Jump to content


Fotografije

srednji pogon,alat i popravka


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
285 odgovora na ovu temu

#1 purgatory

purgatory
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 25 March 2009 - 05:46 PM

Postovanje svim zaljubljenicima u biciklizam,imam problem sa srednjim pogonom na scott purgatory bicikli,postoji mali luft u srednjoj glavi pa pretpostavljam da je patrona u pitanju hteo sam da probam da sredim to ali ne mogu da odsrafim one ulaze u srednju glavu,imam alat ali ne ide,sta je u pitanju,svaka pomoc je dobrodosla!uzgred,nov sam u svemu ovome,hvala unapred!
  • 0

#2 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 25 March 2009 - 06:43 PM

Levi navoj. Kako si pokusao da odvrces? Obrnuto od kazaljki sata (kao obican sraf)?

Sem toga, kazi malo vise o modelu pogona (obicno pise na njemu), da ne trazimo sta ima na tom Scott-u...
  • 0

#3 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 25 March 2009 - 06:47 PM

Da budem precizniji, sa desne strane (tamo gde su lancanici) je levi navoj, a na desnoj strani je "standardni" desni navoj.
  • 0

#4 purgatory

purgatory
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 25 March 2009 - 08:31 PM

To je neki stariji scott 02godina,alu ram biaxial 7005 solution geometrie,amortizer top-gun t06 ,korman shimano 620mm,prednji menjac shimano c050,zadnji menjac c050 megarange-rapidrise,zadnja kaseta mf-c050 hyperglida 11-34t,prednja je takodje c050 22-32-42,mislim da pogon nosi oznaku c050 takodje,rucice kocnica alu shimano v-brake,kocnice su tec-tro,alex-rims x-606 sa gumama semi slick 26x1,95,nadam se da sam sve koliko toliko napisao razumljivo,probao sam da odvijam na sve strane ali ni da mrdne,na kraju nisam bio siguran da li ne postoji jos neki deo koji bi prethodno trebao da skinem!havala na savetima,pokusacu sutra ponovo,sta mislis koliko moze da vredi ovakav bicikl,otprilike?Image261.jpg

Attached Thumbnails

  • Image258.jpg

  • 0

#5 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 25 March 2009 - 09:19 PM

pogledaj malo uputstva i slike na http://www.parktool....owto.asp?id=103

Znaci, da bi dosao do uloska, moras prvo da demontiras prednji pogon (kurblu sa zupcanicima):
1) obicnim srafcigerom izvadis taj beli pokloac ("crank arm cap")
2) ispod kapice treba da vidis glavu srafa (nisi to slikao, moze da bude raznih oblika, imbus, ili obicna sestougaona glava...). Taj sraf treba da odvijes (on je "obican" desni navoj, znaci odvrces ga suprotno kazaljkama sata)
3) posto si skinuo taj sraf, treba da zavrnes alat (crank extractor), tu gde je na pocetku bila kapica. vodi racuna da ga dovoljno duboko uvrnes (ako uhvatis samo par navoja, mozes da pokidas navoj prilikom svlacenja pogona sa osovine.
4) kada ti je alat dobro uvrnut, pocnes da uvrces unutrasnji "sraf" tog alata (ne znam koji imas, ali svi rade na istom principu...). Uvrtanje tog centralnog srafa alata ce poceti da svlaci pogon sa osovine. Time si skinuo desnu stranu pogona.
To treba da ponovis i sa leve strane (1-4)

E tek sada skidas ulozak (bottom bracket). U zavisnosti od vrste, trebace ti opet odgovarajuci (specijalan) alat.
5) Njime odvrces ulozak, kao sto sam skroz gore napisao, sa desne strane (tamo gde su lancanici) je levi navoj (odvrces tako sto okreces u pravcu kazaljki na satu), a na desnoj strani je "standardni" desni navoj.

Ajde sada reci na kom delu si se "zaglavio"
  • 0

#6 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 25 March 2009 - 09:48 PM

Evo nomad ti je dao detaljno uputstvo.

Samo da dodam da sam na sličnom pogonu imao problem da je desna strana strašno zapekla.

Rešenje je bilo da sam kapnuo malo ulja na mesto gde se spaja držač patrone i rama i skinuo iz prve. Bitno je i da imaš dobar kjluč od 32mm kako bi mogao da preneseš što veću silu prilikom odvrtanja.
  • 0

#7 purgatory

purgatory
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 25 March 2009 - 09:54 PM

Sve sam ja to odradio,upravo tako kako si ti objasnio ali nikako ne mogu da odsrafim ulozak,ocigledno da je patrona zapekla,probacu ponovo sutra pa javljam sta sam uradio.Hvala puno,od velike si pomoci!
  • 0

#8 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 March 2009 - 02:42 AM

Ako je zapekla uzmi cekic i malo kuckaj po patroni ali pazi da ne osetis ram i naprskaj obavezno. Meni se takve stvari cesto desavaju, tako da cekic i neka veca poluga na kljuc uvek rese problem. 1???:0 ili Hari vs patrona. :twisted:
  • 0

#9 purgatory

purgatory
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 08 April 2009 - 08:50 PM

Posle duzeg vremena evo izvstaja.Uspeo sam konacno da skinem patronu, doduse morao sam da se posluzim ogromnom polugom, na kraju bitno je da sam uspeo, patrona je potpuno zapekla a moze se jasno videti oksidacija aluminijuma.E sad imam novi problem, patrona koju ja imam nosi oznaku "TH" - pat industries, pa me interesuje zna li neko koja je to patrona i naravno gde bih mogao da kupim novu i po kojoj ceni. Hvala unapred!
  • 0

#10 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 08 April 2009 - 09:34 PM

Ne mora da bude ista, bitni su ti navoji i prečnik i dužina. Patron u džep i u planet ili capriolo i traži da ti daju ono što odgovara tome. Koliko kapiram, to je obična četvrtka i neki shimanov bb-un26 uložak od 68 mm iste ili vrlo slične širine će ti raditi posao, al' pokaži to u radnji za svaki slučaj.
  • 0

#11 purgatory

purgatory
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 09 April 2009 - 07:45 PM

hvala momci, od velike ste pomoci sve pohvale za sajt i forum!
  • 0

#12 armadillo

armadillo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 10 April 2009 - 09:06 AM

Hm, ja imam problem sa prednjim pogonom(truvativ-isoflow)... :( Kriv je najveci zupcanik...deo sa jedno 5-6 zubaca baca ka spolja!!! Prvo sam mislio da sam ja tolika volina da sam iskrivio, ali KAKO,pravilno i puno shaltam brzine i ne krecem sa visokim prenosom, udaren nije itd.... Bio sam u servisu i rekli su mi da ce mi srediti, i da podpada pod garanciju, kazu da je mozda fabricki kriv... :mrgreen:

E sad,pravi mi problem jer lanac kad predje preko pogona prednjeg ne legne dobro i onda se nekako zaglavi na najvecem zupcaniku prednjem, i povuche zadnji menjach...onda pusti pa opet za okret dva...
Kad lepo legne lanac, onda nishta naravno, normalno sve samo cheshe menjach prednji malo...

Da li se nekome desilo nesto slicno?
  • 0
Ako kanis pobijediti ne smijes izgubiti!

#13 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 10 April 2009 - 10:22 AM

Meni je ta simptomatika ukazivala na smrt lanca ili zadnjeg menjača (dok sam terao tourney), a ti brate sačekaj da isprave pogon pa vozi na najvećoj :)
  • 0

#14 armadillo

armadillo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 10 April 2009 - 10:46 AM

Kazu da ce menjati ceo pogon .... :) to je dobro...ne verujem da je lanac, nema zasto...vozen je tek 350 km a nije krsh...amenjach isto nije, radi perfektno...jedino moz da crkne ako ga napnem pa se slomi ali vozicu oprezno na velikom...

Ma ko ih shisha, dacu im, ionako je pod garancijom pa nek srede, zamene, nashteluju kako treba shta vec treba...

Kme... nedelju dana od subote bez bajsa :(
  • 0
Ako kanis pobijediti ne smijes izgubiti!

#15 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 10 April 2009 - 10:53 AM

Ako su rekli da ce ga zamene, to je super! Kakvo ispravljanje, klepanje i ostalo... n:fighting0027 [-X
  • 0

#16 armadillo

armadillo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 10 April 2009 - 11:13 AM

Pa i ja tako mislim, kapiram da bi se to ispravilo, treba cnc mashina koja to ispravlja :)
A i samo bilo kakvo cimanje bi oslabilo taj zupcanik i nije resenje...

Posle voznjice u subotu, bajk ide kod lekara a ja u peshadiju...kmeeeeee!
  • 0
Ako kanis pobijediti ne smijes izgubiti!

#17 purgatory

purgatory
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 05 May 2009 - 02:20 PM

Gospodo treba mi savet, zamenio sam patronu srednjeg pogona, stavio sam novu acera patronu i sada pri jacem potisku desne kurble dolazi do nekog blagog krckanja, rekao bih da zvuk dolazi iz patrone, proveravo sam kurble, pedale,lanac,kasete,patronu to jest da li je zategnuta i nigde nema ni naznake bilo kakvog lufta a krckanje se nastavlja i uzasno me nervira,napomena pre zamene patrone nije bilo ovakvih simptoma ali je bilo lufta u patroni zbog cega je i zamenjena, svaki savet je dobrodosao, hvala unapred!
  • 0

#18 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 May 2009 - 02:25 PM

Krckanje može da nastane u većini slučajeva i od prljavštine - prašine, sitnih čestica i sl. Ako nije lepo očišćen ram ( pre svega navoji i unutrašnjost ) pre montaže nove patrone i stavljena mast - to se često dešava.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#19 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 05 May 2009 - 04:58 PM

nekolicina zna kako je moj pinarello krckao..
oprao bajs, dobro naspricao teflona, pogon radi ko satic.. al poceli tockovi da krckaju :D
  • 0

#20 mouse

mouse
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 420 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 07 May 2009 - 06:29 AM

:mrgreen: Pa šta čekaš - crevo u ruke, krpu pored, pa tretman teflonom... ma znaš već i sam, neće ni točkovi više da se čuju, a kamo li da krckaju!
PS: Ako dobro teflonom naprskaš kočionu površinu, neće NIŠTA više da se čuje :!:

n:happy0045
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika