Jump to content


Fotografije

Sagorene kalorije - kome verovati - GPS-u ili ciklomopjuteru


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
23 odgovora na ovu temu

#21 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 13 July 2010 - 03:53 PM

Ovo i mene zanima. Ja imam sat koji meri puls. Unesem razne parametre (godiste, tezina, visina, pa onda 1 test trening gde se meri kakav mi je puls u stanju mirovanja, pa onda to nesto radim i na kraju koliko mi treba da se vratim u normalu.)

Primetila sam recimo 1 dan da uopste nisam brzo vozila (jedva sam presla 20km), ali valjda zbog vrucine (oko 40) pokazao 780cal. Inace vozila brzinom od 17km/h.

Koliko su ove stvarcice tacne? Kapiram da onda ima istine kada neko kaze da moze da smrsa sedeci (kundalini joga) ali koristeci to specijalno disanje koje ubrzava rad srca ?


Kod Joge je bitniji momenat unosa kiseonika nego li ubrzavanja rada srca. Vezbama istezanja, pravilnom psihickom koncentracijom i posebnim disanjem se ubrzava metabolizam, ali glavni adut je velik unos i potrosnja kiseonika sto za rezultat ima poveliko sagorevanje na celijskom nivou. Otud (pored prilicno zdravog i citog nacina ishrane i zivljenja) onako vitak izgled ljudi koji se bave Jogom.
Isti je princip u drugim sportovima, osim ishrane i pokretanja metabolizma, vrlo je bitan detalj potrosnje i unosa kiseonika kod sagorevanja, skidanja masnih naslaga.
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#22 dulek

dulek
  • Members
  • PipPip
  • 46 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 18 August 2010 - 11:54 AM

Daleko od toga da Endomondo uzima u obzir uspone i sl., možda će to raditi u nekoj narednoj verziji, ko zna. :)

Trenutno za računanje uzima u obzir samo tri parametra:
- koeficijenat izabranog sporta
- telesnu masu
- pređenu distancu

Dakle čak ni vreme i brzinu ne uzima u obzir. Konkretno formula je:
Calorie consumption in kcal = X kcal * body weight in kg * distance in km gde je X pomenuti koeficijenat sporta.

Konkretno za tvoj m.biking workout iz prvog posta imaš podatke:
- tvoju masu
- pređeni put 32.33km
- koeficijenat za m.biking je 0.85

pa Endomondo računa utrošene kalorije ovako:
0.85 * masa * 32.33km i došao je do rezultata 2473kcal

Pošto imam sve podatke, osim tvoje mase, mogu je izračunati :D i ona je u trenutku ovog treninga bila ~90kg?
  • 0

#23 Voyager

Voyager
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 247 posts
  • LocationTemišvar

Postavljeno 18 August 2010 - 02:16 PM

Oćeš da kažeš da sam deb'o, a? :oops: :D
Jeste, skoro 90 bilo tada :)

Pih, znači nikakav Sci-Fi :)
  • 0

#24 dulek

dulek
  • Members
  • PipPip
  • 46 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 18 August 2010 - 02:25 PM

Oćeš da kažeš da sam deb'o, a? :oops: :D
Jeste, skoro 90 bilo tada :)

Pih, znači nikakav Sci-Fi :)


Ma ne, i ja sam slična kategorija trenutno. :D

Meni se Endomondo dopada i ovako, a shvatam ga čisto kao neki lični dnevnik aktivnosti, na te kalorije se i ne obazirem od kad sam pročitao na sajtu kako ih ustvari računaju. Kontam da je to čisto neka veoma gruba aproksimacija i ništa više za sada.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika