Jump to content


Fotografije

Sta uraditi kad pukne lanac??


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
35 odgovora na ovu temu

#1 Dzone

Dzone
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 15 January 2006 - 12:41 PM

Pozdrav raja :D

Interesuje me ako mi negde na turi, daleko od kuce pukne lanac, da li tu ima spasa i sta mi treba od alata da bih to sredio i kako prici tom problemu...
Jednom mi se desilo da mi je puko lanac ali fala bogu blizu stana, tako da sam otero bajk do majstora...

Uplasim se od same pomisli da mi se tako nesto desi 50km od kuce u nekoj nedodjiji :|
  • 0

#2 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 January 2006 - 06:10 PM

1. Dobrodosao na CikloBerzu :)

2. Iako pucanje lanca nije cest slucaj, mala je verovatnoca da ces bez adekvatnog alata uspeti resiti problem. Tog trenutka najbolje je da zaustavis nekog biciklistu u prolazu i da ga pitas dali kojim slucajem ima alat. Ako nema prvi koji prodje imace peti sesti. Mozes naravno i telefonom pozvati pomoc i time resiti problem pod uslovom da imas kredita na njemu.

3. Toplo preporucujem da uz rezervnu gumu koju pretpostavljam nosis kupis mali komplet alata koji se sastoji od par osnovnih imbusa i srafcigera, a da na sebi ima ugradjen dodatak za spajanje lanca kako nebi dosao u nezgodnu situaciju.
  • 2

#3 Dzone

Dzone
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 15 January 2006 - 06:27 PM

E hvala na brzom odgovoru :D

Svraticu do nekih radnji da vidim dal imaju taj alat...

Da, ne desava se cesto, al eto meni je prvo pukla ona jedna spona od karike, pa sam otiso lagano do majstora da to zameni dok nije pukla i ona druga...

Nego nesto sam cuo da ne moze kod svakog lanca da se ubaci pin nazad kad se jednom izvadi.. Jesam to dobro razumeo ili..? Jel se uzima poseban pin ili kako vec ide.?
  • 0

#4 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 January 2006 - 09:25 PM

To uglavnom vazi za lance koji se koriste za osmofaze i devetofaze.

Takvi lanci se zatvaraju posebnim pinom i kad se ponovo otvore moras ih zatvoriti novim pinom.

Moj je predlog da se ti lanci umesto pina zatvataju spojnicom za ciju posle montazu ili demontazu netreba nikakav alat.

Popularniji naziv za tu spojnicu je "Sramova spojnica"
  • 2

#5 Dzone

Dzone
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 16 January 2006 - 09:08 AM

ok. Hvala na pomoci...

Jos jedno pitanje vezano za lance.
Kako znati kada treba promeniti lanac? Citao sam negde na interetu kazu ako vozis kroz blato, po sumi i sl. gde zapada dosta prljavstine onda na svakih 1000 a ako se vozi po asfaltu na 1500-2000. Mada to mi je malo sumljivo, znaci neko vozi malo vise treb0 bi maltene svaki mesec da menja lanac... A opet ako ne promenis lanac na vreme pa pojede kasetu i prednje zubcanike, onda jos veca havarija...

pozdrav :lol:
  • 0

#6 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 January 2006 - 09:29 AM

Na zvotni vek lanca utice dosta stvari.

Sam kvalitet lanca, teren po kome se vozi, nacin i sredstvo cime se podmazuje , tezina vozaca itd.

Da bi proverio istegnutost lanca najlaksi nacin je da prebacis lanac na najveci zupcanik napred i prstima povuces lanac tako da ga odvajas od zupcanika. Ako ti zazor izmedju lanca i lancanika grubo receno bude veci od 5mm. tvoj lanac je zreo za zamenu.

Sto se tice odrzavanja lanca gledaj posle svake- svake druge voznje prebrises krpom i blago podmazes teflon sprejom dosta duze ce ti trajati jer teflon daleko manje skuplja prasinu i pesak od recimo masinskog ulja.
  • 0

#7 mdidi

mdidi
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 24 June 2007 - 02:55 PM

Mozda je oftopic, ali kad je već u pitanju lanac, obično kažu da treba menjati i zadnje zupčanike t.j kasetu.Da li se slažete sa ovi.
I ako može jedan savet :?: koji sedmofazni zupčanik da uzmem :?: pošto vidi da je sužen izbor na tržištu.
Hvala
pozz[/img]
  • 0

#8 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 24 June 2007 - 05:34 PM

U vezi lanca i kasete. Pre bih rekao da prodavac gleda kako da ti proda deo vise pa zato menjaju i kasetu. Ako menjas lanac na vreme, onda nemas potrebe da menjas kasetu. Kaseta se menja kada se lanac ne promeni na vreme, pa se istegne i onda pojede zube na kaseti, tj. oblikuje ih kako se isteze. Onda kada stavis nov lanac on preskace kad jace potegnes pa treba promeniti i kasetu.
  • 0

#9 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 June 2007 - 07:10 PM

Prvo zameni lanac i probaj bajs u svim brzinama, ako preskace moras menjati i zadnju kasetu. Ako i posle promene zadnje kasete preskace, moras menjati i prednje zupcanike. :cry:

Kaseta za sedmofaz na trzistu nema mnogo pa uzmi recimo CS-HG50.
  • 0

#10 mdidi

mdidi
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 24 June 2007 - 08:15 PM

Hvala i još jednom hvala na brzim odogovorima.
Ništa mi ne prostaje nego da empiriskom metodom korak po korak utvdim šta sve mora da se menja.
poz
  • 0

#11 mdidi

mdidi
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 24 June 2007 - 08:18 PM

Nadam se da neću morati da menjam i prednje zupčanike.
Čuo sam da se tu pominje neki adapter :?: :-k
  • 0

#12 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 June 2007 - 08:36 PM

Kakav adapter?
  • 0

#13 Calibos

Calibos
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 24 June 2007 - 09:11 PM

Ja se izvinjavam sto upadam sa jednim malim pitanjem, imam rucicu menjaca za osmofaz a pozadi sedmofaz, pa me interesuje dali mogu da stavim osmofaz pozadi bez onog poslednjeg zuba i da dobijem sedmofaz, ili odmah da kupim sedmofaz posto je mala razlika u ceni.
  • 0

#14 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 June 2007 - 09:33 PM

Odgovor je ne, zato sto zadnji zub kod kasete je predvidjen (i posebno nazubljen) da se nebi odvrnula kaseta kad se montira.
Ako bas hoces da skidas jedan zub skini onaj prvi (najveci) i dobio si sedmofaznu kasetu.

Kako vidim kod tebe je vec neka budzevina. 8)

Pre bilo kakve intervencije proveri dali je tvoja zadnja nabla predvidjena za osmofaz ili sedmofaz. Postoji mogucnost da mozes staviti osmofaz samo obrati paznju dali izmedju zica i najveceg zupcanika imas neki mali prsten kao onaj izmedju samih zupcanika.
  • 0

#15 Calibos

Calibos
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 24 June 2007 - 09:53 PM

Ima neki prsten kao distancer koji neda zupcanicima da pridju zicama.Na glavi nepise nista verovatno se izbrisalo. Jel to sigurno moze da se montira?
  • 0

#16 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 June 2007 - 10:06 PM

Ako je taj prsten sirine kao onaj izmedju samih lancanika, osmofaznu kasetu mozes staviti 100%. Razlika izmedju sedmofaza i osmofaza je samo u jednom zubu vise. Korak je isti. Kod tebe je najverovatnije bio osmofaz pa je neko stavio sedmofaz i distancer.
  • 0

#17 dejan80

dejan80
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 June 2007 - 02:55 PM

Kad smo već kod lanca, imam sram-ovu kasetu pg-970. Koliko sam shvatio mogu da stavim shimanov lanac HG-53;HG-73...itd

Dopuna: Da li neko zna gde da kupim sramov power link.... pitao u planetu, ali nekako kao da su se naježili kada sam pomenuo sram :shock:
  • 0

#18 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 June 2007 - 03:13 PM

Lance koje si nabrojao mozes staviti na sramovu kasetu i radi odlicno.
Power link imas kupiti kod profe.
  • 0

#19 dejan80

dejan80
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 June 2007 - 03:20 PM

Hvala...odo sutra da kupim, pa kod tebe! Ne umem sam :oops:
  • 0

#20 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 June 2007 - 03:41 PM

Ako vec nisi uzeo lanac i Powerlink, mozes svratiti do Capriola i kupiti sramov lanac uz koji dobijas Powerlink.
Tu se niko nece najeziti posto Capriolo uvozi Sram. :lol:
  • 0




2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika