Jump to content


Fotografije
- - - - -

Majstori, gde ste?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
243 odgovora na ovu temu

#41 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 06:14 AM

Lepota funkcionisanja "zdravog sistema" je da oni gospodare drugim drzavama. Ne mozes ti uopste ni pasivno ni aktivno da se bavis politikom u tudjoj zemlji, zato te i pustaju da dodjes, radis i cutis, da nisi pisnuo. Niko nije trazio politicki azil tamo nego ste otisli zbog bolje plate, da je ovde duplo veca plata nego tamo ostao bi ovde i pricao da te politika ne zanima. Da si ti otisao tamo i govorio ua nemacka vlast znas kada bi dobio posao, malo morgen sto bi rek'o nemac. A ovde se zalis da nece da te zaposle jer govoris ua vlast.


  • 0

#42 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 09:59 AM

Mi smo narod koji generalno volimo da prodjemo mufte da ne platimo ili da platimo nesto smesno. I tu smo kao na dobitku. I jesmo ali kratkorocno. Taj nas kod je doveo do izumiranja majstora. Ja sam malo drugaciji, evo primer.

 

Menjao sam jesenas gume na autu. Taj vulkanizer mi je naplatio, demontazu, montazu novih guma i balansiranje 500 din po tocku. Znaci ne verujem. Odmah sam mu rekao, majstore dizi cene ovo ti je dzaba. Castio sam ga naravno.

 

Treba ih ohrabriti, sa cenama, mozda se plasi, ali ako mu mi kazem da je ok da povisi cenu, on ce to uraditi slobodnije. Ako cutimo, i kazemo super smo prosli, zatvorice i on radnju i ostacemo na njih par koji ce nam posle skidati kozu,


  • 0

#43 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 10:12 AM

Анализа стања није комплетна без анализе историјских узрока због којих је овде тако како јесте, али је то дуга и друга прича. Чињеница је да нам је намењена судбина земље колоније, а свака земља колонија личи једна на другу - у условима тржишта рада је управо онако како је Смашер описао. Улога земље колоније је да даје сировине, радну снагу и интелектуални капацитет који ће се одливати. Да ли ћемо и како то променити, преобимна је прича за овај форум. 

Такође је тачно и оно што каже Душан, исељенике који оду на запад трбухом за крухом, тамо не занима ништа осим рада, ни друштвено-политичка збивања у тој земљи, ни култура, ни наука (осим ако нису у њој запослени), да не говоримо о историји те земље, буквално ништа не знају осим ,,посо-кућа''. Није ни да су охрабрени да то знају и да се тиме баве, већ супротно.

Како се статус колоније буде појачавао, стање ће бити све лошије ( у теми о којој је реч то значи - мајстора све мање, услуге све скупље, а њихов квалитет све лошији), раслојавање све веће, и тако даље. 


  • 2

#44 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 10:21 AM

Pa ja sam to na pocetku teme probao da objasnim, zato sam se i vratio u 1840 godinu, pa put od zemlje seljaka, do industrijskih giganata i onda razlog pada svega toga.

Mi sta mozemo jedino. Ko je preskup da mu to u lice kazemo, a ove mukice sto rade za kikriki da ohrabrimo. To je do nas, za nesto vise smo nemocni. I da postujemo tudje vreme, znanje i rad.


  • 0

#45 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 10:35 AM

Majstorija je inace zeznuta stvar, tu mislim po cemu je rangirati i sta su realne naplate. Opet jedan primer.

 

Imali smo jednu masinu koja nam je dusu uzela. Nikako da nadjemo kvar. Tu se izredjali svi inzinjeri i majstori i ta odiseja trajala blizu mesec dana. Konacno nadjemo gde je problem, uradimo i dobro upamtimo taj kvar, jer nas je ubio.

 

Prodje mozda godinu -dve, zovnu nas u jednu drugu fabriku ista masina isti kvar. Hehe, naravno znamo odmah gde je problem. Uradimo to za dva sata i ispostavimo racun. Ovi pocese da se bune kako je skupo. 

Eto ne znaju pozadinu da smo sve mozgove koje smo imali na raspolaganju upregli da bi smo to resili. Da smo im oduzili popravku na mesec dana platili bi tu cifru bez problema.


  • 1

#46 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 10:46 AM

• Pre neki dan išao sam kod obućara da uzmem ženine cipele koje mu je ostavila da ih zalepi. On mi ih dade i kaže da ne treba ništa da platim. Ja se kao čudim kako ništa, a on reče da je bilo nešto vrlo malo da se zalepi. A, ne, treba poštovati svačiji rad, tako nešto sam mu kazao i ostavio mu 2€.

• A skroz je tačno to da se mi koji živimo napolju uopšte ne interesujemo za stanje države u kojom smo. :D Ja, uz "žabarske", pratim i naše sajtove, a o tome šta se događa u Grčkoj saznajem u fb grupi "Grčka uživo", jer ni moje ženče ne prati vesti.
  • 0

#47 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 10:52 AM

Ja pre par godinama popravljao nekom coveku neki trotinet. To inace ne radim. Sedeo on sve vreme tu i gledao. Pravio sam neke biksne, namucio sam se. Vise od dva sata radio, sve busilice, bimbala, tocila upotrebio, rezao lozu itd. Zavrsim, pita on posto. Ja mu kazem posto to ne radim, daj kolko ti mislis da treba. On mi da, da sam mogao da kupim jedan najeftiniji sladoled rumenko. Hteo sam u dupe da mu nabijem one pare. 

 

Pita on jel u redu. Jeste kazem ja, kad sam ispao glup tako mi i treba.


  • 2

#48 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 10:54 AM

Majstorija je inace zeznuta stvar, tu mislim po cemu je rangirati i sta su realne naplate. Opet jedan primer.
 
Imali smo jednu masinu koja nam je dusu uzela. Nikako da nadjemo kvar. Tu se izredjali svi inzinjeri i majstori i ta odiseja trajala blizu mesec dana. Konacno nadjemo gde je problem, uradimo i dobro upamtimo taj kvar, jer nas je ubio.
 
Prodje mozda godinu -dve, zovnu nas u jednu drugu fabriku ista masina isti kvar. Hehe, naravno znamo odmah gde je problem. Uradimo to za dva sata i ispostavimo racun. Ovi pocese da se bune kako je skupo. 
Eto ne znaju pozadinu da smo sve mozgove koje smo imali na raspolaganju upregli da bi smo to resili. Da smo im oduzili popravku na mesec dana platili bi tu cifru bez problema.


To je sličan primer, a to sam već jednom napisao negde, ako se ne varam, kao kad se jedna mušterija žalila da je skupo 50 € za portret, jer ga moj prijatelj slikar uradi za pola sata, a on mu odgovorio "pa nije pola sata, nego 20 godina + pola sata".
  • 0

#49 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 10:59 AM

Imali smo stvarno odlicne majstore,ali i dobar inzinjerski kadar. Sad ce neko reci, kakv kadar ste imali kada ste 40 godina pravili isti auto.

 

Evo sta o tome kaze Prof. Dr Miroslav Pusonja, koji je ucestvovao i u stvaranju Floride.
Kaze, dobili smo pod izuzetno teskim uslovima licence za fabriku automobila, fabriku motora i sl. Vi ste kao inzinjer mogli samo da postujete njihovu tehnicku dokumentaciju i proizvodni proces... Ako bi ste hteli kao inzinjer da napravite neku promenu, morali ste da trazite od projektnog biroa u Fiatu, da vam on odobri tu izmenu, oni je upisu kao svoju, i ona je u celoj planetarnoj mrezi, uneo izmenu koju ste vi uradili.

Kada je krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih sazreo nas inzinjerski kadar, kada su hteli da se oslobode tih licenci, koje su skupe i ogranicavajuce, nastala je Florida. Bila je namera da se napravi solidan auto i da se prodaje na svim trzistima pa i u USA. To je prvi auto koji nije radjen po dokumentaciji Fiata, nego smo ga radili sami. Medjutim to nase stanje se rapidno pogorsalo kada smo resili da idemo u svet samostalno. To je bilo prvi put posle osamdesetih da se nasa privreda postepeno odvaja i da ne zavisi od licenci, vec da se u okviru tehnickih biroa nasa pamet daje resenja. To nisu bila neka vrhunska resenja ali su bila nasa i nisu trazila licencu.
I onda je kao grom iz vedra neba stigla prica o nasim ogromnim dugovanjima, i tada dolazi do izmestanja nase svesti sa tehnoloske, na neke druge probleme, ciji smo svi bili svedoci.


  • 1

#50 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 11:00 AM

Sva državna ikonografija, zastava, grb, himna, sport itd vrijede točno onoliko, koliko konkretna zemlja omogućava dostojan i pristojan život svojim građanima.
Ako nema pristojnih zarada, ako nema dostojne starosti, ako nema pomoći za nemoćne, ako nema prilika za mlade, ako je pravda selektivna, vazduh i voda zagađeni, interesi zemlje prodati, školstvo i zdravstvo urušeno – onda je nacionalna zastava samo smrdljiva krpa na jarbolu. A neki nas ovde uveravavaju da je zastava jako bitna.
Da nije bitna uništena i rasprodata privreda, nemogući uslovi poslovanja, zaostala nauka.
Ebe mi se za državnu simboliku, puca mi za poklone od 100 evra koje su mi prethodno uzeli porezom i ne prihvatam onu čuvenu uzrečicu „uvek može biti gore“.
Moja decu užurbano pripremam da svoju sreću traže tamo 'gde će biti još bolje".
Podele na četnike i ustaše, Srbe i izdajnike, članove i nečlanove partije, sve ono što nam serviraju 30 godina - nije na meniju moje porodice.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#51 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 11:13 AM

Sva državna ikonografija, zastava, grb, himna, sport itd vrijede točno onoliko, koliko konkretna zemlja omogućava dostojan i pristojan život svojim građanima.
Ako nema pristojnih zarada, ako nema dostojne starosti, ako nema pomoći za nemoćne, ako nema prilika za mlade, ako je pravda selektivna, vazduh i voda zagađeni, interesi zemlje prodati, školstvo i zdravstvo urušeno – onda je nacionalna zastava samo smrdljiva krpa na jarbolu. A neki nas ovde uveravavaju da je zastava jako bitna.
Da nije bitna uništena i rasprodata privreda, nemogući uslovi poslovanja, zaostala nauka.
Ebe mi se za državnu simboliku, puca mi za poklone od 100 evra koje su mi prethodno uzeli porezom i ne prihvatam onu čuvenu uzrečicu „uvek može biti gore“.
Moja decu užurbano pripremam da svoju sreću traže tamo 'gde će biti još bolje".
Podele na četnike i ustaše, Srbe i izdajnike, članove i nečlanove partije, sve ono što nam serviraju 30 godina - nije na meniju moje porodice.
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Четници и усташе ни близу нису исто. Застава јесте битна као и сва народна и национална симболика јер она не представља само садашњи тренутак у времену, већ небројена покољења једног народа и целокупно његово постојање.
Садашње стање је лоше, то нико здравог разума не спори, али да ли због тога треба да се одричемо сопствене заставе? И свега осталог?
  • 2

#52 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 11:14 AM

Imali smo stvarno odlicne majstore,ali i dobar inzinjerski kadar. Sad ce neko reci, kakv kadar ste imali kada ste 40 godina pravili isti auto.
 
Evo sta o tome kaze Prof. Dr Miroslav Pusonja, koji je ucestvovao i u stvaranju Floride.[/size]Kaze, dobili smo pod izuzetno teskim uslovima licence za fabriku automobila, fabriku motora i sl. Vi ste kao inzinjer mogli samo da postujete njihovu tehnicku dokumentaciju i proizvodni proces... Ako bi ste hteli kao inzinjer da napravite neku promenu, morali ste da trazite od projektnog biroa u Fiatu, da vam on odobri tu izmenu, oni je upisu kao svoju, i ona je u celoj planetarnoj mrezi, uneo izmenu koju ste vi uradili.[/size]
Kada je krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih sazreo nas inzinjerski kadar, kada su hteli da se oslobode tih licenci, koje su skupe i ogranicavajuce, nastala je Florida. Bila je namera da se napravi solidan auto i da se prodaje na svim trzistima pa i u USA. To je prvi auto koji nije radjen po dokumentaciji Fiata, nego smo ga radili sami. Medjutim to nase stanje se rapidno pogorsalo kada smo resili da idemo u svet samostalno. To je bilo prvi put posle osamdesetih da se nasa privreda postepeno odvaja i da ne zavisi od licenci, vec da se u okviru tehnickih biroa nasa pamet daje resenja. To nisu bila neka vrhunska resenja ali su bila nasa i nisu trazila licencu.[/size]I onda je kao grom iz vedra neba stigla prica o nasim ogromnim dugovanjima, i tada dolazi do izmestanja nase svesti sa tehnoloske, na neke druge probleme, ciji smo svi bili svedoci.[/size]

Мирослав Пушоња је ванредан мислилац, читам повремено његове анализе.
  • 0

#53 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 11:49 AM

Четници и усташе ни близу нису исто. Застава јесте битна као и сва народна и национална симболика јер она не представља само садашњи тренутак у времену, већ небројена покољења једног народа и целокупно његово постојање.
Садашње стање је лоше, то нико здравог разума не спори, али да ли због тога треба да се одричемо сопствене заставе? И свега осталог?



Naravno da ne treba. Onog momenta kad to uradimo postajemo ljudi bez identiteta, prošlosti i budućnosti, svuda gosti a nigde domaćini. Postoje mnoga mesta na svetu gde je lepo, ali samo jedno mesto zoveš domovina, sa svim njenim manama i vrlinama.

Elem, kao što rekoh nije kod nas problem samo i isključivo u novcu jer svakome i sa pola mozga je jasno da ne možemo preko noći iz socijalističkog preći u kapitalistički poredak. To je proces koji traje i trajaće još podosta vremena.

Problem je nepostojanje zakona, odnosno nepostojanje primene zakona i pravde jer jednostavno onima koji ga kroje tako odgovara i služi isključivo ličnom interesu. Jednoga dana kada naša zemlja postane istinska pravna država, kad šanse budu jednake svima bez obzira na političku opredeljenost i kada nam zemlju ne budu vodili ljudi koji nigde i nikad dana radnog staža nisu napravili sem u politici, postojaće bolja i svetlija budućnost za buduće naraštaje.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#54 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 12:03 PM

To je velik delom istina, ne sasvim, ali veliki deo odlaska nije zbog novca.

 

Štaviše, u Srbiji se trenutno, što se tiče novca i materijalnih mogućnosti živi bolje nego u proteklih 30, verovatno i više godina.

Ali to nije dovoljno, Smasher je sve nabrojao što ljude muči. Kada im zatreba pravda, zaštita institucije - prepušteni su sami sebi.

 

Dodao bih i konstantno stimulisanje bahatosti i žmurenje na istu, u saobraćaju u ponašanju u tolerisanju korupcije i nepotizma, od upisa u vrtić pa do dobijanja poslova...


  • 0

#55 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 01:06 PM

Анализа стања није комплетна без анализе историјских узрока због којих је овде тако како јесте, али је то дуга и друга прича. Чињеница је да нам је намењена судбина земље колоније, а свака земља колонија личи једна на другу - у условима тржишта рада је управо онако како је Смашер описао. Улога земље колоније је да даје сировине, радну снагу и интелектуални капацитет који ће се одливати. Да ли ћемо и како то променити, преобимна је прича за овај форум. 

Такође је тачно и оно што каже Душан, исељенике који оду на запад трбухом за крухом, тамо не занима ништа осим рада, ни друштвено-политичка збивања у тој земљи, ни култура, ни наука (осим ако нису у њој запослени), да не говоримо о историји те земље, буквално ништа не знају осим ,,посо-кућа''. Није ни да су охрабрени да то знају и да се тиме баве, већ супротно.

Како се статус колоније буде појачавао, стање ће бити све лошије ( у теми о којој је реч то значи - мајстора све мање, услуге све скупље, а њихов квалитет све лошији), раслојавање све веће, и тако даље. 

 

Iako sama priča oko kolonije nije bez osnova, oni to definitivno gledaju da postave tako, prosto je bespredmetna jer nit je to krivo za sve naše nedaće nit nam je to bilo kakvo opravdanje. Ako istu stvar spustimo na lični nivo to bi bilo kao kada bih ja sad kukao što sam siromašan a neki tamo Elon Mask ili Bil Gejts tuku milijarde milijadri nekakvih para i ne mogu ni da sračunaju koliko imaju. I živim lošije nego prosečan Nemac, to je sigurno, ali opet živim bar 10 puta bolje nego prosečan čovek u Keniji ili Bangladešu. Tako da je to sve vrlo relativno, ali najbitnije da nije nikakvo opravdanje niti razlog da ne uradimo sve što je u našoj moći da stvari menjamo. Da li ću postati milijarder Mask? Verovatno neću, ali mogu da uradim sve što je do mene da mogu da kažem da živim i uživam u životu. 

 

Isto tako i sa zemljom/državom - da li je u Nemačkoj bolje? Jeste. Da li odlaze majstori tamo da zarade više para? Odlaze sigurno. Da li Nemci bacaju đubre u naše reke? Pa ne bacaju. Da li dođe Nemac pa pregazi nekoga na pešačkom i ne odgovara za to? Pa ne dođe, to uradi naš. Slično i sa odnosom prema biciklistima na putu i gomilom drugih stvari, da ne pričamo o otvorenoj korupciji i slično. Hoću reći da, ima stvari koje su uslovljene sa strane, ali ima brat bratu jedno tona stvari koje bismo mi mogli ovde da rešimo na značajno bolji način da bismo krenuli da kukamo na tom nivou. 

 

Na kraju da se vratimo do majstora, slično će se desiti u budućnosti sa svim vrstama majstora, pa i onima za bicikl. Neki će preći da rade nešto profitabilnije ili otići u inostranstvo, neki će prosto prestati da rade (znam bar 3-4 servisa za bicikle po BG koji su se zatvorili u proteklih godinu-dve), a oni koji ostaju će naplaćivati neke paprene cene jer im se prosto neće isplatiti da rade nešto za male pare a da ih čeka 50 ljudi. I onda će, lupam, promena gume biti 2000 dinara. I sad oni koji kažu "pa svako može da promeni gumu", treba da se vrate na "svako može da promeni WC dasku". Ja sam zato tu iz varijante ako treba neke stvari i da se više plaćaju ali da neka mesta ostanu da žive kao dobri servisi, primera radi ja bih učestvovao sa lupam 10-20 evra mesečno za neki "klub za bicikle" ili tako nešto gde bi radio neki ok majstor, pa da se nađe tako 10ak ljudi u BG to već pokrije zakup lokala na primer i slično. Plus naravno plaćanje regularno rada čoveku kada su popravke u pitanju. Ali to bi morali sami biciklisti da se organizuju, ne može to sad samo spontano da se desi. 


  • 1

#56 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 01:08 PM

Jednoga dana kada naša zemlja postane istinska pravna država...



Ljudima u Srbiji je duboko u genetici zapisano da treba da imaju dobrog vođu (a ne dobar sistem), pa ga oni traže i traže... :D
Tako da nema ništa od uređene države u narednih pola veka sigurno, a verovatno i duže. Jer, na primer, naredni vođa neće se truditi da bude drugačiji i bolji od ovog sad Vučića, nego će nastojati da bude veći Vučić od sadašnjeg Vučića. Gledaće da uzme od njega ono "najbolje" (za opstajanje na vlasti), pa će dodati i nešto svoje.
Tako da... ja sam odavno zapisao PROPALO, ali nije loše nadati se da će se nešto u bližoj budućnosti promeniti. :D
  • 1

#57 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 02:04 PM

Moj prijatelj Profa, terano, je zatvorio servis, a godinama radio imao posla i sl. To je žalosno.
  • 0

#58 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 02:22 PM

Iako sama priča oko kolonije nije bez osnova, oni to definitivno gledaju da postave tako, prosto je bespredmetna jer nit je to krivo za sve naše nedaće nit nam je to bilo kakvo opravdanje. Ako istu stvar spustimo na lični nivo to bi bilo kao kada bih ja sad kukao što sam siromašan a neki tamo Elon Mask ili Bil Gejts tuku milijarde milijadri nekakvih para i ne mogu ni da sračunaju koliko imaju. I živim lošije nego prosečan Nemac, to je sigurno, ali opet živim bar 10 puta bolje nego prosečan čovek u Keniji ili Bangladešu. Tako da je to sve vrlo relativno, ali najbitnije da nije nikakvo opravdanje niti razlog da ne uradimo sve što je u našoj moći da stvari menjamo. Da li ću postati milijarder Mask? Verovatno neću, ali mogu da uradim sve što je do mene da mogu da kažem da živim i uživam u životu. 
 
Isto tako i sa zemljom/državom - da li je u Nemačkoj bolje? Jeste. Da li odlaze majstori tamo da zarade više para? Odlaze sigurno. Da li Nemci bacaju đubre u naše reke? Pa ne bacaju. Da li dođe Nemac pa pregazi nekoga na pešačkom i ne odgovara za to? Pa ne dođe, to uradi naš. Slično i sa odnosom prema biciklistima na putu i gomilom drugih stvari, da ne pričamo o otvorenoj korupciji i slično. Hoću reći da, ima stvari koje su uslovljene sa strane, ali ima brat bratu jedno tona stvari koje bismo mi mogli ovde da rešimo na značajno bolji način da bismo krenuli da kukamo na tom nivou. 
 
Na kraju da se vratimo do majstora, slično će se desiti u budućnosti sa svim vrstama majstora, pa i onima za bicikl. Neki će preći da rade nešto profitabilnije ili otići u inostranstvo, neki će prosto prestati da rade (znam bar 3-4 servisa za bicikle po BG koji su se zatvorili u proteklih godinu-dve), a oni koji ostaju će naplaćivati neke paprene cene jer im se prosto neće isplatiti da rade nešto za male pare a da ih čeka 50 ljudi. I onda će, lupam, promena gume biti 2000 dinara. I sad oni koji kažu "pa svako može da promeni gumu", treba da se vrate na "svako može da promeni WC dasku". Ja sam zato tu iz varijante ako treba neke stvari i da se više plaćaju ali da neka mesta ostanu da žive kao dobri servisi, primera radi ja bih učestvovao sa lupam 10-20 evra mesečno za neki "klub za bicikle" ili tako nešto gde bi radio neki ok majstor, pa da se nađe tako 10ak ljudi u BG to već pokrije zakup lokala na primer i slično. Plus naravno plaćanje regularno rada čoveku kada su popravke u pitanju. Ali to bi morali sami biciklisti da se organizuju, ne može to sad samo spontano da se desi.

Тако је, постоје спољни и унутрашњи узроци нашег садашњег стања. Њихову међусобну везу није лако дефинисати.
Статус колоније не наводим као оправдање, већ као један од веома великих разлога. Чињеница је да западне земље своа уређена друштва заснивају на томе што су уништавали и пљачкали друге земље (Африка, Азија, Јужна Америка) а да то и данас чине (драстичан пример Француске и њених ,,бивших" колонија) и велико је питање да ли би могли себи да приуште тако видок стандард и административну уређеност да нису сатрли пола земаљске кугле. Када људи одлазе одавде, та их чињеница нимало не занима. Немац можда не баца ђубре у наше реке на очигледан начин, али је Немац највећи лобиста Рио Тинта у Србији што је практично равно бацању ђубрета у наше реке. Да не говоримо о загађивању (метафоричком бацању ђубрету) које врше Кинези.
Све то није оправдање, то је један од узрочника. Унутрашњи узроци нашег стања такође постоје, и нимало нису занемарљиви, напротив. У начелу, слажемо се.
  • 0

#59 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 02:23 PM

Moj prijatelj Profa, terano, je zatvorio servis, a godinama radio imao posla i sl. To je žalosno.


Невероватно да један сервис који добро ради, буде приморан да затвори. Баш жалосно.
  • 0

#60 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 17 January 2023 - 02:29 PM

Невероватно да један сервис који добро ради, буде приморан да затвори. Баш жалосно.

Pisao sam o razlozima. Sezona kratko traje, davanja drzavi i velike cene kirija, pogotovu u BG. Jedino mogu nekako da opstanu oni koji imaju svoje lokale. Ali ce cene definitivno morati da odu gore ili ce onda oststati samo par servisa i tada ce nastati dranje. Mora da se malo podignu cene da ne bi bilo ko sa WC daskom.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika