Jump to content


Fotografije

srednji pogon,alat i popravka


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
285 odgovora na ovu temu

#41 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 June 2009 - 09:02 AM

Ne deluje mi kao skupa stvarcica, tako da bi se mogla uzeti za licne potrebe.


To je između 400-500 dindži, koliko ti uzme i servis za zamenu. Patronu gledaj (ako paše) da bude model BB-UN26 (valjda Alivio). Teram takvu na oba bajka, nikakve probleme ne pravi.
  • 0

#42 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 18 June 2009 - 09:14 AM

Patronu gledaj (ako paše) da bude model Shimano BB-UN26


Ja bi prednost dao Truvativ Square patroni. Nesto malo skuplja ali se dobija industriski lager i radi bolje.

p.s Ne kazem da BB-UN26 ne valja(najprodavanija patrona kod nas) vec da za skoro iste pare ima bolji proizvod.
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#43 purgatory

purgatory
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 19 July 2009 - 06:32 PM

Postovani bicilisti, hteo bih da kupim neku biciklu do 300eur, velicina rama ne sme biti ispod 19 inci, nije bitna marka, bitno je samo da je bajk ispravan i dobro ocuvan.Ukoliko neko ima nesto za mene, molio bih vas da mi poasljete na e-mail neku sliku i kratak opis, a mozete mi ostaviti vase podatke ovde pa da vas ja kontaktiram.Scott ima prednost.
  • 0

#44 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 20 July 2009 - 06:34 AM

Postovani bicilisti, hteo bih da kupim neku biciklu do 300eur, velicina rama ne sme biti ispod 19 inci, nije bitna marka, bitno je samo da je bajk ispravan i dobro ocuvan.Ukoliko neko ima nesto za mene, molio bih vas da mi poasljete na e-mail neku sliku i kratak opis, a mozete mi ostaviti vase podatke ovde pa da vas ja kontaktiram.Scott ima prednost.

U ovoj temi se radi o pogonu i njegovom servisu.
  • 0

#45 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 April 2010 - 12:26 AM

Oštetio sam šraf leve kurble (misleći da je levi navoj #-o ). Patrona je četvrtka a glava šrafa je za ključ 14, šestougaona, nije imbus. Sad imam par pitanja:
1. Kakav je to šraf inače, može li se naći zamena i gde?
2. Kakva je sad šansa da se to odvrne, šta pokušati? Ili da prepustim servisu.. samo da me ne oderu dodatno zbog komplikacije, onda ću radije sam da se mučim i nađem rešenje.
3. Koliko uopšte (od prilike) mogu da očekujem za zamenu pogona, a koliko je najjeftiniji crank extractor, pa da procenim šta mi je pametnije. U principu više volim da imam alat i sve što mogu radim sam, ali pitanje koliko je isplativo za te slučajeve što se retko koristi, a i verovatno to ne paše ako se zameni patrona kasnije za noviji (isis ili hollow) standard...
  • 0

#46 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 20 April 2010 - 06:09 AM

Pretpostavljam da si ojeo krajeve. Uzmi viljuškasti 14 i namesti ga da 'visi' sa šrafa pod uglom od recimo 30 stepeni :arrow: /| (levo ključ, desno osa rama bicikla) - to u horizontali, inače će malo teže da stoji :D (održavaj ga tamo pomoću druge kurble) i klepi ključ kratko i oštro čekićem na pravu stranu.
Nov šraf, pitaš u prvom servisu imaju li neki stari.

Alat+četvrtka je valjda manje od 15€.
  • 0

#47 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 20 April 2010 - 10:30 AM

Nadam se da sam te razumeo, za oštećeni vijak ili maticu koja pričvršćuje levu kurblu na osovinu koju si rekao da je četvrtka. sačim si pokušao da odviješ. Postoji alat kojim to možeš jedino da odviješ
http://www.raleigh.c...dium/ART177.jpg
na primer ovaj, ja ga koristim i zadovoljan sam.
ili priručno da nađeš gedoru 14cu i da pokušaš da li može da se ona "zavuče i da priđe do, vijka unutra.
Ako sam ja razumeo tvoj problem, ovo je možda rešenje za to.

Za vijak nemoj ništa brinuti jer ja ga imam u radnji i košta 25 din
Napomena da taj vijak nije firmiran kod mene u radnji.
POZZZ
  • 0
easy life, easy ride

#48 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 April 2010 - 02:19 PM

Hvala na odgovorima, da ojeo sam krajeve, a koristio sam gedoru 14 i odvijao u smeru kazaljke na satu i to vrlo snažno, računajući da mora da popusti samo je zapeklo #-o. A još pretraživao ovde da proverim za navoj, pregledao par tema i nekako pogrešno povezao, nađem "leva kurbla levi navoj" a to se odnosilo na patronu kad se pažljivije pročita... Nego u brzini, skontao to je to, jer sam bio ubeđen da su različiti navoji na kurblama.
Dobro, znači moći će nekako da se odvrne, sad videću da li da pokušavam, ako budem nabavljao extractor ili ću sve komplet prepustiti servisu da zamene. Samo prvo da nabavim takav šraf, okrenuću sad par telefona. Borisavljeviću, pošalji mi svakako ili ovde ili na pm adresu ili telefon, ako si u ZR ili NS, pošto ću tuda ići uskoro, a za BG verovatno neću skoro.
  • 0

#49 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 20 April 2010 - 03:49 PM

Žao mi je što ne ideš ka jugozapadu, ja sam čačanin n2:1097[1]
:):):):):):)
Ako imaš nekog dobrog varioca nekim metodom koja nije elektro varenje, da na vijak zavari neku polugu, kojom ćeš uspeti verovatno da odviješ vijak. Kao što i sam sada znaš, navoji u osovini su "normalni" (nisu kontra), odnosno odvija se suprotno od kazaljke na satu. Al to i sam sada znaš, da se ja sad ne pravim pametan n2:smiley-gen017 n2:smiley-gen017 .
Znači dobar varioc ili autogeno ili gasom ali baš m,oraš pažljivo, pokušaj da nekako zaštitiš kurblu koliko je god to moguće. Ništa mi pametnije ne pada na pamet. Možda ti neko da bolji predlog.
moja e-mail adresa je [email protected]
POZZ n2:smiley_bike
  • 0
easy life, easy ride

#50 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 April 2010 - 08:28 PM

Bas me zanima kako si uspeo odrati toliko sraf. :D Probaj sa kvalitetnijom sestougaonom gedorom.
  • 0

#51 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 April 2010 - 05:44 PM

Pa svu snagu sam koristio jer sam se iznervirao kako uvek sve mora da ide teško i da zapekne #-o i sklizla mi gedora. A i šraf je tako kvalitetan da se skinuo k'o plastelin.
Neću ništa više da pokušavam jer bih ga pretvorio u krug a pogon, to jest ništa ne menjam, jer sam stavio novi lanac i preskače na kaseti samo tako, a po meni kaseta je sasvim u voznom stanju (ne baca mi se) te sam vratio istegnuti lanac pa nek ide dok ne samelje sve i dok ne počne da preskače ili napred ili nazad. A onda lanac već imam tako da mi fali samo :D freehub nabla, kaseta, 8faz menjač, pogon, 8faz šifter i majstoru da isplete. A kad se već plete, onda poželjno i nova felna i žice :). Znači 100 E.
A kakva je to šestougaona gedora? To ima šest uglova i pasuje perfektno (kompletno zatvara maticu)? Nisam to nikad video. Ove što imam su ono reckaste kao i okasti ključevi i vrlo su kvalitetne, imaju sto godina, ćale to uzeo davno kad se sve kvalitetno radilo.
  • 0

#52 bajser

bajser
  • Members
  • PipPip
  • 65 posts

Postavljeno 08 May 2010 - 03:26 PM

nemojte se smejati :D :

kaufmann meteor, sem shimano sis 5 brzina menjaca, sva kaufmann oprema. Moj prvi full size bicikl

Pre 5 godina presao tamic preko njega. Polomio original kaufmann felne, ostatak ostao citav. Promenjene felne, (stavljene neke beretta alu, cca 28mm) gume (700-35 prednja neka leva, zadnja schwalbe silent) i zadnja glava necim samo da se pokrpi.

Vozen tako jos do kraja te sezone.

Stajao do ove godine.

Bicikl je neki svajcarski valjda, nigde nista ne mogu da nadjem o njemu. Navoj srednjeg pogona je krajnje neki cudan, i ne moze nista novo na njega.

Sad je trenutno, mehanicki 100% ispravan, ide kao zmaj, jedino ga kvare te felne, mtb srednji pogon i siroke gume 700-35

Moze li ovo ikako da se sredi? Urezivanje novog navoja srednjeg pogona? Jako bih voleo da sredim taj bajs. Prirastao mi je.
  • 0
kao Mister No i njegov Pajper, tako i ja vozim bajs!

#53 bajser

bajser
  • Members
  • PipPip
  • 65 posts

Postavljeno 08 May 2010 - 05:27 PM

ispravka, weismann oprema :lol:
  • 0
kao Mister No i njegov Pajper, tako i ja vozim bajs!

#54 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 12 August 2010 - 06:47 AM

Kupio sam "crankarms"
http://www.benscycle...roducts_id=8210

Tamo pise sledece:
• Use with a 103mm square taper bottombracket for a 45mm chainline

Posto meni treba "chainline" od 47,5mm to znaci da mi treba patrona sa cetvrtkom od 108mm

Ima li to da se nadje kod nas? Ako nema od 108, da li neko zna gde bih mogao da nadjem Shimano od 107mm?
  • 0
.

#55 sofronije

sofronije
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 12 August 2010 - 12:24 PM

Stari pogon sa Rogove bicikle kontrasice sam zamenio sa Kapriolovim srednjim pogonom klasicnim na kajlu.
http://parts.capriol... ... -kajlu-z48

Osovinu(komplet sa zvonima, kuglagerima i sl.) sam kasnije kupio na buvljaku.

Stalno cujem neki zvuk, koji me podseca na skripu nepodmazanih tetiva i zglobova(ako ste ikad imali operaciju sake u lokalnoj anesteziji znate o cemu pricam), i to kada je neki uspon ili kada jace motam pedale. Sada se pitam da li sam dobro namestio kuglagere. Zna li neko od vas koji deo (strana) ide u zvono. Onaj ravni koji drzi kuglice ili mozda deo sa kuglicama treba da ide unutra, a ravni deo(prstena koji drzi kuglice) prema spolja, tj. prema kurblama.

Kod mene je prsten unutra, a kuglice su okrenute prema kurblama, tako je delovalo logicno. Nadam se da ima majstora koji su radili sa starim biciklama jer nisam siguran koliko sam valjano opisao stvar.

Inace stara zvona nisu menjana, a i deluju u redu.
  • 0

#56 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 12 August 2010 - 07:32 PM

Kod mene je prsten unutra, a kuglice su okrenute prema kurblama, tako je delovalo logicno. Nadam se da ima majstora koji su radili sa starim biciklama jer nisam siguran koliko sam valjano opisao stvar.

[-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X
Kada venčiće stavljaš važno je da ti gole kuglice ležu u šolju. Kod kontrašica čije se šolje načukavaju u ram kuglice idu ka ramu, odnosno ležu direktno na šolju, a onaj konus koji zavijaš na osovinu on leže na venac sa kuglicama pored onog lima koji drži kuglice
Naj bolje ćeš uraditi ako dokupiš još koji venac i rasturiš kuglice, pa staviš amo kuglice bez venca i sve dobro zamastiš. tada dolazi više kuglica. Kada složiš kuglice u krug treba da ti ostane mesta za 2/3 kuglice
srećno
  • 0
easy life, easy ride

#57 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 12 August 2010 - 07:34 PM

Bicikl je neki svajcarski valjda, nigde nista ne mogu da nadjem o njemu. Navoj srednjeg pogona je krajnje neki cudan, i ne moze nista novo na njega.

Samo uzmi šubler i premeri TAČNO koliko je širok navoj ili koliko je široka šolja koju si skinuo
  • 0
easy life, easy ride

#58 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 September 2010 - 03:32 PM

Da pitam ja opet nešto, pošto ne znam kako funkcionišu te patrone. Jel se to samo navija u ram, te se može podešavati položaj, znači malo više u levo ili desno? Pošto sad mi je negde nešto malo krivo pa kad je lanac nazad na najmanjem 11T onda malo dodiruje susedni 13T. Najviše sumnjam na pogon da je kriv, jer hoće nekad i da spadne sa velike na srednju šajbnu ukoliko mi je nazad na četvorci (18T). Pa mislim, za svaki slučaj da znam ako nije do pogona, tj kad ga zamenim, zajedno s nablom i kasetom ako opet isto bude bilo, to se može malo korigovati patronom, recimo 5 mm u desno?
  • 0

#59 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 29 September 2010 - 03:38 PM

Patrona se zavija sa strane gde su sajbne skroz koliko moze da se zavije,a sa druge stranese zavije restlo.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#60 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 29 September 2010 - 03:41 PM

Na patroni nije ostavljeno da seradi korekcija levo ili desno. E sada, može da se "odmakne" pogon od rama poturanjem nekog spacera ali mislim da tonetreba raditi. Korekcija se radi tako što se menjapatrona istavlja kraća ili duža. Patrona se stavlja tako što se zavija prvo strana koja je do pogona, onda ona druga strana. Patrona stoji na mestu inema pomeranja.
  • 0
easy life, easy ride




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika