Jump to content


Fotografije

Saveti za kupovinu novog MTB-a

mtb nov novo 1000e 1500e 2000e sklapati sklopiti delovi

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
82 odgovora na ovu temu

#61 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1369 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 February 2023 - 08:25 PM

Uvek je bolje kad je veći.


:D :D :D
  • 0
The sea, the sea

#62 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 939 posts

Postavljeno 19 February 2023 - 08:30 PM

Jeste da se dvoumim između mtb-a i hibridnog ali elektirčni bajs znam da nikad neću voziti :) Pre bih vozio el. trotinet koji isto ne mogu da smislim...
Hodanje i trčanje nema limita! :)

Za sada kako stvari stoje verovatno ću uzeti hibrida Canyon Roadlite 7 (samo ne znam kada će biti dostupan) koji ću voziti na posao i kao dodatni trening, ponekad će biti i dužih vožnji do 100km.

Ako ne uspem njega da nabavim možda potražim neki sličan Cube ili uzmem Mtb Grand Canyon 9 (odmah bi zamenio gume).

Da ne davim i ne smaram više, samo još jedno pitanje u vezi odabira veličine rama. Ja sam oko 183cm, 75kg i dužina nogu je između 85 i 90 cm.
Za Canyon mi kaže M i L, pa kao sam da odaberem...
Za Cume MTB kaže XL, za hibrida 56 ili 58.

Je l bolje uzeti veći kada sam već između ili manji?

Ne može unutrašnja noga da ti bude "između 85-90cm"
Razlika je velika i daće ti pogrešnu veličinu bajsa.
Skini se u ćega, bos/čarape, nasloni se na zid i uspravi, između nogu stavi knjigu, podigni je do jaja i izmeri od poda do gornje ivice knjige.
Ja sam 187 visok, sa 90cm unutrašnjom nogom i spadam u one sa dužim nogama

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#63 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4574 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 February 2023 - 08:53 PM

Imam bolji način za merenje. Stanem blizu zida, uzmem libelu jednom rukom sa prednje strane kod stomaka a drugom rukom sa zadnje strane kod dupeta i navučem je koliko mogu u međunožje, da sabijem meso i kožu u međunožju kao kad sedim na bajsu.
Poravnam mehur na libeli, kraj libele naslonim na zid i onda zamolim pomoćnika, da dobijenu visinu prenese na zid olovkom, posle izmerim razmak između poda i linije na zidu i dobijem dužinu unutrašnjeg dela noge.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#64 ivanovm

ivanovm
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Postavljeno 19 February 2023 - 09:21 PM

87cm

Deluju glupo kalkulatori, promenim 1cm i on pređe sa M na L i obrnuto… Više sam ka L logično
  • 0

#65 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 939 posts

Postavljeno 19 February 2023 - 09:44 PM

Ti kalkulatori nisu egzaktna stvar. Oni ti samo daju pravac.
Uzmeš u obzir preporuku kalkulatora.
Pogledaš koliki je stack, pa reach, pa top tube.
Na kraju ga probaš pa tek kroz više vožnji skapiraš da li je ok i ako nije u kom pravcu treba da ideš
Možeš malo i sam da koriguješ/podešavaš bajs
Dug je proces naučiti to.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#66 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 286 posts

Postavljeno 19 February 2023 - 10:22 PM

L ti treba tebra, 56 x 56 nema greške.
  • 0

#67 ivanovm

ivanovm
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 10:17 AM

Naručujem Grand Canyon 9 jer je od danas na popustu sa 1800 na 1500e. Iskreno dopao mi se onaj Roadlite sa Ultegra grupom jer je lakši za 4kg i verujem da bi išao brže sa njegovim gumama ali nema ga na stanju. A na ovom ću staviti neke univerzalne gume i kao što ste rekli nadam se da tada neće biti velike razlike.

 

Samo sad opet moram da se vratim na veličinu rama. Njihov kalkulator kaže da uzmem M ako sam 182/87, a ako sam 184/87 kaže L, kada stavim 183 predlaže mi obe veličine ali više naginje ka M. Je l može neko više da mi pomogne kako da se odličim oko veličine, šta još mogu lako da izmerim i kako? 

 

Takođe vidim da ovaj ima spuštanje/podizanje sedišta, to pitanje da li ću ikada koristiti... Je l treba nešto oko toga da naučim i znam?

I zanima me kako da koristim supsenziju na njemu, kada vozim po gradu da li uvek treba da bude zaključana ili mogu da vozim i sa otključanom? Da li može da se zaključava u toku vožnje ili samo dok sam pored bajsa? Fox 34 Rhythm, 120mm


  • 0

#68 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14624 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 10:48 AM

Ja bih na tvom mestu uzeo M velicinu, ako treba zamenices lulu volana za duzu. Prednji amortizer drzi uvek otkljucan, bilo bi korisno da kupis pumpu za amortizer i napumpas malo tvrdje amortizer ako ces voziti po asfaltu. Spustanje sedista koristis samo kad vozis offroad nizbrdo.


  • 0

#69 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 461 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 10:50 AM

Veličina je najbolje probati, ako ne uzmi nešto što ti deluje najpribližnije, kao što Nesoni reče imaš i stack i reach, ali je to realno samo ako uporediš sa nekim drugim bajsem pa vidiš da li ti to više ili manje odgovara. A ti si dosta zapeo da to baš brzo poručiš :)

 

Dropper ima funkciju samo da spusti i podigne sedište, obično sa obrnute strane od menjača imaš polugu, kada sediš, tj pritiskaš sedište, i pritisneš ručicu on će se spustiti dole. Kada se digneš sa sedišta, tj nema pritiska i pritisneš ručicu sedište iskoči gore. Ne mora se uvek koristiti skroz dole i skroz gore, možeš koristiti i među-položaje. U suštini jako dobra stvar za vrlo strme spusteve jer možeš guzicu i centar teže lako da prebaciš preko zadnjeg točka da ne bi preleteo preko volana, ali ti to reče da nećeš raditi. I treba ga povremeno servisirati, ako ga ne koristiš onda i ne mora jel... 

 

Fox 34 viljuška je opet nešto što ima mnogo više podešavanja nego što tebi realno treba, i ona osim "otvorenog" i "zatvorenog" ima i srednji setting, kao i rebound adjustment i slično. Sve pozicije lock-outa se mogu podešavati u toku vožnje desnom rukom, ili da se izvuče sajla sa kontrolom na volanu, što ti verovatno i ne treba. Sam amortizer se podešava upumpavanjem vazduha putem specijalne pumpe za amortizer, tako da ti zapravo možeš da dobiješ vrlo čvrst osećaj koji bi ti značio i u gradskoj vožnji. 

 

Ali opet dolazimo do toga da ti, bez obzira na popust, verovatno ne treba Grand Canyon 8 nego neki slabiji model... 


  • 0

#70 ivanovm

ivanovm
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 10:59 AM

Hvala ljudi. Dosadilo mi je više da razmišljanje šta je najbolje, presekao sam da uzmem, kad već onaj Roadlite nije dostupan uzimam ovaj pa ćemo videti, lako ću ga prodati i kupiti hibrid. Samo da vidim za veličinu šta ću... Pa da vozim i uživam...

 

Znam da mi je za moje potrebe previše ali kada ga uporedim sa drugima modelima vidim da je razlika do 300e u proseku, a razlike u specifikaciji ipak postoje i onda idem logikom da dam još malo novca i da ipak imam bolji bajs pa bar da uzmem više para sutra ako budem prodavao. Npr. sa ova tri modela:

 

https://www.canyon.c...hmenfarbe=GY/RD

https://www.canyon.c...erGridContainer

https://www.cube.eu/...-n-black/612100 (1400e)


  • 0

#71 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 11:08 AM

Koliko znam, Canyon ramovi su malo veći, verovatno će ti M više odgovarati. Ja sam 186 i imam L, doduše Canyon Exceed, i odgovara mi, ali rekao bih da sam mogao i malo manji. Isto sam gledao Grand Canyon 9, ali nije ga bilo u to vreme, vidim da se sad oporavljaju sa dostupnošću.

 

Teško da možeš dobiti više za te pare, možda Decathlon, ako ti se sviđa njihov dizajn. Jedino mi je žao da se taj MTB koristi po gradu, ili ćeš morati da menjaš gume kao što su ti već rekli, ili možda da uzmeš drugi par točkova za to što si uštedeo popustom :).

 

Prednji amortizer drzi uvek otkljucan, bilo bi korisno da kupis pumpu za amortizer i napumpas malo tvrdje amortizer ako ces voziti po asfaltu. 

 

Pumpa za amortizer bi trebala da bude u paketu sa biciklom, kao i mali moment ključ i još neke sitnice.


  • 0
Pozdrav

#72 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 939 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 11:19 AM

Imaš par Grand Canyon a na oglasima. Nije 9 ali isti đavo što se tiče veličine.
Probaj L, probaj M pa onda odluči i naruči. Pare koje ćeš dati za (bajs + shipping) x 31% za carinu i porez, nećeš povratiti ni približno kroz dalju prodaju

https://www.2bike.rs...s=Grand Canyon


Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#73 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 461 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 11:31 AM

Ja se makar nadam da neće platiti carinu i porez ako već ima rodbinu u EU :) 


  • 0

#74 ivanovm

ivanovm
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 11:46 AM

@himzo Onda iz tvoje priče mi deluje da je bolje M. Koliko vidim to su slični modeli, je l si ovako generalno zadovoljan? 

 

Idem po njega u Sloveniju ili će mi rodbina doneti iz Austrije. Carinu i porez ne planiram da platim, pa makar sklopio bajs ispred granice, prešao s njim, pa se vratim peške nazad i onda autom :D 

 

Koje gume preporučujete za neki mix? Možda da su više za asfalt


  • 0

#75 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4574 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 February 2023 - 01:37 PM

Schwalbe Big ben ili Apple zato što je mtb u pitanju imaju veći balon od običnih drumskih i nisu preskupe.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#76 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14624 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 07:55 PM

Continental Cruise Contact su brze i udobnije od Big Ben i Apple.


  • 0

#77 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4574 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 February 2023 - 08:03 PM

Dosta skuplja guma a nemam pojma da li je bolja, ja uzeo big ben za ebike da ne drljam krampone po asfaltu

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#78 ivanovm

ivanovm
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 08:14 PM

Još jedan bajs je došao u opticaj  ](*,)  :grin:

 

https://www.canyon.c...hmenfarbe=SR/BK

 

Njega nisam video dok ga Himzo nije pomenuo, dizajn mu je baš dobar i lakši je. Ostalo je logično sve na strani grand canyona 9...

 

Hvala za predlog guma, reče mi danas prijatelj da su isto dobre conti race king


  • 0

#79 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14624 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 08:54 PM

Da ali himzo bi radje uzeo Grand 9 :) Dobre su Conti Race King ali ne po asfaltu.

Big Ben su prvobitno pravljene za BMX zato imaju one "krampone" sa strane da bi imale grip postrance, to je dobro kada se penjes ukoso na ivicnjak ili sta vec BMX-seri rade kada skacu ali su tvrde i spore.


  • 0

#80 ivanovm

ivanovm
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 10:32 PM

Koja je po vama razlika između ova dva

 

https://www.rosebike...&article_size=L

 

https://www.canyon.c...hmenfarbe=SR/BK


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: mtb, nov, novo, 1000e, 1500e, 2000e, sklapati, sklopiti, delovi

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika