Jump to content


Fotografije

Vintage bikes and parts


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
182 odgovora na ovu temu

#141 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 26 October 2021 - 10:49 PM

Pekabeta nije postojala u SFRJ, tj to nisu 80te, a bicikli jesu.

Inace lepa slika.
  • 1

#142 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 26 October 2021 - 10:56 PM

Pekabeta nije postojala u SFRJ, tj to nisu 80te, a bicikli jesu.
Inace lepa slika.

Ma dal je to bilo pre 30, 35 godina je nebitno. Ne mogu da se setim koliko je to davno bilo. Ali je ružno sto pises da nisam video, probao ili da ne znam da menjam brzine na tom tehnološkom čudu.
  • 0

#143 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 04:57 AM

Inace postojo nesto sto je klasofikacija za bicikl koji moze da ucestvuje na retro skupovoma kao Heroica.
Mahom su to bicikli i oprema do pocetka 80tih.
Medjutom tu ima celih 15 do 20 godina tranzicije do 2000, to je vreme u kome se pojavio MTB, zatim indeksni menjaci, samaraljke, kocnice sa dva pivota i ostalo.
Dakle ako se takmicarska era klasicnih bicikala zavrsava do 1995-2000 godine, tih 15 godina su u sivoj zoni.
Obzirom da je od tada proslo vec 25-30ak godona, to jesu retro bicikli, ali mozda nisu vintage.
Ta sova zona i jesu najzanimljiviji bajsevi, ako neko zeli da uzme jeftin a dobar bicikl.



Tu si definitivno u pravu. Ja sam pre... Ima sada već 4 godine kupio preko oglasa bajk za ženu, baš iz tog nekog doba od pre, slobodnom procenom bih rekao dvadesetak godina.
Alu ram sa karbonskom vilom iz tog doba, komplet mehanika Campa Veloce devetofaz sa točkovima Scirocco G3. Ne sećam se da li sam za ceo bajs dao 150 -ili 180 eura, verovatno jer se vodi kao mator bajs. Kaseta na njemu ona minijaturna od 23 zuba, verovatno nikad menjanja kao ni lanac a i dalje u super stanju. Brušeni varovi na ramu, nalepnice nisu lepljene nego utisnute na ram. Mehanika radi kao Švajcarski sat.

Slabo je supruga taj bajs vozila ozbiljno i sad ga vozika tek kad idemo u neke familijarne vožnje. Ali meni pade na pamet da malo prilagodim te prenose potrebama savremenog čoveka da ne kažem žene, pa sam nabavio super kompakt pogon 46 30 i čekam još da stigne Miche kaseta 12 28. To kad pomontiram imaće ultra lake prenose za brdo što će uz težinu bicikla od oko ili čak ispod 9 kila činiti jako upotrebljiv i zabavan a opet i dalje jeftin bajs za rekreaciju. Slikaću kad završim. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#144 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 06:49 AM

Tako je, to je ono o cemu ja pisem. Iskopati dobar bicikl za sitne pare.

@Zare, da li se ti mozda secas kad je vasa lepa fotografija slikana, ako ste vec navedeni kao svedok?
  • 0

#145 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 07:16 AM

Ne nije Zare na fotografiji, nego sam se ja šalio da on moze da potvrdi moj identitet, kao svedok
  • 0

#146 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 07:40 AM

OK, lepa fotka je negde iz sredine 90tih. Definitivno su samaraljke bile vec u upotrebi kad je fotografija nastala, kako je moguce da vozite bez samaraljki, jos deluje da ste raspolozeni na slici? Ili ste bili obicni amateri?

Eto to je ukratko narativ ove teme.
  • 1

#147 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 07:50 AM

Da nije bilo ove fotografije, ne bih se setio ubedljivo najvece mane tadasnjih drumasa, a to su pedale tj. klipseri. Evo sad sam se najezio kada se setim koliko je to bilo opasno.

 

Za razliku od sadasnjeg SPD  sistema, gde se noga lako iskopcava iz veza, a isto tako se sama otkacinje prilikom pada, kod klipsera to nije bilo tako ako se vozilo u kombinaciji sa tadasnjim sprintericama.

 

Tadasnje prve sprinterice koje sam ja vozio, su imale odozdole nesto slicno sadasnjim plocicama. To je bilo parce plastike , mi smo to zvali blokej, i ta se plastika kod obucara ukucavala sa malim eksericima. Onda je na toj plastici (plocici), postojao poprecan usek. On je sluzio da noga ne ide napred-nazad, vec je taj usek upadao u onaj metalni deo pedale. A da se noga ne pomera gore- dole, bilo je reseno sa kaisevima. 

I sta se desava. Ako si hteo da vozis kako treba, morao si da stegnes kaiseve. To je znacilo da pri padu, ili ako treba da se izvadi noga brzo, to nije bilo moguce. Padas a noge su ostajale zarobljene u klipserima.

Otkacinjala se noga tako, sto bi prestao da okreces, prvo jednu nogu podignes u gornji polozaj, pa popustis kais, pa onda drugu. Uzas zivi.. Ako nisi ozbiljno vozio, drzali su se opusteni kaisevi, ili ne stegnute sprinterice u pertlama, da kada padnes se bukvalno izujes da ne bi polomio ili uganuo nogu.

 

Po meni su drumasi napredovali tada na kasicicu. Tri su za mene   velika izuma.

1. Samaraljke

2. SPD pedale

3. Karbonski ramovi.

To je napravilo neku razliku ono su nas sve zezali na sitno.


  • 0

#148 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 07:58 AM

I SPD je vec uveliko postojao kad je lepa fotografija nastala.

Kako je moguce da ste vozili bez SPD i samaraljki? Tehnoloski zaostale bicikle, onaj desni je bio bar 3 generacije opreme iza aktuelne opreme u vreme slike.

One kocnic su presle na aero jos nekih 10 godina pre nastanka fotke.
  • 1

#149 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 08:04 AM

Ajd ne jebi vise. Ko je rekao da nije moglo da se vozi? Pa vozile su se i Pony , pa sta sad to pokazuje? Danas voziti to pored svega ovoga novoga sto je izmisljeno je suludo. 


  • 0

#150 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 08:32 AM

Sada mi je zao sto nemam, neku fotografiju mojih bicikla iz tog doba a vozio sam ih 20 godina. Jednostavno nisu postojali mob. telefoni, nosili smo na slikanje neki ogroman Zenit, zato se nismo ni slikali. Ostao mi je samo od tih mojih bicikla ovaj  Dancelli. I mozda mogu da nadjem neku fotku zadnejeg Pinarella koji sam imao, ali to je bio vec noviji celicni ram ali sa samaraljkama. To je bilo fabricki prvi bicikl koji sam imao sa samaraljkama.


  • 0

#151 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 02:14 PM

OK, lepa fotka je negde iz sredine 90tih. Definitivno su samaraljke bile vec u upotrebi kad je fotografija nastala, kako je moguce da vozite bez samaraljki, jos deluje da ste raspolozeni na slici? Ili ste bili obicni amateri?

Eto to je ukratko narativ ove teme.

 

Sada su definitivno u upotrebi bicikli od 6 kg, karbonski točkovi od kila, elektronske komponente pa nešto nisam primetio da voziš bajs od 6000 evra. 

 

Imaš li ti uopšte predstavu koliko je pre 30-40 godina koštao dobar bajs? Pa najobičniji poni nije mogao lako da se kupi i ako ih je bilo dosta po ulicama ali je jedan isti nasleđivalo pola komšiluka i vozio se po 10-15 godina. Trkački Rog ili Unis je moglo da kupi vrlo malo ljudi. O kvalitetnim Francuskim ili Italijanskim bajsevima je moglo samo da se sanja. A ti tupiš (kao i za sve ostalo) kako se vozilo bez šamaraljki. 


  • 0
.

#152 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 02:48 PM

Sada su definitivno u upotrebi bicikli od 6 kg, karbonski točkovi od kila, elektronske komponente pa nešto nisam primetio da voziš bajs od 6000 evra. 

 

Imaš li ti uopšte predstavu koliko je pre 30-40 godina koštao dobar bajs? Pa najobičniji poni nije mogao lako da se kupi i ako ih je bilo dosta po ulicama ali je jedan isti nasleđivalo pola komšiluka i vozio se po 10-15 godina. Trkački Rog ili Unis je moglo da kupi vrlo malo ljudi. O kvalitetnim Francuskim ili Italijanskim bajsevima je moglo samo da se sanja. A ti tupiš (kao i za sve ostalo) kako se vozilo bez šamaraljki. 

 

Bas tako. Evo 10 godina od kada  ima da se kupi karbonski ram u PB i koliko ih ljudi vozi posle 10 godina? Jak je sada frajer, kada to kosta od 50 do 150 e, ali ono sa slke je kostalo ko danas da das 1500 e.

 

Pa pametuje sto sam vozio klipsere a postojale pedale na kopcanje. Pa na Turu su mislim prvi put vozili 87 a on ocekuje da sam ja tada mogao to da imam. Sada je skupo, da kupis dobre pedale i sprinterice, a ne onda kada se tek pojavilo.  Za sve smo kasnili od 5-10 godina zbog novca. Kao i danas.

 

Ja nikada nisam stedeo za bicikle, i za tih 4-5 koliko sam imao dok sam vozio te tadasnje drumase, velike sam pare dao.


  • 0

#153 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3354 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 03:06 PM

https://www.direktna...zbiljna-muzika/
 
Dal ti nesto radis u zivotu, osim sto se trudis da nadjes neku dlaku u jajetu da bi ispao pametan?  Stvarno mislim da tebi nije lako.

'Де лако, матори... (Пикац, Вратиће се роде).
  • 0

#154 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3354 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 03:17 PM

Imaš li ti uopšte predstavu koliko je pre 30-40 godina koštao dobar bajs? Pa najobičniji poni nije mogao lako da se kupi i ako ih je bilo dosta po ulicama ali je jedan isti nasleđivalo pola komšiluka i vozio se po 10-15 godina. Trkački Rog ili Unis je moglo da kupi vrlo malo ljudi. O kvalitetnim Francuskim ili Italijanskim bajsevima je moglo samo da se sanja.

Могу да потврдим да је ово тачно.
  • 0

#155 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 03:22 PM

Sada su definitivno u upotrebi bicikli od 6 kg, karbonski točkovi od kila, elektronske komponente pa nešto nisam primetio da voziš bajs od 6000 evra. 

 

Imaš li ti uopšte predstavu koliko je pre 30-40 godina koštao dobar bajs? Pa najobičniji poni nije mogao lako da se kupi i ako ih je bilo dosta po ulicama ali je jedan isti nasleđivalo pola komšiluka i vozio se po 10-15 godina. Trkački Rog ili Unis je moglo da kupi vrlo malo ljudi. O kvalitetnim Francuskim ili Italijanskim bajsevima je moglo samo da se sanja. A ti tupiš (kao i za sve ostalo) kako se vozilo bez šamaraljki. 

 

Ti ovo pises meni ili svom ortaku?

Zare ti si dosao da tupis u temi o starim bajsevima, kako su oni sranje.

 

Ako ima ljudi kojima se oni svidjaju, sta je to vas problem?


  • 2

#156 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3354 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 03:23 PM

Ретро - нешто што је направљено да изгледа као старо
Винтиџ (vintage) - нешто што јесте старо
  • 0

#157 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 03:24 PM

...Ostao mi je samo od tih mojih bicikla ovaj  Dancelli...

lepotan :)


  • 0

#158 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 03:26 PM

lepotan :)

 

Zato sam ga i ostavio, jer je u vrhunskom stanju  :)

 

Evo ga na ovom sajtu, gde se vide neki detalji.

 

http://www.kinkicycl...e-dancelli.html


  • 0

#159 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 04:33 PM

Ti ovo pises meni ili svom ortaku?

Zare ti si dosao da tupis u temi o starim bajsevima, kako su oni sranje.

 

Ako ima ljudi kojima se oni svidjaju, sta je to vas problem?

 

Nemam šta njemu da pišem, on zna mnogo više od mene. A ni ja nisam baš dunster.

 

Ne tupim ja da su oni sranje u svoje vreme su bili najbolji, Ali ne mogu da se mere sa novim bajsevima. Tupe oni koji tvrde da je bajs star 40 godina fantastičan i da ne treba ništa bolje. To je kao da tvrdiš da je onaj Jugo tu negde kao Ferari. Neka vozi ko šta hoće i šta voli, nemam ništa protiv ali od gluposti mi je više muka.

 

A prve automatske pedale je vozio Endi Hempstin, što neko reče krajem 80-tih (državna televizija prenosila uživo Tur 88. i 89,). Ako ti misliš da smo svi mi mogli da ih vozimo posle 5 godina onda nemam šta više da kažem. 


  • 0
.

#160 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 27 October 2021 - 04:40 PM

Niko nije rekao da su bolji od novih.

Mi pricamo da su nama dovoljni i da smo mi izabrali da je nama to bolje, lepse, kako god mi zelimo da to krstimo. Ovde samo pojedinci tvrde da je nesto lose, da ne moze da se koristi, da je prevazidjeno, da je sve drugo bolje i da treba da vozimo, volimo i kupujemo ono sto je drugima zanimljivo.

Ubiste se da nas ubedite kako nista ne valja na starim drumasima, bili oni vintage ili retro, a da su novi savrsenstvo.

Uz duzno postovanje, pustite vi nas da uzivamo na nas nacin, vi uzivajte na vas, i srecni i zadovoljni.

Ako vam se nesto svidja na nasim bajsevima prokomentarisite ili nemojte, ako vam se ne svidja opet isto.



Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 5




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika