Jump to content


Fotografije

Ciscenje zupcanika i lanca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
27 odgovora na ovu temu

#21 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 04 August 2009 - 03:01 PM

Pa, sve što čisti tj. odmašćuje je opasno ako se dobro ne ispere vodom. Drugim rečima - jeste sijaće se lanac, i zupčanici i menjači, ali ako posle sušenja vidiš da su ostali tragovi belog - znači da nisi dobro isprao. I naravno - posle vode - suva krpa i ulje i to je to. Nema tu neke velike mudrosti i lanac i zupčanici su potrošna roba, bar ja godišnje promenim 3-4 lanca - a mislim da je nešto što najviše mrzim kada sa rolnica na zadnjem menjaču i lanca počne da otpada blato - kombinacija zemlje i ulja... Pa još ako to imaš nesreću da razneseš po stanu (tj. ako ti bicikl stoji u sobi) pa kad se na tepisima pojave crne mrlje.. fuj.. CIF i crevo sa vodom - zakon..

http://en.wikipedia.org/wiki/Cif
  • 0

#22 lensovrodjak

lensovrodjak
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationFruska gora

Postavljeno 04 August 2009 - 03:50 PM

Posle vode,na lanac moze da se naprska WD40(naravno ne u svojstvu maziva,vec da istera preostalu vodu pre podmazivanja)..
  • 0
..

#23 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 07 August 2009 - 02:27 PM

Jos jedno pitanje vezano za powerlink; da li moze da se postavi na lanac za sedmofaz, na karikama pise "KMC narrow Z"; a ako je verovati capriolo sajtu, onda je to "KMC - Z-50 - 1/2''x3/32'' (114 links) (7 speed)"?
Powerlink za 8faz je 54din; a alat za skidanje lanca 550 - par hiljada... (nisam shvatio da li se jedan te isti alat koristi i za rastavljanje i za sastavljanje lanca)
I da, da bih montirao taj powerlink, opet mi treba alat za skidanje lanca? :mrgreen:
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#24 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 07 August 2009 - 02:40 PM

Mislim da za 7/8 faz ide isti power link. Ima i jeftinih alata za rastavljanje lanca (koristi se i za sastavljanje). A ako te ne mrzi da se malo igras, a pritom i ustedis lovu :arrow:

[youtube_embed2][/youtube_embed2]

:mrgreen:
  • 0

#25 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 07 August 2009 - 03:23 PM

Isti je lanac (i powerlink) za 7 i 8, nemoj da ti neko prodaje skuplje :D

Alat za rastavljanje lanca radi tako što gura pin, e sad da li ga gura unutra li napolje je tvoja stvar ;)
  • 0

#26 nesa1

nesa1
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 07 August 2009 - 05:03 PM

@stolegrom,
ovo je sve jasno kako uraditi, ali mi nije jasno kako da postavim bajs,
u kojem polozaju da bih ovo uradio? Jedino da ga oborim u stranu. :?:
Pozdrav.
  • 0

#27 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 07 August 2009 - 11:00 PM

Ej, ne zajebavaj se s ovim. Treba ti majstorska ruka i da si precizan i da znaš kojom snagom i koliko oštro da udariš, inače ćeš da biješ k'o mamlaz i da na kraju zezneš lanac. Daj 400 dinara za kineski alat, bolji ti ne treba, nećeš da ga koristiš 5x dnevno pa da ti je neudoban ili šta već.

U septembru tako pokidam lanac, aj muke, treba ga sad okrpiti... prvo nešto improvizovano na licu mesta s kamenom i šrafcigerom, nema šanse. Onda nahvatam neke ljude, a čovek ima radionicu, uzmi šta 'oćeš... gleda me kako se znojim jedno 15 pokušaja dok nije skapirao šta pokušavam, a onda 'dajde momak meni' i ZVEK iz prve, 'uturi sad šta gde hoćeš', ZVEK nazad. E jedino je fora što mi čovek onda reče da je obućar u penziji (pa je jedno pedeset miliona puta precizno udario čekićem)...

A da sam se tako pokidao u nekoj planini na 10 km vazdušno od prvog sela mogao bih da se j* sa saznanjem da to može da se uradi šilom i čekićem i gedorom.
  • 0

#28 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 April 2010 - 07:17 PM

'uturi sad šta gde hoćeš', ZVEK nazad

Da li je ovo bilo samo privremeno dok ne dođeš do alata za lanac/servisa ili je to dobro kao i da je stegnuto onim kleštima. Nije mi jasan princip držanja tog pina (valjka) i rada tih klešta, da li one još stisnu pa se to na krajevima malčice raširi kao nitna da ne bi ispalo. Mislim da ne, već da su spoljne rupe malčice uže pa se valjak u njih samo nabije silom, a srednja je valjda malo šira pa se po njoj prelama i klizi u vožnji. Samo mi čudno što ne mogu glatko rukom da proteram valjak ni samo kroz srednju. No valjda će ući kad opalim čekićem.
Naime šta se desilo, stigne mi konačno lanac (celo proleće se ne vozim jer mi je lanac otišo dođavola a na bih da dalje trošim kasetu). KMC Z-72 je u pitanju, rekoh burazeru da se odmah i skrati na 112 (čitajući na netu da ima 116) linkova jer je to dužina kod mene (veliki 48-veliki 34 + 2 zgloba iliti jedna spojnica-inch). I pazite šta sam dobio, čovek skratio ZA 12 duplih linkova-spojnica. Još me burazer zvao, kaže nešto se išćuđava i ja ponovio da se skrati NA 112.
Tako to biva kad ne možeš lično da obaviš delikatne stvari. Sad su mi opcije ili da nabijem to nekako i odvezem se do ZR u neki servis da to skrate i lepo stegnu, ili da spojim slično kao na onom klipu, samo s užom gedorom da bih manje silio lanac. Pošto treba i malo da se skrati, taman imam fore i da zeznem jedan pin. Kako je sad, samo spojim pa ako prođe uspešno da se osmelim da izbijem jedan i skratim. Inače ispade da lanac ima 114 a ne 116, tako da je sad duži nego što treba samo za jedan inč pa možda i nije neophodno. Mada trenutni UG51 je samo 110, znači kraći za inč nego što bi trebalo (po Sheldonovom uputstvu), tako su mi stavili u Pirani pre dve godine i nisam imao problema. Posted Image
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika