Jump to content


Fotografije

Ciscenje zupcanika i lanca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
27 odgovora na ovu temu

#1 dvnitycker

dvnitycker
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 02 August 2009 - 06:51 PM

Cao drugari,

danas sam isao malo da se provozam po Kosutnjaku i kad sam se vratio kuci primetio sam da su mi zupcanici skroz prasnjavi od brda. Kako ovo da ocistim? Redovnom krpom, ili ..?
Takodje, dobro bi mi dosao i neki savet o podmazivanju lanca ..

Hvala :)
  • 0

#2 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 02 August 2009 - 07:07 PM

Uzmeš CIF (tečni vim), crevo, krpu i četku.. Dobro očetkaš, lanac, zupčanike, menjače, ispereš vodom da se sjaji. Suvom krpom obrišeš sve i potom nauljiš uljem za šivaće mašine Bagat. Radiće ti kao sat.. Ovo upražnjavam svake nedelje..
  • 0

#3 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 02 August 2009 - 07:26 PM

A neka varijanta bez pranja? Meni je nezgodno da ubacim bike u tus kabinu, zivim na 6-om spratu, nemam dvoriste itd... Za lanac je lako, ali kako da ocistim zupcanike, i izmedju njih? Pokusavao sam sa krpom, ali nije bas idealno resenje za kasetu, zaglavaljuje se i cepa preko zupcanika :?

Btw, Dvnitycker, ako nemas ulje za sivacu masinu mozes i sa uljem namenski za bike, neko teflonsko, ili silikonsko - samo nemoj sa WD40 :D (to sam sve naucio ovde na forumu ;) )
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#4 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 02 August 2009 - 08:08 PM

Eh.. Ja imam u podrumu prostoriju u kojoj je crevo sa vodom koje koriste za pranje burića u kojima kisele kupus. Isto živim u zgradi. Ne znam, u kadi stvarno ne bih nika "tuširao" bicikl..
  • 0

#5 Sherif_Gile

Sherif_Gile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 02 August 2009 - 08:36 PM

Za lanac je lako, ali kako da ocistim zupcanike, i izmedju njih?

Pertla ili neki kanap.
  • 0
Svi vi koji hoćete da menjate ljude oko sebe uzmite gibanj od kamiona i tek kad budete naučili kako da ga ispravite pokušajte da ispravljate ljude

Neka moja piskaranja http://ja-pisem-posl...i.blogspot.com/

#6 foRce

foRce
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 312 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2009 - 09:56 PM

Probajte sa vlaznim maramicama i medicinskim benzinom koji skida sve.Ja posle svake duze ture cistim lanac sa vlaznim maramicama, a posle malo ulja srednje gustine ili teflon spreja i mozes da ga ''mazis'' a da se ne uprljas :D :D .Najgore je kada zapustis lanac i zupcanike, e onda mora cif i nitro.
  • 0
---------------------------------------------
SCOTT Afd Team Issue Jean Dela Tour
SCOTT SUB 10

#7 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 02 August 2009 - 10:08 PM

Benzin u apoteci je mnogo skup, a ono motipovo sredstvo za odmašćivanje kočnica meni po mirisu isti taj apotekarski + košta znatno manje po jedinici zapremine.

A što ne skineš samo točak ako ćeš da pereš zupčanike? :) Meni rade običan prašak za veš i univerzalna četka za sitne ribaće zadatke. Lanac - zna se: powerlink, skineš, ubaciš u teglicu s uljnim razređivačem, izmućkaš, izmućkaš, izmućkaš, izvadiš, prebrišeš krpom, vratiš na bicikl, podmažeš.

Negde u junu sam zaprašio lanac na trekeru motip tefloncem i još drži.

Istim tim tefloncem sam zaprašio lanac na MTB kad sam krenuo na 'grebenarenje'. Tu je bilo bara/300m. Nije bilo miligrama podmazivača na lancu u vreme kad sam sišao na asfalt. 25 km škripe od koje pucaju zubi + blaaaaaaaaaaaaaaaaammmmm da vozim takav bicikl.
  • 0

#8 nesa1

nesa1
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 03 August 2009 - 07:32 AM

Koliko cesto prskati lanac teflonom?
Neko kaze pred svaku voznju, a neki moji drugari po par meseci ne prskaju, a voze se. :?:
Ja na svaku 2-3 voznju od 40-50km.
Pozdrav.
  • 0

#9 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 03 August 2009 - 10:27 AM

Prskanje teflonom pred svaku voznju ili posle voznje, da bude spreman za sledecu. Teflon je suvo sredstvo za podmazivanje. Nemojte da vas zavara sto lanac deluje suv posle pola sata od prskanja.

Inace prvi put cujem da se lanac i lancanici peru abrazivnim sredstvom tj. tecnim vimom [-X .
  • 0
.

#10 mefisto

mefisto
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 03 August 2009 - 10:43 AM

A neka varijanta bez pranja? Meni je nezgodno da ubacim bike u tus kabinu, zivim na 6-om spratu, nemam dvoriste itd... Za lanac je lako, ali kako da ocistim zupcanike, i izmedju njih? Pokusavao sam sa krpom, ali nije bas idealno resenje za kasetu, zaglavaljuje se i cepa preko zupcanika :?

Btw, Dvnitycker, ako nemas ulje za sivacu masinu mozes i sa uljem namenski za bike, neko teflonsko, ili silikonsko - samo nemoj sa WD40 :D (to sam sve naucio ovde na forumu ;) )


A da odes do neke perionice za automobile da ti ociste zupcanike i lanac kompresorom. Ima da se sija. Nece ti nista naplatiti, a dok dodjes do kuce, osusi se pa ga onda podmazes.
  • 0

#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 August 2009 - 10:59 AM

Baš kompresorom... imho nisam za preterano glancanje toga, jer možeš da potroši pola sata i 500 din raznih glan credstava da to sve bude kao ogledalo i posle 50 km je isto kao da si ga triput prebrisao krpom a posle 150 kao da nisi ništa radio. Bolje da nema taloga po točkićima nego da sija sve :)
  • 0

#12 mefisto

mefisto
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 03 August 2009 - 11:27 AM

Nisam mislio na ciscenje kompresorom zbog sjaja. Decko je rekao da zivi u stanu i da nema gde da ga ocisti posto je vozio po zemljnom terenu. Ne bi mu naplatio nista, samo da oduva krupne naslage.
Samo sam hteo da pomognem. Svako od nas ima neke svoje nacine za koje mislimo da su najbolji. Mozda je najbolje uzeti malo od ovog malo od onog. Video je nekoliko varijanti pa neka sam odluci sta mu odgovara.
  • 0

#13 dvnitycker

dvnitycker
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 03 August 2009 - 02:34 PM

hvala drugari na savetima, sigurno cu iskombinovati nesto.
za sad mi najbolje izgleda varijanta ciscenja krpom sa nekim osnovnim sredstvom za ciscenje i onda posle toga da isprskam lanac i zupcanike teflonom
  • 0

#14 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 03 August 2009 - 03:22 PM

Nemoj zupcanike, samo lanac. Budi pazljiv da ne prsnes na felnu, jer ti onda v-brake nece kociti tako dobro, ili na disk ako imas diskove. Samo lanac naulji malo sa unutrasnje strane, ako preteras obrisi krpom i teraj n:bicycle
  • 0

#15 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 03 August 2009 - 06:03 PM

Pertla ili neki kanap.


#-o Thx, to je sledeci korak :mrgreen:

@Mixitron
Skidanje tocka i lanca? Tocak i nekako, ali lanac... Powerlink nemam (tj. ne znam da ga imam), kao ni onaj alatic za rastavljanje lanca, tako da i to trenutno otpada :). Kad bolje razmislim, nemam ni ulje za podmazivanje :oops:, treba da pokujem svasta od tih sitnica, od ponedeljka jedan dan... Prasak za ves je zakon, pere masne ruke extra ;), ne sumanjam da je odlican i za bike (sem mozda tog abrazivnog dejstva).

@Mefisto
To i ja kazem, fino razmenimo iskustva, pa svako pokupi neku dobru foru :)

@all
Sta predlazete za podmazivanje lanca; recimo teflonsko ulje, ali ima li razlike koje teflonsko? Npr, u Planetu na sajtu ima:
WELDTITE ULJE TF2 EXTREME 75ml - ovo je dry
WELDTITE ULJE TF2 PLUS 75ml - ovo je wet
Pa da li je bolje u spreju ili u bocici, da li teflonsko ili grafitno, da li... da li je sve to uopste bitno? :) I gde uopste kupujete ulje, i za koje pare?
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#16 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 03 August 2009 - 08:20 PM

Ako vozis uglavnom po suvom, sto mi se cini kao odgovor "da", onda dry plus. Jer ako kupis wet, nahvatace ti se brzo prasina, i ima da bude haos na pogonu. Ono je za kisu i slicne nepogode, jer se tesko spira.
  • 0

#17 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 03 August 2009 - 08:29 PM

"Da", po kisi vozim samo kad me uhvati usput ;)
Thx na pojasnjenju, nisam znao u cemu je caka sa tim dry/wet...
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#18 Gary_Fisher89

Gary_Fisher89
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1215 posts
  • LocationPalace, Centar, Beograd

Postavljeno 03 August 2009 - 10:00 PM

Najbolje ubedljivo eko klin. Na suv lanac i kasetu naneses, isperes vodom i budu ko iz radnje. Sijaju. Imas na pumpama to da kupis. Obavezno radi ispred kuce, u podrumu, na terasi...smrdi malo vise za stan.
  • 0
http://www.youtube.c...cycleFanatic89#

"The bicycle has a soul. If you succeed to love it, it will give you emotions that you will never forget."

Polar matrix - 14400km; Gary Fisher - 28983km; Wilier - ...in progress...

#19 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 03 August 2009 - 10:02 PM

Da, taj eko klin bas radi posao. S njim sam odmastio lanac u tren oka. Isti sistem, sipaj, sacekaj malo (a i protrljas usput nekom cetkicom), suni vodu i gotovo. I nikako kuci. Ja radio u podrumu, pa napravio haos. :oops: A i odaje taj miris benzinske stanice. :mrgreen:

Cena: oko 270 din.
  • 0

#20 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 04 August 2009 - 02:12 PM

Nego, probao sam i onaj CIF, uzeo iz kevinog arsenala za kupatilo. Takodje, odlicno odmascuje, a pritom mnogo lepse mirise. :) Nego, zanima me, jel on opasan za pogonsku grupu? Tipa, ostecuje metal i to? :-k
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika