Jump to content


Fotografije

Rando Paradise - edition 2023


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
40 odgovora na ovu temu

#21 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 November 2023 - 10:04 PM

Pojedini delovi posta me podsetiše na Boris Volim Čorbe avanturu po Albaniji. Slični vremenski i topografski uslovi. Što se mene tiče, posle pročitanog ne bi ni motorom tuda prošao
Da bi uživao u gore napisanom, mora da ti "fali neka daska u glavi", nema druge. Na veliku sreću nas koji pratimo i uživamo u slikama i priči i čekamo neku drugu avanturu
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk



Ima istine u vezi ove daske :D
Što se tiče čekanja, nećeš dugo čekati jer sam ja vredno radio celo leto (čitaj 'vozio') a nisam stizao da nešto napišem. Paradis je u ovoj sezoni samo jedan od 4.. i svaki je do yaya na svoj način. Čak štaviše još nisam načisto koji bih stavio kao najgori.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#22 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 08 November 2023 - 05:24 AM

Sve kad sabereš i oduzmeš, odustao si od PBP-a a pokušao ovaj poduhvat koji je kudikamo teži. Koliko sam skontao, PBP nema tako ludački strme uspone od po 10 i više km i što je najbitnije, voziš se sa 8000 biciklista. Cela Francuska zna da taj događaj traje i siguran sam da su vozači motornih vozila daleko više saosećajni, da si daleko više bezbedan na putu. Plus ta prilika da na jednom događaju sretneš i upoznaš toliko drugih ljudi, kultura, nacionalnosti itd...

Mislio sam da si odustao od PBP-a jer ne želiš da bez potrebe maltretiraš švoje telo kad ono još gore. :)

Inače, ono što sam skontao kod vožnje bicikla uzbrdo, nebitno o tome kakav i koliki uspon je u pitanju i koliko ih ima u danu, to je da tu težina igra presudnu ulogu. Može se drumašem na brdske maratone ali svaki kg viška koji imamo sa svakim okretajem pedale nam naplati kamatu. Pa kad to pomnožiš sa svim tim visincima i kilometrima u jednom danu, vozač koji ima "samo" 10kg viška a pogotovo kao Hari 20,30, mora da utroši daleko više truda i energije od nekoga ko je zaista fit. Rešenje ne mora biti drugi tip bicikla, može i drumsk tripl, mada lično smatram da ako neko zaista hoće da se urniše na brdima a ima viška kg, pravo rešenje je super kompakt pogon 46-30 uparen sa kasetom 11 34 ili 36. Svaki zub znači. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#23 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 936 posts

Postavljeno 08 November 2023 - 10:13 AM

Smasher, uopšte ne pratiš modu, ebeš kolena, brda ..... 3x, 2x pogon su relikti prošlosti, evo na ciklo berzi u gravel delu, 1x11, 12 pa i 13 pogon, značajno skuplji od 2x ili 3x pogona... I vidim po prodatim bajsevima da je to poželjnija varijanta za kupce....Da su kolega Chamade i njegov sapatnik Hari imali taj skupi 1x pogon, završili bi kompletnu rutu pre roka i još bi bili moderni ....

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#24 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 08 November 2023 - 10:22 AM

Evo ja razmišljam i planiram da stavim 3x pogon umesto 2x na drumaša, godine u nazad neće, vremena za vožnje nema, kao vikend (i to svaki drugi) vozač nisam baš u formi da bez problema vozim po f.gori, a ravnice ne volim, tj. ne pričinjavaju zadovoljstvo.

Na to još i kilaža ide opet preko 100...

 

 

Inače, impresivne vožnje, baš sam pomislio da za Chamada nije ni čudo da nema potrebu za PBP kad izvodi ovakve stvari. Svaka čast.


  • 2

#25 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 November 2023 - 10:26 AM

Inače, impresivne vožnje, baš sam pomislio da za Chamada nije ni čudo da nema potrebu za PBP kad izvodi ovakve stvari. Svaka čast.


Što da se mlati do Francuske, troši pare na put do tamo, plus učešće itd... Samo kreneš južno po Srbiji, CG, BiH, Sloveniji, Makedoniji i eto ti izazova koliko god hiljada kilometara si spreman da odvojiš iz života :D
  • 2
The sea, the sea

#26 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 08 November 2023 - 10:36 AM

Potpuno saglasan. S druge strane, razumem i hajp oko pbp, masa ljudi, braća i sestre biciklisti, verujem da je jedinstven osećaj.

 

tako su i po zemljama beneluxa, ITA, FRA popularne grand fondo amaterske trke, jednodnevne naravno.


  • 0

#27 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 08 November 2023 - 11:55 AM

Što da se mlati do Francuske, troši pare na put do tamo, plus učešće itd... Samo kreneš južno po Srbiji, CG, BiH, Sloveniji, Makedoniji i eto ti izazova koliko god hiljada kilometara si spreman da odvojiš iz života :D

Pare ako imaš a razmišljaš gde da ih potrošiš, svakako ćeš ih potrošiti. Usmrdeti se neće.

Ne kažem da zemlje bivše Juge nisu lepe za vožnju, naprotiv. Verovatno su i lepše od svega što se vidi na tih 600km do obale Atlantika. Međutim ta činjenica da 5 dana sa 8000 ljudi deliš isti san, želju, cilj, radost, muku, da ste se svi pripremali upravo za to i da će svaki pojedinac dati sve od sebe da u tom cilju uspe je fascinantan. Plus jednom na svake 4 godine a mlađi ne bivamo, samo obrnuto.


@Mel


ŠTo se Fruške tiče, samo metni kasetu sa 32 zuba i ako imaš kompakt pogon ne bi trebalo ništa više da ti treba.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#28 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 08 November 2023 - 12:00 PM

da, kompakt je, ali mislim da ne može menjač (105 5700) da podrži preko 28.


  • 0

#29 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 November 2023 - 01:40 PM

da, kompakt je, ali mislim da ne može menjač (105 5700) da podrži preko 28.



Kod mene ciklokros pogon 46-36 i pozadi kaseta 11-34 savršeno radi sa Ultegra menjačem na kom je kratki kavez. To je inače i maksimum po Šimanovoj tabeli za tu kombinaciju.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#30 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 November 2023 - 01:51 PM

Pare ako imaš a razmišljaš gde da ih potrošiš, svakako ćeš ih potrošiti. Usmrdeti se neće.
Ne kažem da zemlje bivše Juge nisu lepe za vožnju, naprotiv. Verovatno su i lepše od svega što se vidi na tih 600km do obale Atlantika. Međutim ta činjenica da 5 dana sa 8000 ljudi deliš isti san, želju, cilj, radost, muku, da ste se svi pripremali upravo za to i da će svaki pojedinac dati sve od sebe da u tom cilju uspe je fascinantan. Plus jednom na svake 4 godine a mlađi ne bivamo, samo obrnuto.
@Mel
ŠTo se Fruške tiče, samo metni kasetu sa 32 zuba i ako imaš kompakt pogon ne bi trebalo ništa više da ti treba.



Sve to stoji ali meni je 1300€ mnogo za jednu vožnju. Toliko je Hari potrošio a imao je u potpunosti spreman bicikl. Većina ostalih imali su dodatne troškove za pripremu bicikla (lanac, kasete, točkovi, gume) + dres Srbije koji je kod Slavke koštao 15 000 din. Znači izmedju 1500 i 1700€. Iskreno,glatko sam se predomislio iako sam obavio preregistracoju.
Natalija je kupila oba točka DT + nov lanac, kasetu i sajle.. za gume ne znam + dres. U Brestu je odustala gde je jedno noćenje platila 110€. Cifre za PBP lako odlaze u nebesa kad je u pitanju platežna moć učesnika sa ovih prostora.
Interesantno je da niko ne priča o troškovima.. osim Harija svi to kriju kao zmija noge.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#31 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 November 2023 - 03:56 PM

Sve kad sabereš i oduzmeš, odustao si od PBP-a a pokušao ovaj poduhvat koji je kudikamo teži. Koliko sam skontao, PBP nema tako ludački strme uspone od po 10 i više km i što je najbitnije, voziš se sa 8000 biciklista. Cela Francuska zna da taj događaj traje i siguran sam da su vozači motornih vozila daleko više saosećajni, da si daleko više bezbedan na putu. Plus ta prilika da na jednom događaju sretneš i upoznaš toliko drugih ljudi, kultura, nacionalnosti itd...

Mislio sam da si odustao od PBP-a jer ne želiš da bez potrebe maltretiraš švoje telo kad ono još gore. :)

Inače, ono što sam skontao kod vožnje bicikla uzbrdo, nebitno o tome kakav i koliki uspon je u pitanju i koliko ih ima u danu, to je da tu težina igra presudnu ulogu. Može se drumašem na brdske maratone ali svaki kg viška koji imamo sa svakim okretajem pedale nam naplati kamatu. Pa kad to pomnožiš sa svim tim visincima i kilometrima u jednom danu, vozač koji ima "samo" 10kg viška a pogotovo kao Hari 20,30, mora da utroši daleko više truda i energije od nekoga ko je zaista fit. Rešenje ne mora biti drugi tip bicikla, može i drumsk tripl, mada lično smatram da ako neko zaista hoće da se urniše na brdima a ima viška kg, pravo rešenje je super kompakt pogon 46-30 uparen sa kasetom 11 34 ili 36. Svaki zub znači. :)

Razlog za odustajanje naveo sam iznad. PBP je ove godine imao oko 12 000 u plusu.. ja sam od 28.8 do 13.10. napravio nepunih 30 000 u 3 vožnje. Posle Paradisa počelo je ludilo zvano "visinska bolest" naspram čega je čuveni PBP zapravo mala maca. Do te mere da mi je nakon poslednjeg izazova trebalo dobrih 20 dana da se bratim u neko normalno stanje  n2:Heristical

Nije meni falilo ništa, samo sam neke 3 nedelje bio konstantno umoran. Biće i o tome ubrzo, samo da ovde dam završnicu.. do sledeće godine. 

 

Što se tiče vrste bicikla.. ubuduće na ovakve vožnje idem sa MTB-om na kom stavljam 28" točkove. Na jednom od sledećih sam to testirao i bio sam izuzetno zadovoljan. Stara proverena XT mehanika 3x9, točkovi 28 sa gumama 28mm, lagana SID vila koju po potrebi zaključam ili otključam.Ceo bic je prilično lak.. sa dinamo nablom ima otprilike 10,5 do 11kg. Za loše puteve odlična kombinacija.. za oštre i duge uspone apsolutna dominacija u odnosu na drumske bicikle.. po ravnom nije mnogo sporiji od druma sa kompakt pogonom. Čisto da napomenem i to da posle 500-600km i 6-7K u plusu nikome ko ovo vozi nije do neke jurnjave. Jedini realan minus je upravljač koji donekle povećava otpor vazduha ali se na ultra distancama svakako čine kompromis te je i ovo sasvim ok. 

 

I Mića /Mi1966/vozi hibridni drumski sa dodacima na kormanu. Deluje to sa strane nekom čudno ali zapravo svako ko se opredeli za ovakve vožnje prlagodjava bicikl i opremu prema svojim potrebama i navikama a izgled ostavlja po strani. Fenseraj i elegancija ovde nemaju šta da traže. 

 

Naravno, ova vožnja nije prošla bez sitnijih posledica.. blaže trnjenje stopala iako sam nosio spd sprinterice sa karbon djonom.. problemi sa odranim delovima na pozadini. Krema je pomagala ali vrućina, znoj i trenje ipak čine svoje. Bol u desnoj nozi zbog nezdravog uspona u prvom danu.. a sutradan bolu levoj jer sam forsirao pritisni/vuci kako bih poštedeo desnu. 

Tehnički problemi.. pucanje sajle prednjeg menjača, pucanje gume zbog preduvavanja i kod Harija pucanje žbice i pucanje leve šolje pogona prvog dana, na onom drugom usponu kod Kneževa. Taj uspon nam je zabiberio :)

Ali kao što sam u početku napisao.. ovo je izuzetan turistički ultramaratonski dogadjaj u kom je dr Jovan spojio mnoge turističke atrakcije RS/BiH i šteta je što nije posećeniji.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#32 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 November 2023 - 04:08 PM

Link ka Stravi   https://www.strava.c...ties/9314881780

 

i cela ruta  https://ridewithgps....outes/43423314 


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#33 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 November 2023 - 06:49 PM

Aha, iskopao sam i grafički prikaz rute.. zanimljivo izgleda :D

 

Rando Paradise 2023 gafik.jpg  

 

Rando Paradis  2023 ruta.jpg


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#34 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 08 November 2023 - 07:02 PM

"turisticki ultramaratonski dogadjaj"  n2:redbull


  • 0

#35 Prase011

Prase011
  • Members
  • PipPipPip
  • 128 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 08 November 2023 - 10:02 PM

Svaka čast, čitam i divim vam se šta ste i kuda prošli, moj duboki naklon do poda
  • 0

#36 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 09 November 2023 - 03:24 AM

PBP ne treba da se poredi sa drugim vožnjama, jer je kategorija za sebe. :)

Što se tiče troškova, ovako to treba računati:

- Put i putarine od BG do Pariza i nazad: oko 500€.
- Učešće 170€ (zapravo 195€, ali se odbije 25€ jer dobiješ bidon i reflektujući prsluk)

Znači sa 670€ ti si na startu, ako putuješ sam i ne deliš troškove ni sa kim. Ako ste 2 ili 3, to bude 420 ili 340 eura po njušci.


Ako ćeš da uzmeš prenoćište dan pre i dan posle, dodaš i to. I tu opet cena zavisi od toga da li uzimaš jednokrevetnu sobu ili si u društvu.

I na to samo dodaš razliku u ceni hrane u F i u Srbiji. Znači, koliko te više košta to što voziš u F, u odnosu na to koliko bi te koštalo da je vožnja u Srbiji.
Znači, ne računaš koliko si ukupno potrošio na hranu, jer jedeš i kad si kod kuće, a jeo bi i da se taj 1200 km brevet vozi po Srbiji.

*

Lance, kasete, sajle, diskove itd. ne računamo, jer to se svakako povremeno menja.
I ako staviš sve novo, ostaje ti i za nakon PBP-a, neće se sve potrošiti za 1200 km.


*

Za mlađe ima vremena, ali ko je već na 50 god. ne sme mnogo da se zajebava i da propušta PBP-e tek tako, jer vreme leti... :D



Inače, ova vožna je top top, oče Jerosime... takođe i opis.

Bosna je super za bicikliranje. Ali ne mora baš 2000 km, dovoljno je i 1200 na B-Hard, ruta prolazi kroz najlepše delove BIH.
  • 0

#37 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 November 2023 - 05:40 AM

MI1966@ hvala.
Naravno, mogu se i troškovi skratiti, ali.. ja npr bih došao 2 dana ranije jer bih prošao/razgledao Pariz. Ima tu mogućnosti za smanjenje troškova, ali ja ne bih tamo išao samo da vozim brevet i odmah da jurim nazad.
I eto cifre od 1000+€.
Ja nisam u tom fazonu da spalim 1000ku na brvet. Kad budem hteo da idem u FR to će biti turistički.

Bosna je TOP.. Paradis je top.. B hard je top, i kad se sklope kockice i na "B" ću se pojaviti. Ove godine imali ste na B-hardu jako loše vreme. A malo kasnije mi smo imali temp od skoro 40C. Jun je bio prilično šaren.. iz krajnosti u krajnost.
Naravno, nisam rekao da neću nikad na PBP.. samo nisam ove godine bio za to. Sledeće, 27-me videćemo,još je to daleko.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#38 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 09 November 2023 - 05:55 AM

Za mlađe ima vremena, ali ko je već na 50 god. ne sme mnogo da se zajebava i da propušta PBP-e tek tako, jer vreme leti... :D


  • 0

#39 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3354 posts

Postavljeno 09 November 2023 - 08:55 AM

Оно што је сигурно је да је за овакав подухват потребно много бициклистичког искуства и знања, добра припрема, јака воља и добра организација и планирање свакодневице. Честитам.


  • 0

#40 SalaBrat

SalaBrat
  • Members
  • PipPipPip
  • 127 posts

Postavljeno 05 December 2023 - 10:58 AM

Moram se ukluciti u razgovor oko PBP- a..Novac jeste velik problem u toj prici i udaljenost,ali moje misljene je ovako:

 

- Ne mora se imati dres Srbije a ni PBP dres

 

- Ne mora se imati nista od skupih delova na bajku

 

- Ne mora se NIŠTA osim imati jaku ŽELJU i VOLJU da odvezeš tako nešto,sve ostalo su izgovori!

 

Važna je stvar da opciju ODUSTAJANJE izbaciš iz glave..i to je sve!

 

Ove godine nisam imao želju i volju kao 2019.-te zato se nisam  prijavio!

Svaki biciklistički maraton je priča za sebe i ne treba ih upoređivati! n2:bikegirly

Treba uvesti u kvalifikaciju za PBP i brm 1000 n2:1097[1]

Pozdrav svima,srećni predstojeći praznici i da se više vozamo dogodine a manje pišemo iz fotelja n:kolce

 

P.S.  

Rando Paradise mislim da je fenomenalan događaj ali preterana kilometraža,naravno kapa dole finišerima!
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika