Jump to content


Fotografije

Sta uraditi kad pukne lanac??


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
35 odgovora na ovu temu

#21 dejan80

dejan80
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 June 2007 - 03:49 PM

Nisam kupio lanac, svratiću do capriola... Pokušavao sam danas da ih dobijem telefonom...nisu se javljali. A do profe sve jedno idem po paknove.

Kako idu oznake kod sramovih lanaca...nešto videh na sajtu PC971 PC991...
To je nešto kao kod Shimana HG73(lx) HG93(xt)
Ili grešim?
  • 0

#22 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 June 2007 - 04:13 PM

Otprilike tako dodje.

PC971 - X7;X9 - LX;XT
PC991 - X9;X0 - XT;XTR

Koji god da uzmes neces pogresiti. Obrati paznju prilikom kupovine dali je spojnica u kutiji :!:
  • 0

#23 dejan80

dejan80
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 June 2007 - 04:22 PM

Ok! Hvala na pomoći!
  • 0

#24 Calibos

Calibos
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 25 June 2007 - 07:00 PM

Jos jedno pitanje koji lanac da uzmem HG-50 ili HG-53? Dali je zaista bolji taj HG-53 ili trgovac hoce da mi uvali?
  • 0

#25 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 June 2007 - 07:49 PM

Neznam koji si lanac trazio u prodavnici, ali ako si trazio lanac za osmofaz, a ponudjen je HG-50 i HG-53, bezi iz te radnje jer trgovac nece da ti "uvali" nego nema pojma.

HG-50 je predvidjen za Tourney i TX seriju koja nosi sedmofaz, a spada u najslabiju Shimanovu klasu delova. Da nebi bilo zabune taj isti lanac nosi Altusova grupa delova koja je najslabija od osmofaza.

HG-53 je predvidjen za Deore i Tiagra seriju koja nosi devetofaz, sto znaci da nemoze na osmofaz.
Ako uporedis sedmofaz sa osmofazom videces da je razlika sto osmofaz ima jedan zub vise, dok je razmak izmedju lancanika isti. Sad ako uporedis osmofaz sa devetofazom oni su iste sirine samo na tu sirinu je dodat jos jedan zub. Znaci razmak izmedju lancanika je manji, a samim tim treba i uzi lanac.

Jedino sta mogu da preporucim od lanaca za osmofaz su IG-51 i IG-31, sto neznaci da HG-50 nemoze da vrsi posao.
  • 0

#26 mdidi

mdidi
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 08 July 2007 - 08:45 AM

Ćao,opet ja.
Zamenio sam lamac i kasetu. Nazalost ispostavilo se da je najveci problem prednji zupčanik :( .Stvarno je odradio mušku kilometržu.U pitanju je DX pogon (što već govori o godistu) sa SG-X zupčanicima. :!: Problem je u tome sto , bar koliko sam ja primetio, Sve prednje zupčanike za mountbike prave sa 4 šrafa. :?: A pitanje da li sam u pravu.tj da li mogu da nadjem neki odgovarajući zupčanik sa 5 šrafova, ili ću morati da menjam ceo pogon :?:
Pozz

Attached Thumbnails

  • sgx.JPG

  • 0

#27 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 July 2007 - 07:21 PM

Ne prave sve MTB pogone sa 4 srafa, raceface recimo ima pogona sa 5 srafova, ali je problem gde naci takve sajbne. Napolju nije problem, ali ovde jeste. Ukoliko nemas varijantu da je narucis, menjaj pogon. Mozda je to i najbolje resenje, jer koliko mogu da vidim sa slike, i srednja sajbna je istrosena, a onda je bolje kupiti ono za sta ovde ima rez.delova.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#28 mdidi

mdidi
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 09 July 2007 - 06:45 PM

Hvala. Da, srednja je najviše pojedena.Znači menjam sve
  • 0

#29 Calibos

Calibos
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 09 July 2007 - 07:22 PM

Opet ja ponovo. Imam takodje slican problem kad jako nagazim pedale hoce da preskoci na srednjem zupcaniku. Sve je pocelo kad sam menjao zupcanik i lanac. Mojoj sestri koja uglavnom vozi taj bajs po stazi nepreskace nista. Moj pogon je takodje sa 5 rupa simano lx. Kako sam razumeo kod nas nema da se kupi posebno jedan zupcanik pa bih molio nekog da me posavetuje koji ceo pogon da kupim a da nije onaj najbudjaviji :) Vazno je samo da nije mnogo skupo posto sam se vec dosta potrosio na bajs.
  • 0

#30 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 July 2007 - 08:09 PM

NAzalost, Shimano vise ne radi takve pogone sa sajbnama sa 5 rupa, a Truvativ ih nikada nije ni radio. Ovih sajbni ima napolju, ali do njih doci kosta solidno.
Pogoni koje Shimano nudi su brojni, ali moj savet je da ne uzimas ispod Deore klase. Iznad ide LX, pa XT. XTR necu da ti pominjem, skup je isuvise.
Deore,LX,XT su svi Hollowtech. Deore ima srednju i malu celicnu sajbnu, LX ima malu celicnu, dok je kod XT-a sve alu. Deore je ekonomski verovatno tebi i najpristupacniji, iako nisi rekao koliko bi novca izdvojio.
Truvativ ima nekoliko u svojoj ponudi i to 5D,firex,stylo. Noar je takodje skup, pa ti ga necu pominjati. U Truvativ varijanti, odnos kvalitet-cena je FIREX, sve sajbne kao i telo su od alu legure, ima integrisanu patronu koja daje dodatnu cvrstocu samog pogona, laka montaza i odlicne performanse.
Na kraju, ima i varijanta polovnih pogona, ali tu treba biti obazriv, jer ukoliko su sajbne dosta vozene, rezultat nece biti specijalan, cak moze da se desi da identicno preskace.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#31 Calibos

Calibos
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 09 July 2007 - 08:52 PM

Au ljudi ja sam srednjoskolac nezaposlen koji visi tati i mami na budzetu. Zivim dorcolu i cesto svratim do planeta. Deore pogon kosta sedam hiljada i nesto i moram jos i osovinu drugu da uzmem kako su mi rekli a moj ceo bajs nevredi 100 evra :cry:. Pa zar nema nesto jeftinije a da valja? dao bi maksimum 30-35 evra posto volim da vozim a mora nesto i za more da ostane :cry:
  • 0

#32 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 July 2007 - 09:07 PM

E, onda od Truvativa "BLAZE" ili "5D"
Od Shimano-a neki ALTUS; ACERA; ALIVIO;
Ovo su ti jeftine varijante, ali po meni su Truvativ gorenavedeni bolji.
Ponavljam, moze i polovno da se nadje malo vozeno, a onda moze i kvalitetnije da se uzme.
Na primer:
http://www.cikloberz...show.php?id=620
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#33 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 July 2007 - 09:11 PM

Slazem se sa Misom nista ispod Deore, ali kad novac odlucuje nema mnogo izbora.
Ti imas osovinu srednjeg pogona na cetvrtku koja je u ko zna kakvom stanju, obzirom da je pogon istrosen do te mere da lancanici preskacu predlazem da i nju zamenis sa novom patronom, jer nove generacije pogona imaju integrisanu osovinu ili svoju patronu (isis).

Pogledaj u Capriolu dali imaju Truvativ Five D ili Blaze, jer ta dva pogona plus partona za njih priblizno se uklapaju u tvoju cenu.
  • 0

#34 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 11 July 2007 - 11:27 AM

Pogledaj ti u planetu TX-70 pogon sa 42-34-24 zuba koji košta 1069 dinara i paše na tvoju četvrtku (ili TX-71 koji je malo skuplji).

Nije fensi i teži je nego firmirani, ali nećeš ga istegnuti skoro pa nikad, i brate, džabe je. Da menjaš i pogon i patronu 2x godišnje stigao bi do pola cene 'dobrog'. Za bajs od 100E ti bolji pogon ne treba.
  • 0

#35 mdidi

mdidi
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 13 July 2007 - 08:07 PM

:( Još jedan problem. Moj prednji lančanik ima 48 zubaca. Kada sam menjao kasetu, sedmofaz sam uzeo prema njemu.Reče mi prodavac da će biti problema sa prenosom ako uzmem lančanik sa 42 zuba, a možda čak i problema sa prednjim menjačem jer imaju drugačiji luk za 48 tj. za 42 zuba :?:
  • 0

#36 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 July 2007 - 09:32 PM

Acera prednji menjac pokriva 42 zuba, Alivio FD-M410-6, Deore prednji menjaci pokrivaju i 48 zuba, LX 44, XT down swing pokriva takodje 48 zuba.
Sram X9 pokriva 44 zuba, kao i X7.
Uglavnom se jace serije prednjih menjaca rade za 44 zuba, jer u 99% slucajeva i pogoni tih serija idu u sledecem nizu lancanika:
22 - 32 - 44.
Dakle, najbolje je upariti komponente da sve funkcionise kako treba. To ne znaci da ne ne moze sa malo truda nastelovati da radi i ako menjac nije za 48 zuba, ali da bi se izbeglo zezanje i probavanje raznih uglova i visina prednjeg menjaca, najbolje je uzeti ono sto pase. Ne znam koji ti imas prednji menjac, pa ne mogu da ti odgovorim konkretno, ali se nadam da ti je sad slika jasnija.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika