Jump to content


Fotografije

Šta kupiti za do 300km dnevno: Asfalt(90%)+XC/DH(10%)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#1 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 11:14 AM

Dakle, imam problem. Treba mi lagana bicikla za putovanja sa kojom mogu da predjem 100-300km dnevno sa teretom do 10-15kg, uglavnom po asfaltnim putevima ali uz određene delove puta koji idu po vrlo neravnom makadamu, a i po potpunom offroad-u po brdima i stenama.

Problem je u tome što ne mogu da ukapiram koja bi to bicikla mogla da posluži za tako različitu namenu. Trenutno imam ALU FS MTB koji lepo služi za ovaj XC/DH deo vožnje (sa velikim XC i malim DH), a i na putu je manje-više ok zahvaljujući poluglatkim gumama (a i nategnem dobro zadnji amortizer pa ga i ne osećam), ali ga kolje to što mu je prenosni odnos 42/11 previše mali za puteve pogotovo na nizbrdicama, a naročito ga kolje to što ja jednostavno ne podnosim MTB za duže vožnje: posle 1-2h počinju šake da mi trne zbog položaja na kormanu (rogovi ne pomažu mnogo), bulja mi se raspadne posle 3h pa mi je teže da sedim nego da stojim, a leđa počnu da me otkidaju posle 5h.

Znači treba mi normalna uspravna sedeća pozicija na udobnom sedištu, i prenosni odnosi koji pokrivaju opseg od recimo 48/11 (što više to bolje) do 22/30 (manje od toga mislim da i nije potrebno, ali ne bi ni smetalo). Prenosni odnosi su naravno sa 26'' točkovima u mislima, a za veće točkove bi mogli biti adekvatno umanjeni.

Dakle, razmišljao sam da na MTB stavim drugačiji (visok) volan, drugačije (široko) sedište, promenim najveći zupčanik u neki 48 ili još veći, i da time dobijem bajs koji bi mogao da posluži. Međutim, drugačiji volan koji bi pasovao na lulu nisam našao, promena zupčanika bi zahtevala malo više novca, a sumnjivo mi je da li bih na kraju dobio to što mi treba ili bih samo potrošio vreme i novac.

Dakle, šta da radim?

Ah, da: Sa tim bajsom imam nameru da idem i do mora neke godine, ali ne ovog "našeg" mora nego Grčkog, i to ne Halkidiki nego malo dalje ;-), i to naravno ne uvek po putevima.
  • 0

#2 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 11:18 AM

Ja preporucujem treker,ali kad spomenuo stenoviti deo puta onda namam ideju posto vec imas fs ram koj kazes da te ubija.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#3 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 11:22 AM

Ubija me nagnuta pozicija ka napred, zbog koje mi otpadaju i šake i leđa a i bulja. Mislim, ne ubija me tako brzo (na kratkim relacijama), ali kad počne da razvaljuje na dužim turama onda mi se smuči bilo kakav biciklizam.
  • 0

#4 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 11:24 AM

Da tebe ne ubija pogresna velicina rama? :-k Vozim klasican mtb (XC) i nemam tih problema posle 100+ km-a. Ne daj Boze da ne mogu se ispravim posle voznje i tome sl...Brzo bi mu dosao kraj. n:fighting0027 :mrgreen:

Sto kaze Vorda, sve mi mirise da ti treba treker, osim ako putevi kojima vozis nisu bas razrovani ili okamenjeni. n:bicycle2
  • 0

#5 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 11:38 AM

Pa evo da objasnim jednu uobičajenu turu do mog sela: Vozim dobrim (auto)putem 250km na kome bih mogao da razvijem solidne brzine kada bih imao bolji prenosni odnos, pa vozim lošim putem punim rupčaga 30km, pa vozim očajnim makadamom 10km koji je sastavljen od krupnih kamenčina i na kome ima dobrih uspona gde se iskilavim i dobrih nizbrdica na kojima jurcam do 40km/h dok bicikla teži raspadanju, i na kraju vozim potpuno van puta nekih 10km kroz šume, korenje, potoke, itd... dok ne stignem kući :-). Zadnjih nekoliko sati ne osećam ruke, bulju a i djoku, dok me leđa otkidaju, i razmišljam koji mi je qrac sve ovo trebalo. Onda padnem mrtav umoran i probudim se posle 12h i sledeća 3 dana me peče dok pišam :-(

I druge moje vožnje su otprilike nalik ovoj.

E, kakvu biciklu da nadjem/sklopim za ovakve avanture?
  • 0

#6 pochetnik

pochetnik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 324 posts
  • LocationČAČAK,Srbija

Postavljeno 06 August 2010 - 11:59 AM

"tventinajner"
Ja OZBILJNO razmisljam da uzmem jedan,iz svih razloga koje si naveo u naslovu teme

epic29.jpg
ili
2011-specialized-stumpjumper-ht-29-expert-carbon01.jpg

Attached Thumbnails

  • 2011-specialized-stumpjumper-ht-29-expert-carbon01.jpg

  • 0

#7 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 12:11 PM

ovi specovi se nikako ne uklapaju u 300 eura :mrgreen:
  • 0
puno znoja,malo krvi

#8 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 12:26 PM

dvaesdevetaši? Koliko vidim, odmah mu sleduje zamena sedišta, traženje višeg volana, a i zupčanik mu je 42 a mogao bi biti veći (iako su točkovi veći) sem ako ima neki ekstremno mali zadnji zupčanik.
  • 0

#9 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 12:28 PM

Daa, twentyniner, to mi nije palo napamet. Eto resenja tvog problema. :wink:
  • 0

#10 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 12:30 PM

polar forester mi deluje kao ok i cena oko 20000 dinara,sto ostavlja mesta za promenu delova ako je potrebno.Za jos 100 eura moze se ugraditi deore menjac zadnji,sa shiterima kasetom i kasetnom glavom ako je to neophodno.Kad kazem 100 eura mislim na kupovinu delova preko oglasa.Mada eno u capriolu krenula akcija staro za novo pa treba pogledati ponudu.A ko imate radnju u vasoj blizini.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#11 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 12:32 PM

Daa, twentyniner, to mi nije palo napamet. Eto resenja tvog problema. :wink:

Mislim da trenutno nema ni jedan u oglasima. :cry:
  • 0
puno znoja,malo krvi

#12 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 12:43 PM

CAPRIOLO ROADSTER TREKING OD 17OOO PA DO 23000 U ZAVISNOSTO OD OPREME.kOREKS CENA
  • 0
puno znoja,malo krvi

#13 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 12:55 PM

A npr Capriolo Trekking Roadster, zvanicni bicikl ekipe Bratela. :mrgreen: 20999 din regularna cena ili 16799 din, ako im odnesete neki krs od bajka na reciklazu. :)
  • 0

#14 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 01:32 PM

Gledam ovaj Polar Forester, i ne vidim neku bitnu razliku u odnosu na Polar Avalanche (MTB), sem što su točkovi veći. Na slici mi ne deluje da bi vozač sedeo pogrbljeno (na obe bicikle) ali to bi se videlo tek kad se sedne na biciklu i podigne sedište na potrebnu visinu. U svakom slučaju deluje mi da je potreban viši korman. Ovaj Capriolo Roadster Trekking koliko mi se čini ima podesivu lulu, što je dobro (zbog visiine kormana), ali ima tanke gume koje ne bi dugo izdržale po raznolikom terenu, tako da odmah padaju nove gume.

Nego, kako stoje ove treking bicikle sa brzinama, odnosno razlikom između najvećeg i najmanjeg prenosa? Verovatno i to odmah moram da menjam...

Čini mi se da je možda ipak bolje (jeftinije) rešenje da od ovog ALU FS MTB napravim to što mi treba. Ili grešim.
  • 0

#15 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 06 August 2010 - 02:27 PM

Na trekerima ide pogon sa 48 zuba na najvecij sajbni.A sto se tice tvog bajsa tu jedino mozes da stavis rizer korman i podesivu lulu da pi popravio polozaj sedenja,eventualno viljusku sa vecim hodom.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#16 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 06 August 2010 - 09:01 PM

Da tebe ne ubija pogresna velicina rama? :-k Vozim klasican mtb (XC) i nemam tih problema posle 100+ km-a


Malo me zaintrigiralo ovo pitanje, pa sam detaljno premerio biciklu i malo se informisao ovde: http://www.totalbike... ... nu-bicikle

Po onome što sam pročitao, ram koji vozim je upravo savršeno odgovarajući za moju visinu. Doduše, tamo piše da za trkačke/drumske bicikle treba 8-10cm veći ram nego za MTB, pa sad ako to uzmemo u obzir (s obzirom da MTB vozim po drumu) možda bi ipak mogao da probam i veći ram. Tada bih u svakom slučaju bio i manje pogrbljen.

Ali caka je u tome što sam ja ovaj bicikl lepo isprobao pre kupovine, i zaključio da je veličina savršena za mene. Tj. okretnost i upravljanje su mi delovali savršeno (i to se eto potvrđuje i u tom tekstu). Sada bi mogao da zaključim da pri sledećoj kupovini uopšte ne treba da gledam okretnost bicikle, već da gledam da li udobno sedim na njoj. Međutim, onda se brinem kako ću se snaći sa tim bajsom na XC/DH?
  • 0

#17 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 08 August 2010 - 12:41 AM

Na trekerima ide pogon sa 48 zuba na najvecij sajbni.A sto se tice tvog bajsa tu jedino mozes da stavis rizer korman i podesivu lulu da pi popravio polozaj sedenja


A najsporiji prenos, koji je na trekerima? Kod mene je 22/30=0.73

Što se tiče riser kormana, meni lično ne odgovara ni položaj šaka, a ne samo visina kormana. Držanje ruku na rogovima (uspravno) samo privremeno odmara ruke koje su držane na ravnom kormanu (vodoravno), ali jedini položaj u kome zaista ne zamaram šake je onaj koji je bio na nekim starim poni/tomos biciklama: otprilike kao deset-do-dva na volanu automobila.
  • 0

#18 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 08 August 2010 - 10:46 AM

viewtopic.php?f=35&t=3457
  • 0

#19 Pisac

Pisac
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 08 August 2010 - 07:29 PM

Da, da, to je taj korman koji meni treba! I sedište mi deluje OK. Doduše, kod mene ima još posla jer moj bajs ide u ekstremnije vožnje, pa mu treba i ekstreman raspon prenosa od najmanjeg (za uzbrdice u šumama) do najvećeg (za nizbrdice na autoputu).

Vidim da je post napravljen 2007 godine, a da je korman dovežen iz inostranstva. Da li se nešto promenilo u medjuvremenu, odnosno da li sada takvi kormani mogu da se nadju u Beogradu?
  • 0

#20 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 08 August 2010 - 07:44 PM

Koliko vidim, decko je postovao 2010. godine.
Nekada je mogao da se kupi 7faz freewheel 11-34, ali toga vise nema. Jedino potraziti na pijaci. Imas u Planetu 14-34 i to bi ti bio ok. Ne znam sta ce ti manji broj zuba nazad, kad su povoljni uslovi, ljudi idu 40 km/h na ravnom s prenosom 48-14. Nizbrdo 50 bez problema. Uopste, zasto ti je toliko bitno da ides sto brze nizbrdo?

Nizbrdo vozim za stepen jaci prenos u odnosu na ravno. Bitnije mi je da iskontrolisem bajk i ne poberem neku rupu usput, nego da se opterecujem max brzinom.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika