Jump to content


Fotografije

Tour de France 2023


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
76 odgovora na ovu temu

#41 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 July 2023 - 04:37 PM

Evo jedan kraći klip koji objašnjava kako je sve počelo, šta se dešavalo i kako se razvijalo kroc decenije. Imajući sve u vidu, ne čudi uopšte da je to danas jedna od najpopularnijih sportskih manifestacija u svetu.


https://youtu.be/njJsy0o8-Ao
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#42 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 11 July 2023 - 05:13 PM

To ti je neko podmetnuo.
Nekada je na rts -u isao snimak trke.Najzanimljiviji detalji.10 g nema ni tog snimka.
Od kada je biciklizam toliko popularan u svijetu?

 

Oduvek samo prosečan Srbin misli da je fudbal jedini sport na svetu. Bilo je ranije negde podataka da Italija i Francuska imaju više registrovanih biciklista nego fudbalera. 

Znam čoveka koji u Italiji vozi trke za veterane tipa 50+ ili tako nešto i svaki vikend startuje 200 i više biciklista. Cela naša zemlja nema 200 takmičara u svim mogućim kategorijama. Dobro je da je prosečan Srbin uopšte i čuo za biciklizam. 


  • 1
.

#43 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 July 2023 - 05:19 PM

Samo znaju za lopticu skočicu i za krpenjaču.
5h su u stanju da okreću glavom levo - desno i gledaju kako loptica leti tamo ovamo...
  • 1

#44 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 July 2023 - 08:11 PM

Mislim da proseöan Srbin nije konkretno sam kriv što mu biciklizam nije jedan od zanimljivih sportova. Da biste se bavili nekim rekreativnim sportom, ili bolje rečeno da biste poslali dete da se bavi nekim rekreativnim sportom, u većini slučajeva su vam potrebni samo majica, šorc, patike ili kopačke i lopta. U biciklizmu to nije tako jednostavno. Ovaj sport iziskuje ne samo znatno veća novčana sredstva za opremu i bicikl, nego i konstantna ulaganja u isti jer deca rastu i vrlo brzo sve prerastu i potrebno im je sve iznova kupovati. Drugo, u našoj zemlji niti je razvijena infrastruktura za vožnju bicikom niti vozači imaju bilo kakvu empatiju i razumevanje za biciklistu u saobraćaju. Roditelji se četo plaše da i sami zajašu bicikl i zapute se bilo gde izvan granica naseljenog mesta, a kamoli da puste svoje maloletno dete da to radi. Uz sve to biciklizam je i sa finansijskog aspekta nepopularan sport jer retko koji bicilista uspe da se od tog sporta obogati, što za jednog sasvim prosečnog fudbalera nije slučaj. U drugim zemljama u kojima postoje te tradicije i kultura negovanja ljubavi prema biciklizmu stvari izgledaju drugačije, pa se samim tim i biciklizam kao sport lakše i zavoli jer ljudi sa tom vrstom sporta mnogo lakše i češće dolaze u dodir. Jednostavno čovek je produkt svog okruženja, a oni koji to nisu su zapravo izuzeci i to retki....


  • 6

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#45 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 July 2023 - 10:46 PM

Ne bih se složio da toliko nema 'kulture' vožnje bicikla u Srbiji jer cela Vojvodina tera točak kao redovno prevozno sredstvo. Ne moraš da se baviš biciklizmom u sportskom smislu te reči da bi znao šta je Tur ili Điro, kao što ne moraš da se ložiš na Tur ili Điro da bi se bavio biciklizmom u sportskom smislu te reči... Ja ne pratim i ne balavim na takmičenja (nijednog sporta, uključujući one kojima sam se bavio) pa opet imam 'kulturu' biciklizma. To može da se stekne u bilo koje doba života, na koji god način. Dovoljno je da se ne gleda na bicikl kao na smetnju i nepotrebnost, a to je ono čega kod nas ima previše, mnogo je bitnije kakav auto voziš pa je to ljudima prioritet od malih nogu i okreću se na tu stranu.
  • 2
The sea, the sea

#46 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 July 2023 - 04:06 AM

Bicikl kao prevozno sredstvo i bicikl kao sportski rekvizit su dve dijametralno suprotne stvari i zajedničko im je samo okretanje pedala.
Čovek koji biciklom ide na posao jer mu je tako najjeftinije i najpraktičnije uglavnom ne zna šta je Điro kao što ni komšica Mica koja ide svaki dan autom na posao ne mora i neće da zna šta je WRC reli.

Koliko god da svakodnevno srećemo ljudi na biciklu širom Vojvodine, jako mali broj tih ljudi zaprave vide bicikl kao sport. U nekim razvijenim zemljama Evrope sa drugačijom infrastrukturom i zakonima je taj postotak ljudi koji vozi iz ljubavi prema sportu daleko veći.
  • 3

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#47 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 15 July 2023 - 03:53 PM

Kakva borba danas... Samo me nerviraju debili pored puta koji nemaju nikakvog osecaja za vozace, jedini im je cilj da udju u kadar, a tako ugrozavaju sve.
  • 0

#48 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 15 July 2023 - 05:57 PM

Jak Danac nema šta. Teško će Pogi tu nešto moći da uradi. Nadam se da grešim. Možda je sutra prelomna etapa.
  • 0

#49 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 July 2023 - 06:57 PM

Jako je teško davati bilo kakve dugoročne prognoze jer posle 15. etapa Vinjegord i dalje ima samo 10 sekundi prednosti. Bukvalno neizvesno je svaki metar svake trke. Odavno nije bio neizvesniji tur između 2 takmičara....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#50 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 16 July 2023 - 12:40 PM

Eto i danas navijackog debilizma! Udario vozaca po ruci, ovaj pao i gomila jos iza njega. I onda kazu da su kulturni... Bacio bih ga ja brzinom od 50 na sat direktno na beton pa munjos i ruke polomio ako ne puknu same. Kaze Radomir, juce kaznjeni vozaci motora ispred Pogija i Jonasa, kad je Pogi krenuo u napad. Pa ni oni nisu imali od morona gde da se provuku i ostave prostora za bicikliste.
Jezim se takvih situacija. Neko ko radi cele godine da proba da osvoji svoj san, u sekundi ga majmun onesposobi u svemu...
  • 2

#51 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 July 2023 - 02:10 PM

Nek stavljaju električnu ogradu pa ko pipne nek se oprlji. Stoki drugačije ne možeš objasniti. Yebali ih telefoni i fotografisanje!
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#52 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 16 July 2023 - 04:26 PM

Gde god odem samo telefoni i slikanje, niko da oseti malo duhom to mesto gde se nalazi već ništa ako se ne slika.

Nema druge nego da se obaveže organizator da mora da ogradi od publike sva "kritična" mesta.
  • 1

#53 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 July 2023 - 06:18 PM

Svako mesto gde prolazi tolika grupa je kritično... vidi se na snimku kako su 'navijači' pomerali ogradu napred, a kad se desio pad onda krenuli da uzmiču. Ne znam kako to regulisati, ali je stvarno grozno ponašanje. UCI toliko strogo kontroliše neke gluposti vezano za same vozače i šta im je dozvoljeno da bi bilo veoma prikladno da kontrolišu i publiku u istom smislu. Kao, nije bezbedno voziti ovako ili onako, a vozači se povređuju i ispadaju iz trke zbog debila koji bi da sednu na sred puta da bi slikali, bili viđeni ili samo smetali jer ne znaju šta pametnije.
  • 1
The sea, the sea

#54 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 18 July 2023 - 03:36 PM

Decko je vanzemaljac! Kakva voznja danas...!
  • 0

#55 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 18 July 2023 - 04:16 PM

Monstrum :) išao 73 km/h na ravnom.
  • 0

#56 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 18 July 2023 - 04:45 PM

Da nije to malo prebrzo za nekog ko ima samo 60 kg?

Mnogo je velika razlika na kraju prilično kratkog hronometra koji ima jako brdo. 


  • 1
.

#57 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 936 posts

Postavljeno 18 July 2023 - 07:33 PM

Sa otporom koji je pravio (pileća ramena a i pojava, u aero poziciji od početka do kraja vožnje bez uspravljanja i uz ostalu opremu na njemu), meni tih 60 kg i nije toliko pitanje . Ali od Amstronga, ja ne verujem da je biciklizam čist sport, makar ih testirali i uzimali uzorke za doručak, ručak i večeru

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#58 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 19 July 2023 - 06:27 AM

Da nije to malo prebrzo za nekog ko ima samo 60 kg?
Mnogo je velika razlika na kraju prilično kratkog hronometra koji ima jako brdo.

Mislim da nije prebrzo. Suštinski gledaš vat po kilogramu (koji je kod brdaša viši od 6-7 w/kg). Mislim da Pogačar nije imao dobar dan i mislim da promena bicikle nije bila dobra ideja.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#59 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 19 July 2023 - 06:35 AM

Tako je, za obe stvari. Mada u odnosu na ostale Pogačar nije bio loš nego je Vingegard imao prosto svoj dan.

Cenim, po veličini, da mu veliki zupčanik ima 60 zuba (najmanje).

Pogledajte sami, čini mi se u 13. minutu hronometra ide po ravnom a u donjem desnom uglu ekrana je brzinomer.

Danas je dan sa najviše penjanja (preko 5000m) gde bi trebalo da se reši sve, ako nije već i rešeno.
  • 0

#60 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 19 July 2023 - 07:08 AM

Ne mora da znači da se danas rešava. Subota je takođe teška etapa pa još praktično poslednja takmičarska. Tu će se ići na sve lii ništa pa šta bude, nema čuvanja za sutra. 

Mada će sigurno današnja etapa pokazati mnoge stvari posebno jer Pogačar više nema šta da čeka, u debelom je minusu. 


  • 0
.




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika