ;) Mada mi sa koriscenjem trenutne aplikacije za GPS i ne treba bas tako cesto, ali zlu ne trebalo, uvek je nosim sa sobom.
  • 0

#43 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 July 2012 - 10:31 PM

Hvala, imaću spravicu u vidu.
Inače, Strava iz nekog razloga Novi Sad zove Mlada Loza.:D Izgleda da je Google prevodilac i tu umešao svoje prste...
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#44 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 09 July 2012 - 10:42 PM

Zaboravio sam da kazem, razlog zasto najvise volim aplikacije koje samo beleze rutu je taj sto imam ciklokompjuter koji ce mi prikazati sve sto najbitnije u toku voznje, tako da u telefon i ne gledam dok vozim (sem ako ga koristim kao navigaciju).
Ono sto volim jeste nakon voznje da sve parametre lepo pregledam na racunaru. Uploadujem fajl koji je telefon snimio na ridewithgps.com, i pregledam/analiziram do mile volje. Na istom sajtu iscrtam rutu koju bih voleo da odvozam, uvezem u telefon i pratim tu rutu. Takodje postoji opcija dodavanja slika za svaki snimljen "izlet" :)
Evo primera sa rutom koju je snimio OruxMaps (preciznost podesena na 5m), sa slikama. Koje se sync-uju sa Dropbox nalogom tako da ne moram da se cimam sa prebacivanjem istih na komp, kad sednem vec su tu :)
http://ridewithgps.com/trips/767031 (slike su u "photos" delu, logicno)
  • 0

#45 vectrasd

vectrasd
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 10 July 2012 - 12:07 PM

OruxMaps je koliko znam samo za Android, dok se ST moze koristiti i na Android, iPhone, Symbian, Windows Phone, N9 platformama. I naravno da se moze exportovati fajl i to u GPX, KML, XML, CSV formatu. Meni na obicnoj Nokiji E51 radi i po 15 sati i uz koriscenje kamere i par razgovora. Ne radim ja za Sports tracker niti ga hvalim, ovo kazem tek toliko da ljudi imaju pravu informaciju.
  • 0

#46 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 July 2012 - 12:43 PM

Kao sto sam rekao...

Ja zadnjih par meseci intenzivno testiram sve zive android aplikacije vezane za merenje rute, biciklizam itd.


Shodno tome, na primeru mog telefona (Sony Ericsson Xperia Pro) sam i navodio svoja iskustva. Android trosi mnogo vise energije od Symbian telefona, tako da ne sumnjam da ce ST na nekom Symbian telefonu (npr E72) da izgura i 30h.

Sports Tracker drzim instaliran na telefonu zbog nekih izmerenih voznji, i android verzija nema opciju za izvoz u .gpx ili .kml fajl. Upravo sam proverio, jedino sto mozes jeste da pregledas zabelezeni workout i da ga obrises. Mozda bi sinhronizacija sa njihovim sajtom donela vise mogucnosti ali to opet komplikuje samu aplikaciju, sve u svemu "out of the box" nema tu mogucnost.

Hocu samo da kazem da sam i ja navodio prave informacije, nego se aplikacija razlikuje od platforme do platforme. Moja iskustva su vezana za Android, tako da onaj ko nema Android telefon verovatno mu moji romani nece puno znaciti :D
  • 0

#47 vectrasd

vectrasd
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 10 July 2012 - 12:57 PM

Tako je Dule. Dosta zavisi od platforme. Sva moja iskustva su vezana za Symbian.
  • 0

#48 valsorimkaran

valsorimkaran
  • Members
  • PipPipPip
  • 80 posts

Postavljeno 10 July 2012 - 02:34 PM

Da se nadovezem na ovu temu i da kažem da sam koristo ST i da sam zadovoljan sa njim zbog svega navedenog, jedino sto nisam probao da imam externi GPS modul i koliko bi mi sa njim izdrzala baterija. Koliko mi se čini da sad moze da izgura oko 6 sati, ali pošto sam na drumu nadam se da ću skuputi pare na kompletan prenji tocak na dinamom u glavi i punjac namenjen biciklovima preko diname, kako je to Nokia uradila, naravno posto postoji konverter za prikljucka sa onog mini na micro usb, mnogi telefoni mogu da koriste isti taj punjač. E jedino što nisam probao sa ST da mu nedozvolim da se kaći na internet tj da telefon stavim u offline mod da nema kontakt sa mrežeom i da koristi samo gps.

E da, :) da li je ikom palo napamet, da sve svoje gpx tj kml rute uvede u Google Map Maker em što bi se pre došlo do što kompletnih mapa staza, ulica biciklističkih staza i puteva koji nisu upisani u Google mape i ja sam počeo da se igram sa svojim komšilukom i da ga dovršavam , ispravljam ograničenja, obelezavam bulevare i ulice koje imaju biciklističke staze, trotoare i slično...
  • 0

#49 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Postavljeno 10 July 2012 - 03:10 PM

Ja koristim solarni punjac jer telefon ima ocajnu bateriju. U solarnom punjacu imam integrisanu bateriju od 1800mAh, dok u telefonu imam bateriju od 900mAh. Sam telefon moze da drzi oko 10-12h sa ukljucenim GPS-om, a kad se priljuci na solarni punjac moze raditi bez prekida pogotovo ako je suncano :D

Jedini program koji koristim za navigaciju je iGO, mada navigacija mi i nije toliko potrebna pa telefon cesce koristim za pustanje muzike. Takodje volan mi je trenutno pretrpan tako da mi je ponestalo mesta za kacenje punjaca i drzaca za telefon :) Inace telefon je Huawei U8110, a model punjaca nemam pojma, samo znam da je iz Kine i da je kostao 2.500rsd.

Postavljena slika
  • 0

#50 Player

Player
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 10 July 2012 - 05:42 PM

Sports Tracker drzim instaliran na telefonu zbog nekih izmerenih voznji, i android verzija nema opciju za izvoz u .gpx ili .kml fajl. Upravo sam proverio, jedino sto mozes jeste da pregledas zabelezeni workout i da ga obrises. Mozda bi sinhronizacija sa njihovim sajtom donela vise mogucnosti ali to opet komplikuje samu aplikaciju, sve u svemu "out of the box" nema tu mogucnost.


Tako je. Kad uradis sinhronizaciju sa ST sajtom onda tamo imas opciju da exportujes gpx ako zelis.
Meni na Wildfire-u traje oko 6 sati baterija sa ST-om, sto je meni vise nego dovoljno... posto vozim vecinom offroad i kratke rute oko 20-30 km.
Cim stignem kuci uradim sync preko wireless-a i to je to.
Jedino sam primetio da exportovani gpx kad se okaci na bilo koji drugi sajt ne pokazuje bas iste vrednosti.
Ali to vazi za sve aplikacije i sajtove sto sam do sada probao.
  • 0
Faster, Faster, Until The Thrill Of Speed Overcomes The Fear Of Death

#51 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 July 2012 - 08:17 PM

Dobro, to je normalno - meni u MyTracks iscrta jedno, kad ubacim na ridewithgps.com vidim slicnu ali ne bas istu rutu :)

Super za sinhronizaciju, da sam jos uspeo da nateram ST da mi radi stabilno, probao bih i to, ali nece :(

@MadScientist
Ja solarni punjac nisam hteo da uzimam jer nije praktican (tj pouzdan u smislu da li ima sunca), da li imam mesta da ga drzim na bajku itd... Plus sam od drugara koji je koristio neki takav cuo da su uzasno spori punjaci.
  • 0

#52 Ivan_xcv

Ivan_xcv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 10 July 2012 - 08:37 PM

Ja koristim solarni punjac jer telefon ima ocajnu bateriju. U solarnom punjacu imam integrisanu bateriju od 1800mAh, dok u telefonu imam bateriju od 900mAh. Sam telefon moze da drzi oko 10-12h sa ukljucenim GPS-om, a kad se priljuci na solarni punjac moze raditi bez prekida pogotovo ako je suncano :D

Jedini program koji koristim za navigaciju je iGO, mada navigacija mi i nije toliko potrebna pa telefon cesce koristim za pustanje muzike. Takodje volan mi je trenutno pretrpan tako da mi je ponestalo mesta za kacenje punjaca i drzaca za telefon :) Inace telefon je Huawei U8110, a model punjaca nemam pojma, samo znam da je iz Kine i da je kostao 2.500rsd.

Postavljena slika


Pametna je ovo stvar, pogotovo za biciklizam... Gde ga nadje za te pare? :mrgreen:
  • 0

#53 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Postavljeno 10 July 2012 - 10:24 PM

@dule0911 - Vecina solarnih punjaca ima bateriju unutar sebe tako da kad se napuni nakon tri-cetiri sata na suncu (zavisno od modela) onda mozes da koristis isti tokom celog dana i noci. Isto se mogu napuniti kod kuce preko adaptera i koristiti kao klasicni eksterni punjac. Nisam siguran koliko tacno treba punjacu da napuni telefon jer ga obicno ostavim na punjenju tokom noci, a ujutro je vec pun. Tako da cu reci da mu treba od 6 do 8 sati, mada ako ga prikljucis dok koristis telefon cisto sumnjam da ces ga uopste uspeti napuniti, ali zato dosta produzi autonomiju baterije :D

@Ivan_xcv - Kupio sam ga na ChinaBuyeu jos davno, ali vidim da im je cena skocila, mada ima onih bagatela punjaca za 10$. Isto tako mozes naci na nasim sajtovima poput k/p, limunda i sl.

Da ne odem toliko u off sa ovim punjacima samo cu reci da sam koristio Move! Bike Computer aplikaciju koja odradi dobro posao, ali vise manje meni je dovoljno samo da znam koju sam razdaljinu presao, a to imam na ciklometru

http://desmond.image....jpg&res=medium
  • 0

#54 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 11 July 2012 - 01:04 PM

Tako da cu reci da mu treba od 6 do 8 sati, mada ako ga prikljucis dok koristis telefon cisto sumnjam da ces ga uopste uspeti napuniti, ali zato dosta produzi autonomiju baterije :D

Da, tako nesto sam i ja cuo, meni je to mnogo :) Moja externa napuni telefon koji se aktivno koristi za manje od 3h. Baterija telefona je 1500mAh.
  • 0

#55 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 01 October 2012 - 11:59 PM

Poceo sam da koristim na anroidu (najeftiniji vip model za 1din i post paid 460din.) dodatak Endomundo koji je dosta jednostavan, ima export gpx file koji se moze prikazati npr. na Stravi koja je trenutno popularna zbog upisanih ruta, vremena itd. i slicnim programima.Endomundo;http://wm51.inbox.co...63_oJ.jpg.thumb.Potom isti file na Stravi;http://wm51.inbox.co...81_oJ.jpg.thumb
  • 0

#56 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 10 December 2012 - 10:18 PM

Da li ovde neko koristi Stravu na HTC-u? Imam sledeći problem - GPS se isključi kada se ekran zaključa. Inače, u pitanju je Wildfire S.
  • 0
Pozdrav

#57 andrija10

andrija10
  • Members
  • PipPip
  • 50 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 December 2012 - 11:33 AM

Da li ovde neko koristi Stravu na HTC-u? Imam sledeći problem - GPS se isključi kada se ekran zaključa. Inače, u pitanju je Wildfire S.


I meni se GPS sam gasio kad se iskljuci ekran, al kad se ponovo ukljuci ukljuci se i GPS i treba mu malo vremena da se opet prikaci na neki satelit.


Video sam na pocetku teme da je neko imao nokiu e71, pa ako moze da mi da link za skidanje sport tracker-a , pokusavao sam nesto na OVI store al nece nesto. Znam da je ekran mali al ja ga ne bih koristio za brzinu i predjen put za to mi je ciklo kompjuter :)

Edit: Instalirao sam Sport Tracker, samo jos kad bi mi neko rekao kako da stavljam rute na http://www.ridewithgps.com :)
  • 0
Ako si u srcu dzin, nije vazno sto si mali!

#58 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 12 December 2012 - 12:55 PM

Nisam koristio sports tracker na symbianu, na androidu znam da nema opcije za izvoz rute u neki opsteprihvaceni format, ali proveri svejedno. Znaci, gledas dal ima nesto tipa "export track to .gpx ili .kml" itd. Onda odes na ridewithgpc i okacis fajl, prikaze ti rutu i to je to, posle radis sta oces vec :)
  • 0

#59 georgelazovic

georgelazovic
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 12 December 2012 - 01:15 PM

Na iPhone najbolja aplikacija po meni je Endomondo Pro :) odlicno radi... Podrska na sajtu super. Ako se plati malo ne znam tacno na godisnjem nivou jos mnogo opcija se dobija :) ima i obicna verzija koja je free i radi ok, razlika samo u reklamama koliko sam vidio. Mislim da ima i za Android, ali nisam siguran. Neka neko provjeri.
  • 0

#60 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 26 December 2012 - 02:58 PM

Da li ovde neko koristi Stravu na HTC-u? Imam sledeći problem - GPS se isključi kada se ekran zaključa. Inače, u pitanju je Wildfire S.


I meni se GPS sam gasio kad se iskljuci ekran, al kad se ponovo ukljuci ukljuci se i GPS i treba mu malo vremena da se opet prikaci na neki satelit.


GPS se uključi ponovo, ali se dok je isključen ne beleži pozicija, što stvara rupe tj. ravne linije.
Rešio sam problem sa aplikacijom Keep My GPS Alive, pa ako neko još ima isti problem neka proba.
  • 0
Pozdrav




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika