Jump to content


Fotografije

Pitanje o menjaču


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
23 odgovora na ovu temu

#1 blazo

blazo
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 20 July 2010 - 05:52 PM

Pozdrav svima.
Imam drumasa (vremešnog) kom moram da zamenim menjač zadnji. Nazad ima 6 zupčanika. Nisam u mogućnosti da dam puno novca za menjač pa me zanima valja li čemu SHIMANO SORA RD 3400 našao sam ga na internetu prilično povoljno.
http://www.totalbike...-menjac-rd-3400
Ovakav isti menjač sam video i na sajtu http://www.planetbike.rs/ ali on ima uz oznaku i nastavak SS (menjač je kod njih nešto skuplji) pa me zanima i šta znače te oznake.
Imam u planu (kad se dokopam novca) da kupim samaraljke pa me zanima i ta priča i ima li tu nekih pravilnosti koje idu sa kojim menjačima i slično, odnosno jel SORA gore pomenuti podržan za taj sistem menjanja brzina.
Hvala svima :) unapred
  • 0

#2 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 July 2010 - 06:08 PM

SS je oznaka za kratak kavez, radi ti posao ukoliko nemas ili ne planiras pogon sa 3 sajbne

Sora zavrsava posao, ako nisi pri novcu, ona je izbor koji pije vodu

Postoje Sora samaraljke sa kojima radi kako treba.
  • 0
Postavljena slika

#3 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 20 July 2010 - 08:10 PM

pravilnosti koje idu sa kojim menjačima i slično, odnosno jel SORA gore pomenuti podržan za taj sistem menjanja brzina.


Komande potežu sajlu onoliko koliko menjaču treba da se pomeri za korak i prenese lanac s jednog zupčanika na drugi. Korak za različit broj brzina nije isti. Sora bi trebala da je za sisteme sa 9 zupčanika, dakle imaće manji korak nego što treba za 6 brzina.
Ako imaš onaj stari sistem na poteznicu, ništa tome ne fali :)
  • 0

#4 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 July 2010 - 08:37 PM

Nekako racunam da ne planira da ostane na 6fazu kada samaraljke udju u igru :-)
  • 0
Postavljena slika

#5 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 20 July 2010 - 09:02 PM

...blazo, dobrodošao... =D> =D> =D>
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 20 July 2010 - 09:45 PM

Nekako racunam da ne planira da ostane na 6fazu kada samaraljke udju u igru :-)


Ne znam ja ništa 8)
  • 0

#7 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 July 2010 - 11:07 PM

Ne znam ja ništa 8)

Konacno si priznao :D
  • 0
Postavljena slika

#8 blazo

blazo
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 21 July 2010 - 07:02 AM

Sora bi trebala da je za sisteme sa 9 zupčanika, dakle imaće manji korak nego što treba za 6 brzina.
Ako imaš onaj stari sistem na poteznicu, ništa tome ne fali :)


Ako sam te dobro razumeo samarajke nece raditi sa njim ukoliko ostanem na 6 zupcanika pozadi? Moram da se presaltam na 9? Trenutno imam one potezace stare, ali mi je problem sto ja sa njima jezivo menjam brzine (vise vremena pokusavam da namestim pravi polozaj, da lanac ide glatko i da ne zapinje) sto smara i nije mi prakticno. :( :(
  • 0

#9 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 July 2010 - 07:06 AM

Nece raditi, i da moras da menjas.Naravno ako zelis samaraljke.
  • 0
Postavljena slika

#10 blazo

blazo
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 21 July 2010 - 07:16 AM

Ok,
Zamena zadnjiz zupcanika se svodi na prostu zamenu celog seta zupcanika pozadi i to je to? To pitam posto kontam da je u originalu dosao bajk sa 6 i da tako ima mesta ali oce li moci da stane set od 9 zupcanika? (prostor izmedju tocka i rama gde se nalaze zupcanici)
(verovatno mislite da sam ludak u buretu kolko veze nemam i kako formulisem pitanja :wink: )
hvala za info. :D
  • 0

#11 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 July 2010 - 07:54 AM

U tvom slucaju se svodi na zamenu zadnje nable, preplitanje tocka i nakon toga montiranja zupcanika (kasete)
  • 0
Postavljena slika

#12 blazo

blazo
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 21 July 2010 - 02:03 PM

Imam jedno pitanje? Da li postoji neka razlika izmedju MTB i ROAD menjača, odnosno jel može doći do pogrešne kupovine pošto nisam upućen u silne oznake i serije pa pojma nemam ni šta da tražim. Ako može pomoć oko izbora nekog socijalnog menjača zadnjeg ...
Hvala svima na strpljenju.
  • 0

#13 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 July 2010 - 03:04 PM

Postoje razlike.Ali mtb menjac ce ti ok raditi na drumskom biciklu ako stavis mtb kasetu, kao sto ce ti i road menjac raditi na mtb ramu sa road kasetom.

Elem menjac koji si nasao jeste socijalna kategorija, ako bi nesto jos jeftinije imas i 2200 menjac.Sto se namenskih drumaskih grupa tice jeftinije od toga nema.

Sto se menjaca tice, a da se zaustavimo samo na shimano-u

mtb: tourney, altus, acera, alivio, deore, slx, xt, xtr
road: 2200/2300, sora, tiagra, 105, ultegra, dura ace

Poredjani nsu od jeftinihjih ka skupljima.Na mnogo lepsi nacin mozes videti kako to izgleda na site-u proizvodjaca http://www.shimano.com
  • 0
Postavljena slika

#14 blazo

blazo
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 21 July 2010 - 03:13 PM

Mozes li mi samo jos reci kako da razlikujem MTB od road kasete posto nisam siguran sta je trenutno na mom bajsu. Kupio sam polovan bajk sa SIS zadnjim menjacem koji ocajno radi pa zato me interesuje zamena. Ne pucam ni na kakvu profi opremu vec cisto da zadovolji moje rekreativne potrebe.
  • 0

#15 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 July 2010 - 03:32 PM

Izgledaju slicno, a razlike su u rasponu zubaca.

MTB kasete idu 11-32 11-34 11-36 (11 zubaca najmanji zupcanik, 32,34,36 najveci)

Road: 11-23 12-25 12-27 itd oni imaju zivopisnije kombinacije ali su rasponi izmedju najmanjeg i najveceg (uglavnom) manji, mada i medju njima ima tanjiraca ...
  • 0
Postavljena slika

#16 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 21 July 2010 - 04:37 PM

Možeš i MTB kasetu da staviš (recimo, ako mnogo voziš brda a nemaš aspiracija da ideš preko 35-40 na sat), samo ti treba menjač s dugim kavezom i dovoljno dug lanac.

E sad, ne znam mešaju li se road i mtb grupe tek tako, tj da li je potez sajle isti na oba sistema?

Piše kod Šeldona, al' me mrzi da gledam :D
  • 0

#17 blazo

blazo
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 21 July 2010 - 05:11 PM

prebrojah ja zube na mojim zupcanicima i mali je sa 13 zuba a veliki ima 24... meni to deluje kao road :roll:
  • 0

#18 Druid

Druid
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 21 July 2010 - 05:36 PM

prebrojah ja zube na mojim zupcanicima i mali je sa 13 zuba a veliki ima 24... meni to deluje kao road :roll:


sedi na moj 12-21 da vidis da li je isto :)
  • 0
Potpis

#19 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 July 2010 - 07:54 PM

prebrojah ja zube na mojim zupcanicima i mali je sa 13 zuba a veliki ima 24... meni to deluje kao road :roll:

Pa recimo, ali ne postoje tu neke skroz precizne granice.Reecimo ovo sto druid vozi je klasicna drumaska kaseta, to na mtb ne ide nikako (sem ako neko ima bas posebne zelje), dok ova tvoja lici na klasicno navijacu koja se cesto nalazi na jeftinim mtb biciklama.

Ako je bicikl radio sa obicnim shimano sis menjacem (nekada radio) a menjac sam nema lufta onda i je mozda problem sa sajlom i/ili polugom.Sajlu mozes da promenis(zajedno sa buzirom) onu polugu da ocistis i dotegnes i to je, na kraj krajeva za neku povremenu rekreaciju taj sis je sasvim dovoljno resenje, ja sam ga pre dve godine namontirao na bajs osobi koja ga je koristila upravo na pomenuti nacin i radio je sasvim korektno.
  • 0
Postavljena slika

#20 blazo

blazo
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 21 July 2010 - 08:04 PM

Ma taj sis mi ide na zivce ... skripi ko lud i neda se lepo stelovat da seta po svim zupcanicima.. il nece u najnize brzine ili ako to ustelujem pri okretanju pedala u nazad lanac zapinje i menja brzinu dja gore dja dole. BTW porucio sam SORU pa valjda necu se lupati po galvi sa tom masinicom...

Taj bajk sam kupio od nekog lika koji je skinuo neki njegov originalni menjac i zamenio sa tim sis menjacem nadam se da nije diro te zupcanike... (kad sam kupio bajk nisam imo predstave uopste sta kupujem pa kad sam skonto da me zezno bilo je kasno) :( :(
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika