Jump to content


Fotografije
- - - - -

Majstori, gde ste?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
243 odgovora na ovu temu

#181 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 05:07 PM

Ja sam cuo da Novak Djokovic porez placa u Monaku, jel to tacno?


  • 0

#182 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 06:01 PM

Manimo se Novaka. Mi kao nacija njemu dupe treba da ljubimo što nosi našu zastavu iako mu je država okrenula leđa kad mu je najviše trebala a u isto vreme Nemačka nudila državljanstvo koje je uredno odbio. Tako da najuspešnijeg srpskog sportistu svih vremena bolje da izostavimo iz ove diskusije ako se slažete.
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#183 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 06:26 PM

Pa bojim se da nemamo sta da nastavimo. Pocelo je kao svi puni razumevanja za majstore, da je steta kada ih nema vise, onda ja izneo samo jedan detaljcic sta ih muci u svakodnevnom radu i zivotu, i onda krece salva uvreda, tipa pa sto rade, neka menjaju zanimanje, kad nisu najbolji neka ni ne rade, sto nisu ustedeli itd, itd. 

 

Niko od velikih zastitnika majstora da bar proba da se stavi na njihovu stranu, pa makar i  nekim moralnim gestom.

 

Tako da mi sve lepo dobijamo po zasluzi. Kako sejemo tako i zanjemo. Ova rasprava je sve odlicno pokazala.


  • 0

#184 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 06:28 PM

...

 

Na osnovu dosadašnjeg iskustva, za sve majstorske poslove bi meni, kad radim, bilo najlepše da dogovorim cenu po satu. I da merim samo vreme provedeno baš u radu. Problem je što većini ljudi znači da čuju barem okvirnu cifru unapred, tako da takav dogovor ne može u praksi da se postigne. A veoma često se stvari znaju zakomplikovati i uzeti više vremena nego što je "uobičajeno." Ono "uobičajeno" je pod navodnicima jer ljudi koji se trude uštedeti često probaju sami, ili sa lošim majstorom, pa kad stvar dođe do tebe, posao bude duplo teži nego što "bi trebalo" da nisu ništa dirali. Svaki posao "od pet minuta" koji se "skupo naplati" mora u praksi da pokrije one druge koji uzmu po sat-dva zbog jednog zapeklog šrafa i slično - a ne mogu se naplatiti spram potrošenog vremena, jer je u praksi veoma teško naplatiti puno novca za bicikl na kojem se štedelo i čiji servis je muka (takvi ljudi su najmanje spremni platiti više).

 

...

msm da sam jedared saznao da osim cenovnika usluga PlanetBike ima i vremenski normativ za koje vreme majstor treba da izvrsi odredjenu uslugu.

 

Cuo sam da kod nekog amerskog ciklomajstora (koji ima uslugu iznajmljivanja radionice... npr nekom bici klubu, grupi, eventu, takmicenju ili sl...koji podrazumeva odredjene vrste alata - tipa kao ParkTool osnovni ili napredni amaterski komplet) upotreba posebnih alata koji stoje u posebnim kutijama na posebnim policama u servisu se naplacuje posebno, kao npr vadjenje zapeklog/oblajznulog šraf.

 

Koliko se secam, za prljavu glav(čin)u koju prime na servisiranje, Rohloff naplacuje (i to besno!!! oko 50e) pranje zdnjeg tocka jer nece da rade sa prljavim delovima!!!


  • 0

#185 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 06:43 PM

Manimo se Novaka. Mi kao nacija njemu dupe treba da ljubimo što nosi našu zastavu iako mu je država okrenula leđa kad mu je najviše trebala a u isto vreme Nemačka nudila državljanstvo koje je uredno odbio. Tako da najuspešnijeg srpskog sportistu svih vremena bolje da izostavimo iz ove diskusije ako se slažete.

A gde najuspesniji srpski sportista svih vremena placa porez?

Nisam hteo njega posebno da analiziram vec samo da povucem paralelu izmedju njega, Mice i Milovuka. Ko od njih kako, koliko,kome placa porez i zasto neko mora a neko ne mora, neko se debelo kazanjava a neko se izostavlja iz diskusije?


  • 0

#186 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 January 2023 - 06:49 PM

A gde najuspesniji srpski sportista svih vremena placa porez?



Koliko ja znam u Monaku jer je tamo i prijavljen sa boravkom. Ako su navodi tačni razlika izmedju njihovog i našeg poreza je 16%.. jt, tamo je 4 a ovde 20.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#187 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 January 2023 - 06:52 PM

Koliko ja znam u Monaku jer je tamo i prijavljen sa boravkom. Ako su navodi tačni razlika izmedju njihovog i našeg poreza je 16%.. jt, tamo je 4 a ovde 20.

Samo treba imati novaca za stan u Monaku, i plaćaš minimalan porez.

Šišaj sirotilju!  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#188 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 06:54 PM

Taj norma sat vama kao musterijam ne znaci nista. to je isto kao da ga nema. Razlog je sto cenu radnog sata odredjuje sam servis. Neka bude npr 1000 din. Onda ce taj serviser u sebi reci, da zamenim gumu hocu da naplatim 250 din. I onda ces ti videti zamena gume 15 min. Ali to je glupost, on ti je to mogao reci i bez tog kao radnog sata. On je to napravio onako kako njemu odgovara. 

E, ali tu servis ima drugi problem. Ljudi obicno hoce da znaju cenu unapred. Ti im kazes i to uglavnom moras da ispostujes. Medjutim desi se dosta puta da ne ide posao kako treba, oblazne sraf, neko pre tebe nesto popravljao. E to bar ja nikada nisam dodatno naplatio. Iskrslo je tako i sta ces. Odradi to i cuti.

 

Te norme su ustvari smisljene u fabrikama. Npr na montaznoj traci je svaki radnik imao 110 sekundi da odradi operaciju koja mu je zadata. E da bi se znalo kolko treba vremna da se namesti jedan npr far, merilo se to stopericom, pa se onda gledalo da se svima jednako popuni tih 110 sekundi. Isto je rad na svakoj masini bio vremenski  odredjen.


  • 1

#189 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 January 2023 - 06:56 PM

Pa bojim se da nemamo sta da nastavimo. Pocelo je kao svi puni razumevanja za majstore, da je steta kada ih nema vise, onda ja izneo samo jedan detaljcic sta ih muci u svakodnevnom radu i zivotu, i onda krece salva uvreda, tipa pa sto rade, neka menjaju zanimanje, kad nisu najbolji neka ni ne rade, sto nisu ustedeli itd, itd. 
 



Najlakše je tako reći. U poslednjih 10 godina sistem je uspeo da uguši mnogo malih preduzetnika. Ako na to dodamo da sve manje ima stručnog kadra kad su zanati u pitanju baš me zanima koliko će majstora biti za 10-15 godina jer omladina neće da fizikališe i sve više teži ja poslovima iz oblasti elektronike. Ok je dok bude nas koji ponešto znamo napraviti i popraviti ali šta posle? Ako su svi programeri i bankari ko će nam rešavati probleme sa strujom ili vodom?
Biće tu problema :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#190 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 07:01 PM

Najlakše je tako reći. U poslednjih 10 godina sistem je uspeo da uguši mnogo malih preduzetnika. Ako na to dodamo da sve manje ima stručnog kadra kad su zanati u pitanju baš me zanima koliko će majstora biti za 10-15 godina jer omladina neće da fizikališe i sve više teži ja poslovima iz oblasti elektronike. Ok je dok bude nas koji ponešto znamo napraviti i popraviti ali šta posle? Ako su svi programeri i bankari ko će nam rešavati probleme sa strujom ili vodom?
Biće tu problema :D

 

Ma ova tema je vrhunski ogolila nas mentalitet. Bas je pokazala ko smo i sta smo. Kad vidis da je neko mali i slab, Boze sacuvaj da mu pomognes da ga podrzis, nego ga zgazi nogom zavrat da se ne muci dugo. Nemoj slucajno da budes na strani tog malog, budi na strani velike i mocne drzave.


  • 0

#191 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 07:04 PM

Ako su svi programeri i bankari ko će nam rešavati probleme sa strujom ili vodom?
Biće tu problema :D

 

Nece, popravljace roboti :) Svi cete voziti elektricne bicikle. :)


  • 2

#192 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 940 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 07:08 PM

Pa bojim se da nemamo sta da nastavimo. Pocelo je kao svi puni razumevanja za majstore, da je steta kada ih nema vise, onda ja izneo samo jedan detaljcic sta ih muci u svakodnevnom radu i zivotu, i onda krece salva uvreda, tipa pa sto rade, neka menjaju zanimanje, kad nisu najbolji neka ni ne rade, sto nisu ustedeli itd, itd.

Niko od velikih zastitnika majstora da bar proba da se stavi na njihovu stranu, pa makar i nekim moralnim gestom.

Tako da mi sve lepo dobijamo po zasluzi. Kako sejemo tako i zanjemo. Ova rasprava je sve odlicno pokazala.

Ja bih uvek kod tebe servisirao bajs da si bliže Bgd-u. I čitam tvoja iskustva i savete.

Takođe, voleo bih da deo neke rute odvozam sa Mićom (ali sa pauzama za pišanje) kao i koju ravničarsku sa Omegom
I popio rado kaficu sa Smasherom
Osvajio po koje brdo po Albaniji sa Čorbom.
Odvozao prvi brevet sa Chamade-om.
Koristio Dušanove linkove za kupovinu.

Sa ovog portala jedino sa Gadjanom ne bih nikada ruku obarao, niti sa Mirekom budžio bajs



Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 2

#193 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 07:34 PM

Haha, sve si ga dobro ubo, samo što sa mnom samo na kafu? Pa jeR sam ja najgori il šta? :D
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#194 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 07:36 PM

I nece sa mnom da vozi bajs, bas je neki  :D

Evo nove teme za raspravu  :D :D :D


  • 0

#195 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 07:39 PM

A gde najuspesniji srpski sportista svih vremena placa porez?
Nisam hteo njega posebno da analiziram vec samo da povucem paralelu izmedju njega, Mice i Milovuka. Ko od njih kako, koliko,kome placa porez i zasto neko mora a neko ne mora, neko se debelo kazanjava a neko se izostavlja iz diskusije?



Samo kad nas interesuje gde Novak plaća porez, pitanje od državne važnosti.

Dadoše drugi odgovor umesto mene. Dakle plaća ga tamo gde živi, radi i gde je prijavljen, a plaća ga i u Srbiji kad dode na odmor, na svaki proizvod koji kupi plaća pdv kao i svi drugi. I šta ćeš bolje? Zaradi gomilu para kod stranaca a u penziji će ih trošiti kod nas. Uz sve to nam je državu u svetu sporta osvetlio kao niko do sad. Al mnogima je i to malo. Jbg što ne plati porez kod nas? :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#196 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 940 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 07:39 PM

Haha, sve si ga dobro ubo, samo što sa mnom samo na kafu? Pa jeR sam ja najgori il šta? :D

Kafica ide uz kulturan i opušteni razgovor

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#197 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 January 2023 - 07:42 PM

Nece, popravljace roboti :) Svi cete voziti elektricne bicikle. :)



Hmm, utopija.. savršen svet u kom ćemo svi sedeti i blejati dok će roboti raditi.
Ali ja neću električni bicikl.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#198 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 January 2023 - 07:45 PM

Evo nove teme za raspravu  :D :D :D



Stižu i hladniji dani.. biće još više vremena što može da znači samo jedno.. goreće ovde još vatre :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#199 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 January 2023 - 07:48 PM

Nesoni@ 6. avgust 200K iz BG.. preko Kosmaja do Smedereva na šampitu.. za društvo iz BG, NS, PA i okoline. Imaš dovoljno vremena za pripremu.
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#200 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 January 2023 - 07:56 PM

Hmm, utopija.. savršen svet u kom ćemo svi sedeti i blejati dok će roboti raditi.
Ali ja neću električni bicikl.

Ti ce nas roboti usreciti. Ja sam bio svedok, kako napredak tahnologije dovodi do otpustanja radne snage.

 

Imali smo neki 7-8 daktilo biroa, u svakom radilo po tridesetak zena. U dve smene non stop radile masine, one vrhunski daktilografi, naravno sve radile na slepo. Kucale na elektricnim Olimpijama SG-52 . Nemacka masina preko 20 kilogram, neapravio je svaba, svaka mu cast. Ja sam to pet godina odrzavao. Pojavise se prvo IBM elektronske masine sa kuglicom koja se okrece i na njoj se nalaze sva slova. Medjutim ta masina je vec imala memoriju. Dobi otkaz cetvrtina od tih zena.

 

Ne dugo zatim, pojavise se prvi komjuteri, e to je bio kraj tih daktilo biroa. Ako je nekada radilo mozda 300 zena, ostalo je na kraju desetak.

 

Isto kada su u lakirnici roboti poceli da farbaju kola, ista prica.

 

Tako da napredak uglavnom donosi napredak gazdama, a na obicnim ljudima se lomi.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika