Jump to content


Fotografije

Za našeg geologa (ili -ge, ako ih ima još)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
26 odgovora na ovu temu

#21 stefan

stefan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 711 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 24 May 2010 - 07:28 PM

aj javi kad budes isao na beljanicu,meni je blizu(relativno).isao bih i ja ako moze?
  • 0

#22 ralowski

ralowski
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 07:30 PM

Nisam još uvek siguran kada bih išao, ne zavisi od mene. Prijatelj radi doktorski po Istočnoj Srbiji, pa kada on odluči :)
U svakom slučaju te zovek čim saznam datum.
  • 0

#23 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 24 May 2010 - 07:51 PM

Turica GOTO baba šumom.
  • 0

#24 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 24 May 2010 - 08:34 PM

Najbolje očuvani tragovi vulkanizma nalaze se između Majdanpeka i Knjaževca, to je takozvani "veliki andenzitski masiv".


nisi rekao da je po meni bolje ocuvani trag vulkanizma u okolini vranja to jest na pljackovici gde u precniku ok oko 1 kilometar ima 12 vulkanskih grotla koja su reklativno dobro ocuvana. inace u srbiji postoji veći broj ugašenih vulkana, a najinteresantniji su u okolini vranja, grot i oblik, Postavljena slika i u okolini kraljeva, kotlenik. grot i oblik su jedan pored drugog, na razdaljini od 1,5 km. oni su nastali eksplozivnim vulkanizmom u vreme miocena. -Miocen je geološko razdoblje od pre 23 do 5,5 miliona godina- padine grota su veoma strme, sa nagibom od oko 70 - 80 stepeni i sa još strmijim kupastim vrhom visine preko desetak metara. Postavljena slika padine su prekrivene bogatom šumskom vegetacijom i tufom. tuf je svuda prisutan oko grota i oblika. ercimo, njegov nanos u selu stubal, Postavljena slika koje je oko desetak kilometara udaljeno od grota i oblika, dostiže čak debljinu od 6 - 7 metara. u okolini grota i oblika je vrlo plodno poljoprivredno zemljište, što je maltene uobičajeno za sva vulkanska područja u svetu. tamo se nalaze i rudna nalazišta cinka i olova, verovatno magmatskog porekla, a i nalazišta kvalitetne bentonitske gline. ta glina je proizvod transformacije vulkanskog tufa, verovatno u jezerskoj sredini, procesa koji zahteva stotine hiljada do milion godina.

desetak kilometara od grota i oblika nalazi se vranjska banja, sa bogatim izvorima geotermalne vode, koja dostiže temperaturu čak oko 110 stepeni celzjusovih. Na oko cetrdesetak kilometara zapadno od vranjske banje nalazi se sijerinska banja, izuzetno bogata geotermalnim izvorima, kao i vranjska banja, ali i sa snažnim gejzirima, jedinstvenim u kopnenoj evropi. geotermalne vode sijarinske banje dostižu temperaturu do oko 80 stepeni celzjusovih. smatra se da su geotermalna izvorišta vode obe banje i snažni gejzeri sijarinske banje, udaljene od grota i oblika oko tridesetak kilometara, u vezi sa istim magmatskim ognjištem.

poznajuci to, vidimo da je i na jugu veoma pogodno mesto za nstakak takvih stena. ovo je samo primer onoga sto sam pricao u teoriji nekoliko postova na gore.
  • 0
Posted Image

#25 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 24 May 2010 - 08:49 PM

Eto sjajne ideje za ture: vulkani Srbije - ko se razume, na projektovanje.

Ne verujem da ima neko ko voli prirodu a da ne bi voleo da stane na ivicu kratera, pa bio on star tri geološke epohe.
  • 0

#26 ralowski

ralowski
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 09:20 PM

Slažem se sa tobom da ima tragova i u okolini Vranja, i to pre svega na zapadnoj strani kotline na dodiru sa rodopskm masom, ali najveći vulkanski prostor nalazi se u Istočnoj Srbiji i to je zapravo veliki andenzitski masiv u kojem postoji bar dvadeset dobro očuvanih fosilnih vulkanskih kupa (Tilva Njagra, Tilva Mika, Medđinova čuka, Čuka Lužiko, Krše Satuli, Kumastakan, Kraku Ilijon, Remecova čuka, Rudina Galonji, Deveelj, Skorušuluj, Prvulovo brdo, Savački kamen, Šuši, Kupinova glava, Koruge...).
Pored Grota i Oblika kod Vranja, postoje još i Mrkonjski vis, Veletin (izgrađeni od trahita) i Zvečan (riolit) na severu Kosova, Ostrovica na Rudniku, Đurđevi stupovi, ima ih i u okolini Novog Pazara, u okolini Ljubovije...
A što se tiče toplih izvora u banjama, takve pojave predstavljaju post-vulkanizam koji jeste vezan za magmatska ležišta ali nikako i za sam proces aktivnog vulkanizma. Inače, ako se ne varam, takozvani gejzir u Sijarinskoj banji zapravo predstavlja bušotinu a ne prirodni gejzir.
I da, na kraju, Vranjska kotlina, Jablanica, Pusta reka i ostali krajevi u blizini uglavnom su izgrađeni od metamorfnih i magmatskih stena a veoma malo ima sedimentnih u čiju grupu spada dolomit. :D
  • 0

#27 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 May 2010 - 09:25 PM

Heh, pozdrav, nisam ranije primetio ovu tematiku...dakle, kao geolog evo prvo jedne kartice podrucja na kome je i rtanj:
yugeo2x_3.jpg

Dakle, Sve sto je vec receno za Rtanj - stoji ( pozicija, ime formacije itd. )
Ja cu reci samo da se na Rtnju nalazi raznorodni geoloski sastav, pa nisu retka i citava orudnjeja na pojedinim lokalitetima. Od tog sastava mogu se izdvojiti: mezozojski flis ( svetlo zelena boja ) kao i tercijarni flis ( zuta boja ) koji predstavlja miks pescanika, silita ili alevrolita a u sebi sadrzi kvarc, feldspat, laporovite stene idr. Dalje, tu su i metamorfiti ( oker - tamno zuckasta boja, u sta spadaju i kristalasti skriljci, serpentini, mermeri... ) a metamorfne stene nastaju pod pritiscima i visokim temperaturama i od vulkanskih i od sedimentnih primarnih stena ).
Takodje, na Rtnju se mogu naci i magmatske stene ili magmatiti ( narandzasta boja - baziti uglavnom ). To su efuzivne stene - nastale erupcijom i kristalizacijom iznad povrsine zemljine kore.
Dakle, kako se iz prilozenog da videti, tamo ima svega i svacega, a sam vrh Rtnja - predstavlja prirodan fenomen kraškog reljefa.
Na kraju - ovo tvoje bi trebalo da predstavlja kalcifikaciju razlicitih formacija na terenu...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika